:
كمينه:۲۶°
بیشینه:۴۰°
به‌روز شده در: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
تولید نفت روسیه ۱۱.۱۶ میلیون بشکه در روز
قیمت نفت تحت تأثیر کاهش عرضه اوپک و تحریم‌های امریکا علیه ایران و ونزوئلا و آمار اشتغال قوی امریکا روز دوشنبه به بالاترین حد در پنج ماه گذشته صعود کرد
کد خبر: ۱۳۳۸۴۲
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
اقتصاد گردان - بهای معاملات آتی نفت برنت با 48 سنت یا ۰.68 درصد افزایش، به ۷۰ دلار و 82 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت امریکا نیز 40 سنت یا ۰.۶3 درصد افزایش یافت و به ۶۳ دلار و 48 سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت در معاملات روز دوشنبه به بالاترین حد از نوامبر سال گذشته صعود کردند. بانک امریکایی «جی پی مورگان» در یادداشتی اعلام کرد قیمت نفت برنت تحت تأثیر ادامه کاهش تولید اوپک پلاس به مدت چهار ماه متوالی و خوش‌بینی نسبت به مذاکرات تجاری امریکا و چین که دورنمای تقاضا برای نفت را بهبود بخشیده است، از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون بیش از ۳۰ درصد رشد کرده است.

تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک که به اوپک پلاس معروف هستند تحت پیمانی که اواخر سال گذشته با آن موافقت کردند، تولیدشان را در نیمه اول امسال با هدف تقویت قیمت‌ها ۱.۲ میلیون بشکه در روز محدود می‌کنند.

شرکت مشاوره انرژی FGE در این باره اعلام کرد کاهش عرضه از سوی اوپک پلاس به معنی حذف مازاد ذخایر نفت است و بازار مطلوب به نظر می‌رسد و به این ترتیب قیمت‌ها مهیای صعود به ۷۵ دلار یا بالاتر هستند. معامله گران می‌گویند آمار اشتغال قوی امریکا که روز جمعه منتشر شد نیز به صعود بازارهای سهام آسیا و قیمت نفت کمک کرد.

قیمت نفت همچنین از تحریم‌های امریکا علیه ایران و ونزوئلا که از اعضای اوپک هستند، پشتیبانی شده است. بر اساس گزارش رویترز، با این حال عواملی وجود دارند که ممکن است امسال قیمت نفت را پایین بیاورند. روسیه تمایلی برای ادامه مشارکت در کاهش تولید نفت ندارد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز جمعه اظهار کرد که تولید نفت این کشور در صورت عدم تمدید توافق کاهش تولید که موعد آن اول ژوئیه به پایان می‌رسد، ممکن است افزایش پیدا کند.

تولید نفت روسیه سال گذشته به رکورد ۵۵۶ میلیون تن معادل ۱۱.۱۶ میلیون بشکه در روز رسید.

صادرات نفت امریکا نیز روند صعودی پیدا کرده و اوایل امسال از مرز ۳ میلیون بشکه در روز گذشت.

در این بین، نگرانی‌ها نسبت به سلامت اقتصاد جهانی همچنان ادامه دارد به خصوص اگر چین و امریکا موفق نشوند اختلافات تجاری خود را در آینده نزدیک کنار بگذارند. آژانس رتبه‌بندی «مودی» روز دوشنبه اعلام کرد که تقاضای جهانی ضعیف شده است و تعرفه‌های موجود بر ورود کالاهای چینی به ایالات متحده بر مشکلات می‌افزاید. با این حال آژانس «مودی» افزود: اقدامات چین احتمالا از رشد اقتصادی سال 2019 حمایت خواهد کرد
نام:
ایمیل:
* نظر: