:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۴°
به‌روز شده در: ۲۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
طی یکی، دوماه گذشته نرخ اجاره رشد چشمگیری داشته و فشار اقتصادی وارد به مستاجران هم افزایش قابل توجهی یافته است، دراین میان، وزارت راه و شهرسازی برای کاهش فشارها، راهکارهای متعددی را تدوین کرده است، یکی از این راهکارها تحویل بسته‌ای 5 گانه با تکیه بر ابزار مالیاتی به هیات وزیران بود یکی دیگر از راهکارها که مدیر طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن هم به آن اشاره می‌کند، برنامه‌ریزی این بانک برای تشکیل صندوق حمایت از مستاجران با هدف ساماندهی بازار اجاره‌بها است.
کد خبر: ۱۳۷۲۸۹
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
اقتصادگردان- محمدحسن مرادی با بیان اینکه هنوز طرح حمایت از بازار اجاره و راه‌اندازی سازوکار پرداخت تسهیلات به مستاجران در دولت نهایی نشده، تاکید کرد: این طرح هنوز در مرحله مطالعه قرار دارد و کارشناسان و مسوولان بانک مذکور در حال ارزیابی مدل‌های مختلفی هستند که به واسطه آنها بتوان بهترین روش را برای این کار انتخاب و عملیاتی کرد.

او افزود: راه‌اندازی صندوق حمایت از مستاجران برای پرداخت تسهیلات اجاره مسکن به آنها با تکیه بر منابع مردمی و پس‌اندازهای متقاضیان یکی از روش‌های مورد بررسی برای اجرای این کار است، حال آنکه روش‌ها و مسیرهای دیگری هم در دست مطالعه و بررسی قرار دارد و هنوز روش نهایی برای اجرای این طرح انتخاب نشده است. مدیر امور طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن یادآورشد: علاوه بر راه‌اندازی صندوق، روش دیگری که هم‌اکنون مورد بررسی و مطالعه قرار دارد افتتاح حساب برای متقاضیان به منظور استفاده از امکاناتی همچون دریافت سود سپرده‌گذاری با هدف توانمندسازی مالی به منظور افزایش توان پرداخت در بازار اجاره است؛ به این معنا که مستاجران بتوانند با پس‌انداز کردن مبالغی در بانک عامل بخش مسکن و دریافت سود، توانمندی مالی بیشتری برای حضور در بازار اجاره کسب کنند.

مرادی تاکید کرد: البته همه این مسیرها هم‌اکنون در مرحله ارزیابی و مطالعه قرار دارد و تاکنون طرح و برنامه‌ای در ارتباط با بازار اجاره در بانک نهایی نشده و به تصویب نرسیده است. او افزود: در صورت نهایی شدن و اجرای هر طرحی چه در حوزه بازار اجاره و چه سایر حوزه‌ها همچون خرید مسکن به سرعت به مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

هفته گذشته ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل این بانک در حالی از طرح بانک مذکور برای حمایت از متقاضیان بازار اجاره و مستاجران خبر داد که بنا بر اعلام او هم‌اکنون راه‌اندازی صندوق حمایت از مستاجران به عنوان یکی از اشکال اجرای این طرح در بانک عامل بخش مسکن در حال بررسی است. او اعلام کرد: در صورت نهایی شدن تصمیمات در این باره قرار است صندوقی راه‌اندازی شود که بتوان با استفاده از منابع آن به حمایت مالی از مستاجران پرداخت. منابع این صندوق بدون اتکا به منابع دولتی و از محل پس‌اندازهای مردمی تأمین خواهد شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد، سازوکار مورد بررسی در این طرح اعطای تسهیلات برای پرداخت تمام یا بخشی از ودیعه (مبلغ رهن) واحدهای مسکونی به مستاجران واجد شرایط و سپرده‌گذاران این صندوق است. به نظر می‌رسد اجرای طرحی مشابه صندوق پس‌انداز مسکن یکم، این‌بار برای بازار اجاره در دست بررسی قرار گرفته باشد؛ صندوق پس‌انداز مسکن یکم با جذب سپرده خانه اولی‌ها و متقاضیان خرید مسکن در بافت‌های فرسوده به متقاضیان واجد شرایط تسهیلات ارزان قیمت خرید مسکن پرداخت می‌کند؛ مشروط بر اینکه معادل نیمی از سقف مبلغ تسهیلات به مدت یکسال در حساب افراد در بانک مسکن سپرده‌گذاری شود. ناگفته نماند که چندی پیش وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌ریزی و مطالعه برای راه‌اندازی موسسات اجاره‌داری خبر داده بود که مالکان واحدهای مسکونی و همچنین کسانی که به دنبال واحدهای مناسب برای اجاره مسکن هستند، به این شرکت‌ها مراجعه کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر: