:
كمينه:۲۵°
بیشینه:۳۷°
به‌روز شده در: ۰۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
رشد 29 واحدي آيفكس
شاخص کل با ۱۷۳۲ واحد رشد معادل ۰.۸۲ درصد به ۲۱۲ هزار ۷۵۰ واحد، شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با ۴۹۶ واحد افزایش معادل ۰.۸۲ درصد به ۶۱ هزار یک واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۱۰۱۱ واحد رشد معادل ۲.۲۱ درصد به ۴۶ هزار و ۷۴۹ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۷۰۲ واحد افزایش، معادل ۲.۲۱ درصد به ۳۲ هزار و ۴۵۱ واحد رسید
کد خبر: ۱۳۵۹۳۸
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
اقتصاد گردان - شاخص بورس در پایان معاملات روز شنبه با رشد ۱۷۳۲ واحدی به ۲۱۲ هزار و ۷۵۰ واحد رسید. بررسي آمار معاملات بورس نشان می دهد که همه  شاخص های بورس در پایان داد و ستدهای ديروز با رشد دسته مواجه شدند.  به طوری که شاخص کل با ۱۷۳۲ واحد رشد معادل ۰.۸۲ درصد به ۲۱۲ هزار ۷۵۰ واحد، شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با ۴۹۶ واحد افزایش معادل ۰.۸۲ درصد به ۶۱ هزار یک واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۱۰۱۱ واحد رشد معادل ۲.۲۱ درصد به ۴۶ هزار و ۷۴۹ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۷۰۲ واحد افزایش، معادل ۲.۲۱ درصد به ۳۲ هزار و ۴۵۱ واحد رسید.
از سویی دیگر ۵ نماد «اخابر با ۱۷۵ واحد، وبملت با ۱۲۱ واحد، کچاد با ۱۲۰ واحد، وامید با ۱۱۳ واحد و رانفو با ۱۰۸ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.
به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز قبل در بورس، در ۲۸۲ هزار نوبت معاملاتی، ۳ میلیارد و ۸۲۴ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۱ هزار و ۱۱۹ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به ۸۱۵ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان رسید.

رشد 29 واحدي آيفكس

دادوستدهای فرابورس ایران در نخستین روز از آخرین هفته کاری اردیبهشت‌ماه با تغییر مالکیت 3 میلیارد و 920 میلیون ورقه به ارزش بیش از 6 هزار و 790 میلیارد ریال خاتمه یافت و همزمان شاخص کل این بازار نیز رشد 29 واحدی را تجربه کرد.
در روز شنبه 28 اردیبشت‌ماه نمادهایی از گروه‌های مختلف اعم از فلزات اساسی، پالایشی، خودرویی و ... بر رشد 1.13 درصدی آیفکس اثرگذار بودند به طوری که نمادهای «شرانل»، «ذوب»، «کرمان»، «خدیزل»، «دماوند» و «سرچشمه» تا سطح حداکثر 7.4 واحد تاثیر مثبت بر این نماگر داشتند و موجب صعود آیفکس تا بالاتر از ارتفاع 2 هزار و 612 واحدی شدند.
در حال حاضر بازدهی این نماگر از ابتدای اردیبهشت‌ماه به 5.4 درصد و از آغاز سال جدید به 15.7 درصد رسیده است.
در این میان سهامداران به ترتیب 138 و 568 میلیون سهم را به ارزش 581 و 2 هزار و 300 میلیارد ریال میان خود دست به دست کردند و در بازار پایه دادوستدها به تغییر مالکیت 624 میلیون سهم به ارزش 2 هزار و 84 میلیارد ریال انجامید.
نماد «ذوب» به عنوان پربیننده‌ترین نماد معاملاتی با جابه‌جایی بیش از 205 میلیون سهم به ارزش افزون بر 361 میلیارد ریال، بیشترین رقم حجم و ارزش معاملات را در میان تمامی نمادهای مورد مبادله در بازارهای فرابورس کسب کرد.
نگاهی به مبادلات بازار ابزارهای نوین مالی نیز نشان می‌دهد مجموع دادوستدهای اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن به رقم 38 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 471 میلیارد ریال رسید و رقم ميانگين موثر بازده تا سررسید این اوراق در دامنه 20.7 تا 23.91 درصد نوسان کرد.

عرضه نفت در بورس به قيمت پایه ۶۷ دلار

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی با اعلام اینکه نفت خام سبک در رینگ بین الملل بورس انرژی در سال ۹۸ بر اساس شیوه نامه ابلاغی از سوی وزیر نفت عرضه می شود، گفت: برای این دوره ۶۷ دلار و ۲۸ سنت قیمت پایه تعیین شده است.
به گزارش سنا، امیرحسین تبیانیان با اشاره به اینکه سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۲ میلیون بشکه نفت خام سبک در رینگ بین الملل عرضه خواهد شد.
نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی افزود: عرضه در این دوره بر اساس شیوه‎نامه ابلاغی از سوی وزیر نفت در سال ۹۸ تغییراتی نسبت به دوره های پیشین مشاهده می شود.
وی مهمترین تغییرات این دوره عرضه را حداقل حجم بارگیری زمینی یکهزار بشکه و تغییر در شیوه قیمت‎گذاری با هدف ایجاد شفافیت و کاهش ریسک برای خریداران اعلام کرد.
به گفته تبیانیان دیگر شرایط عرضه در این دوره مانند دوره پیشین است و واریز پیش پرداخت ۶ درصد ارزی فراهم شده و همچنین مقصد محموله خریداری شده آزاد است.
بر اساس این گزارش، عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران در چارچوب تحقق سیاست‎های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ایجاد تنوع در روش‎های فروش نفت و استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی به‌منظور صادرات نفت‌خام در دستور کار قرار گرفته است.


 رشد بازار سرمايه تا 60 درصد  

ارزش دلاری بازار سهام در ابتدای سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۰۸ میلیارد دلار و قیمت دلار در بازار آزاد ۴۹۰۰ تومان بود. چنانچه فرض کنیم ارزش دلاری بازار سهام باید حفظ شود و آن را در میانگین قیمت نیمایی یا آزاد دلار ضرب کنیم، ارزش بازار سهام پتانسیل رشد ۵ تا ۶۰ درصد را دارد.
مدیرعامل تامین سرمایه نوین با بیان این مطلب به سنا گفت: از طرف دیگر، اگر رشد بازار سهام را با رشد قیمت ها در بازار مسکن، ارز، طلا، اتومبیل و حتی کالاهای عمومی مقایسه کنیم، حاکی از جا ماندن این بازار از سایر بازارها است. بنابراین احساس جا ماندن از سایر بازارها که در عموم فعالان بازار سهام مشاهده می شود ، یک پتانسیل قوی برای رشد بالقوه بازار ایجاد می کند.
ولی نادی قمی در عین حال با بیان اینکه بازار سهام در دو هفته اخیر وضعیت شکننده ای داشته است، افزود: به نظر می رسد لغو معافیت های نفتی، تحریم فلزات و تنش هایی که اخیراً امریکا در منطقه پدید آورده است، شرایط بلاتکلیفی، ترس و سردرگمی را برای فعالان بازار سهام به وجود آورده است.
وی ادامه داد: این موضوع سبب شده است که ضمن خروج نقدینگی تا حدودی از انرژی جنبشی بازار کاسته شود.
نادی قمی خاطرنشان کرد: بدون در نظر گرفتن این موضوعات که در جای خود بسیار با اهمیت است، به نظر می رسد که می توان دلایل متعددی را برای توصیه به خرید سهام عنوان کرد.
وی در بیان این دلایل اظهار داشت: نخست اینکه سود سال ۱۳۹۷ شرکت ها به مدد رشد نرخ ارز و بالا رفتن قیمت مواد خام در بازارهای جهانی، مطلوب بوده ، به نحوی که پیش بینی می شود سود شرکت های بورسی و فرابورسی بالغ بر ۱۴۰ هزار میلیارد تومان (بدون در نظر گرفتن زیان شرکت های زیان ده بازار) شود.
مدیرعامل تامین سرمایه نوین توضیح داد: این در حالی است که در نیمه اول سال ۱۳۹۷ دولت از پذیرش قیمت های بازاری ارز سرباز می زد و شرکت ها ناچار بودند محصولات خود را بر اساس قیمت ارز ۴۲۰۰  تومانی عرضه کنند.
به گفته نادی، چنانچه قیمت جهانی مواد خام (نفت، فلزات و محصولات پتروشیمی) در سال ۱۳۹۸ همچنان در سطح بالا بماند، با توجه به جهش قیمت ارز در سامانه نیما در ابتدای سال ۱۳۹۸، می توان انتظار داشت که سود شرکت های بورسی و فرابورسی به ۱۷۵ هزار میلیارد تومان برسد. در صورت فروکش کردن تنش ها، این سودآوری بسیار بیشتر خواهد بود.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: با عنایت به اینکه در فصل برگزاری مجامع شرکت ها هستیم و با توجه به روند تقسیم سود ۸۰ درصدی بازار، P/E  بازار سهام حدود ۵ مرتبه برآورد می شود که با اعداد و ارقام  تاریخی آن فاصله دارد.
نادی قمی با اشاره به اینکه ارزش دلاری بازار سهام در ابتدای سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۰۸ میلیارد دلار و قیمت دلار در بازار آزاد ۴۹۰۰ تومان بود، گفت:  چنانچه فرض کنیم ارزش دلاری بازار سهام باید حفظ شود و آن را در میانگین قیمت نیمایی یا آزاد دلار ضرب کنیم، ارزش بازار سهام پتانسیل رشد بین ۵ تا ۶۰ درصد را دارد.
وی افزود:  از طرف دیگر اگر رشد بازار سهام را با رشد قیمت ها در بازار مسکن، ارز، طلا، اتومبیل و حتی کالاهای عمومی مقایسه کنیم، حاکی از جا ماندن این بازار از سایر بازارها است. بنابراین احساس جا ماندن از سایر بازارها که در عموم فعالان بازار سهام مشاهده می شود یک پتانسیل قوی برای رشد بالقوه بازار ایجاد می کند.
مدیرعامل تامین سرمایه نوین در پایان خاطرنشان کرد: به هر حال برای سرمایه گذاری در بازار سهام باید به ریسک های پیش رو توجه کرد و البته توجه داشت که رشد بازار سهام یک رشد اسمی است و در نتیجه کاهش ریسک ها یا افزایش بهره وری و توسعه بازار فروش نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر: