:
كمينه:۲۵°
بیشینه:۳۶°
به‌روز شده در: ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
كنترل نرخ ها و رفت و برگشت قیمت دلار در کانال ۱۴ هزار تومانی با نظارت بازار ساز
از صبح روز دوشنبه چندبار قیمت دلار دچار نوسان شد اما این نوسان با حضور موثر بازارساز، در کانال ۱۴ هزار تومانی رخ داده و برنامه مشخص صرافی‌های بانکی، قدرت مانور را از دلالان گرفته و نشان مي دهد كه بانك مركزي به دنبال كنترل نرخ دلار زير 15 هزار تومان است
کد خبر: ۱۳۵۶۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
اقتصاد گردان  – احسان شمشيري- 
روز دوشنبه 23 ارديبهشت نرخ لحظه اي دلار در سنا 14 هزار و 850 تومان و يورو 16 هزار و 850 تومان اعلام شد. همچنين نرخ دلار در سامانه سنا بر اساس قيمتهاي روزيك شنبه 14 هزار و 840 تومان، يورو 16 هزار و 895 تومان، درهم 4 هزار و 32 تومان، پوند 19 هزار 126 تومان، يوآن 2247 و لير تركيه 2هزارو 561 تومان تعيين شد .
 از صبح روز دوشنبه چندبار قیمت دلار دچار نوسان شد اما این نوسان با حضور موثر بازارساز، در کانال ۱۴ هزار تومانی رخ داده و برنامه مشخص صرافی‌های بانکی، قدرت مانور را از دلالان گرفته  و نشان مي دهد كه بانك مركزي به دنبال كنترل نرخ دلار زير 15 هزار تومان است.  
بر این اساس معاملات صرافی‌های بانکی با دلار ۱۴۸۰۰ تومانی آغاز شد که در میانه روز تقریباً همخوان با بازار آزاد بود و قیمت صرافی‌های بانکی و بازار آزاد، فاصله زیادی نداشت و در مقاطعی این فاصله به صفر رسید.  دلار در صرافی‌های بانکی با افزایش ۵۰ تومانی برای هر اسکناس دلار مواجه شد که نشان از حضور فعال بازارساز در بازار و تلاش برای کاهش آربیتراژ دلالي دارد. بر این اساس قیمت هر اسکناس دلار آمریکا برای خرید ۱۴۷۵۰ و برای فروش ۱۴,۸۵۰ تومان اعلام شد. در عین حال هر اسکناس یورو برای خرید ۱۶۷۵۰ و برای فروش ۱۶,۸۵۰ تومان تعيين شد. 
در بازار آزاد و معاملات نقدي نيز دلار 15،010، یورو اروپا 17،000، درهم امارات 4،095، لیر ترکیه 2،500 و یوان چین 2،220 تومان دادو ستد شد. براين اساس به دنبال اعلام هر اونس جهاني طلا به نرخ  1284 دلار، قيمت طلا و سكه نسبت به هفته قبل تاحدودي كاهش يافته و مظنه مثقال 17 عيار يا طلاي آبشده به نرخ 1 ميليون و 963 هزار تومان، یک گرم طلاي18عيار453 هزار تومان، سکه طرح جديد يا امامی 5 ميليون و 20 هزار تومان، نیم سکه 2 ميليون و 850 هزار تومان، ربع سکه 1 ميليون و 850 هزار تومان، سکه گرمي 1 ميليون و 20 هزار تومان معامله شد. 
فعالان بازار مي گويند كه قیمت خرید دلار روز دوشنبه در بانک‌ها با اندکی کاهش همراه بود، اما صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت را نسبت به روز يك شنبه ثابت نگه داشته‌اند.
روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت بانک‌ها هر دلار آمریکا را به قیمت ۱۴ هزار و ۴۲۱ تومان می‌خرند که نسبت به روز يك شنبه ۳۰ تومان کاهش دارد و قیمت خرید یورو نیز در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۱۹۶ تومان است. بانک‌ها هر پوند انگلیس را نیز ۱۸ هزار و ۷۶۵ تومان خریداری می‌کردند. از سوی دیگر، قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است، به طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۷ هزار و ۱۰ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۷ هزار و ۳۵۰ تومان می‌رسد.
این در حالی است که نرخ خرید یورو در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی ۱۶ هزار و ۷۵۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان است که نسبت به روز يك شنبه ۵۰ تومان ارزان شده است.این صرافی‌ها، همچنین روز دوشنبه هر دلار آمریکا را ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان خریده و ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان می‌فروشند که قیمت دلار نیز ثابت بوده است.
در بازار ارز رسمي نيز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۱ ارز از جمله پوند نسبت به روز یکشنبه افزایش و قیمت ۲۵ واحد پولی دیگر مانند یورو کاهش یافت. نرخ دلار و ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.هر دلار آمریکا ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۵۳ ریال افزایش ۵۴ هزار و ۵۹۵ ریال و هر یورو نیز با ۵ ریال کاهش ۴۷ هزار و ۱۷۱ ریال ارزش‌گذاری شد.
در روزهاي يكشنبه و دوشنبه هفته جاري،  کاهش بهای سکه و دلار ادامه یافت؛ سکه تمام بهار آزادی ۷۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۵ میلیون تومان رسید. در بازار ارز نیز دلار ۳۲۰ تومان افت قیمت را ثبت کرد و با نزول از مرز ۱۵ هزار تومانی روی عدد ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومانی قرار گرفت. با در نظر گرفتن افت قيمت ها، دلار در ۲ روز ابتدایی هفته ۸۲۰ تومان از ارزش خود را از دست داده و سکه امامی نیز ۱۸۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است. 
در واقع همان طور که در هفته گذشته دلار با شیب زیادی در حال افزایش بود، اکنون نیز با سرعت بیشتری نسبت به سکه در حال افت قیمت است. در این شرایط برخی فعالان عنوان می کنند، معامله گران بازار سکه نسبت به نوسان گیران ارزی با احتیاط و تعقل بیشتری رفتار می کنند و همین عامل موجب شده که کاهش ۵ درصدی دلار معاون اول قضاییه:
 از سوي ديگر، محسني اژه اي معاون قوه قضاييه اعلام كرده كه با دستور مستقیم مقام معظم رهبری در راستای حفظ و تقویت ارزش پول ملی با کلیه دلالان ارزی و کسانی که  نابسامانی اوضاع اقتصادی را در سر داشته باشند برخورد قانونی میشود. همچنین با گرداننده های اتاق ها و کانال های تلگرامی که با ایجاد التهاب در قیمت ها سعی در نا امیدی فضای کشور دارند به عنوان مفسد اقتصادی برخورد میشود تنها با افت حدود ۳ درصدی سکه مواجه شود.

مرجع اعلام آمار بازگشت ارز بانک مرکزی است

 از سوي ديگر، در رابطه با اعلام آمار بازگشت ارز صادراتي و ديدگاه هاي مختلفي كه تاكنون اعلام شده، رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه براساس آمار ۹ ماهه بانک مرکزی، ۳۵ درصد از ارز حاصل از صادرات سال گذشته به کشور بازگشته، تاکید کرد که تنها مرجع اعلام آمار بازگشت ارز حاصل از صادرات این بانک است.
محمد لاهوتی در گفتگو با ایبِنا درباره روند بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست شورای گفتگوی بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد که حدود ۱۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشته است. وی ادامه داد: بعد از برداشتن مشکلات واردات در مقابل صادرات در بهمن و اسفند سال ۹۷، حدود ۲.۲ میلیارد دلار تنها از این محل، ارز به چرخه اقتصادی کشور بازگشته است.باید توجه داشته باشیم که آمارهای بانک مرکزی نیز مربوط به ۹ ماهه نخست سال قبل است و هنوز مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی خود در دو ماهه پایانی سال سررسید نشده است.
طی روزهای گذشته حسین میرشجاعیان؛ مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته بود که از ۴۰ میلیارد دلار کالای صادر شده غیرنفتی تنها ۱۰ میلیارد دلار به کشور بازگشته است.

رییس کنفدراسیون صادرات این آمار را غیر دقیق توصیف کرد و افزود: با توجه به شرایط حساسی که در آن قرار داریم و تحریم های ظالمانه آمریکا، اعلام اینگونه آمارها باعث بدبینی به صادرکنندگانی می شود که اتفاقا باید خلا ناشی از کاهش درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت را جبران کنند.
لاهوتی گفت: یکی از مسائلی که در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات وجود دارد، این است که بخشی از ارز به شکل عرضه در سامانه نیما توسط شرکت های پتروشیمی و فولاد انجام شده و بخشی از آن توسط واردکنندگان خریداری شده است. با این حال برخی واحدهای تولیدی صادراتی، کالاهای مورد نیاز خود را از محل صادرات تولیداتشان وارد کرده اند ولی این صادرات هنوز در سامانه جامع تجارت ثبت نشده است.در صورتی که آمار واردات این دسته از واحدهای تولیدی به رقم ۳۵ درصدی بانک مرکزی افزوده شده و همچنین آمارهای مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات در ماه های بهمن و اسفند نیز در نظر گرفته شوند، میزان ارز برگشتی صادراتی مشخص می شود. بانک مرکزی در فروردین ماه اعلام کرد که روند بازگشت ارز حاصل از صادرات با اصلاح دستورالعمل های واردات در مقابل صادرات تسریع شده و این در حالی بود که بازارها در این ماه نیمه تعطیل بودند.
لاهوتی از بانک مرکزی خواست تا به عنوان مرجع اعلام آمار بازگشت ارز صادراتی به کشور آخرین آمارهای مربوط در این زمینه را منتشر کند تا ابهام ایجاد شده برطرف شود.

10 هزار شرکت، ارز دولتی گرفتند

از سوي ديگر، طبق اعلام بانك مركزي، در طول یک سال گذشته حدود ۱۰ هزار شرکت، ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) دریافت کرده‌اند؛ ارزی که مشخص نیست تا چه اندازه برای واردات کالاهای اساسی و هدف مصرف شده  و همچنين تا چه حد در تامين كالاهاي اساسي و كنترل قيمت ها موثر بوده است؟
در ابتدای سال گذشته دولت تصمیم گرفت که ارز ۴۲۰۰ تومانی یا همان دولتی را برای واردات همه کالاها اختصاص دهد تا بتواند قیمت‌ها را در بازار کنترل کرده و از افزایش ناگهانی نرخ تورم جلوگیری کند. این تصمیم در پی خروج آمریکا از برجام و افزایش قیمت ارز اتخاذ شد تا بتواند تأثیر این افزایش را بر قیمت کالاهای موردنیاز مردم کم کند. این اقدام دولت پس از مدتی با مخالفت برخی نمایندگان مجلس و بسیاری از اقتصاددانان مواجه شد و دولت نیز تصمیم خود را تغییر داد و ارز ۴۲۰۰ تومانی را صرفاً به کالاهای اساسی محدود کرد.
این در حالی است که روند رشد قیمت کالاها در سال گذشته حاکی از آن بود که دولت نتوانسته حتی با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات هم قیمت‌ها را ثابت نگه دارد و این موضوع در نهایت به افزایش دو تا سه برابری قیمت بسیاری از کالاها منجر شد. همین امر سبب شد که انتقادات زیادی درخصوص چرایی اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات و شائبه ایجاد رانت دولتی برای افرادی که این ارز را دریافت کرده‌اند، پیش آید. پس از مدتی دولت برای انتشار فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی تحت فشار قرار گرفت که این فهرست در چند مرحله از سوی نهادهای متولی از جمله بانک مرکزی و وزارت صنعت‌، معدن و تجارت منتشر شد.
بانک مرکزی کماکان آمار دریافت کنندگان ارز دولتی را اعلام می‌کند که بر اساس این فهرست مشخص شده که در بازه زمانی فروردین ۱۳۹۷ تا ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ حدود ۱۰ هزار شرکت ارز دولتی دریافت کرده‌اند.
در شرایطی که کشور در حساس‌ترین وضعیت اقتصادی خود قرار گرفته برنامه‌ریزی و سنجش درست شرکت‌های متقاضی باید مهم‌ترین اولویت بانک مرکزی برای اختصاص ارز باشد. اینکه در طول یک سال گذشته ۱۰ هزار شرکت ارز دولتی دریافت کرده‌اند، ممکن است موضوع مشکل‌داری نباشد، اما نکته مهم اینجاست که با وجود دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط این ۱۰ هزار شرکت چرا قیمت‌ها کنترل نشد و با همان روند افزایش قیمت دلار افزایش یافت؟

چشم بازار جهانی طلا به مذاکرات چین و آمریکا

قیمت طلا در بازارهای جهانی تحت تاثیر اخبار مربوط به بن‌بست مذاکرات میان آمریکا و چین، بدون تغییر خاصی بلاتکلیف باقی ماند. هر اونس طلا در بازار آسیا با ۰.۱ درصد افزایش قیمت معادل ۱۲۸۶ دلار داد و ستد می‌شود. در بازار معاملات آتی آمریکا نیز هر اونس طلا با ثبات قیمت همراه بود و در سطح ۱۲۸۷ تثبیت شد.
این درحالی است که گزارش‌های روز یکشنبه از به بن‌بست رسیدن مذاکرات آمریکا و چین بر سر اختلاف تجاری حکایت می‌کرد و درحالیکه دولت آمریکا خواستار تغییر در قوانین چین شده، از سوی دیگر پکن اعلام کرده است حاضر نیست هیچ اقدامی که منافعش را تامین نکند در دستور کار قرار دهد.وضعیت بازار جهانی طلا درحالی آخرین تحولات تجاری آمریکا و چین را رصد می‌کند که نظرسنجی هفتگی از فعالان بازار طلا در ابتدای این هفته نشان داده بود کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران درباره روند قیمت طلا در هفته جاری دچار دودستگی بوده‌اند.
کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA در این باره می‌گوید: قیمت طلا از نظر فنی وضعیت بهتری پیدا کرده و اندکی بالا رفته اما حقیقت این است که با توجه به ریسک و نوسان، طلا واقعاً افزایش پیدا نکرده و تورم پایین مانده است. به نظر می‌رسد که تشدید تنش‌های تجاری، فعلاً روند نزولی طلا را متوقف کرده اما هنوز دشوار است پیش بینی کرد قیمت طلا در کوتاه مدت چه روندی پیدا می‌کند.
طلا در بازه بین ۱۲۷۰ تا ۱۲۹۰ دلار محبوس شده و از آنجا که نتوانست از تشدید تنش‌های تجاری سود ببرد؛ ممکن است با دو حالت روبه‌رو شود. در حالت اول فرصت از دست رفته و طلا کماکان زیر فشار باقی می‌ماند. در حالت دیگر نیز با وجود عملکرد ضعیف طلا در هفته گذشته، طلا در نهایت به بالای ۱۲۹۲ دلار صعود می‌کند. نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد کارشناسان وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت درباره روند قیمت طلا در هفته جاری دچار دودستگی شده‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر: