:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۰°
به‌روز شده در: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
داستان رمزارزها شبيه اسكناس است يا عامل چالش هاي جديد
در حالي كه موضوع مصرف برق بالاي استخراج بيت كوين در ايران، حضور بخش خصوصي از چين و كشورهاي ديگر براي استخراج بيت كوين در ايران و استفاده از برق ارزان قيمت ايران، موضوع توليد بيت كوين در برخي دانشگاه هاي كشور، ‌قانوني بودن يا نبودن آن و... به تدريج به چالشي براي فعالان اين بخش، دولت، بانك مركزي و... تبديل مي شود، نرخ بيت كوين و بازار آن نيز در جهان روبه گسترش است و صرافي ها نيز در حال ورود به بازار رمز ارز هستند و در عين حال براي بسياري از مردم و فعالان اين پرسش مطرح است كه سرنوشت بيت كوين در ايران چه خواهد شد؟ / بلاتکلیفی متقاضیان ورود به حوزه ارز دیجیتال / بیت‌کوین، دوازدهمین دارایی ارزشمند جهان /صرافی ها هم وارد بازی بیت کوین شدند / مطلوب شدن وضعیت بازار بيت كوين
کد خبر: ۱۳۸۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۴
اقتصاد گردان - احسان شمشيري-  
برخي صاحب نظران در پاسخ به اين پرسش ها به داستان ساده شكل گيري پول، مبادله و بازار در تاريخ باستان و چاپ اسكناس در چين و كشورهاي ديگر يا ضرب سكه در ليديه و دوره هخامنشيان اشاره مي كنند. وقتي چيني ها براي مبادله و تهاتر كالا به كالا، پيشنهاد استفاده از اعتبار افراد تاجر خوش نام را مطرح كردند، به سرعت كاغذها و حواله هايي با مهر تاجر خوش نام دست به دست شد، كه در مقابل آن مثلا 100 كيلو برنج يا يك كيلو ادويه جابجا مي شد و همين حواله بعدها به اسكناس تبديل شد و رسميت دولتي و حكومتي يافت و از بخش خصوصي و بازار به دولت رسيد.  براين اساس مي توان پيش بيني كرد كه بيت كوين و رمز ارز ابتدا از سوي بخش خصوصي و بعدها از سوي دولت ها و با نك هاي مركزي مورد توجه قرار خواهد گرفت اما نكته مهمي اين است كه نوع نظارت بر پول هاي بدون نام و نشاني كه نام صادركننده يا فروشنده و خريدار مشخص نيست چگونه امكان پذير خواهد بود و چه مكانيزم هايي بايد تعريف شود تا نظارت و شفاف سازي اقتصاد امكان پذير شود و پول ديجيتال و رمز ارزها جايگاه بهتري داشته باشند و موثر و حامي اقتصاد شفاف باشند و قاچاق و معاملات نهان كاره و پنهان و رانت جويانه را گسترش ندهند. 
بيت كوين نيز يك ضرورت يا ابزار مبادله ديجيتالي است  و وقتي اسكناس در اقتصاد ايران عملا معادل 2 درصد كل نقدينگي كشور است و 98 درصد پول ديجيتال در كارت هاي بانكي است، در نتيجه پول ديجيتال جهاني يا رمز ارزها كه فعالان بازار ديجيتال به آن اعتبار مي دهند، جايگزين ارزهاي ديگر مي شود. اما نكته مهم اين است كه براي اسكناس يا حواله در مقابل تهاتر كالا مثل برنج و نمك و ادويه و گندم مطرح بوده و در حال حاضر براي بيت كوين يا رمزارزها خود اسكناس دلار يا پول هاي ديگر مبناي ارزش قرار گرفته است و همين موضوع باعث شده كه اعتماد به بيت كوين در مبادلات ارزي  افزايش يابد زيرا صرافي در مقابل بيت كوين ارز به فروشنده پرداخت مي كند. 
اما در عين حال نوسانات بيت كوين به دنبال محدوديت هاي مختلف نيز مطرح است و در عين حال پيش بيني ها حكايت از رشد قيمت آن به حدود 40 هزار دلار تا پايان سال ميلادي جاري دارد. 
 برخي كارشناسان ارز و اقتصاد در اين زمينه معتقدند كه با توجه به گسترش اينترنت و دنياي ديجيتال و انواع ابزارها، حساب ها و ماشين آلات مجازي و ديجيتالي، چاره اي جز پذيرش اين گونه ابزارها نيست و به نظر مي رسد كه دنياي ديجيتال با خود پول و معاملات و بازارهاي مختلف  و متفاوتي را تعريف خواهد كرد. اما نكته مهم اين است كه بخش خصوصي و بسياري از كسب وكارها براي رهايي از سلطه بانك هاي مركزي و دلار و ارزهاي مختلف كاغذي، به دنبال انتخاب پول ديگري هستند و همين موضوع نيز باعث شده كه برخي بانكهاي مركزي با آن مخالفت كنند و برخي موافق آن باشند تا كسب وكارها رونق بهتري داشته باشد. 
صادقي يكي از فعالان ارزي مي گويد در ايران به نظر مي رسد تا زماني كه موارد مصرف بيت كوين و استفاده از آن، تضاد منافع با دولت و حكومت و دستگاه هاي نظارتي ايجاد نكند وبه خصوص بتواند از سلطه ارز و دلار جلوگيري كرده و نفوذ دلار را كاهش دهد، همچنان شاهد رشد بيت كوين و استخراج آن خواهيم بود. اما در صورتي كه بيت كوين به ابزاري برخلاف مصالح يا منافع نظام و دولت تبديل شود، به قاچاق برخي كالاها دامن بزند و... در آن صورت برخوردها و مخالفت ها به شكل هاي مختلف ايجاد خواهد شد. از اين رو، بسياري معتقدند كه بيت كوين را بايد زير نظر بانك مركزي و دولت و دستگاه هاي نظارتي پيگيري كرد. در غير اين صورت مشخص نيست كه چه مسير و هدفي در انتظار بيت كوين قرار گيرد. 

روزشنبه  15 تير ماه قیمت بیت کوین 11335 ، و نسبت به افزایش اخیر خود تا حدود سطح 14000 دلار در چهارشنبه 26ام ژوئن، تا به حال نزدیک به 30 درصد کاهش داشته است.
این ارز دیجیتال در حال حاضر با قیمت حدود 11335 دلار معامله می شود.با توجه به قیمت فعلی بیت کوین، این ارز دیجیتال تقریبا 28 درصد از قیمت 13879 دلار خود در 26 ام ژوئن افت کرده است.
متی گرین اسپن، تحلیلگر ارشد بازار در پلتفرم تجاری اجتماعی اِتورو، افت هفته گذشته را به عنوان یک توسعه مثبت بیان کرد.او حرکت نزولی را مانند ریختن یک سطل آب یخ بر بازار مضطرب رمزنگاری که خیلی داغ شده بود، تشبیه کرد.چندین تحلیلگر دیگر ضررهای امروز قیمت بیت کوین را به نحوی مشابه نظر متی گرین اسپن نشان دادند. جان تودارو، مدیر مرکز تحقیقات ارز دیجیتال ترید بلاک اظهار کرد،عقب نشینی اخیر، شرایط یک استراحت ضروری را فراهم خواهد کرد با افزایش پارابولیکی قیمت ها در طی چند روز، بازار بیت کوین بیش از حد داغ شده بود.

 عقب نشینی اخیر بیت کوین برای سلامت آن ضروری است

جو دی پاسکوئل، مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری رمزنگاری بیت بالز کاپیتال نیز اظهارات مشابهی را در این رابطه ارائه داد: عقب نشینی بازار موجب سلامت آن است و از یک صعود غیرمنطقی جلوگیری می کند.
او افزود: علاوه بر این، کلیه آلت کوین ها در برابر قیمت بیت کوین ارزش زیادی را از دست نداده اند، که نشان می دهد فروشندگان از فضای ارزهای رمزنگاری به سمت ارزهای فیات نقل مکان نکرده اند و تنها موجودی تعدیل کرده اند. 
تودارو در ادامه ابراز امیدواری کرد:  که نوسانات ارزهای رمزنگاری نسبتا تحت کنترل باقی خواهد ماند.
او بیان کرد: از آنجائی که حرکت اخیر قیمت تا 13.5 هزار دلار خیلی سریع اتفاق افتاد و ریسک یک اصلاح قابل توجه را به همراه داشت، سرد شدن و معامله آن در محدوده قیمت 9 الی 11 هزار دلار مطلوب خواهد بود.
تودارو افزود: هر چند، یک حرکت طولانی مدت و پایدار نزولی می تواند مشکل ساز باشد. زیرا بسیاری از احساسات مثبت که در طول چند ماه گذشته به فضای رمزنگاری ورود پیدا کرده اند را از بین می برد.
به گزارش  تعادل،در حالی که ارزهای دیجیتال با سرعت در حال بازکردن جای خود در دنیای مبادلات هستند، تازه‌ترین گزارش‌ها بیت‌کوین را دوازدهمین دارایی ارزشمند جهان معرفی کرده است.این درحالی است که رتبه دوازدهم با احتساب دو فلز ارزشمند طلا و نقره در بین دارایی‌ها ارزیابی شده و در صورت حذف طلا و نقره از لیست، بیت‌کوین در جایگاه دهمین ارز مهم جهان قرار می‌گیرد.
ير اساس اعلام کوین تلگراف، حجم در گردش بیت‌کوین در جهان در حال حاضر بالغ بر ۱۶۲ میلیارد دلار است و انتظار می‌رود ارزش هر واحد بیت‌کوین تا پایان سال جاری میلادی به بیش از ۴۰ هزار دلار نیز برسد.
واحد پولی کشورهایی مثل برزیل، کره جنوبی، کانادا، روسیه و نروژ در شرایط فعلی ارزشی کمتر از بیت‌کوین در این جدول دارند و برخی کارشناسان روزی که اعتبار بیت‌کوین از دلار آمریکا و پوند انگلیس هم بیشتر باشد را چندان دور نمی‌بینند.
بیت‌کوین یک رمزارز و نظام پرداخت جهانی با کارکردهای مشابه پول بی‌پشتوانه است و از نظر فنی بیت‌کوین نخستین پول دیجیتال غیرمتمرکز است، چرا که بدون بانک مرکزی یا مسئول مرکزی کار می‌کند. در چند سال گذشته ارزش بیت‌کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار آمریکا به چندهزار دلار افزایش یافته‌است. شمار شرکت‌های خدماتی و تاجرانی که بیت‌کوین می‌پذیرند نیز در حال افزایش است.

بلاتکلیفی متقاضیان ورود به حوزه ارز دیجیتال

در حالی‌ که استخراج ارز دیجیتال از طرفی به عنوان یک صنعت شناسایی شده، برخی نهادها در کشور استفاده از آن را ممنوع اعلام کردند و این موضوع، بلاتکلیفی متقاضیان ورود به این حوزه را موجب شده است.
به گزارش تعادل،  زمانی که سال گذشته موضوع ارز دیجیتال در ایران جریان یافته بود، بانک مرکزی اعلام کرد «به‌کارگیری ابزار بیت کوین (Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است.» این در حالی است که پیش از آن وزارت ارتباطات از پیاده‌سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی کشور توسط پست‌بانک و عرضه به نظام بانکی برای تأیید خبر داده و البته وزارت صنعت نیز استخراج ارز مجازی را به عنوان یک صنعت اعلام کرد.
در این راستا نسترن محسنی- معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- در اینستاگرام نوشت: این روزها بسیار بحث ماینرها و ماینینگ‌ها داغ شده و در این گیر و دار شاید در برخی موارد به درستی و در برخی قضاوت‌ها از سر بی‌اطلاعی، خرده‌هایی به رگولاتورها گرفته می‌شود. در این راستا به نظرم رسید که مطلبی را که چندی قبل در توئیتر گفتم را اینجا نیز باز نشر کنم، چراکه جای خالی این موضوع زیاد حس می‌شود.
وی در ادامه توضیح داد: در حالی‌که استخراج ارز دیجیتال از سوی برخی بزرگان، یک صنعت شناسایی می‌شود، از سوی برخی نهادها ممنوع اعلام شده و همچنان متقاضیان ورود به این حوزه در بلاتکلیفی هستند. ‏ظاهرا هر زمان که به مباحثی که نیازمند رگولاتوری مشارکتی است، می‌رسیم، بر تاخیرها افزوده می‌شود.
‏محسنی هم‬‌چنین خاطرنشان کرد: مدت‌هاست که مقتضیات زمانه حکم می‌کند نشست تنظیم‌گرهای بخشی به صورت منظم برای مباحث چند وجهی / بخشی شکل بگیرد، اما شاهدیم که در برخی بخش‌ها حتی هنوز رگولاتوری شکل نگرفته است.‏ مفاهیم نسبتاً جدیدی را که در پس خود دنیایی کار نهفته دارد، جدی بگیریم.

فعلاً دست نگه دارید

البته پیش از این سیدابوالحسن فیروزآبادی - دبیر شورای عالی فضای مجازی - درباره تصمیماتی که در حوزه استفاده از این ارزها و ورود به این حوزه گرفته شده اظهار کرده بود: ما در مرکز ملی فضای مجازی در حال بررسی این موضوع هستیم و به طور مفصل جلسات مشترکی با بانک مرکزی داریم.
البته فیروزآبادی ورود به عرصه ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین که هنوز توسط مسؤولان بانکی تأیید نشده‌اند را توصیه نکرده و بیان کرده بود: به دلیل اینکه روی زنجیره بازار ارز مجازی در کشور هیچ‌گونه کنترل و مدیریتی وجود ندارد و در حقیقت صراف‌هایی که به این فعالیت مبادرت می‌کنند، مجوز ندارند نظر و توصیه‌مان به مردم این است که به هیچ وجه فعلاً وارد این فضا نشوند تا سیاست و مقررات خود را در این حوزه اعلام کنیم.
به نظر می‌رسد انفعال در زمینه‌ی قانون‌گذاری حوزه ارز دیجیتال، موجب می‌شود کسانی که قصد وارد شدن به این حوزه را دارند، به نوعی با سردرگمی روبه‌رو شوند. اگر در برخی از کشورها به صورت رسمی وارد کردن بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به معاملات خود پذیرفته‌اند و یا برخی دیگر استفاده از این ارزها را غیرقانونی اعلام کرده‌اند، وقت آن است که تصمیم قطعی برای رگولاتوری این حوزه در کشور گرفته شود تا کسانی که علاقه‌مند به ورود به حوزه ارزهای دیجیتال هستند هم تکلیف خود را بدانند.
صرافی ها هم وارد بازی بیت کوین شدند!
اگرچه مسوولان، استخراج بیت‌کوین را با استفاده از برق صنعتی غیرقانونی می‌دانند، اما فروش دستگاه‌های ماینر یا استخراج‌کننده‌ ارزهای دیجیتال اکنون در سایت‌های آنلاین، بعضاً با ضمانت‌های چندماهه در حال انجام است!
در حالی که با افزایش نرخ ارز، نگاه‌ها برای سرمایه‌گذاری به خرید و فروش دلار متمرکز شد، ولی با توجه به نوسانات غیرقابل پیش بینی آن، این حوزه به یکی از بخش های پرریسک برای سرمایه گذاری تبدیل شده است. در این شرایط یکی راه‌هایی که افراد برای حفظ سرمایه به آن روی آورده اند، استفاده از بیت‌کوین‌ها است. بیت‌کوین نوعی از پول الکترونیکی است و به منظور امنیت بیش‌تر، حذف واسطه‌ها و ناشناس بودن طراحی شده و با استفاده از فناوری بلاک‌چین، به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت‌نام یا استفاده از بانک‌ها و سازمان‌های واسطه می‌دهد.
با وجود این، ارزهای دیجیتال که در حال حاضر بیت‌کوین معروف‌ترین و باارزش‌ترین آن‌هاست، هنوز به درستی شناخته نشده اند. برخی کشورها بیت‌کوین را به رسمیت شناخته و برایش قابلیت‌هایی که پول دارد را متصور می‌شوند، اما برخی دیگر بیت‌کوین را کالای سرمایه‌ای می‌دانند و مشخصات پول را برای آن لحاظ نمی‌کنند. از طرفی استفاده از بیت‌کوین در کشورهایی مانند ترکیه، برزیل و کلمبیا در مقایسه با سایر کشورها رواج بیشتری دارد.
از طرفی در ایران اگرچه هنوز مشروعیت ارزهای دیجیتالی و در صدر آن‌ها بیت‌کوین از طرف بانک مرکزی و مسؤولان مربوطه در کشور به اثبات نرسیده است، اما برخی ادعا می‌کنند که وزارت صنعت استخراج بیت‌کوین را به عنوان یک صنعت پذیرفته و از طرفی در حالی که ممنوعیت قطعی هم در زمینه عدم استفاده از آن‌ها اعلام نشده، برخی از صرافی‌ها و سایت‌های آنلاین به خرید و فروش این ارزها اقدام می‌کنند.

اما یکی از اخباری که این روزها بیش از همیشه شنیده می‌شود، تلاش برای استخراج بیت‌کوین است. درواقع به نظر می‌رسد افرادی که بهترین روش برای حفظ سرمایه و سودآوری را سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین می‌دانند، دیگر تنها به خرید و فروش این ارز دیجیتالی اکتفا نکرده و خودشان به استخراج آن روی آورده اند. البته این موضوع واکنش مسؤولان در صنعت انرژی را برانگیخته است، زیرا آنان معتقدند استخراج بیت‌کوین توسط دستگاه‌هایی که به آن‌ها ماینر گفته می‌شود، برق زیادی می‌طلبد.

فروشگاه‌هایی که ماینر می‌فروشند

این‌ها همه در حالی است که صرف نظر از میزان مهارت مورد نیاز برای استخراج بیت‌کوین، تعدادی از سایت‌های عرضه کننده دستگاه‌های ماینر، به عرضه این دستگاه‌ها مشغولند و عده ای بسته به این‌که از برق خانگی، کشاورزی یا صنعتی استفاده می‌کنند، مزرعه‌ استخراج ارز راه انداخته اند!
برای آگاهی از نحوه‌ خرید دستگاه‌های ماینر که از آن‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت‌کوین استفاده می‌شود، با چند فروشگاه آنلاین تماس گرفتیم. در تماس با یکی از این سایت‌های خرید و فروش، اپراتوری که پاسخگو بود، درباره این‌که این دستگاه‌ها چطور کار می‌کنند، اینگونه توضیح داد: "ابتدا باید یک کیف پول برای خود درست کنید و این دستگاه را به یک استخر برای نیرو گرفتن وصل کنید. زمانی که دستگاه به برق متصل می شود، شروع به کار و استخراج بیت‌کوین می‌کند و درآمد روزانه‌ای که این استخراج به دلار ایجاد می‌کند، به کیف پول شما وارد می‌شود."
او درباره‌ قیمت این دستگاه‌ها و ضمانت آن‌ها هم توضیح داد: "قیمت ماینرها از ۱۲ میلیون تومان شروع می‌شود و بسته به قدرت استخراج و درآمد، هزینه‌های متفاوتی دارند. برای خرید این دستگاه‌ها هم لازم است پیش‌خرید انجام داد و تحویل آن هم یک ماهه است. ما دستگاه‌ها را گارانتی نمی‌کنیم، چون این دستگاه‌ها گارانتی چین را دارند و به دلیل نداشتن نمایندگی در ایران، گارانتی‌شان فایده‌ای ندارد، اما تعمیرات آن‌ها را انجام می‌دهیم."

این اپراتور توضیح داد که "در حال حاضر بهترین دستگاه روزانه ۹ دلار درآمد دارد و بعد از حدود شش ماه، هزینه‌ای که برای دستگاه صرف شده به مالک آن بازمی‌گردد. البته هزینه‌ بیت‌کوین مثل دلار بالا و پایین می‌شود و اگر ارزش بیت‌کوین بالا برود، درآمد دستگاه‌ها هم افزایش می‌یابد."

اپراتور سایت فروش ماینر که به گفته‌ خودش تجربه‌ای سه ساله در این حوزه دارد، می‌گوید: "استخراج بیت‌کوین از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت نوعی صنعت شناخته شده و این دستگاه‌ها از گمرک وارد کشور شده و قانونی هستند و این‌که با خرید یک ماینر چه سودی نصیب افراد می‌شود هم به دستگاهی که توان استخراج بیش‌تری داشته باشد و البته ارزش بیت‌کوین بستگی دارد."

موضوع دیگر هم خرید و فروش بیت‌کوین است و این‌که چطور با استخراج بیت‌کوین می‌توان درآمدزایی کرد که فروشنده این دستگاه‌ها در پاسخ به این سوال گفت: "بعضی صرافی‌ها هستند که بیت‌کوین را به دلار یا ریال تبدیل می کنند."

استخراج بیت‌کوین: صنعت یا کار غیرقانونی؟

اما یکی از نکات جالب هم این است که غالباً این سایت‌های خرید و فروش، نماد اعتماد الکترونیکی هم دارند که نشان می‌دهد که وزارت صنعت این فروشگاه‌های اینترنتی را تأیید کرده است. این در حالی است که این روزها و در پی افزایش مصرف برق که مسؤولان آن را نتیجه‌ ایجاد مزارع استخراج بیت‌کوین می‌دانند، زمزمه‌های غیرقانونی بودن این فرآیند شنیده می‌شود.

یکی از موضوعاتی که شاید کسانی که قدم به عرصه‌ تجارت بیت‌کوین گذاشته‌اند، به آن توجهی نداشتند، این است که بیت‌کوین‌ها بیش‌تر از ارزهایی مانند دلار نیازمند ریسک‌پذیری در خرید و فروش هستند و کاهش چند هزار دلاری ارزش بیت‌کوین در یک روز همین موضوع را نشان می‌دهد.

با وجود این، به نظر می‌رسد هنوز هم تصمیم قطعی برای این‌که چه برخوردی با خرید و فروش بیت‌کوین یا استخراج این ارز دیجیتالی شود، گرفته نشده و همین موضوع حاکی از انفعال در این زمینه است. در شرایطی که با توجه به اهمیت موضوع و اشتراکی که در بین زمینه‌های مختلف این حوزه وجود دارد که نیازمند رگولاتوری مشارکتی است، هم‌چنان متقاضیان ورود به این حوزه در بلاتکلیفی هستند.
باز شدن پای چینی‌ها به مزارع بیت‌کوین ایران
برق ارزان ایران این روزها پای استخراج کنندگان بین المللی ارزهای دیجیتال به خصوص کشور چین را به کشورمان باز کرده است؛ موضوعی که برای صنعت برق ایران ضر ر و برای استخراج کنندگان چینی،‌ سودی سرشار دارد.
استخراج ارزهای دیجیتال به خصوص نوع بیت‌کوین نیاز به مصرف بالای برق دارد به گونه‌ای که برای استخراج هر واحد بیت‌کوین نیاز به تولید 72 مگاوات ساعت برق است.
اکنون برق در ایران به نازل‌ترین قیمت عرضه می‌شود و این در حالی است که ارز دیجیتال تولید شده با این برق رایگان به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود؛ این موضوع سبب شده پای بسیاری از استخراج‌کنندگان بین‌المللی ارزهای دیجیتال برای بهره‌مندی از برق ارزان به ایران باز شود؛ چنانکه برخی گزارش‌های نیمه رسمی بیانگر آن است که اکنون استخراج‌کنندگانی از کشور چین در جای جای ایران حضور یافته و اقدام به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان می‌کنند.
در این بین، برخی مزارع کشاورزی و مدارس به دلیل برخورداری از تعرفه‌ای به مراتب پایین‌تر، محلی برای تولید به صرفه‌تر ارزهای دیجیتال شده‌است.
استخراج ارزهای دیجیتال با کمک تعداد عدیده‌ای از رایانه‌ها صورت می‌گیرد که به طبع این تعداد رایانه نیاز به مصرف بالای برق برای فعالیت دارند و از طرف دیگر به دلیل گرمای زیادی که در حین استخراج ارز تولید می‌شود، نیاز به تعداد زیادی سیستم‌های سرمایشی است که این گرما را کاهش دهند و خود این سیستم‌های سرمایشی مصرف بالای برق را به همراه دارند.بر اساس گزارش منابع خارجی، کشور چین که به نوعی مهد همه نوع تولید به دلیل ارزان بودن مواد اولیه و هزینه دستمزد است، درباره استخراج ارزهای دیجیتال مقررات بسیار سخت‌گیرانه‌ای دارد؛ به گونه‌ای که سازمان‌های مقررات‌گذار این کشور هیچ رمزارزی را به عنوان پول قانونی به رسمیت نمی‌شناسند و سیستم بانکداری این کشور هم نه تنها خدمات مربوط به این ارزها را ارائه نمی‌کند بلکه از پذیرش آنها هم منع شده است.
گزارش‌ها حاکی از آن است که در ماه‌های اخیر دولت مرکزی چین از مقام‌های محلی در مناطق مختلف این کشور خواسته با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تصویب قوانین زیست محیطی سختگیرانه، شرکت‌ها را به ترک استخراج ارزهای رمزپایه ترغیب کنند.
این کشور حالا به خاطر هدر رفت منابع به خاطر استخراج ارز دیجیتال و آثار زیست محیطی مخرب ناشی از آن، در پی ممنوع ساختن استخراج بیت کوین و سایر پول‌های مجازی است.
در همین حال، استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال چینی با اطلاع از ارزان‌بودن تعرفه‌های برق در ایران تمایل بیشتری برای حضور در کشورمان یافته‌اند.
سهیل نیکزاد فعال در زمینه استخراج ارزهای مجازی درباره حضور چینی‌ها به ایرنا گفت: آن طور که اطلاع دارم، یکی دو مزرعه ماینینگ با حضور چینی‌ها یا تأسیس شده یا در حال تأسیس است.
در همین خصوص علی بخشی رئیس هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران گفت: به دلیل آنکه فعالیت استخراج‌کنندگان ارزهای مجازی غیررسمی است نمی‌توان گفت چینی‌ها حضور بیشتری دارند اما آنچه که مشخص است حضور استخراج‌کنندگان بین‌المللی در کشور زیاد است.
علت حضور چینی‌ها در ایران چیست؟
علت حضور استخراج‌کنندگان چینی در کشورمان به برق ارزان بر می‌گردد که برای هر کیلووات ساعت تنها کمتر از 10 سنت تمام می‌شود. به دلیل آنکه ما ایرانی‌ها از ریال برای تبادلات مان استفاده می‌کنیم شاید این نرخ چندان ارزان نباشد اما برای آنهایی که با دلار، یورو و حتی یوان سرو کار دارند، بسیار ارزان به نظر می‌رسد.
اکنون قیمت هر کیلو وات ساعت برق در چین 0.015 دلار است که در زمستان به 0.04 دلار هم می‌رسد؛ یعنی نرخی حدود 6.66 برابر برقی که در ایران عرضه می‌شود.

رئیس هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران فعالیت فعلی این استخراج کنندگان را به ضرر صنعت برق ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: اتفاقی که اکنون رخ می‌دهد آن است که این استخراج کنندگان یارانه‌ای را که دولت برای تولید و فروش برق در اختیار مردم قرار می‌دهد را ناعادلانه مصرف می‌کنند.
بخشی ادامه داد: برق در کشورمان با هزینه‌ای به مراتب بیشتر از نرخ عرضه، تولید می‌شود؛ بنابر این استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال در حقیقت از یارانه‌ای برخودار می‌شوند که برای مردم کشورمان است.
رئیس هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران افزود: استخراج ارزهای دیجیتال به دلیل آنکه در جهان قیمت برق واقعی است مقرون به صرفه نیست اما به دلیل ارزان بودن قیمت برق در ایران این کار به صرفه است بنابراین علاوه بر جوانان ایرانی پای تعدادی از کشورهای دیگر هم به کشورمان باز شده است.
وی گفت: اکنون قانون‌گذار با هدف حمایت از برخی بخش‌ها مانند مساجد، مدارس و بخش کشاورزی اقدام به تعیین تعرفه بسیار پایین‌تر برای این بخش‌ها کرده است و همین موضوع سبب شده استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال تمایل بیشتری برای حضور در این محل‌ها و استفاده از برق رایگان، برای استخراجی به صرفه‌تر دارند.
بخشی، استفاده استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال از برق این بخش‌ها را ناصحیح ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: اکنون منابعی که باید در اختیار مردمان این کشور قرار گیرد مورد سو استفاده عده‌ای قرار گرفته و این در کل به ضرر کشور است.
رئیس هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران خواستار آن شد تا دولت هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین تعرفه برق صادراتی برای استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال شد و آن را به نفع صنعت برق توصیف کرد.
بلومبرگ در گزارش 28 ژوئن (هفتم تیرماه) خود با عنوان «فشار استخراج بیت‌کوین بر شبکه‌های برق ایران» نوشت: مصرف برق برای استخراج ارزهای مجازی به قدری بالاست که گسترش آن در ایران، موجب افزایش مصرف برق در این کشور شده است.
به گزارش بلومبرگ، افزایش مصرف برق فشاری بی سابقه بر شبکه‌های برق گذاشته و مسئولان را بر آن داشته که از عرضه برق به این مزارع جلوگیری کنند.
طبق این گزارش، تولید هر بیت‌کوین معادل مصرف سالانه 24 خانه در تهران برق مصرف می‌کند یا معادل مصرف برق یک خانه در تهران به مدت 24 سال است.
یارانه هر کیلووات برق نیز 5 هزار ریال است، یعنی تولید یک واحد بیت‌کوین حدود 350 میلیون ریال با یارانه دولتی یا حدود 2700 دلار هزینه می‌برد.
چند روز پیش، بیت‌کوین 11 هزار و 770 دلار در ایران معامله شده که 38 درصد در همین ماه و بیش از 200 درصد به‌صورت سالانه افزایش داشت. بر این اساس استخراج هر واحد بیت‌کوین 8300 دلار یا به عبارتی 108 میلیون تومان در ایران درآمد دارد.

کریپتوجکینگ (cryptojacking) چیست؟
کریپتوجکینگ به عنوان نرم‌افزارهای مخربِ استخراج ارز دیجیتال با نام کریپتوماینینگ (cryptomining) یا کوین‌جکینک (coinjacking) نیز شناخته می‌شود.
کریپتوجکینگ استفاده غیر مجاز از منابع محاسباتی، قدرت پردازشی و پهنای باند سیستم دیگران با هدف استخراج ارز دیجیتال است. کریپتوجکینگ به عنوان نرم‌افزارهای مخربِ استخراج ارز دیجیتال با نام کریپتوماینینگ (cryptomining) یا کوین‌جکینک (coinjacking) نیز شناخته می‌شود.
در این کار یک سیستم هوشمند می‌تواند از منابع بازدیدکنندگان یا کاربران نهایی یک سایت برای استخراج بیت‌کوین یا سایر رمزارزهای مشابه استفاده کند. به دلیل اینکه استخراج ارز دیجیتال به قدرت پردازش بسیار بالایی نیاز دارد، مهاجمان سعی می‌کنند بدون اجازه به چندین دستگاه متصل شوند. به این ترتیب، آنها قادر به جمع‌آوری منابع محاسباتی کافی برای انجام فعالیت‌های استخراج با هزینه اندک خواهند بود.
در واقع عمل کریپتوجکینگ تغییر مسیر غیرقانونی فعالیت یک دستگاه است و یک «تخلیه منابع» محسوب می‌شود. در این روش سیستم یا شخص مهاجم پس از دسترسی به دستگاه‌های قربانی، با تغییر سرویس پروکسی، آدرس یک فایل جاوا اسکریپت را به تمامی صفحات وب غیرامن ارسال می‌کند و با اجرای فایل جاوا اسکریپت در مرورگر کاربران، از منابع سیستم آنها برای تولید بیت‌کوین استفاده می‌کند.
در حالی که کریپتوجکینگ مبتنی بر وب به راحتی کشف و متوقف می‌شود، بدافزارهای مخرب که سیستم‌های رایانه‌ای و شبکه‌ها را هدف قرار می دهند، به آسانی قابل شناسایی نیستند. به همین منظور افزونه‌های مرورگری وجود دارند که می‌توانند به طور موثر از حملات کریپتوجکینگ مبتنی بر وب جلوگیری کنند. بنابراین توصیه می‌شود که همیشه سیستم عامل و آنتی ویروس به‌ روز نگه داشته شوند.
بهای بیت کوین متغیر است
به دلیل اقتصاد نوپای بیت کوین، ماهیت جدید آن و گاهی بازارهای غیرنقدی، بهای بیت کوین می تواند در یک دوره زمانی کوتاه به صورت پیش بینی نشده ای افزایش و یا کاهش یابد. در نتیجه، نگهداری پس انداز با بیت کوین در حال حاضر توصیه نمی شود. به بیت کوین به صورت یک سرمایه ی در معرض ریسک زیاد، نگاه کنید و به هیچ وجه پولی را که توانایی باختن آن را ندارید، با بیت کوین پس انداز نکنید. اگر قرار باشد از طریق بیت کوین به شما چیزی پرداخت شود، سرویس های بسیاری هستند که می توانند آن مبلغ را بر حسب ارز محلی، به شما پرداخت نمایند.
مبالغ پرداخت شده از طریق بیت کوین، قابل برگشت نیستند
هر گونه تراکنشی با بیت کوین، برگشت پذیر نیست. فقط شخص دریافت کننده می تواند مبلغ را مسترد کند. این به آن معناست که باید مراقب باشید و با افراد و سازمانهایی که می شناسید و یا کسانی که اعتبارشان بر شما محرز شده است، وارد معامله شوید. کسب و کارها باید درخواستهای پرداختی را که به مشتری های خود نشان میدهند، کنترل نمایند. بیت کوین می تواند اشتباههای چاپی را تشخیص داده و معمولاً به شما اجازه ارسال پول به یک آدرس اشتباه را نمی دهد. ممکن است در آینده، سرویس های اضافی دیگری هم بوجود آیند که گزینه ها و حفاظت بیشتری برای مصرف کننده فراهم نمایند.
بیت کوین، هویتی ناشناخته نیست
برای حفظ حریم شخصی شما در بیت کوین، قداماتی انجام شده است. تمام تراکنشهای بیت کوینی بصورت عمومی و دائمی روی شبکه دخیره می شود. این به آن معناست که هر کسی می تواند تراز و تعاملات مربوط به هر آدرس بیت کوینی را ببیند. اما با وجود این، هویت هر کاربر در ورای یک آدرس، ناشناخته می ماند تا زمانی که اطلاعات در حین انجام یک خرید یا سایر شرایط دیگر، آشکار شود. به همین دلیل است که از آدرسهای بیت کوینی، فقط یکبار باید استفاده کرد. همواره به یاد داشته باشید که به منظور حفاظت از پولتان، مسئولیت انجام کنشهای درست، بر عهده خود شماست.
تراکنش های فوری امنیت کمتری دارند
هر تراکنش بیت کوینی معمولاً چند ثانیه به طول می انجامد و تایید همین تراکنش از ده دقیقه پس از آن شروع می شود. در خلال این مدت، تعامل مجاز بوده و ممکن است برگشت پذیر هم باشد. کاربران فریبکار می کوشند تا تقلب کنند. اگر نمی توانید منتظر تایید باشید، کارمزد تراکنش اندکی را تقاضا کرده و یا از سیستم آشکارسازی تعاملات ناامن، که می تواند امنیت را بالا ببرد، استفاده کنید. برای مبالغ بالاتر مثلاً 1000 دلار امریکا، منطقی است که برای 6 تاییدیه و یا بیشتر صبر نمایید. هر تاییدیه می تواند خطر تراکنش معکوس را بطور تصاعدی، کاهش دهد.
بیت کوین همچنان در دست آزمایش است
بیت کوین ارز جدیدی است که فعالانه در دست توسعه است. هر چند که با افزایش استفاده از آن، میزان آزمایشی بودن بیت کوین کمتر می شود ولی باید بخاطر بسپرید که بیت کوین یک نوآوری جدید است و ایده هایی را میکاود که قبلاً هرگز به آنها نپرداخته بودند. بنابراین هیچکس نمی تواند آینده بیت کوین را پیش بینی کند.
مالیات ها و مقررات دولتی
بیت کوین ارزی رسمی نیست یعنی بیشتر مراجع قضایی از شما خواهند خواست که مالیات های مربوط به درآمد، فروش، حقوق و بهره سرمایه ای را روی آنچه که ارزش دارد، از جمله بیت کوین، بپردازید. مسئولیت حصول اطمینان از موارد مالیاتی و دیگر احکام قانونی یا مقرراتی که توسط دولت و یا شهرداریهای محلی وضع شده، بر عهده خود شماست.

نام:
ایمیل:
* نظر: