:
كمينه:۲۹°
بیشینه:۴۰°
به‌روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۶
بازار باز مهم‌ترین ابزار کنترل نرخ سود / نصب دوربین‌های تشخیص چهره برای رصد دلالان
در بازار طلا نيز به دنبال اعلام نرخ دلار بازار آزاد و معاملات نقدي به قيمت 13220 تومان، و افزايش قيمت اونس جهاني به 1431 دلار، قیمت طلا و سكه افزايش يافت و مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آبشده 1 ميليون و 904 هزار تومان، قیمت هر قطعه طلای ۱۸ عیار نیز ۴۳۹ هزار و ۷۰۰ تومان داد و ستد شد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز سه شنبه ۴ تیر ۹۸ به ۴ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان رسید. همچنین قیمت هر سکه بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان، نیمه سکه ۲ میلیون و 420 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 620 هزار تومان و سکه یک گرمی 1 ميليون و 10 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۳۷۷۳۵
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
اقتصاد گردان - احسان شمشيري- 
هشتمین نشست دوره‌ای رییس کل بانک مرکزی با اقتصاددانان عصر دوشنبه  با محوریت موضوعاتی همچون بازار متشکل ارزی، عملیات بازار باز، نقدینگی و تورم برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر عبدالناصر همتی ضمن اشاره به کارکرد و ویژگی های بازار متشکل ارزی به عملیات بازار باز اشاره و تاکید کرد: بازار باز مهم‌ترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه مدت است و در بسیاری از بانک‌های مرکزی به کار می‌رود. این بانک در نظر دارد از تجارب کشورهای دیگر در زمینه عملیات بازار باز به واسطه برگزاری کارگاه‌های آموزشی بهره‌مند شود.
وي  تاکید کرد که این بانک با اجماع نظرات، وسواس و دقت نظری خاص و با اطمینان حاصل کردن از آمادگی‌های مورد نیاز نسبت به عملیاتی کردن بازار متشکل ارزی و نیز عملیات بازار باز اقدام می‌کند.
به گفته دکتر همتی، اجرایی کردن عملیات بازار و شکل گیری بازار متشکل ارزی نهادسازی مناسبی است که ابزارهای مورد نیاز بانک مرکزی را برای سیاست‌گذاری پولی و ارزی در اختیار این بانک می‌گذارد.
اقتصاددانان حاضر در نشست نیز ضمن تقدیر از اقدامات بانک مرکزی برای حفظ تعادل در بازار ارز، راه‌اندازی بازار متشکل ارزی و اقدام به عملیات بازار باز، این دو را از مهم‌ترین ابزارهای سیاست‌گذاری بانک مرکزی در حوزه پولی و ارزی دانستند و خواستار دقت نظر در به کارگیری آنها شدند.
اصلاح ساختار نظام بانکی، کنترل نقدینگی، مهار نرخ تورم، رفع موانع تولید، بهبود وضعیت معیشتی مردم و جلوگیری از عدم تعادل درآمدی از طریق سیاست های پولی و مالی، توجه به ترکیب و مقاصد و مبادی تجاری ایران و ضرورت اصلاح آن در جهت کاهش تاثیرپذیری از تحریم ها و انتظام بخشی به عملیات بانک ها از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

اثر بازار متشکل ارزی

برخي كارشناسان با اشاره به اقدامات بانك مركزي در تشكيل بازار متشكل ارزي معتقدند پرش فنر ارز برای دومین بار در کمتر از ۶ سال در سال ۹۷ مقامات پولی کشور را به جنب و جوش انداخته تا فکر چاره‌ای باشند تا توان مدیریت بازارساز را افزایش دهند و بر شفافیت معاملات بیفزایند. بازار متشکل ارزی چند ماهی است قرار است راه‌اندازی شود و فعلا به‌صورت آزمایشی در حال تست شدن است. ابعاد این بازار و نحوه فعالیت آن دارای ابهام است و با وجود گذشت چند ماه از سخنان رئیس کل بانک مرکزی درباره ایجاد بستر معاملاتی جدید، همچنان فعالان بازار درک درستی از کارکرد این بازار ندارند. 
این بازار قرار است معاملات کلان را پوشش دهد و معاملات خرد همچنان قرار است در صرافی‌ها، خیابان فردوسی و سبزه‌میدان معامله شوند. الزامات موفقیت و کارآیی این بازار در این پرونده مورد بررسی کارشناسان و اقتصاددانان قرار گرفته است

كاهش نرخ ها با وجود تحريم هاي جديد

با وجود اعلام تحریم‌های جدید كاخ سفيد علیه اشخاص، مقامات و نهادهاي جمهوري اسلامي،  در حالي كه انتظار مي رفت نرخ دلار را افزايش دهد، اما بازار واكنشي به اين موضوع نداشت و علاوه بر كاهش 50 توماني نرخ دلار در صرافي ها،  شاخص دلار در بازار جهاني نيز به کانال ۹۵ واحد عقب نشيني كرد. اين موضوع نشان مي دهد كه بازار ارز و طلا در ايران روند با ثباتي را در پيش گرفته و تحريم ها و محدوديت ها نمي تواند عرضه و تقاضا را تحت تاثير قرار دهد و در نتيجه روند قيمت ها با ثبات شده است و اثر هر نوع تحريم و فشار را بازار پيش خور كرده است. 
برخي كارشناسان نيز معتقدند كه با وجود تحريم هاي جديد، سازمان هاي اقتصادي كشور اقدام به عرضه بيشتر ارز در بازار كرده و توان خود را براي كنترل نرخ ها و حتي كاهش نرخ دلار نشان دادند. 
براين اساس، روز ﺳﻪشنبه ۴ تیر ماه ۱۳۹۸ نرخ لحظه اي دلار  در سامانه سنا به 13 هزار و 100 تومان و يورو به  15 هزار تومان رسيد. در صرافی های ملي و مجاز بانکی نيز دلار با كاهش 50 توماني به 13150 تومان فروش رفت و با 13050 تومان خريداري شد. نرخ فروش يورو نيز  15050 تومان و نرخ خريد يورو 14950 تومان معامله شد. 

 براساس نرخ هاي ميانگين نرخ ارز سامانه سنا در روز دوشنبه نيز  دلار 13 هزار و 132 تومان، يورو 15 هزار و 86 تومان، پوند 16 هزار و 509 تومان و يوان 2012 تومان، درهم 3620،  ليرتركيه 2378 تومان اعلام شد. 
در بازار طلا نيز به دنبال اعلام نرخ دلار بازار آزاد و معاملات نقدي به قيمت   13220 تومان، و افزايش قيمت اونس جهاني به   1431 دلار،  قیمت طلا و سكه افزايش يافت و مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آبشده  1 ميليون و 904 هزار تومان،  قیمت هر قطعه طلای ۱۸ عیار نیز ۴۳۹ هزار و ۷۰۰ تومان  داد و ستد شد. 
 هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز سه شنبه ۴ تیر ۹۸ به ۴ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان رسید. همچنین قیمت هر سکه بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان، نیمه سکه ۲ میلیون و 420 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 620 هزار تومان و سکه یک گرمی 1 ميليون و 10 هزار تومان معامله شد. 
در اين رابطه محمد کشتی آرای رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر گفت: بازار طلا با کاهش تقاضا مواجه شده و قیمت جهانی و قیمت ارز نیز افت داشته؛‌ بنابراین شاهد ثبات نسبی در بازار هستیم.

محمد کشتی‌آرای درباره عدم کاهش قیمت طلا و سکه در بازار تهران با توجه به نوسانات بازار ارز، اظهار داشت: پس از تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا طی هفته‌های اخیر، شاهد کاهش ارزش سهام در آمریکا و بالا رفتن ۵۸ دلاری قیمت انس جهانی در هفته گذشته بودیم.
وی با تاکید بر اینکه از قیمت جهانی طلا ۴۰ دلار افزایش داشته، گفت: از آنجایی که قیمت جهانی یکی از مهم ترین عوامل تعیین قیمت طلا و سکه است، هنگامی که روند افزایشی داشته باشد می‌تواند بر قیمت طلا و سکه تاثیر داشته باشد.
رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ادامه داد: اما به دلیل اینکه قیمت ارز با کاهش مواجه است، این کاهش نرخ ارز و افزایش قیمت جهانی یکدیگر را پوشش می‌دهد و موجب عدم افت و خیز چشمگیر قیمت‌ها طلا و سکه در بازار است.
کشتی آرای درباره تحلیل وضعیت بازار نیز اظهار داشت: با توجه به این شرایط بازار با کاهش تقاضا مواجه شده و قیمت جهانی و قیمت ارز در بازار نیز افت داشته و همه این موارد موجب می‌شود ثبات نسبی در بازار ایجاد و نوسانات کمی را شاهد هستیم که این نوسانات نیز طبیعی است.
طی روزهای اخیر معاملات در بازار ارز با وجود رخدادها و تنش‌های سیاسی با ثبات و آرامش صورت گرفت، اما این روند کاهشی و ثبات در بازار، تاثیر بر بازار طلا و سکه نداشت و قیمت ها در این بازار با ثبات نسبی همراه بود. به گونه‌ای که در ۲۱ خردادماه ۹۸ قیمت هر گروه طلا ۱۸ عیار ۴۱۲ هزار تومان بوده که با گذشت حدود ۱۵ روز به ۴۳۹ هزار تومان رسیده که با افت قیمت دلار در کشور، به دلیل رشد قیمت انس جهانی، شاهد نوسان اندک دراین بازار هستیم.

نصب دوربین‌های تشخیص چهره برای رصد دلالان 

همچنين رییس پلیس پایتخت از نصب دوربین‌های کنترلی ویژه برای رصد دلالان سکه و ارز خبر داد و گفت: با همکاری بانک مرکزی اقدام به نصب دوربین‌های پیشرفته و مجهز به سیستم تشخیص چهره افراد کردیم که با استفاده از این سیستم‌ها دلالان سکه و ارز شناسایی می‌شود.
سردار حسین رحیمی در حاشیه اجرای طرح رعد با حضور در جمع خبرنگاران از تشکیل پلیس مبارزه با جرائم اقتصادی تهران بزرگ در هفته‌های آتی خبر داد و گفت: این پلیس مستقیما تحت نظر فرماندهی انتظامی تهران بزرگ فعالیت خواهد کرد.
وی درباره برخورد با دلالان سکه و ارز نیز گفت: برخورد با این افراد همچنان ادامه دارد و خوشبختانه دیگر به جز تعداد اندکی که اقدام به فروش ارز در خارج از صرافی می‌کردند، مورد دیگری نداشتیم که با این افراد نیز برخورد شد.
سردار رحیمی با بیان اینکه امروز به جرأت می‌توان گفت که دیگر در محدوده‌های خیابان فردوسی، پاساژ منوچهری، پاساژ افشار، سبزه میدان و … دیگر شاهد حضور دلالان سکه و ارز نیستیم، خاطرنشان کرد: تمام این افراد از این مناطق جمع‌آوری شدند و نظارت پلیس نیز در این مناطق ادامه دارد. ضمن اینکه بسیاری از افراد دستگیر شده همچنان در زندان هستند.
وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره نحوه نظارت بر دلالان سکه و ارز نیز تصریح کرد: با همکاری بانک مرکزی اقدام به نصب دوربین‌های پیشرفته و مجهز به سیستم تشخیص چهره افراد کردیم که با استفاده از این سیستم‌ها دلالان سکه و ارز شناسایی می‌شود. این دوربین‌ها در حال حاضر در سبزه میدان، منوچهری، پاساژ افشار و خیابان فردوسی نصب شده و کنترل آن نیز در اختیار پلیس است.

نرخ واحد ارز راه جلوگیری از تنش‌های ارزی

از سوي ديگر،  یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس داشتن نرخ واحد ارزی شناور را راهکار جلوگیری از تنش‌های ارزی عنوان کرد و گفت که اگر رویه باثباتی ایجاد شود و اعتماد فعالان اقتصادی جلب شود نرخ ارز به زیر ۱۰ هزار تومان خواهد رسید.
سیدحسن حسینی شاهرودی با اشاره به وضعیت بازار ارز گفت: بهترین سازوکار برای تثبیت قیمت دلار و جلوگیری از تنش‌های ارزی این است که بازار متشکل ارزی را اجرایی و عملیاتی کنیم. اگر بخواهیم ارز حاصل از صادرات را به چرخه ارزی کشور برگردانیم تنها راهش همین است.
این عضو فراکسیون ولایی مجلس با بیان اینکه «ما در ارز نیمایی و ارز ترجیحی به هیچ وجه موفق نبوده‌ایم» اضافه کرد: باید ارز ترجیحی را جمع کنیم و ارز نیمایی را هم ضرورتاً برای کالاهای اساسی در نظر بگیریم البته اگر بنا باشد کالاهای اساسی در شبکه، توزیع کنیم. اما اگر قرار باشد به همین شکلی که ظرف دو سال گذشته انجام شده و موجب نابسامانی شده است انجام شود بهتر است ارز کالاهای اساسی در شبکه بازار متشکل ارزی ارائه شود و نرخ شناور ارز داشته باشیم و متناسب با عرضه و تقاضا همه تقاضاهای خود در بحث واردات را چه کالاهای اساسی و چه غیراساسی، چه مسافرتی و چه دانشجویی برطرف کنیم.
نماینده مردم شاهرود در مجلس با بیان اینکه «راه جلوگیری از تنش‌های ارزی داشتن نرخ واحد است»، گفت: این نرخ واحد را باید بازار تعیین کند یعنی نرخ شناور باشد نه دستوری و نرخ دومی که رانتی برای اقشار خاص تحت عناوین مختلف از جمله یارانه کالای اساسی ایجاد می‌کند نداشته باشیم زیرا تمامش فساد آور است و دولت نتوانسته نظارت جامع و کاملی بر این امر داشته باشد.
حسینی شاهرودی همچنین گفت: تنها راهش این است که ما بازار شناور را داشته باشیم و بانک مرکزی می‌تواند از محل درآمدهای مستقیم ارزی که درآمد دولتی نفت است در تنظیم بازار تعیین کننده باشد و در شرایط ویژه و خاص مداخله در بازار را انجام دهد و بازار شناور را برای جلوگیری از افزایش بی رویه و یا کاهش غیر معقول کنترل کند اگر این اراده وجود داشته باشد قطعاً نرخ دلار به زیر ۱۰ هزار تومان خواهد رسید.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه «دولتی‌ها نباید مباحث ارزی را به مباحث سیاسی، برجام، مذاکرات با سران کشورها یا برخی دیدارها ارتباط دهند»، افزود: اثرات اینها مقطعی و کوتاه مدت و بیشتر نشأت گرفته از اظهارنظرهای سیاسی و غیر کارشناسی مقامات سیاسی دولت و گاهی هم مجلس و نمایندگان است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: ما نباید مسائل سیاسی و اقتصادی را به هم گره بزنیم زیرا مسائل سیاسی حباب افزایشی و یا کاهشی مقطعی ایجاد می‌کنند در حالی که در حوزه اقتصادی با شاخص‌ها مواجه هستیم و شاخص‌ها نشان می‌دهد اگر رویه باثبات ایجاد کنیم و بین فعالان اقتصادی اعتماد سازی کنیم قیمت ارز باید زیر ۱۰ هزار تومان می‌رسد و تنش و چالش آن نیز کم شود.

ریزش دوباره شاخص جهانی دلار

اين در حاليست كه افزایش منازعات سیاسی در خاورمیانه و افزایش جهانی بهای طلا سبب شد شاخص دلار به کانال ۹۵ واحدی عقب نشینی کند. احتمال کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا سبب بروز فشارهای شدیدی بر شاخص جهانی دلار شده است.از سوی دیگر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، سبب ریزش دوباره دلار و صعود یورو به کانال جدیدی در برابر اسکناس سبز شده است.بهای شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی مورد سنجش قرار می‌گیرد، با ۱.۷ صدم کاهش به ۹۵.۹۴۳ واحد رسید.در حال حاضر هر یورو با دو درصد افزایش به ۱.۱۴۱۰۵ دلار رسید.شاخص ارزش دلار در برابر ارزهای امن نظیر ین نیز ریزش کرده است. در حال حاضر هر دلار با ۳۵ صدم درصد کاهش به ۱۰۶.۹۳ ین رسید.

کاهش اعتماد به فدرال رزرو 

به گزارش کیتکو نیوز ، تحلیلگران موسسه ای بی سی بولیون ضمن اشاره به افزایش چشمگیر قیمت طلا در روزهای اخیر اعلام کردند : تغییر چشمگیر در اعتماد سرمایه گذاران بین المللی نسبت به سیاست های پولی جهان به خصوص سیاست های فدرال رزرو آمریکا عامل مهمی برای ورود پول به بازار طلا بوده است.
بر اساس این گزارش قیمت طلا در روزهای اخیر به بالاترین سطح خود در 6 سال اخیر رسیده است.
گمانه زنی ها درباره کاهش احتمالی نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و اتخاذ سیاست های پولی انبساطی از سوی سایر بانک های مرکزی بزرگ جهان تاثیر زیادی بر افزایش فزاینده قیمت طلا داشته است.
به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، افزایش قیمت طلا در روزهای اخیر یک واکنش طبیعی به عدم اعتماد سرمایه گذاران بین المللی به فدرال رزرو آمریکا است.موسسه ای بی سی بولیون افزود: شکسته شدن سطح مقاومتی 1400 دلاری یک تحول بزرگ برای بازار طلا در سال 2019 به شمار می رود.
نام:
ایمیل:
* نظر: