:
كمينه:۲۴°
بیشینه:۳۶°
به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۴
مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای کاهش میزان مصرف برق بخش خانگی در ایام اوج مصرف تابستان، گفت: در صورت صرفه‌جویی 10 درصدی در میزان برق مصرفی، 20 تا 30 درصد از مبلغ صورتحساب مشترکان کاهش می‌یابد.
کد خبر: ۱۳۴۵۴۸
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵
اقتصادگردان- «محمدحسن متولی‌زاده» با اشاره به افزایش هفت درصدی تعرفه برق همه مشترکان از ابتدای اردیبهشت‌ماه، گفت: با هدف افزایش انگیزه برای اصلاح مدل مصرف مشترکان پرمصرف به ویژه در زمان اوج مصرف برق، مقرر شده است تا از ابتدای خردادماه تنها برای مشترکان پرمصرف خانگی 16 درصد به این رقم افزوده شود.

وی مشترکان خانگی را به دو دسته تقسیم کرد و افزود: حدود 27 میلیون مشترک خانگی زیر الگوی مصرف یا مطابق الگو برق مصرف می‌کنند که 75 درصد مشترکان مناطق عادی و 83 درصد مشترکان مناطق گرمسیری در این محدوده قرار می‌گیرند.

مدیرعامل شرکت توانیر ادامه داد: این دسته از مشترکان در صورتی که مصرف خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش دهند به میزان مصرف کاهش یافته بر اساس نرخ نخستین پله در آن منطقه از تشویق برخوردار خواهند شد.متولی‌زاده تصریح کرد: با فرض ثابت بودن مصرف، صورتحساب این گروه از مشترکان ماهانه حداکثر تا دو هزار و 500 تومان افزایش می‌یابد ولی در مقابل کاهش 10 درصدی مصرف این گروه از مشترکان صورتحساب‌ آنها را نیز حدود 20 درصد کاهش خواهد داد.

وی ادامه داد: بخش دیگری از مشترکان خانگی کشورمان شامل سه میلیون مشترک پرمصرفی است که بیش از الگو، برق مصرف می‌کنند و 25 درصد از مشترکان در مناطق عادی و 17 درصد مشترکان در مناطق گرمسیری در این محدوده قرار می‎‌گیرند.

مدیرعامل شرکت توانیر اضافه کرد: با فرض مصرف ثابت، صورتحساب ماهانه این دسته از مشترکان از هشت تا 27 هزار تومان افزایش خواهد داشت ولی در مقابل کاهش 10 درصدی مصرف این گروه از مشترکان صورتحساب‌ آنها را تا حدود 30 درصد کاهش خواهد داد. متولی‌زاده هدف از ابلاغ تعرفه‌های جدید برق را اصلاح مدل مصرف مشترکان پرمصرف دانست و افزود: در صورت صرفه‌جویی 10 درصدی در میزان برق مصرفی حدود 20 تا 30 درصد از مبلغ صورتحساب مشترکان کاهش می‌یابد. در این بین تعرفه جدید برق تنها به دو درصد از مشترکان (که بیش از دو برابر الگو، برق مصرف می‌کنند) هزینه بیشتری تحمیل خواهد کرد.

وی به ارایه چند توصیه برای مدیریت مصرف برق به ویژه در ساعات اوج مصرف تابستان (ساعت 11 تا 18 روزهای غیرتعطیل) پرداخت و گفت: با به‌کارگیری روش‌های بسیار ساده می‌توان بدون کاهش سطح رفاه خانوار تا 30 درصد در مصرف برق به ویژه ساعات اوج مصرف صرفه‌جویی و از تشویق و کاهش قابل ملاحظه صورتحساب بهره‌مند شد.

متولی‌زاده خواستار استفاده از نور طبیعی طی روز و خاموش کردن لامپ‌های اضافی شد و افزود: تنظیم درجه کولرهای گازی روی دمای 24 درجه (دمای آسایش)، نصب سایه‌بان و استفاده از دور کند کولرهای آبی و جابه‌جایی زمان استفاده از وسایل پرمصرف برقی (نظیر اتو، لباسشویی، ظرفشویی، جاروبرقی و...) به ساعات غیر اوج مصرف از جمله مواردی است که در کاهش مصرف مشترکان به ویژه در ساعات اوج مصرف بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: