:
كمينه:۲°
بیشینه:۸°
به‌روز شده در: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴
اجتناب از انتقال درآمدهای آتی به سال جاری، شناسایی سودهای موهوم و ارائه اطلاعات غیر واقعی
بانک مرکزی به بانک‌ها و موسسات اعتباری مهلت داد که اجرای برخی از مواد دستورالعمل شناسایی درآمد موسسات اعتباری برای صورت‌های مالی سال ۹۷ را به تعویق بیاندازند
کد خبر: ۱۳۷۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۴
اقتصاد گردان  – احسان شمشيري
به دنبال اجراي برنامه اصلاح صورت هاي مالي بانك ها و موسسات اعتباري كشور كه با دستور بانك مركزي از بهمن ماه سال 94 اعلام شد، بانك ها و موسسات اعتباري به دليل رعايت ملاحظات صورت هاي مالي جديد با قواعد بانكداري بين المللي، در چهار سال اخير در تهيه صورت هاي مالي سال هاي 94، 95، 96 و امسال نيز براي صورت هاي مالي سال 97  با تاخير در تهيه صورت هاي مالي و بسته شدن نماد بانك ها در بورس براي چند ماه مواجه شده اند و به نظر مي رسد كه در سال جاري نيز براي تهيه صورت هاي مالي خود به زمان بيشتري نياز دارند و در نتيجه برگزاري مجامع آنها نيز با تاخير برگزار خواهد شد. از اين رو بانك مركزي مهلت بيشتري براي آنها در نظر گرفته است. 

 در سال هاي قبل بانك ها براي تهيه صورت هاي مالي خود با مشكلاتي مواجه شده اند كه با رعايت استانداردهاي ifrs و فرمت جديد بانك مركزي، حتي بانك هاي سود ده قبلي  به بانك هاي زيان ده تبديل شدند زيرا برخي طلب ها و تعهدات انجام شده اي كه دولت تاييد نكرده بود و يا درآمد آتي محسوب مي شد، مورد قبول قرار نگرفتند و در نتيجه بانك با زيان مواجه شده و برخي درآمدها از محل بنگاه داري يا فروش دارايي و... به عنوان درآمد عمليات بانكي به حساب نمي آمد. اختلاف بين سازمان حسابرسي و بانك مركزي و بانك ها نيز يكي از دلايل تاخير در ارائه صورت هاي مالي بوده است.  همچنين بانك ها نمي توانستند درآمد خود از محل بنگاه داري يا فروش دارايي را به عنوان درآمد عملياتي بانكي محسوب كرده و صورت هاي مالي را سود آور كنند. در نتيجه در سال هاي اخير عملا بانك هاي بزرگ با دارايي بسيار به دليل رعايت استانداردهاي جديد و فرمت جديد صورت هاي مالي عملا زيان ده محسوب شده اند و البته در اين مسير تلاش گسترده اي براي افزايش سرمايه وخروج از ماده 141 قانون تجارت، كاهش هزينه جذب منابع، كاهش اضافه برداشت از بانك مركزي، تهاتر بدهي ها، كاهش مطالبات معوق، بهبود كفايت سرمايه، ساماندهي بنگاه داري و فروش اموال مازاد، و... انجام داده اند. 
البته در اين مسير، مشكلاتي براي بانك ها وجود دارد و به دليل شرايط اقتصادي، عملا بهبود شاخص هاي مالي و دارايي ها به سختي امكان پذير است و همچنان بر مطالبات معوق، رشد هزينه ها، رشد اضافه برداشت، افزايش بنگاه داري و اموال مازاد آنها افزوده شده و در شرايط ركود تورمي، ساماندهي اين شاخص ها، بهبود سود و درآمد و خروج از زيان دهي بسيار مشكل است زيرا هر سال بر رقم بدهي دولت به بانك ها و افزايش مطالبات بانك ها از فعالان اقتصادي  ودولت اضافه شده و هزينه جذب منابع نيز همچنان بالاست. 
بر اين اساس، بانک مرکزی به بانک‌ها و موسسات اعتباری مهلت داد که اجرای برخی از مواد دستورالعمل شناسایی درآمد موسسات اعتباری برای صورت‌های مالی سال ۹۷ را به تعویق بیاندازند.
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام کرد: شناسایی درآمد موسسات اعتباری پس از تصویب در یک هزار و دویست و چهل و هشتمین جلسه مورخ یکم خردادماه سال ۹۷ شورای محترم پول و اعتبار بخشنامه  مورخ ۲۷ خرداد ۹۷ به شبکه بانکی ابلاغ گردید. چنانچه قبلاً نیز اعلام شد تدوین دستورالعمل مذکور با هدف استفاده صحیح از مبنای روش تعهدی، شناسایی صحیح درآمدها و منطبق با قانون عملیات بانکی بدون ربا و در چارچوب عقود اسلامی که نهایتا از مدیریت سود، هموارسازی سود، انتقال درآمدهای آتی به سال جاری و بالعکس، شناسایی سودهای موهوم و نهایتاً ارائه اطلاعات غیر واقعی به ذینفعان و گمراه نمودن آنها از عملکرد واقعی موسسات اعتباری جلوگیری نماید، انجام پذیرفت.
متعاقب ابلاغ بخشنامه یاد شده درخواست‌های متعددی از بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی واصل گردید که متضمن تقاضای مهلت بیشتر برای تامین قطعات اجرای دستورالعمل در شبکه بانکی و عدم امکان تنظیم صورت‌های مالی سال ۹۷ از مبنای دستورالعمل مزبور بود. بدین لحاظ و در راستای مساعدت و همراهی با شبکه بانکی کشور، مراتب به شورای محترم پول و اعتبار گزارش شد که متعاقب آن شورا نیز در یک هزار و دویست و هفتاد و یکمین جلسه مورخ ۷ خرداد ۹۸ به شرح ذیل اتخاذ تصمیم نمود:
شورای پول و اعتبار با تعویق اجرای مواد ۸، ۱۱ و ۲۲ دستورالعمل شناسایی درآمد موسسات اعتباری مصوب یک هزار و دویست و چهل و هشتمین جلسه مورخ یکم خرداد ماه ۹۷ برای صورت‌های مالی سال ۹۷ موافقت نمود. شورای پول و اعتبار بر لزوم عدم شناسایی درآمد مطالبات مشکوک‌الوصول در صورت‌های مالی سال ۹۷ تاکید کرد و مقرر داشت بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی باید ضمن تمهید الزامات اجرای دستورالعمل مذکور درآمدهای خود برای سال ۹۸ و بعد از آن را در چارچوب مفاد دستورالعمل یاد شده شناسایی نمایند.
بانک مرکزی در ادامه این بخشنامه تاکید کرده است که قطع نظر از مراتب پیش گفته بر لزوم توجه و اهتمام لازم به موارد ذیل تاکید می‌نماید: به موجب اصول و استانداردهای حسابداری بر مبنای روش تعهدی همچنان شناسایی درآمد، منوط به تحقق معیارهای زیر است: جریان منافع اقتصادی مرتبط با قرارداد، به درون واحد تجاری محتمل باشد. مبلغ درآمد عملیاتی را بتوان به گونه‌ای اتکاپذیر اندازه‌گیری کرد.
لازم است در شناسایی انواع درآمدها و هزینه‌ها اصل احتیاط مبنای عمل قرار گیرد و در موارد وجود تردید و ابهام بااهمیت در تحقق درآمد، با هدف جلوگیری از شناسایی سودهای موهوم، شناسایی درآمد موکول به رفع ابهام مزبور شود.
به دلیل وجود تردید و ابهام بااهمیت در خصوص وصول مطالباتی که بر اساس ضوابط مقرر در دستورالعمل طبقه‌بندی دارایی‌های موسسات اعتباری به طبقه مشکوک‌الوصول منتقل می‌شود، شناسایی درآمد این قبیل مطالبات متوقف گردد.
قضاوت حرفه‌ای متولیان در زمینه نحوه شناسایی درآمد بسیار حائز اهمیت بوده و با توجه به معیارهای اصلی تعیین شده در این رابطه، نسبت به شناسایی سود و وجه التزام تاخیر تادیه دین اقدام گردد. شایان ذکر است قضاوت حرفه‌ای باید با در نظر گرفتن شرایط درونی و بیرونی حاکم بر رویداد مالی و با توجه به مجموعه عوامل تأثیرگذار و استدلال‌های موجود در رابطه با شناسایی یا عدم شناسایی درآمد و میزان آن انجام شود.
با عنایت به ماهیت عقود مشارکتی که مبتنی بر شراکت میان بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی با مشتری است، رعایت مفاد ضوابط اجرایی ناظر بر قراردادهای مذکور الزامی است.
بانک مرکزی در پایان به موسسات اعتباری تاکید کرده که ضمن ابلاغ مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره  مورخ ۱۶ مرداد ۹۶ به تمامی واحدهای ذیربط خود و نظارت بر حسن اجرای آن دستور دهند که تمهیدات لازم و زیرساخت‌های اطلاعاتی مورد نیاز برای اجرای دستورالعمل مذکور به نحوی که امکان تنظیم صورت‌های مالی سال ۹۸ بر مبنای دستورالعمل یاد شده فراهم گردد، اتخاذ شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: