:
كمينه:۲۰°
بیشینه:۳۴°
به‌روز شده در: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
نماگران بورس رکورد زدند عبور از كانال 201 هزار
از آنجا که بازار سرمایه ایران کامودیتی محور است، افزایش قیمت ارز و سودآوری شرکت‌های بورسی، خود را در قیمت سهام منعکس کرده است/ به گفته مهدی افنانی تا اوایل تیر ماه شاخص در ارقامی حدود 250 الی 260 هزار واحدی قرار خواهد گرفت / شاخص کل با ۵۷۲۱ واحد رشد معادل ۲.۹۲ درصد به ۲۰۱ هزار ۸۰۵ واحد، شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با ۱۶۴۹ واحد افزایش معادل ۲.۹۲ درصد به ۵۸ هزار ۱۹۴ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۸۶۶ واحد رشد معادل ۲.۲۲ درصد به ۳۹ هزار و ۹۷۹ واحد، رسید
کد خبر: ۱۳۴۱۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷
اقتصاد گردان -   در جریان معاملات روز گذشته بورس تهران، شاخص کل با رکوردشکنی تاریخی و رشد بیش از ۵۷۰۰ واحدی برای اولین‌بار وارد کانال ۲۰۱ هزار واحدی شد. رصد آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که اکثر شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای روز دوشنبه با رشد دسته جمعی مواجه شدند.

دیروز شاخص کل با ۵۷۲۱ واحد رشد معادل ۲.۹۲ درصد به ۲۰۱ هزار ۸۰۵ واحد، شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با ۱۶۴۹ واحد افزایش معادل ۲.۹۲ درصد به ۵۸ هزار ۱۹۴ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۸۶۶ واحد رشد معادل ۲.۲۲ درصد به ۳۹ هزار و ۹۷۹ واحد، رسید.

از سوی دیگر ۷ نماد «وتجارت با ۶۰۱ واحد، کگل با ۵۴۸ واحد، فولاد با ۴۴۴ واحد، پارس با ۲۴۵ واحد، تاپیکو با ۲۳۸ واحد، فارس با ۲۳۶ واحد و شبندر با ۲۳۵ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

همچنین در روز دوشنبه، شاخص‌های صنایع تالار شیشه‌ای نیز با رشد مواجه شدند به‌طوری که شاخص صنایع «بانک‌ها با ۶۰ واحد صعود معادل ۶.۱۱ درصد به یک هزار و ۵۲ واحد، مالی با ۱۱۴۱۰ واحد افزایش معادل ۵.۱۱ درصد به ۲۳۴ هزار و ۶۸۰ واحد، وسایل ارتباطی با ۲۰۲ واحد رشد معادل ۴.۹۶ درصد به ۴ هزار و ۲۷۷ واحد، فنی مهندسی با ۶۷ واحد افزایش معادل ۴.۸۷ درصد به یک هزار و ۴۶۲ واحد، کانه فلزی با ۲۴۹۴ واحد رشد، معادل ۴.۱۵ درصد به ۶۲ هزار و ۶۴۱ واحد، محصولات کاغذ با ۱۰۹۵ واحد افزایش معادل ۴.۰۴ درصد به ۲۸ هزار و ۲۲۰ واحد، فرآورده نفتی با ۳۲۳۰۹ واحد رشد معادل ۳.۹۱ درصد به ۸۵۷ هزار و ۶۸۳ واحد» رسید.

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «وتجارت، وایران، کگل، شپترو، غدشت، سنیر و فلامی» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «قشهد، قصفها، دیران، سبجنو، قمرو، دامین و قلرست» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند.

گفتنی است بازگشایی نماد بانک تجارت، گروه بانکی بیشترین سهم ارزش معاملات بورس تهران را به خود اختصاص داد و در صدر برترین گروه‌های صنعت قرار گرفت. گروه صنایع شیمیایی نیز جایگاه دوم را ازآن خود کرد و گروه کانه‌های فلزی و همچنین فلزات اساسی نیز در رده‌های سوم و چهارم قرار گرفتند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز قبل در ۳۲۹ هزار و ۴۱۷ نوبت معاملاتی، ۷ میلیارد و ۶۱۷ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۴ هزار و ۷۸۸ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به ۷۷۳ هزار و ۹۹۵ میلیارد تومان رسید.

روز گذشته در فرابورس ایران نیز شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۲ هزار و ۴۹۶ واحد رسید. به‌طوری که ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد تومان پیشروی کرد. در روز دوشنبه معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۱.۹ میلیارد برگ بهادار، سهام و اوراق حق‌تقدم به ارزش ۶۵۵ میلیارد تومان و در ۱۶۳ هزار نوبت معامله داد و ستد کردند.

همچنین نمادهای کگهر، میدکو، زاگرس، ذوب، شراز در تقویت شاخص فرابورس و نمادهای دماوند، مارون در افت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.


تاخت و تاز در تالار حافظ


شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران که اواسط اسفند ماه سال 97 در رقم 162 هزارو 593 واحدی قرار داشت در پایان معاملات روز دوشنبه توانست پس از افزایش بیش از 39 هزار واحدی نسبت به پایان اسفند پارسال معادل (24 درصد رشد)، رقم 201 هزارو 805 واحد را برای نخستین‌بار به خود اختصاص دهد. در همین حال اغلب صاحب‌نظران بازار سرمایه با توجه به رشد بی‌وقفه شاخص در بازه زمانی کمتر از 30 روز کاری گذشته، بازگشت نماگر اصلی بازار به سطح حمایتی 195 هزار واحدی را همگام با اصلاح قیمتی برخی از سهم‌ها برای مدتی کوتاه دور از ذهن تصور نمی‌کنند و بر این باورند که مسیر شاخص بورس تهران با فائق آمدن به رقم 201 هزار واحدی در راستای کسب 20 الی 30 درصد بازدهی دیگر تسهیل شده است.
 از سویی با توجه به این موضوع که اغلب گزارش‌های مالی شرکت‌ها به دلیل اثر‌گذاری تحریم محافظه‌کارانه به بازار ارایه شده بود اکنون با کم‌رنگ شدن ریسک‌های سیاسی، سرمایه‌گذاران می‌توانند شاهد بهبود عملکرد شرکت‌ها با عبور از فضای مبهم گذشته باشند. بر این اساس، در حال حاضر انتظارات مثبتی از فصل مجامع پیش روی جامعه سهامداری ایجاد شده است که نوید چشم‌انداز شفافی را برای تالار نشینان حافظ می‌دهد. 
در همین حال، به دلیل بهبود فضای بین‌المللی در حوزه کامودیتی‌ها و در نقطه مقابل اشباع قیمتی که در سایر بازار‌‌های موازی داخلی صورت گرفته است و از طرفی کاهش روزانه قیمت دلار در برهه کنونی که به عنوان اصلی‌ترین عامل رشد بورس در سال 97 مطرح بود، همچنان در بازار بورس کشور پتانسیل افزایش قیمت سهام صنایع و شرکت‌ها وجود دارد. بر این اساس، با بررسی آمار‌‌های بانک مرکزی مشاهده می‌شود که نرخ دلار نیمایی در معاملات روز گذشته به رقم 8 هزارو 800 تومان نیز رسیده است که در پی این موضوع با توجه به کاهش فاصله دلار آزاد با نیمایی می‌توان در انتظار جذب سرمایه‌های خرد و سرگردان بیشتری به بدنه بازار سرمایه کشور بود.

  4 عامل صعودی بورس

در این ارتباط، مهدی طحانی مدیر سرمایه‌گذاری شرکت مدیریت سرمایه کیان با تحلیل روند معاملاتی بازار سهام در گفت‌وگو با «تعادل» عنوان کرد: افزایش نرخ دلار در سامانه نیما را می‌توان به عنوان یکی از محرک‌های رشد بورس‌ در نظر گرفت چرا که این نرخ در سامانه نیما از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 13 الی 15 رشد پیدا کرده است. 
از طرفی، قیمت‌گذاری محصولات شرکت‌ها در بورس کالا با چنین نرخی از دلار صورت می‌گیرد و فروش ارز اغلب شرکت‌های خصولتی نیز با این نرخ دلار است.این کارشناس بازار سرمایه در خصوص عامل دیگر رشد بورس نیز خاطرنشان کرد: اظهارات رییس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه سازوکاری طراحی شده است که به واسطه آن شرکت‌ها بتوانند دلار خود را با نرخ آزاد در بازار معامله کنند نیز عامل دیگر افزایش شاخص‌های بورسی محسوب می‌شود.وی افزود: بر این اساس با چنین اتفاقی دلار تقریبا تک نرخی خواهد شد، به‌طوری که خریدار و فروشنده می‌توانند به راحتی اقدام به معامله کنند و این مهم در بعد فروش شرکت‌ها نیز فرصتی را فراهم می‌کند که شرکت‌ها بتوانند از بند فروش دلار دستوری خارج شوند.
به گفته مهدی طحانی با توجه به اینکه سیاست دلار 4200 تومانی سیاستی شکست خورده است، به همین دلیل برخی از شرکت‌ها همانند دارویی‌ها یا سایر صنایع غذایی که مبنای دلار آنها 4200 تومان بود همگام با افزایش دلار شاهد رشد گردش کاری خود هستند. این در حالی است که گمانی‌زنی‌‌ها در پی چنین اتفاقی خبر از افزایش سودآوری شرکت نیز می‌دهند که الزاما در جریان معاملاتی این‌گونه نخواهد بود. مدیر سرمایه‌گذاری شرکت مدیریت سرمایه کیان با اشاره به قیمت‌‌های جهانی نیز تاکید کرد: افزایش قیمت کالا‌های اساسی در بورس‌های جهانی از جمله نفت، مس، روی و... عامل مثبت دیگری در جهت رشد پارامتر‌‌های بورسی محسوب می‌شوند.

  چشم‌انداز رقمی

این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه افزایش قیمت در اجناس به وضوح قابل مشاهده است نیز ابراز داشت: در سایر بازار‌‌ها قیمت خیلی از اقلام همانند خودرو و مسکن از اسفند ماه تاکنون حدود 30 درصد افزایش یافته است. وی در خصوص چشم‌انداز رقمی شاخص بورس نیز گفت: درصد رشد بازار سرمایه نسبت به بازار‌های رقیب عقب‌تر است. بر این اساس پیش بینی می‌شود که شاخص بورس یک عقب‌گرد طی روز‌های آتی به رقم 195 هزار واحد خواهد داشت و پس از آن تا پایان فصل مجامع به رقم 220 یا 230 هزار واحدی رشد پیدا کند.

  پیش بینی شاخص 250 الی 260 هزار واحدی

از سوی دیگر، مهدی افنانی کارشناس بازار سرمایه در خصوص رکورد شکنی شاخص بورس  بیان کرد: تطابق بازار سهام با سایر بازار‌ها نشان می‌دهد که سایرین با افزایش همراه بودند اما بازار بورس به دلیل سایه سنگین ریسک‌ها طی سال گذشته به نوعی از روند صعودی عقب‌ماند. بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود روند افزایشی شاخص‌ها تا زمان مجامع پیش‌رو در تیر ماه ادامه پیدا کند و بازار سهام بتواند خود را با سایر بازار‌‌‌‌‌های مالی تطبیق دهد.وی خاطرنشان کرد: بسیاری از شرکت‌ها بر خلاف تصورات گذشته که مبنی بر کاهش میزان فروش در زمان تحریم بود، اما بررسی گزارش‌های اسفند ماه آنها نشان داد که نه تنها فروش شرکت‌ها محقق شد بلکه با افزایش نرخ در این حوزه همراه بودند. این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است در مجامع شرکت‌ها به‌طور قطع سود‌های مطلوبی وجود خواهد داشت به‌طوری که برای سرمایه‌گذاری مردم در این بازار، می‌تواند ایجاد جذابیت کند. از طرفی موضوعاتی پیرامون کاهش سود بانکی کمک کرده است که بخشی از سرمایه‌های سرگردان تمایل بیشتری برای استفاده از فرصت بورس داشته باشند.
 مهدی افنانی عنوان کرد: با توجه به مطالب فوق سرمایه‌های خرد به سمت بازار سرمایه سوق پیدا کرده‌اند و این مهم باعث شده است تا شاهد رشد شارپی بازار باشیم. در همین حال با توجه به شرایط اقتصادی کشور انتظار نمی‌رود که شاهد تقسیم سود در مجامع باشیم. از طرفی در فضای فعلی بازار مشاهده می‌شود که موضوعاتی پیرامون افزایش سرمایه شرکت‌ها جدی‌تر از گذشته مطرح می‌شوند.

وی درباره چشم‌انداز بازار سهام نیز تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود بازار تا نیمه خرداد ماه که خود را برای فصل مجامع آماده می‌کند کماکان صعودی باشد اما از میزان سرعت افزایش کمی کاسته خواهد شد.این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به صنایع پیش‌رو بازار گفت: در حال حاضر بخشی از صنعت بانک به دلیل اصلاح عملیات و سودآور شدن آنها پس از مدت‌ها و گذر از حالت زیاندهی، مطرح شدن افزایش نرخ در شرکت‌های دلاری، شرکت‌های صادراتی که توانستند با تحریم‌ها مبارزه کنند و حذف رانت بین ارز نیما و بازار آزاد در بورس کالا همگی در روند افزایشی شاخص‌های بورسی اثر‌گذار خواهند بود.

به گفته مهدی افنانی تا اوایل تیر ماه شاخص در ارقامی حدود 250 الی 260 هزار واحدی قرار خواهد گرفت.

  
شاخص چگونه از مرز ۲۰۰ هزار گذشت


یک مدرس دانشگاه گفت: از آنجا که بازار سرمایه ایران کامودیتی محور است، افزایش قیمت ارز و سودآوری شرکت‌های بورسی، خود را در قیمت سهام منعکس کرده است. به گزارش رادیو اقتصاد، کوروش شمس اظهار کرد: بازار سرمایه و سهامی که در آن معامله می‌شود، چشم‌انداز و لبه اقتصادی کشور را نشان می‌دهد؛ چرا که اغلب شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه ایران، از شرکت‌های تاثیرگذار و بزرگ کشورند و از صنایع کلیدی و مادر همچون پتروشیمی، خودروسازی، بانکی، سیمان و غیره در آن حضور دارند.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه کشور همچنین از قیمت‌های کامودیتی در جهان مانند مواد پایه، فلزی، پتروشیمی، پالایشگاهی، سنگ آهن، مس و غیره متاثر می‌شود، تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون شاخص بورس به دلایل مختلف از جمله افزایش نرخ دلار و قیمت مواد پایه در بازارهای جهانی رشد بسیار خوبی را تجربه کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: مجموعه عوامل مزبور موجب شده شرکت‌های بزرگ در بورس سودآوری فزآینده‌ای نسبت به دوره‌های قبل داشته باشند. به گفته شمس، شرکت‌های پتروشیمی، پالایشگاهی، فولادی، سنگ آهنی و بانکی بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص بورس به بیش از ۲۰۰ هزار داشته‌اند.این مدرس دانشگاه و کارشناس بازار سرمایه در پایان افزود: بازار سرمایه با توجه به نوع شرکت‌های مورد پذیرش و توان سود آوری این بنگاه‌ها به نظر گزینه‌  مناسبی برای سرمایه‌گذاری است.
نام:
ایمیل:
* نظر: