:
كمينه:۱۸°
بیشینه:۳۲°
به‌روز شده در: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
لیر در معاملات امروز نیز در برابر ارزهای مهم جهانی عقب نشست.
کد خبر: ۱۳۴۴۹۵
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱
اقتصادگردان- به نقل از بلومبرگ، لیر ترکیه که این روزها بدترین عملکرد را بین ارزهای کشورهای نوظهور داشته است با افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی بار دیگر کاهشی شد و در معاملات روز چهار شنبه با عقب نشینی ۰.۲ درصدی در برابر دلار به ۵.۸۵۳۹ لیر رسید.

جیولیان ترشکا، استراتژیست مؤسسه "کردیت اگریکول" گفت: سوالات زیادی در خصوص توانایی مقامات ترکیه در حمایت مؤثر از لیر مطرح است. مشکل اینجاست که بازار ارز ترکیه دیگر یک بازار نقد به نظر نمی‌رسد و تحرکاتش نرمال نیست.

در شرایطی که نگرانی‌ها از کمبود ذخایر ارزی ترکیه باعث افزایش تمایل معامله‌گران به جایگزینی ارزهای مقاوم‌تر به جای لیر شده است، افزایش قیمت نفت جایگاه لیر را بار دیگر تضعیف کرده است، چرا که ترکیه وابستگی زیادی به واردات نفت دارد.

پیوتر ماتیس، تحلیل گر "روبو بانک" نیز در همین رابطه گفت: ترکیه احتمالاً به زودی خود را در شرایط دشوارتری خواهد دید، چرا که تورم هنوز بالای ۲۰ درصد است، روابط بین ترکیه و آمریکا بر سر خرید سامانه موشکی از روسیه متشنج است و پایان معافیت خرید نفت ایران توسط آمریکا می‌تواند به مسأله‌ای جدید در روابط دو کشور متحد ناتو تبدیل شود.

بانک مرکزی اکنون سر یک دو راهی قرار گرفته است، چرا که اگر از ذخایر ارزی خود به بازار تزریق کند اصلاحات نظام بانکی با اخلال مواج می‌شود و اگر به سراغ نظام بانکی برود در صورت وقوع یک بحران دیگر برای لیر احتمالاً توان پاسخ دهی پایینی خواهد داشت.

آمارهای منتشر شده ماه گذشته نشان می‌دهد ذخایر ارزی ترکیه با ۹.۴ میلیارد دلار کاهش به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۷ رسیده است و از سوی دیگر این کشور ۱۷۷ میلیارد دلار بدهی کوتاه مدت دارد که تا ۱۲ ماه آینده سررسید می‌شود. اقتصاد ترکیه نیز در سه ماهه پایانی سال گذشته ۲.۴ درصد کوچک‌تر شده است.

در معاملات امروز یورو نیز از ۶.۵ لیر گذشت و تابلوی صرافی‌ها عدد ۶.۵۶۴۸ لیر را به ازای هر یورو نشان دادند. هر پوند به ازای ۷.۵۷۲۳ لیر و هر فرانک سوئیس به ازای ۵.۸۳۸۷ لیر مبادله شد. دلار کانادا و استرالیا نیز به ترتیب به ازای ۴.۳۵۳۸ لیر و ۴.۱۱۹۲ لیر معامله شدند.

نام:
ایمیل:
* نظر: