:
كمينه:۱۵°
بیشینه:۲۴°
به‌روز شده در: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
وزیر امور اقتصادی و دارایی:
وزیر امور اقتصادی و دارایی در گردهمايي سراسري معاونين و روساي سازمان هاي وابسته و مديران کل ستادي و استاني وزارت اقتصاد به منظور تبيين برنامه ها و ماموريت هاي پيش رو در سال ۱۳۹۸ تاکيد کرد: موضوع رونق توليد، در شرايط اقتصادي حاضر يک نياز ضروري و اجتناب ناپذير است.
کد خبر: ۱۳۳۷۷۶
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
اقتصادگردان- به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایي ايران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در اين جلسه که در محل اين وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: وزارت اقتصاد بايد براي ايفاي نقشي ويژه، اساسي و موثر در رونق توليد از تمامي ظرفيت هاي خود در نظام بانكي، صنعت بيمه، خزانه داري، مناطق آزاد و بورس، حداكثر بهره برداري را انجام دهد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اهميت نامگذاري سال جديد به عنوان سال رونق توليد از سوي مقام معظم رهبري تاکيد کرد: تحقق اين شعار در شرايط فعلي نياز به عزم، اراده، هم افزايي، همفکري و هماهنگي همه ارکان نظام دارد.
دژپسند در ادامه با اشاره به ویژگی ها و اقتضائات سال ۱۳۹۸، یکی از وجوه سال پيش رو را، تداوم وجود برخي تنگناها در ورود درآمدهاي کشور از خارج در قالب صادرات نفت و يا محصولات غير نفتي خواند و گفت: همه تلاش دشمن اين است که نتوانيم کالاها و محصولاتمان به ويژه نفت را صادر كنيم كه خوشبختانه به اين هدف به ويژه در بخش صادرات غير نفتي نرسيد.
وزیر اقتصاد یکی دیگر از اقتضائات سال جديد را محدوديت در ورود منابع، در قالب مبالغ حاصل از صادرات، فاينانس و يا سرمايه گذاري مستقيم خارجي خواند و گفت: وقتي بخشي از درآمد هاي دولت، به اين ترتيب مورد تهديد قرار مي گيرد، بايد به دنبال افزايش درامد از محل ديگر منابع مانند اوراق خزانه و افزايش درآمدهاي مالياتي رفت البته مشروط به اينکه به توليدکنندگان و فعالين اقتصادي با عملکرد شفاف فشار وارد نشده و اين مهم با گسترش پايه مالياتي، جلوگيري از اجتناب و يا فرار مالياتي تحقق يابد.
وی با یادآوری اینکه تمام تلاش ما اين است که مراقبت کنيم بخش توليد به مشکل بر نخورد و قطعا به همين سبب جلو وارد آوردن فشار مضاعف مالياتي به اين بخش را خواهيم گرفت، تاكيد كرد: به سازمان مالياتي ماموريت داده ام با سرعت بخشي به فرآيند تكميل بانك اطلاعاتي خود و اتصال شبكه اي به ساير دستگاه ها تور مالياتي را گسترده كرده و با شناسايي شخصيت هاي حقيقي و حقوقي داراي فرار و يا اجتناب مالياتي امكان افزايش درآمدهاي پايدار را براي دولت فراهم سازد.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: من معتقدم اگر چرخ تولید بچرخد قطعا چرخ اقتصاد نیز حواهد چرخيد. مطمن باشيد رونق توليد مي تواند موجب افزايش سودآوري توليد کنندگان و حتي افزايش سرمايه گذاري هاي جديد و ايجاد اشتغال شود که اين نيز خود مي تواند زمينه افزايش درآمدهاي مالياتي بدون ايجاد فشار مضاعف به بنگاه هاي اقتصادي را موجب شود.
دژپسند با تاکید بر اینکه از محل جهش ارزی، عوایدي نصيب دولت نخواهد شد، افزود: مي توان با اخذ ماليات بر درآمدهاي اتفاقي که براي برخي از بنگاه ها از اينگونه محل ها اتفاق مي افتد، به دولت و کشور كمك كرد.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه در سال جدید فشارهاي بيروني مانند تحريم‌هاي ظالمانه، يک طرفه و نابخردانه همچنان وجود دارد و برخي از سکانداران آمريکا ادعاي تداوم و تشديد آن را دارند، گفت: ما بايد با دور انديشي، تدبير و سخت كوشي از اين موانع سخت به گونه اي عبور كنيم كه كمترين تاثير منفي را در زندگي هموطنان داشته باشد.
وی در ادامه سخنان خود گفت: عملکرد دولت در سال گذشته به صورتی بود که مانع از تحقق برخی پیش بيني ها مبني بر تورم ۵۵ درصدي شد.
وزیر اقتصاد گفت: باید به دنبال این باشیم که با افزايش بهره وري منابع داخلي کاهش درآمدهايمان از منابع بيروني را جبران کنيم و در اين زمينه، به ويژه بانک ها داراي جايگاه ويژه اي بوده و بايد با يك حركت جهشي، در تامين منابع مالي بخش توليد و رونق آن ايفاي نقش كنند.
دژپسند افزود: به اعتقاد من بانک ها، به منظور رونق تولید، باید بگونه ای در تامین مالي عمل کنند که پروژه هاي واحدهاي توليدي ناتمام بالاي ۷۵ درصد، به ويژه واحدهايي که كالاي واسطه اي توليد مي كنند، تا پايان سال ۹۸ تكميل شده و به بهره برداري برسند.
وی یکی از راه های حصول به چنين هدفي را واگذاري اموال مازاد بانک ها و پيگيري جدي مطالبات معوق آنها عنوان کرد.
وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار بواسطه جهش قابل توجه شاخص هاي آن به رغم وجود تحريم ها و افزايش نرخ ارز هاي خارجي، اظهار داشت: در عين حال به اعتقاد من، اين کافي نيست و نهاد بازار سرمايه، بايد نقش خود را در تامين مالي بنگاه هاي توليدي بيش از پيش ايفا کند.
وی یکی از عوامل تحقق شعار رونق تولید در سال ۱۳۹۸ را جهش و عملکرد موفق بازار سرمايه خواند و تصريح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار بايد با طراحي يک برنامه جامع و عملياتي نقش پررنگ تري در تامين مالي بنگاه ها و واحدهاي توليدي ايفا كرده و سهم خود در تامين مالي بنگاه هاي اقتصادي را به بيش از ۴۰ درصد برساند.
دکتر دژپسند در ادامه، با اشاره به حوادث تلخ و خسارات ناشی از جاری شدن سیل در روزهای نخست فروردين ماه جاري و ابراز همدردي با خانواده هاي قربانيان و آسيب ديدگان از اين حادثه، عملکرد بيمه هاي کشور را در جبران خسارت بيمه شدگان، درخشان توصيف کرد و گفت: اميدواريم طرح صندوق بيمه حوادث به سرانجام رسيده و به كل جامعه تعميم پيدا كند تا از اين پس نگران تامين خسارت آسيب ديدگان سيل، زلزله و ... نباشيم.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه لایحه مربوط به صندوق بيمه همگاني حوادث طبيعي، به منظور رفع برخي ابهامات، در دستور کار دولت است، ابراز اميدواري کرد، در نيمه اول سالجاري شاهد به نتيجه رسيدن آن باشيم.
دژپسند اقتصاد کشور را در معرض انواع رخدادهای احتمالی طبیعی و نيز عوامل برون داد همچون تحريم ها خواند و گفت: طرح هاي جديد بيمه اي، بايد طوري طراحي شوند که يک فعال اقتصادي، نگران در خطر قرار گرفتن سرمايه خود در صورت وقوع بلاياي طبيعي و يا سياسي همچون تحريم ها نباشد و پوشش بيمه از سطح «افراد» و «خانوار» به «اقتصاد» کشيده شده و به كل اقتصاد گسترش پيدا كند.
دژپسند در ادامه سخنان خود یکی دیگر از سرمایه هاي با ارزشي که وزارت اقتصاد متولي آن است را، امکان استفاده اهرمي از دارايي هاي دولت عنوان و تاکيد كرد: با اعمال برنامه هاي منسجم بايد بتوانيم از ۱۰ الي ۱۵ درصد از دارايي هاي دولت در مسير رشد، با قابليت اهرمي بهره مند شويم.
وی در خصوص نحوه فعال کردن دارایی های دولت تصريح کرد: علاوه بر روشهاي موجود بايد از تجربه ساير کشورها نيز استفاده کنيم.
وزیر اقتصاد با اشاره به نقش موثر مدیران استانی در بکارگیري دارايي هاي دولت، تاکيد کرد: يکي از شاخص هاي ارزيابي مديران در سالجاري بايد ميزان موفقيت مديران استاني در شناسايي و مولدسازي دارايي هاي دولت باشد.
دژپسند همچنین با انتقاد از بیمه نبودن بخش بزرگی از دارایي هاي دولت در حوادث سيل اخير اظهار داشت: من اخيرا پيشنهاد داده ام که تمامي دستگاههاي دولتي ساختمان و تاسيسات خود را در برابر حوادث طبيعي بيمه کنند و اميدوارم در سال پيش رو اين پيشنهاد به واقعيت بپيوندد .
وزیر اقتصاد در خصوص سرمایه گذاری خارجی نيز گفت: سرمايه گذاري خارجي يک ضرورت بزرگ است و حتي سرمايه هاي کوچک چند ميليون دلاري نيز به دليل انتقال دانش و فناوري مي تواند منشاء تحولات بزرگي در کشور باشد.
وی همچنین با اشاره به شرایط جغرافیايي کشورمان و استفاده از ظرفيت بازارهاي کشورهاي همسايه خاطرنشان کرد: بازار کشورهايي چون عراق و افغانستان و ديگر همسايگان ما مي تواند تا سه برابر جمعيت كشورمان فرصت فروش محصولات و توليداتمان را براي ما فراهم سازد.
نام:
ایمیل:
* نظر: