:
كمينه:۲۴°
بیشینه:۳۶°
به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۴
انتظار بازار براي افزايش نرخ طلا و سكه همزمان با رشد اونس جهاني طلا
در بازار طلا و سكه نيز به دنبال افزايش نرخ دلار در بازار ازاد و معاملات نقدي، و همچنين اعلام هر اونس جهاني طلا به نرخ 1415 دلار، قيمت طلا و سكه اندكي افزايش يافت. مظنه یک مثقال طلاي 17 عيار يا آبشده به 1 ميليون و 881 هزار تومان و هر گرم طلاي18عيار434 هزار تومان افزايش يافت. قيمت سكه نيز در عصر پنج شنبه براي سكه طرح قديم بهار آزادي 4 ميليون و 300 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 320 هزار تومان، ربع سكه 1 ميليون و 550 هزار تومان و سكه طرح جديد 4 ميليون و 620 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۳۸۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
اقتصاد گردان - احسان شمشيري-  به دنبال انتشار اخباري در زمینه توقیف نفتکش ایرانی، عصر پنج شنبه ارزش دلار در بازار آزاد و معاملات نقدي بار دیگر افزايش يافت و به 13 هزار و 90 تومان در بازار تهران و 13130 تومان در بازار سليمانيه رسيد که این موضوع تأثیر خود را بر ارزش طلا و انواع سکه در بازار ایران گذاشت و عاملی شد تا  قيمت سکه تمام  نيز طی یک روز رشد ۶۰ هزار تومانی را تجربه کند  و نرخ سكه طرح جديد به 4 ميليون و 620 هزار تومان برسد. 

 روز  پنج شنبه در ابتداي معاملات صبح، قیمت دلار نسبت به روز چهار شنبه اندکی کاهش یافت و روند كاهشي هفته قبل را تكرار كرد. اما پس از انتشار خبر توقيف نفت كش  در بعد از ظهر پنج شنبه، روند قيمت دلار در بازار افزايشي شد.  اما صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت دلار را نسبت به روزچهارشنبه ۵۰ تومان کاهش دادند به طوری که قیمت خرید دلار در این صرافی‌ها ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان است. این صرافی‌ها همچنین، هر یورو را به قیمت ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان می‌خرند و ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان می‌فروشند که این نرخ‌ها نیز نسبت به روز چهارشنبه ثابت بوده است. 
برخي فعالان بازار ارز معتقدند كه هفته جاري احتمالا با ثبات نرخ دلار شروع خواهد شد و به دليل وضعيت عوامل بنيادي بازار، بعيد است كه نرخ ارز افزايش زيادي داشته باشد و ممكن است كه نوسان اندكي داشته باشد. زيرا بانك ها و صرافي ها نرخ ارز را كاهش داده و روند دو هفته اخير نيز نزولي بوده است. همچنين به دليل ثبات نرخ طلاي جهاني به نرخ 1414 دلار در روز جمعه، اثري روي قيمت طلا و سكه نخواهد داشت و بازار ارز و طلا در مجموع روند آرام و با ثباتي خواهند داشت.
 تحلیل‌گران اعتقاد دارند که علت اصلی آرامش بازار دلار، عمیق‌تر شدن بازار ثانویه است که از اواسط تابستان پارسال به صورت ناقص اجرا شد ولی هیچوقت در حد بازار ثانویه کامل تکامل نیافت بلکه بیشتر شکل بازار ثالث به خود گرفت؛ اگرچه همان شکل ناقص بازار ثانویه مانع تداوم جهش دلار شد. گفتنی است بعد از اعلام سیاست اضطراری دلار ۴۲۰۰، اقتصاددانان برجسته خواستار تشکیل بازار ثانویه‌ای برای مبادلات ارزی با هدف مهار دلار در بازار آزاد شدند که متأسفانه جدی گرفته نشد و نرخ دلار در بازار آزاد اوج گرفت. با اجرای ناقص بازار ثانویه از تابستان پارسال صعود دلار متوقف شد اما آرامش کامل ایجاد نشد که به نظر می‌رسد با تکامل بازار ثانویه این آرامش در حال حاکم شدن بر بازار است.
همچنين بانک‌ها  در روز پنج شنبه ۱۳ تیر ماه قیمت دلار را نسبت به روز چهارشنبه اندکی کاهش دادند به طوری که قیمت خرید دلار در بانک‌ها که روز چهارشنبه ۱۲ هزار و ۴۳۱ تومان بود، روز پنج شنبه به ۱۲ هزار و ۴۰۸ تومان رسید.  همچنین شعب ارزی بانک‌ها هر یورو را ۱۴ هزار و ۱۲ تومان خريداري كردند که قیمت این ارز نیز اندکی کاهش داشته است. هر پوند انگلیس نیز در شعب ارزی بانک‌ها به قیمت ۱۵ هزار و ۶۲۴ تومان خریداری شد.  قیمت ارز مسافرتی نيز در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است به طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۴ هزار و ۷۱۵ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۵ هزار تومان می‌رسد.
همچنين براساس نرخ هاي ميانگين معامله شده ارز سامانه سنا در روز چهارشنبه 12 تيرماه 98 نيز  نرخ دلار 12 هزار و 731تومان، يورو 14 هزار و 645 تومان، درهم 3هزار و 508 تومان، پوند 16 هزار و 308 تومان، يوان چين 1 هزار و 940 تومان، لير تركيه 2354 تومان اعلام شد. 
در بازار طلا و سكه نيز به دنبال افزايش نرخ دلار در بازار ازاد و معاملات نقدي، و همچنين اعلام هر اونس جهاني طلا به نرخ 1415 دلار، قيمت طلا  و سكه اندكي افزايش يافت. مظنه یک مثقال طلاي 17 عيار يا آبشده به 1 ميليون و 881 هزار تومان و هر گرم  طلاي18عيار434 هزار تومان افزايش يافت. قيمت سكه  نيز در عصر پنج شنبه براي سكه طرح قديم بهار آزادي 4 ميليون و 300 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 320 هزار تومان، ربع سكه 1 ميليون و 550 هزار تومان و سكه طرح جديد 4 ميليون و 620 هزار تومان معامله شد.  

دلایل توقف کاهش قیمت طلا و سکه

یک کارشناس با بیان اینکه نوسانات بازار ارز و طلای جهانی از کاهش قیمت طلا و سکه جلوگیری کرده است، گفت: میزان تقاضا در بازار کاهش یافته و خرید مردم به سمت طلاهای ریز که با قدرت خرید آنها همخوانی دارد سوق پیدا کرده است.
محمد کشتی آرای ، در رابطه با وضعیت بازار طلا و سکه گفت: بررسی هفته گذشته نشان از آن دارد که قیمت طلا در بازار جهانی تا اواسط هفته روند با ثباتی را طی می‌کرد اما در پی تغییر و تحولات شرایط اقتصادی جهانی، انس طلا با رشد ۳۰ دلاری مواجه شد و این موضوع عامل توقف کاهش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی شد.
این کارشناس بازار طلا و سکه تصریح کرد: در روزهای چهارشنبه و ابتدای پنجشنبه رفته رفته ارزش انس جهانی کاهش یافت و نسبت به ابتدای هفته با افزایش ۲۱ دلاری روبه‌رو شد.
وی خاطرنشان کرد: در میانه روز پنجشنبه با انتشار اخباری در زمینه توقیف نفتکش ایرانی، ارزش دلار بار دیگر روند سعودی به خود گرفت که این موضوع تأثیر خود را بر ارزش طلا و انواع سکه در بازار ایران گذاشت و عاملی شد تا سکه تمام طی یک روز رشد ۶۰ هزار تومانی را تجربه کند.
کشتی آرای درباره قیمت انواع سکه و طلا در پایان هفته گفت: هر قطعه سکه تمام طرح قدیم چهار میلیون و ۳۶۰ هزار تومان، سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و ۶۱۰ هزار تومان، نیم سکه دو میلیون و ۳۴۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۵۲۰ هزار تومان، سکه‌ گرمی ۹۹۰ هزار تومان، هر مثقال طلای خام ۱۷ عیار یک میلیون ۸۸۵ هزار تومان و هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۴۳۵ هزار و ۲۰۰ تومان ارزش گذاری شده است.
این کارشناس بازار طلا و سکه در پاسخ به این سوال که آیا همچنان میزان عرضه بر تقاضا پیشی دارد؟ بیان کرد: طی هفته‌های گذشته میزان تقاضا به شدت کاهش یافته و در هفته گذشته این موضوع نیز ادامه داشته است که با پیشی گرفتن عرضه طلا بر تقاضا حباب سکه با انتخاب مسیر کاهش به ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.
وی تاکید کرد: کاهش قدرت خرید مصرف کننده نهایی عاملی شده تا خرید مردم به سمت خرید طلاهای خرد و مصنوعات ریز که با قدرت خرید آنها همخوانی دارد سوق پیدا کند.

کاهش نرخ ارز با بازار متشکل ارزی

از سوي ديگر، در رابطه با و ضعيت قيمت ارز در كشور يك عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، معتقد است بازار متشکل ارزی با کشف واقعی قیمت ها موجب کاهش نرخ ارز می شود.
رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خانه ملت با درخواست راه اندازی بازار متشکل ارزی، گفت: این بازار در واقع یک محل عمده‌ فروشی نقدی اسکناس در تهران است که  بستر معاملات رو در رو در آن وجود دارد و کاملاً شفاف بوده و  تأمین نیاز ارزی برای معاملات صرافی ها صورت می‌گیرد.
نماینده مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نقش آفرینی دلالان در دوبی، سلیمانیه و هرات و تاثیر آن در بازار ارزی ایران، افزود: با تشکیل بازار متشکل ارزی نرخ گذاری از دوبی به تهران منتقل می شود، البته فرآیند این انتقال به مرور زمان رخ داده و یک شبه انجام نمی شود و امکانپذیر نیست.
 وی ادامه داد:  ایجاد بازار متشکل ارزی از نوسان و التهاب در بازار  می‌کاهد .تشکیل بازار متشکل ارزی می‌تواند مزایای زیادی برای اقتصاد داشته باشد و سبب قانون مندتر شدن بازار شود تا از ایجاد عرضه و تقاضای غیر واقعی جلوگیری کند، چراکه اگر در عرضه و تقاضا تعادل ایجاد نشود مشکلات کنونی اقتصاد کشور رفع نمی شود.بانک مرکزی باید شرایط راه اندازی و فعالیت این بازار را هرچه سریعتر فراهم کند تا دامنه فعالیت های غیررسمی ارز محدودتر شود
زارع با بیان اینکه با  ایجاد بازار متشکل ارزی از نوسان و التهاب در بازار  کاسته می شود، تاکید کرد: تمامی فعالان بازار متشکل ارزی، بانک‌ها و صرافی‌های مجاز بانک مرکزی هستند و این بانک بر فعالیت آنها نظارت داشته و  دیگر صرافی یا بانکی نمی‌تواند ارز خود را با قیمت بالایی برای فروش بگذارد و التهاب در بازار ایجاد کند.
وی معتقد است که  بازار متشکل ارزی با کشف واقعی قیمت ها می‌تواند موجب کاهش نرخ ارز در بازار شود و پس از طی یک دوره ثبات نسبی در بازار ارز ایجاد کند تا فعالان اقتصادی بتوانند از این شرایط با ثبات برای توسعه فعالیت های خود استفاده کنند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بازار متشکل ارزی می‌تواند خریدوفروش ارز در بازار غیررسمی را محدود کند، تصریح کرد: بانک مرکزی باید شرایط راه اندازی و فعالیت این بازار را هرچه سریعتر فراهم کند تا دامنه فعالیت های غیررسمی ارز محدودتر شود.

دلار حج 12790 تومان 

از سوي ديگر، بانک مرکزی نرخ ارز برای حجاج را ۱۲ هزار و ۷۹۰ تومان تعیین کرده كه با توجه به قیمت فروش دلار در صرافی‌ هاي مجاز و ملی  به نرخ ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان، به نظر می‌رسد که بانک مرکزی رقم ارز حجاج را در سال جاری در نزدیکی بازار آزاد در نظر گرفته  و زائران می‌توانند نسبت به دریافت این ارز اقدام کنند و بانک عامل ارائه‌کننده ارز حجاج، نسبت به تشکیل پرونده و ارائه ارز به آن‌ها اقدام می‌کند و پرداخت ارز به زائران حج تمتع در تمامی شعب ارزی بانک ملی و حداکثر برای هر زائر ۲۰۰ دلار آمریکا انجام می‌شود. میزان ارز پرداختی به زائران حج تمتع در سال گذشته نیز ۲۰۰ دلار بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶ به میزان ۱۰۰ دلار کاهش داشته است، به طوری که در سال‌های پیش از آن ۳۰۰ دلار به عنوان ارز مسافرتی به حجاج پرداخت می‌شده است.

مجمع سالیانه کانون صرافان ایرانیان

از سوي ديگر، كانون صرافان ايران اعلام كرد كه مجمع عمومی عادی سالیانه کانون صرافان ایرانیان در روز جمعه ۱۴ در محل باشگاه بانک مسکن برگزار شده است 

تمايل بازار جهاني به افزايش نرخ اونس طلا

به نظر می‌رسد طلا پس از پنج سال ماندن در یک بازه قیمت محدود، آماده آغاز روند صعودی بوده و ممکن است دوباره به رکورد ۱۷۰۰ دلار سال ۲۰۰۳ بازگردد.
مایک مک گلان، استراتژیست ارشد کالا در بلومبرگ اینتلیجنس در این باره اظهار کرد: طلا پس از پنج سال حبس بازه ای، عوامل ارزشمندی برای صعود چشمگیر قیمت دارد که شامل عدم توافق تجاری آمریکا و چین، انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره و نوسان فزاینده بازار سهام است.
وی در ادامه افزود: شکسته شدن قیمت ۱۴۰۰ دلار و صعود طلا به بالاترین حد در شش سال گذشته، به روند افزایشی این فلز که در مقطع فعلی پرقدرت است، رونق جدیدی داده است. انتظار می‌رود عملکرد مثبت طلا در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ ادامه پیدا کند.
مک گلان خاطرنشان کرد: ماندن قیمت طلا در بالای مرز ۱۴۰۰ دلار نشانه تجدید روندی صعودی است و رکورد قیمت ۱۷۰۰ دلار هر اونس طلا در سال ۲۰۱۳، قیمت هدفی است که این فلز باید بشکند.
بر اساس گزارش کیتکونیوز، قیمت‌های بالاتر طلا به دلیل تئوری پیک ارزش دلار آمریکا و انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا، احتمالی‌ترین اتفاقی است که برای نیمه دوم سال ۲۰۱۹ پیش بینی می‌شود.
قیمت طلا در ۱۵ ژوئن تحت تأثیر افت ارزش دلار و تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، به مرز ۱۴۳۸ دلار و ۶۳ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ۱۴ مه سال ۲۰۱۳ بود و همچنان بالای ۱۴۰۰ دلار معامله می‌شود.
کریس وستون، مدیر تحقیقات شرکت "پپراستون گروپ" نیز به کیتکونیوز گفت: اگر بانک‌های مرکزی نرخ‌های بهره را کاهش دهند، قیمت هر اونس طلا در میان مدت تا مرز ۱۵۲۰ دلار می‌تواند صعود کند.
اين در حاليست كه بهای جهانی طلا در معاملات روزجمعه در پی افت ارزش دلار و تشدید نگرانی‌ها نسبت به تجارت جهانی، به بیشترین حد خود در یک هفته اخیر صعود کرد. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جمعه ۷ دهم درصد افزایش یافت و به یک هزار و ۴۲۷ دلار و ۶۴ سنت رسید. در بازار معاملات آمریکا، هر اونس طلا با ۱.۶ درصد افزایش به یک هزار و ۴۳۰ دلار و ۸۰ سنت رسید.
بنابر اعلام مقامات کاخ سفید اگرچه مذاکرات تجاری آمریکا با چین در مسیر صحیحی حرکت می‌کند، ولی رسیدن به توافق مناسب، زمان بر خواهد بود. بر اساس این گزارش، وجود انتظارات بالا برای کاهش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا، سبب افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی شده است.
مدیر ارشد در سی ام سی مارکت ، مایکل مککارتی گفت: ما یک رویداد مهم برای اقتصاد جهانی را در پیش رو داریم که آن هم رقم های آمار حقوق و دستمزد ها است . اگر اعداد کمتر از انتظار ها باشند ما شاهد تایید یکی از کلیدی ترین فاکتورهای حمایتی از قیمت طلا ، یعنی فضای نرخ بهره های کم خواهیم بود .
تمام نگاه ها در حال حاضر بر روی دستمزده های بخش غیر کشاورزی امریکا متمرکز شده که انتظار می رود نسبت به رقم 75 هزار موردی ماه می( قبلتر ) ، در ماه ژوئن شاهد جهش این رقم به 160 هزار مورد شغل جدید باشیم . 
فدرال رزرو نشست دو روزه سیاست های پولی خود را در روزهای 30  و 31 ماه جولای برگذار خواهد کرد و بازارهای آتی با درصد کامل انتظار کاهش حداقل 25 واحد پایه نرخ بهره را دارند .
در مسیر کاهش نرخ بهره فدرال رزرو تنها نیست و به طور مثال بانک مرکزی استرالیا از ژوئن 50 واحد پایه نرخ بهره خود را کاهش داده و همچنین درها کاهش نرخ دیگری در سال را باز گذاشته .
استفان اینس ، مدیر ارشد در ونگارد مارکتز اعتقاد دارد :" طلا در نتیجه آمارهای دستمزد واکنش خوبی خواهد داشت ، زیرا حتی یک آمار مثبت هم نباید در احساس نیاز بانک های مرکزی جهان به واکنشی فوری تغییری ایجاد کند  .
فلز زرد از زمان لمس رقم 1265.85 دلاری اوایل ماه می( کمترین قیمت 2019 ) تا به امروز ، بیش از 12 درصد ، معادل 150 دلار رشد قیمت داشته است که دلیل آن هم تاثیر دو عامل اصلی ، یعنی چشم انداز سیاست های  دوویش از جانب بانک های مرکزی جهان و تشدید تنش بین ایلات متحده و ایران بوده است .
از دیدگاه تکنیکال ، وانگ تائو تحلیلگر رویترز اعتقاد دارد ، ممکن است شاهد حمله دوباره طلای نقدی  به سمت 1435 دلار در هر اونس باشیم ، که شانس بالایی وجود دارد گذر از این سطح باعث رشد قیمت ها به سمت 1443 تا 1456 دلار در هر اونس شود.
هلدیننگ اوشیانا گلد استرالیا روز پنجشنبه اعلام کرد که به دلیل اختلاف و درگیری بر سر مجوزهای فعالیت با دولت این کشور ، حمل و نقل خود در معدن طلا و مس "دیدی پیو " فیلیپین را متوقف کرده است .
بانک آو امریکا مریل لینچ روز پنجشنبه اعلام کرد که سرمایه گذاران قبل از نشست جی 20  میزان 15.1 میلیارد دلار را از بازارهای سرمایه بیرون کشیدند و طی چهار روز کاری منتهی به 2 جولای ، 6.2 میلیارد دلار در بخش اوراق دولتی سرمایه گذاری کرده اند .
نام:
ایمیل:
* نظر: