:
كمينه:۱۵°
بیشینه:۲۴°
به‌روز شده در: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳
تاكيد بانك مركزي بر جلوگيري از اثر كسري بودجه بر افزايش قيمت ها
به دنبال اين افزايش قيمت طلا در بازار جهاني، در بازار ايران و همچنين افزايش قيمت دلار به 13380 تا 13430 تومان در بازار آزاد و معاملات نقدي، قيمت طلا و سكه افزايش يافت. مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آّبشده به 1 ميليون و 886 هزار تومان، هرگرم طلاي 18 عيار 435 هزار تومان، سكه تمام طرح جديد 4 ميليون و 685 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 450 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 650 هزار، و سكه گرمي 1 ميليون و 15 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۳۷۴۹۳
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
اقتصاد گردان - 
رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: تلاش برای جلوگیری از پولی شدن تأمین کسری بودجه و در کنار آن پرهیز از اقداماتی که در دوره زمانی که اثر شوک ارزی بتدریج تخلیه می‌شود، موجب شوک جدید به قیمت‌ها خواهد شد، بخشی از سیاست هاي بانك مركزي است

عبدالناصر همتی افزود: تجربه ساماندهی بازار ارز و برقراری ثبات نسبی در اقتصاد کشور، که ناامیدی طراحان حداکثر فشار اقتصادی را در پی داشت، موجب شد تا شفافیت در سیاست گذاری و اجرا، و پاسخگوئی درقبال مردم، اجزای اصلی یک حکمرانی خوب برای بانک‌های مرکزی مدرن باشد و لذا، طبیعی است که همین رویه برای نحوه تأمین کسری بودجه ۹۸ نيز اعمال شود 
وي ادامه داد: در شرایط پیچیده ای که اقتصاد کشور با آن روبرو بوده است، تلاش داشته ام برای برون رفت از وضعیت سخت و پیچیده ولی گذرای این روزها، موارد یاد شده را سرلوحه فعالیت های بانک مرکزی قراردهم.
لذا، تصمیم دولت و مجموعه نظام بر تأمین کسری بودجه از سه طریق عمده:۱ - تلاش برای استفاده از مسیرهای مختلف صدور بیشتر نفت ۲- انتشار اوراق دولتی ۳- برداشت از منابع صندوق توسعه ملی، متمرکز است. علیرغم اینکه بانک مرکزی دوره سختی را طی می‌کند، لیکن در خصوص غلبه بر مشکلات، با برنامه های در دست اقدام، بسیار امیدوارم. همانگونه که در سه ماه گذشته، نزدیک ۵ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی و دارو و بیش از ۶ میلیارد دلار از طریق نیما و واردات درمقابل صادرات تامین شده است.

کاهش تقاضای ارز با فعال شدن بازار دارايي 
از سوي ديگر، عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به کاهش تقاضای ارز با فعال شدن بازار مسکن، از ادامه روند کاهش نرخ ارز در ماه‌های آتی با توجه به سیاست‌های تاثیرگذار بانک مرکزی خبر داد.
محمد حسینی در گفتگو با ایبِنا، با اشاره به وضعیت فعلی بازار ارز، گفت: بازار به لحاظ شرایط تحریمی و میزان حجم نقدینگی و همچنین رفتار مصرف کنندگان دچار نوسانات بسیاری شده است.
نماینده تفرش در مجلس با بیان اینکه رفتارها در بازار ارز گاهی درست و گاهی غیرعقلایی بوده و به تنش‌هایی منجر شده است، افزود: وقتی اتفاقاتی در حوزه روابط خارجی کشور صورت می گیرد تنشی به بازار تزریق می‌شود که در این زمینه تحریم سپاه پاسداران توانست افزایش مقطعی را به نرخ‌ها تحمیل کند.
این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه با پذیرش اینستکس فضا در بازار ارز آرام‌تر شده است، تصریح کرد: در ماه های اخیر به دنبال فعال شدن بازار مسکن کاهش تقاضا در بازار ارز به روند کاهشی نرخ ها دامن زده است.
وی با بیان اینکه افزایش و کاهش‌های اخیر رخ داده در بازار ارز غیرمتعارف بوده است، گفت: بازار ارز متعادل باید بر اساس نوسانات شاخص‌های اقتصادی دنیا شکل بگیرد در غیر این صورت با مشکلاتی مواجه خواهیم بود.
حسینی با تاکید بر اینکه روند کاهشی نرخ ارز به دنبال کاهش حجم حباب قیمتی یا در اثر تکان‌های غیر اقتصادی اخیر بوده است، افزود: متاسفانه تغییرات اخیر نرخ ارز در ماه‌های اخیر مولفه اقتصادی نداشته به همین دلیل هم ماندگاری ندارد.
وی با بیان اینکه سیاست‌های اخیر بانک مرکزی باید اثرگذاری مناسبی بر بازار داشته است، تصریح کرد: انتظار ما از تیم اقتصادی دولت به ویژه بانک مرکزی به ثبات رساندن قیمت ها در بازار است.
این نماینده مردم در مجلس دهم  ادامه داد: عدم ایجاد ثبات در بازار ارز رفتار تولیدکننده و مصرف کننده را دستخوش تغییرات روزمره قرار می دهد و انتظار کاهشی شدن نرخ ارز را دور از ذهن می کند.
عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: پیش بینی بنده با توجه به شرایط پیش رو در خصوص بازار ارز کاهش تکانه‌ها و قرار گرفتن ارز روی نرخ قابل قبول اقتصادی است.با ثبات نرخ ارز مردم از هیجان های روزانه دور شده و وضعیت تولید در کشور بهبود می‌یابد.

طلا از مرز ۱۴۰۰ دلار گذشت

از سوي ديگر، به دنبال اخبار مرتبط با تنش ايران و آمريكا، جنگ تجاري آمريكا و چين، سياست هاي نرخ بهره در آمريكا و...   روند افزايش قیمت طلا در بازارهای جهانی ادامه يافت و هر اونس طلا در بازار جهاني از مرز ۱۴۰۰ دلار گذشت و در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تأثیر احتمال کاهش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا که افت دلار را به همراه داشت، بیش از ۱.۵ درصد صعود کرد و هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۱.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۴۰۴ دلار و ۳۵ سنت رسید.همچنين در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۹ درصد افزایش، به ۱۴۰۸ دلار و ۹۰ سنت رسید.
به دنبال اين افزايش قيمت طلا در بازار جهاني، در بازار ايران و همچنين افزايش قيمت دلار به 13380 تا 13430 تومان در بازار آزاد و معاملات نقدي،  قيمت طلا و سكه افزايش يافت. مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آّبشده به 1 ميليون و 886 هزار تومان، هرگرم طلاي 18 عيار 435 هزار تومان، سكه تمام طرح جديد 4 ميليون و 685 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 450 هزار، ربع سكه 1 ميليون و 650 هزار، و سكه گرمي 1 ميليون و 15 هزار تومان معامله شد. 
صرافي هاي مجاز  بانك مركزي و ملي نيز نرخ فروش دلار را 13200 تومان و نرخ خريد دلار را 13100 تومان، نرخ فروش يورو را 15100 و نرخ خريد يورو را 15 هزار تومان اعلام كردند.  نرخ ميانگين ارز معامله شده در سامانه سنا براي روز پنج شنبه نيز براي دلار 13082، يورو 14914، درهم 3584، يوآن 2009، پوند 16495 و لير تركيه 2344 تومان اعلام كردند. 


البته به گفته برخي رسانه هاي آمريكا، به دنبال فرمان ترامپ براي مقابله با ايران و همچنين لغو اين فرمان، نرخ اونس جهاني عصر روز جمعه كاهش يافت و به زير 1400 دلار و قيمت 1396 دلار رسيد.  
بانک مرکزی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد آماده است با ریسک‌های رو به رشد برای اقتصاد داخلی مقابله کند و با توجه به رشد تنش‌های تجاری و نگرانی‌های فزاینده نسبت به پایین ماندن فشارهای تورمی، کاهش نرخ‌های بهره را از ماه آینده آغاز می‌کند. کاهش نرخ‌های بهره هزینه نگهداری طلا که سوددهی ندارد را کاهش می‌دهد و جذابیت سرمایه گذاری در این فلز ارزشمند را تقویت می‌کند و همزمان با ضعیف کردن ارزش دلار، خرید این فلز ارزشمند برای خریداران غیرآمریکایی ارزان‌تر می‌شود.
بر اساس گزارش رویترز، با وجود این که بانک مرکزی آمریکا در نشست هفته جاری خود نرخ‌های بهره را بدون تغییر گذاشت اما تغییر انتظارات بازار در خصوص سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا، باعث افت ارزش دلار و بازده اوراق خزانه آمریکا شده است.
دلار در مسیر کاهش هفتگی در برابر ارزهای رقیب قرار دارد و بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا برای نخستین بار در بیش از دو سال و نیم گذشته به پایین ۲ درصد سقوط کرده است. عامل دیگری که از افزایش قیمت طلا حمایت کرد تشدید تنش‌ها در خاورمیانه پس از سرنگونی یک پهپاد آمریکایی از سوی ایران بود. بهای معاملات طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود ۵ درصد و از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون حدود ۱۰ درصد رشد کرده است.

به گزارش بلومبرگ، بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی در معاملات روز جمعه در بازار سنگاپور با ۱.۲ درصد افزایش به ۱۴۰۴ دلار رسید. این درحالی است که هر اونس طلا در بازار آمریکا با رشد نزدیک به یک درصدی قیمت، معادل ۱۴۰۹ دلار دادوستد می‌شود. بانک مرکزی آمریکا در نشست این هفته خود تغییری در نرخ بهره ایجاد نکرد، اما پیش‌بینی‌های بازار به‌گونه‌ای پیش رفت که ارزش دلار کاهش پیدا کرده و تقاضا برای طلا بالا رفت.
كاهش تقاضا و حباب سکه 
 همچنين  یک کارشناس بازار طلا و سکه با اشاره به تأثیرگذاری افزایش قیمت‌های جهانی بر بازار داخلی گفت: افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی کاهش تقاضا و افت حباب سکه را به همراه داشته است.
محمد کشتی آرای در رابطه با بازار طلا و سکه در هفته گذشته گفت: بازار طلا و سکه از روز شنبه تا چهارشنبه در ثبات کامل قیمت و شرایط روانی فعال بود که با توجه به اخبار و اتفاقات بین‌المللی در پی رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی روند صعودی به این بازار وارد شد.
این کارشناس بازار طلا و سکه با بیان اینکه ارزش انس جهانی در روز چهارشنبه در حدود ۱۳۴۰ دلار بوده است گفت: از روز پنجشنبه قیمت طلا در بازارهای جهانی با رشد ۶۰ دلاری به محدوده ۱۴۰۰ دلار رسیده است و این افزایش قیمت ثبات را از بازار طلا و سکه ایران گرفت.
وی خاطرنشان کرد: سکه تمام در ابتدای هفته چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان داد و ستد می‌شد که با افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی این ارزش به قیمت چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.
کشتی آرای اظهار کرد: در ابتدای هفته هر مثقال طلای ۱۷ عیار یک میلیون و ۸۲۰ هزار ارزش گذاری شده بود که در روز پنجشنبه این قیمت به ارزش یک میلیون و ۸۹۰ هزار تومان و در حال حاضر به یک میلیون و ۹۲۰ هزار تومان رسیده است و این در حالیست که هر گرم طلای خام ۱۸ عیار از نرخ ۴۳۰ هزار تومان به نرخ ۴۴۰ هزار تومان رسیده است.
این کارشناس بازار طلا و سکه تاکید کرد: هر قطعه سکه نیم به ارزش دو میلیون و ۴۸۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۶۸۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی یک میلیون و ۲۵ هزار تومان داد و ستد می‌شود.افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی و به تبع آن در بازار داخلی کاهش تقاضا در بازار ایران را به همراه داشته و این موضوع عاملی شده تا حباب سکه با کاهش قیمت روبرو و به ارزش ۴۱۰ هزار تومان برسد.
برخي كارشناسان نيز معتقدند كه  بالا رفتن تنش‌های منطقه‌ای و تصمیم FATF در مورد ایران را از جمله عواملی می‌دانند که می‌تواند فضای معاملات بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد. به گفته آنها، بالا رفتن تنش‌ها می‌تواند منجر به افزایش خریدهای احتیاطی در بازار شود. این در حالی است که در حال حاضر از نظر آنها کمبود تقاضا در بازار مهم‌ترین عاملی است که ضربه‌گیر قیمتی شده و در صورت بازگشت تقاضا به بازار جهت قیمت افزایشی خواهد شد.
این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که دیروز بازار به خبر شلیک موشک به مقر برخی شرکت‌های نفتی در موصل عراق واکنش نشان نداد. البته عده‌ای از فعالان باور داشتند، اظهارات ترامپ عاملی بود که بازار خبر موشکی را چندان جدی نگیرد. 
اما بیشتر معامله‌گران روي روند کاهشی بازار روی خبر آغاز به کار بازار متشکل ارزی مانور می‌دهند. البته به نظر می‌رسد، بازار متشکل ارزی حداقل از ابتدای هفته آتی آغاز به کار نخواهد کرد، هر چند که گویی این بار در تیرماه فعال خواهد شد.
سیاست های فدرال رزرو طلا را گران کرد
تحلیلگر برجسته موسسه سرمایه گذاری اینوسکو پیش بینی کرد که سیاست های پولی انبساطی فدرال رزرو آمریکا قیمت طلا را بیش از پیش افزایش خواهد داد.کریستینا هوپر استراتژیست ارشد موسسه اینوسکو در اظهاراتی در یک کنفرانس سرمایه گذاری در مونترال تاکید کرد: فدرال رزرو آمریکا دیگر در خصوص نرخ بهره صبر و طاقت خود را از دست داده و می خواهد هر اقدام لازم و ممکنی را برای حمایت از اقتصاد انجام دهد. اقدامات فدرال رزرو آمریکا موجب افزایش قیمت طلا در بلندمدت خواهد شد. پیش بینی من این است که فدرال رزرو در نشست ماه آینده خود نرخ بهره را کاهش خواهد داد و این مساله قطعا به نفع طلا خواهد بود.
این در شرایطی است که قیمت طلا پس از نشست شب گذشته فدرال رزرو آمریکا به مرز 1394 دلار رسیده است که این بالاترین رکورد از سپتامبر 2013 میلادی به شمار می رود
.
از سوي ديگر، وزرات صنعت، معدن و تجارت پیرو نامه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ بانک مرکزی در خصوص بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال جاری و نحوه رفع تعهد ارز صادراتی سال گذشته صادرکنندگان، بسته جدید چگونگی برگشت ارز حاصل از صادرات در سال جاری از سوی وزارت صمت به سازمان های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور ابلاغ شد.
بر این اساس حداکثر زمان رفع تعهد ارزی هر پروانه سبز صادراتی، حداکثر چهار ماه از تاریخ کوتاژ(پروانه) صادراتی است و در صورت نیاز به مهلت بیشتر برای صادرکنندگان اقلام کشاورزی، فرش و صنایع دستی و سایر گروه‌های کالایی با نظر وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و نفت حسب مورد امکان تمدید مهلت مذکور و اعلام آن به بانک مرکزی وجود دارد. میزان تعهد شرکت‌های پتروشیمی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور در سال 1398، مطابق جدول اعلامی وزارت نفت خواهد بود. کلیه صادرکنندگان مکلف به ارائه تعهد ارزی برگشت ارز حاصل از صادرات هستند.
صادرکنندگان در صورت عدم امکان عرضه ارز به صورت اسکناس به میزان تعیین شده در جدول فوق‌ در سامانه های ذیربط می توانند از روش‌های جایگزین فروش در "سامانه نیما" و یا" واردات در مقابل صادرات" جهت رفع تعهد ارزی خود استفاده نمایند.

تلاش اروپا برای رهایی از دلار
 از سوي ديگر، رویکرد دولت ترامپ باعث تشدید تلاش ها برای جایگزینی دلار با یورو شده است.
به گزارش فارین پالسی، اروپا به دنبال یافتن راه جایگزینی برای غلبه بر سلطه مالی آمریکا بر بازارهای مالی جهان است و آلمان و فرانسه به عنوان بزرگ‌ترین اقتصادهای اروپا در این مسیر پیشرو هستند اما تلاش دولت‌های اروپایی برای یافتن یک راه‌کار قابل اجرا هنوز به جواب نرسیده است. البته این به معنی آن نیست که اروپایی‌ها تسلیم شده‌اند اما این کشورها هنوز در برابر بازوی نیرومند واشنگتن آسیب پذیرند.
جان اسمیت، مدیر اسبق بخش تحریم در وزارت خزانه داری آمریکا که سال گذشته به دلیل اختلاف نظر با ترامپ کنار رفت می‌گوید: نگرانی جدی وجود دارد که تداوم چنین کارهایی باعث دور شدن اروپا از جبهه واحد با آمریکا شود. شاید هم به سمت ایجاد سیستم مالی مستقلی بروند.
در سال‌های اخیر سهم یورو از ذخایر جهانی افزایش یافته است در حالی که این مساله برای دلار دقیقاً برعکس است. این هفته رئیس بانک مرکزی فرانسه و وزیر دارایی این کشور در اظهاراتی جداگانه خواهان تقویت نقش یورو در مبادلات جهانی شده‌اند. حتی کشورهای کوچک‌تر اروپایی نظیر اسپانیا نیز بر سر مساله کوبا به دنبال راه‌های دور زدن تحریم‌های آمریکا برآمده‌اند.

بیشترین زیان دلار در سال جدید!
 به گزارش رویترز، پس از افزایش ریسک‌های ژئوپلتیکی در منطقه به دنبال سرنگونی یک پهپاد آمریکا توسط ایران، اظهارات مقامات بانک مرکزی آمریکا برای نزدیک شدن به موعد کاهش نرخ بهره باعث شد تا دلار از جانب فشاری دیگری قرار گیرد و در برابر بسیاری از همتایان مهم خود در معاملات امروز عقب نشینی کند.
به نظر می‌رسد فدرال رزرو چاره‌ای جز پیروی از مسیر همتایانش در اروپا، ژاپن و استرالیا در اتخاذ سیاست‌های انبساطی در حمایت از رشد اقتصادی ندارد و این مساله طی ماه‌های آینده جایگاه دلار در برابر ارزهای دیگر را تضعیف خواهد کرد. لی فریج، استراتژیست اقتصاد کلان در مؤسسه "استیت استریت گلوبال مارکتس" گفت: معامله گران بازار به دلایل زیادی برای فروش دلار رسیده‌اند و به نظر می‌رسد دلار زیر فشار قرار خواهد گرفت.
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۴۷ درصد کاهش به ۹۶.۶۶ واحد رسید تا بالاترین زیان متوالی دو روزه دلار از فوریه سال ۲۰۱۸ تاکنون رقم بخورد. هر دلار با ۰.۷۸ درصد عقب نشینی به ۱۰۷.۲۴ ین رسید. هر یورو با ۰.۶۲ درصد صعود و رسیدن به ۱.۲۹۶۲ دلار در یک قدمی فتح کانال جدید قرار گرفت و ارزش پوند انگلیس به ۱.۲۷۰۴ دلار رسید.
حمله مجدد ترامپ به رئیس بانک مرکزی آمریکا
 همچنين رئیس جمهور آمریکا بار دیگر از رئیس بانک مرکزی این کشور خواست تا نرخ بهره را تغییر دهد.
به گزارش رویترز، دونالد ترامپ در جدیدترین حمله خود به جروم پاول، رئیس بانک مرکزی این کشور گفته است که نمی‌تواند بفهمد چرا فدرال رزرو نرخ بهره را هر چه زودتر کاهش نمی‌دهد. وی که به همراه جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در جمع خبرنگاران حاضر شده بود گفت: خب، حدس می‌زنم که (مدیران بانک مرکزی آمریکا) بالاخره برای کاهش نرخ برخی راضی شده‌اند اما نمی‌دانم دارند چه کار می‌کنند! بهتر است هر چه زودتر (نرخ بهره) را کاهش دهند. 

نام:
ایمیل:
* نظر: