:
كمينه:۲۱°
بیشینه:۳۶°
به‌روز شده در: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۹
بازار ارز و طلا به كدام سو می رود، سوت رکود در بازار سکه
در بازار آزاد و معاملات نقدي نيز دلار 14060 تومان اعلام شده و با اعلام اونس جهاني طلا به قيمت 1285 دلار، قیمت طلای ۱۸عیار هم ۴۳۳ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است. قیمت هر گرم طلا نسبت به روز پنج شنبه کاهشی نزدیک به چهار هزار تومان را نشان می دهد مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آبشده نيز 1 ميليون و 872 هزار تومان اعلام شده است. نيز قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با افزایشی ۱۰ هزار تومانی نسبت به آخرین قیمت‌های روزکاری پنج شنبه به قیمت ۴ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان رسید هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان معامله می‌شود. در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۷۲۸ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک میلیون و ۲۹ هزار تومان فروخته می‌شود.
کد خبر: ۱۳۶۳۲۶
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۶
اقتصاد گردان -  روز شنبه ۴ خرداد ماه 98 نرخ لحظه اي دلار در سامانه سنا  13 هزار و 970 تومان و يورو به 15 هزار و 870 تومان رسيد. همچنين نرخ دلار در سامانه سنا بر اساس ميانگين قيمتهاي روز پنج شنبه 14 هزار و 125 تومان ، يورو 16 هزار و 10تومان، درهم 3هزار و 910تومان ، پوند 18 هزار و 89 تومان و لير تركيه 2هزار و 456 تومان اعلام شده است كه نشان دهنده كاهش نرخ ها در روز شنبه است. 
روز شنبه در بازار آزاد تهران صرافی بانک‌ها ه قیمت دلار را برای فروش به مردم، ۱۴ هزار و ۲۰ تومان اعلام کرده‌اند و دلار را از مردم با قیمت ۱۳ هزار و ۹۲۰ تومان خریداری می‌کنند. يورو نيز در صرافي ها 15920 تومان فروش رفته و قيمت خريد نيز 15820 تومان بوده است. 
در بازار آزاد و معاملات نقدي نيز دلار 14060 تومان اعلام شده و با اعلام اونس جهاني طلا به قيمت 1285 دلار، قیمت طلای ۱۸عیار هم ۴۳۳ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است. قیمت هر گرم طلا نسبت به روز پنج شنبه کاهشی نزدیک به چهار هزار تومان را نشان می دهد مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آبشده نيز 1 ميليون و 872 هزار تومان اعلام شده است. نيز قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با افزایشی ۱۰ هزار تومانی نسبت به آخرین قیمت‌های روزکاری پنج شنبه به قیمت ۴ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان رسید هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان معامله می‌شود. در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۷۲۸ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک میلیون و ۲۹ هزار تومان فروخته می‌شود.
صرافان و طلا فروش ها از به کف رسیدن تقاضا در بازار ارز و سکه و طلا خبر می دهند و می گویند خرید و فروش در این بازار بنا بر موقعیت زمانی، به سنت هر ساله ماه رمضان کاهش یافته و بازار دچار ركود خريد و فروش شده است.
از سوي ديگر،  کانون صرافان ایران  از ارسال مدارک به بانک مرکزی برای ورود به بازار متشکل خبرداده و  به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی این بازار فعلا در مرحله آزمایشی قرار دارد و پس از تکمیل این مرحله، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
بانک مرکزی از سال گذشته خبر از ایجاد بازار متشکل ارزی داد که قرار بود بر اساس آن خرید و فروش ارز در بازار آزاد ساماندهی شده و از سوی دیگر کشف قیمت واقعی ارز به جای بازارهای سلیمانیه، هرات و امثال آن در تهران انجام شود.
طی هفته‌های گذشته مسئولان بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی وعده‌هایی برای راه‌اندازی این بازار داده بودند، اما به رغم اینکه فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد خبر از آغاز فعالیت این بازار تا هفته گذشته داد، اما هنوز این بازار به مرحله اجرایی نرسیده است.
این در حالی است که بر اساس اطلاعات به دست آمده، کانون صرافان ایران از روز گذشته ارسال مدارک موردنیاز جهت پیش‌ ثبت‌نام و ورود به بازار متشکل ارزی را آغاز کرده است.
از سوی دیگر عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در روزهای گذشته اعلام کرده بود که بانک مرکزی اقدامات حاکمیتی خود را در زمینه راه‌اندازی بازار متشکل ارزی انجام داده و دیگر کاری در این مورد ندارد و زمان آغاز فعالیت این بازار به خود آن شرکت بستگی دارد.
با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی قرار است، بانک‌ها و صرافی‌های مجاز بانک مرکزی به عنوان بازیگران اصلی این بازار فعالیت کرده و بتوانند خرید و فروش ارز را از طریق مکانیزم آنلاینی که در این بازار تعریف شده، انجام دهند.
البته برخی بر این باور بودند که با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی، سامانه نیما حذف شده و این بازار جای سامانه نیما را خواهد گرفت، اما رئیس‌کل بانک مرکزی این موضوع را رد کرده و گفته است که حذف سامانه نیما از مبادلات ارزی به هیچ وجه صحت ندارد و حتی تاکید شده که صادرکنندگان ۵۰ تا ۶۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند.
وی افزود: در حال حاضر سامانه نیما محور تبادل ارزی تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی‌شود.
با این حال در صورتی که بازار متشکل ارزی به اهداف اصلی تعریف‌شده برای آن برسد و کشف قیمت ارز در تهران انجام شود، علاوه بر اینکه ممکن است سبب کاهش قیمت ارز شود، بلکه تاثیر بسیار جدی بر جلوگیری از التهابات بازار ارز و نوسانات آن خواهد داشت.
همتی این را هم گفته است که در حال حاضر فعالیت‌های بازار متشکل ارزی در مرحله آزمایشی قرار دارد که پس از اتمام این مرحله، فعالیت رسمی بازار آغاز می‌شود.
با توجه به اینکه کانون صرافان ایران مراحل ارسال اطلاعات و مدارک به بانک مرکزی را آغاز کرده است، انتظار می‌رود که با پایان یافتن این مرحله به زودی بازار متشکل ارزی راه‌اندازی شود.

بهبود وضعیت ارزی کشور
از سوي ديگر، يك عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اجرای برنامه‌هایی برای بهبود وضعیت بازار ارز، گفت: معرفی امتناع کنندگان بازگشت ارز صادارتی به قوه قضاییه، اقدام مناسبی است.
مهرداد بائوج لاهوتی در گفتگو با ایبِنا، با اشاره به اظهارات وزیر اقتصاد مبنی بر معرفی امتناع کنندگان از بازگشت ارز صادراتی به قوه قضاییه، گفت: باید ارز حاصل از صادرات در جهت رونق اقتصادی به داخل کشور بازگردد و این تدبیر وزیر اقتصاد در مسیر بهبود وضعیت ارزی کشور مناسب است.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر قرار است ارز حاصل از صادرات بازنگردد، باید جلوی خروج کالا از کشور رفته شود، تصریح کرد: در این راستا ارایه تضامین کافی از سوی سرمایه گذاران لازم است، در غیر اینصورت روند با مشکل مواجه خواهد شد.
بائوج لاهوتی با بیان اینکه ارایه مشوق های صادراتی به صادرکنندگان در جریان است، گفت: در شرایط فعلی صادرات از حیث جذب منابع ارزی برای کشور اهمیت دارد، از اینرو اگر قرار بر بازنگشتن ارز باشد جلوی صادرات باید گرفته شود.
وی با تاکید بر اینکه ارجاع پرونده تخلفات صادراتی به قوه قضاییه می تواند از بروز دوباره چنین مشکلاتی جلوگیری کند، افزود: احراز تخلف صادرکنندگان در زمینه بازگشت ارز به سامانه نیمایی باید با دقت انجام شود زیرا عده ای با مشکلات دیگر در راستای بازگشت ارز مواجه شده اند و تخلفی را انجام نداده اند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بانک مرکزی باید با دقت نظر بیشتری در حوزه ارزهای صادراتی ورود کرده و زمینه بازگشت هر چه سریع تر آنها را فراهم کند زیرا با بازگشت ارزهای حاصل از صادرات نوسانات ارزی نیز کاهش می یابد.
بازار ارز، طلا و سرمایه به كدام سو می رود؟
افت قیمت طلا و ارز طی روزهای گذشته این پرسش را نزد فعالان اقتصادی و حتی بسیاری از مردم عادی به وجود آورده كه بازار سرمایه و نیز طلا و ارز چه وضعیتی را دست كم در آینده نزدیك تجربه خواهد كرد؟
از كسادی كار دلالان و سفته بازان در اقتصاد كشورمان چهار سالی می گذشت و در این مدت بازارها پس از تحمل هشت سال نوسان پی درپی روی آرامش را دیدند تا اینكه اواخر سال 96 تحركات اعتراضی از سوی جریان مخالف دولت از شهر مشهد آغاز شد و بلافاصله به سایر شهرها سرایت كرد. این تحركات نقطه آغاز خروج تعادل بازارها به ویژه بازار ارز بود. 
پس از آن خروج آمریكا از برجام، افزایش قیمت ارز، هراس مردم از آینده اقتصادی كشور و هجوم نقدینگی به بازارهای مختلف برای حفظ ارزش سرمایه ها در مقابل كاهش ارزش ریال و آغاز دور جدید تحریم ها همه دست به دست هم دادند و بازارها از تعادل خارج شدند و امروز نرخ تورم نقطه به نقطه به 51 درصد رسیده است. 
هر چند در طول سالیان گذشته اقداماتی برای كاهش سهم دلار در اقتصاد كشورمان انجام شده اما واقعیت این است كه نقش پررنگ دلار در نوسانات قیمتی در بازارهای كشورمان قابل انكار نیست. بنابراین با رشد جهشی قیمت دلار حتی كالاهایی كه وابسته به ارز نیستند هم تحت تاثیر افزایش نرخ این ارز قرار گرفتند. 
هر چند در این مدت دولت راهكارهایی را برای مهار جهش دلار و به دنبال آن طلا و ... به اجرا رساند اما هر بار باعث شد برای افرادی رانت ایجاد شود و این كمكی به بازار و آرام گرفتن قیمت ها نكرد. این بار نسخه دولت برای پایدارسازی قیمت ها، راه اندازی بازار متشكل ارزی است كه از روز گذشته -دوشنبه، سی ام اردیبهشت ماه- شاهد اثرگذاری این راهكار در بازار بودیم به طوری كه قیمت دلار و به دنبال آن طلا به طور محسوسی كاهش یافت و در مقابل تابلو بورس و بازار سرمایه سبز شد. 
اما موضوع و مهم تاثیرگذار در نوسانات قیمتی جو روانی ناشی از متغیرهای سیاسی و روابط بین الملل است كه اقتصاد ایران چسبندگی فوق العاده ای به این موضوع دارد و سهم مباحث سیاسی به ویژه سیاست خارجی در آرامش بازارها یا تنش در بازار قابل چشم پوشی نیست. 
حال موضوع مهم این است كه با توجه به تمام شرایط اقتصادی و سیاسی كشورمان آیا ریزش قیمت ارز، طلا و ... استمرار پیدا می كند یا یك مُسكن مقطعی است. پاسخ كارشناسان به این سوال این است كه شرط پایداری قیمت ها و برقراری ثبات در اقتصاد عملكرد صحیح بازار متشكل ارزی و ایجاد آرامش در روابط بین الملل خواهد بود. در این شرایط است كه نقدینگی به بازار سرمایه و بورس برمی گردد. 
سعید اسلامی بیدگلی دبیركل كانون نهادهای سرمایه‌ گذاری ایران درباره آینده بازارهای طلا و ارز با توجه به ریزش قیمت ها گفت: در شرایط حال حاضر تحلیل وضعیت بازارهایی مانند ارز، طلا و ...از بُعد اقتصادی بسیار دشوار است چرا كه این روزها وزن متغیرهای سیاسی و تاثیر آنها بر متغیرهای اقتصادی به حدی زیاد است كه تمام تصمیم گیری‌ ها با این موضوع گره خورده است. 
وی با بیان اینكه برخی از نوسانات در بازارهای مالی پشتوانه اقتصادی ندارد و تحت تاثیر متغیرهای سیاسی است، ادامه داد: به نظر می رسد كه راه اندازی بازار متشكل ارزی و تزریق ارز از سوی بانك مركزی و كاهش تاثیرپذیری سرمایه گذاران از اخبار منفی سیاسی باعث شده كه قیمت ارز روند نزولی پیدا كند. 
اسلامی افزود:‌ به دنبال كاهش قیمت ارز، نرخ طلا هم پایین آمد. البته ریزش قیمت طلا در بازار متاثر از كاهش نرخ آن در بازارهای جهانی هم بوده است. البته نكته قابل توجه دیگر در كاهش قیمت طلا بحث كاهش تقاضا در بازار است. 
وی با بیان اینكه به نظر می رسد به دلیل افزایش چشمگیر قیمت ارز از سال گذشته تا به امروز، سفته بازان انتظار برگشت قیمت ها را داشتند، اظهار داشت: معتقدم مجموعه این عوامل باعث شده این روند نزولی قیمت ها آغاز شود اما تداوم این جریان به مباحث و اخبار سیاسی بستگی دارد. البته شكل گیری بازار متشكل ارزی و تحقق اهداف دولت از اجرای سیاست هم می تواند در كنترل بازار ارز موثر عمل كند. 
دبیركل كانون نهادهای سرمایه‌ گذاری ایران تاكید كرد: ‌اگر در عرصه بین المللی كشورمان و مباحث سیاسی ریسك جدیدی ایجاد شود و بازار متشكل ارزی در مسیر درست كار كند، در كوتاه مدت می توانیم انتظار روند نزولی قیمت ها را داشته باشیم. 
وی درباره آینده بازار سرمایه و اینكه در چه شرایطی نقدینگی به بورس برمی گردد، گفت: متاسفانه برای بسیاری از سرمایه داران عادی در یك سال گذشته سرمایه گذاری در بازار سكه، طلا و ارز ارجحیت داشته و سرمایه ها كمتر به سمت بازار سرمایه حركت كرده اما بدیهی است كه با روند افت قیمت ها در بازار ارز و طلا بخشی منابع به سمت بازار سرمایه هدایت خواهد شد. 
آرامش بازار در گرو پیش بینی پذیر بودن اقتصاد 
مهم ترین عامل پایداری قیمت ها و خروج التهاب از بازارها، پیش بینی پذیر بودن اقتصاد است. اعتماد به آینده اقتصاد، نقش ضربه گیر را دارد و می تواند جلوی نوسانات قیمتی ناشی از شوك های وارده به بازار را بگیرد. اگر تهدیدهای اقتصادی قابل پیش بینی و شناسایی باشند، به طور قطع عامل جو روانی در ایجاد التهابات در بازار حذف می شود و به دنبال آن دلالان هم قدرت مانور در بازار را نخواهند داشت. 
پیام كاهش قیمت ارز در بازار این است كه مردم و فعالان اقتصادی به عملكرد بازار متشكل ارزی اعتماد كرده اند و به طور قطع اگر دولت نتواند در جلب این اعتماد موفق عمل كند نه تنها به بازار كمكی نمی كند بلكه باعث رشد دوباره قیمت ها خواهد شد. از این رو در این شرایط اقتصادی كشور، مهم ترین ماموریت دولت این است كه این اعتماد ایجاد شده را چه در بخش بهبود متغیرهای اقتصادی و چه متغیرهای سیاسی حفظ كند. به طور قطع تداوم این شرایط باعث استمرار تعدیل قیمت ها در بازارهای مختلف می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: