:
كمينه:۲۱°
بیشینه:۳۲°
به‌روز شده در: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۵
كاهش 100 توماني نرخ دلار و يورو، حباب سکه ۴۹۰ هزار تومان شد
هرگرم طلاي 18 عيار 417 هزار تومان، مظنه مثقال 17 عيار 1 ميليون و 808 هزار تومان، سكه طرح جديد 4 ميليون و 620 هزار تومان، سكه طرح قديم 4 ميليون و 450 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 560 هزار تومان، ربع سكه 1 ميليون و 690 هزار تومان و سكه گرمي 870 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۳۳۳۵۱
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۷
اقتصاد گردان  – محسن شمشيري
روز يكشنبه ۲6 اسفند ماه 97 نرخ لحظه اي اسكناس دلار سنا 12 هزار و 890 و يورو 14 هزار و 800 تومان اعلام شد كه نسبت به روز شنبه 100 تومان كاهش داشته است. همچنين براساس قيمت هاي ميانگين ارزي روز كاري 25 اسفند سامانه سنا نرخ دلار13 هزار و 40 تومان، يورو 14 هزار 848 تومان، درهم 3545، يوآن 1982، ليرتركيه2513  و پوند 17 هزار و 63 تومان اعلام شد.  

 بازار ارز هفته پایانی اسفند ماه را با ریزش قیمت ها آغاز کرده و در روز شنبه نسبت به پنج شنبه و روز يكشنبه نسبت به روز شنبه نرخ ها كاهشي بوده است و اين موضوع نشان دهنده نظارت و افزايش تزريق ارز به بازار است كه باعث شده همه ارزها به غير از پوند با كاهش نرخ مواجه شوند. 
در صرافي هاي مجاز بانكي، اسکناس هر دلار آمریکا با 100 تومان كاهش نسبت به روز شنبه به نرخ 12990 تومان فروخته و به نرخ 12940 تومان خريداري مي شود.  نرخ يورو نيز با 100 تومان كاهش نسبت به روز شنبه به نرخ 14900 تومان به فروش رفت و نرخ خريد نيز براي يورو 14850 تومان اعلام شده است. 
 در بازار معاملات نقدي نيز در بازار تهران نرخ دلار به 13050 تومان، يورو 14850 و  درهم 3550 تومان رسيده و به دنبال اعلام نرخ اونس جهاني به نرخ 1302 دلار، قيمت سكه ربع و يك گرمي و نيم سكه اندكي افزايش داشت اما قيمت سكه تمام با ثبات بوده است. 
فعالان بازار مي گويند كه به خاطر رشد تقاضاي شب عيد ربع سكه و سكه گرمي با افزايش تقاضا همراه شده اما در مجموع بازار طلا و سكه از ثبات نسبي نسبت به روز پنج شنبه و جمعه  و شنبه همراه است. به طوري كه هرگرم طلاي 18 عيار 417 هزار تومان، مظنه مثقال 17 عيار 1 ميليون و 808 هزار تومان،  سكه طرح جديد 4 ميليون و 620 هزار تومان، سكه طرح قديم 4 ميليون و 450 هزار تومان، نيم سكه 2 ميليون و 560 هزار تومان، ربع سكه 1 ميليون و 690 هزار تومان و سكه گرمي 870 هزار تومان معامله شد. 

ادامه کاهش قیمت در بازار ارز

بازار ارز بار دیگر از ابتدای هفته جاری روند نزولی به خود گرفته و نسبت به روز گذشته اندکی کاهش داشته است. شعب ارزی بانک‌ها روز 26 اسفند هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۶۱۵ تومان خريداري كردند كه نسبت به روز شنبه که ۱۲ هزار و ۷۱۲ تومان بود، حدود ۱۰۰ تومان کاهش قیمت دارد. قیمت خرید یورو نیز ۱۴ هزار و ۲۹۰ تومان است که کاهش قیمت بیش از ۱۰۰ تومانی داشته است.همچنین قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۷۷۷ تومان اعلام شده است.

قیمت ارز مسافرتی

شعب ارزی بانک‌های عامل ارز مسافرتی نیز در صورت تکمیل بودن مدارک مسافران تا سقف ۵۰۰ یورو برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع و تا سقف ۱۰۰۰ یورو برای سایر کشورها ارز مسافرتی می‌فروشند که قیمت این ارز امروز بدون احتساب کارمزد ۱۵ هزار تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد بانک مرکزی و عامل به حدود ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان می‌رسد.
همچنین صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت خرید هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومان و قیمت فروش آن را ۱۲ هزار و ۹۴۰ تومان اعلام کرده‌اند. هر یورو را ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان می‌خرند و ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان می‌فروشند.  همچنين بر اساس اعلام بانک مرکزی نرخ رسمي هر دلار آمریکا برای روز «یکشنبه ۲۶ اسفند ماه ۹۷» ۴۲ هزار ریال قیمت خورد.  هر پوند انگلیس ۵۵ هزار و ۸۵۵ ریال و هر یورو نیز ۴۷ هزار و ۵۷۰ ریال ارزش‌گذاری شد.

حباب سکه ۴۹۰ هزار تومان شد

در اين رابطه کشتی آرای رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر با بیان اینکه خرید سکه در بازار افزایش یافته است، گفت: قیمت سکه نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل۳۰ هزار تومان افزایش یافته است.
محمد کشتی آرای درباره وضعیت بازار طلا در روزهای پایانی سال گفت: در روزهای پایانی سال بازار معمولاً شاهد خرید سکه طلاست، امروز نیز خرید سکه در بازار افزایش یافته است.
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر افزود: به همین دلیل حباب سکه از 450 هزار تومان به 490 هزار تومان رسیده. البته این امر طبیعی است.
به گفته کشتی آرای، قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر ثبات نسبتی داشت ولی به دلیل نوسان جهانی طلا و ارز در بازار داخلی، قیمت سکه نسبت به روز پنجشنبه هفته گذشته 30 هزار تومان افزایش یافته است.

نظرسنجی جدید کیتکونیوز درباره قیمت طلا

تازه ترین نظرسنجی کیتکو نیوز از تحلیلگران اقتصادی و فعالان بازارهای بین المللی نشان می دهد قیمت طلا در روزهای آینده صعودی خواهد بود.
در نظرسنجی این هفته 14 تحلیلگر ارشد اقتصادی شرکت کرده اند که 9 نفر معادل 64 درصد به افزایش قیمت طلا در هفته پیش رو رای داده اند. 4 نفر دیگر معادل 29 درصد پیش بینی کردند قیمت طلا تغییر چندانی نخواهد داشت و یک نفر دیگر معادل 7 درصد نیز گفته است قیمت طلا در روزهای آینده نزولی خواهد بود.
به نوشته طلا،بر اساس این گزارش در نظرسنجی آنلاین نیز 484 نفر شرکت کردند که از این تعداد 270 نفر معادل 56 درصد اعلام کرده اند قیمت طلا در هفته آینده صعودی خواهد بود.
135 نفر دیگر معادل 28 درصد پیش بینی کردند قیمت طلا کاهش خواهد داشت و 79 نفر معادل 16 درصد نیز گفته اند قیمت طلا تغییر چندانی نخواهد کرد

تقویت پوند انگلیس و دلار کانادا در سه‌ماه نخست سال
 
پوند و دلار در مقایسه با سال قبل، عملکرد بسیار بهتری داشته‌اند. به گزارش اسپوتنیک، با وجود فضای نامطمئن ناشی از نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، کاهش رشد اقتصادی انگلیس و کانادا و تشدید اختلافات تجاری بین کانادا و آمریکا، در ماه‌های اخیر ارزش پوند و دلار کانادا در برابر بسیاری از همتایانشان تقویت شده است.
بررسی ارزش برابری پوند و دلار کانادا در سه ماهه نخست امسال با استناد به داده‌های خبرگزاری بلومبرگ نشان می‌دهد ارزش پوند در این مدت ۲.۳ درصد در برابر دلار آمریکا افزایش یافته است و میانگین نرخ برابری پوند در این مدت، ۱.۳۲۸۱ دلار بوده است.
ترزا می، نخست وزیر انگلیس اخیراً گفته است که با وجود دو مرتبه رأی منفی مجلس انگلیس به برنامه‌های پیشنهادی وی برای خروج از اتحادیه اروپا، اطمینان فعالان تجاری نسبت به وضعیت اقتصادی این کشور رو به بهبود است.
پوند علاوه بر همتای آمریکایی‌اش، در برابر یورو نیز افزایشی بوده است و ارزش آن در این بازه زمانی با ۱.۶ درصد افزایش در مقابل یورو همراه شده است.
از طرف دیگر، دلار کانادا نیز سال ۲۰۱۹ را با عملکردی خوب شروع کرده است به گونه‌ای که علی رغم کاهش رشد اقتصادی از سه درصد در سال ۲۰۱۷ به ۱.۸ درصد در سال ۲۰۱۸، دلار کانادا در شرایط بهتری از اواخر سال گذشته قرار دارد و ارزش آن در برابر همتای امریکایی‌اش تقریباً تثبیت شده است. میانگین دلار کانادا در برابر همتای آمریکایی‌اش ۱.۳۳ بوده است.
تخمین زده می‌شود در چهار ماه آینده، اقتصاد کانادا ماهانه حدود ۵۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کند. نرخ بهره نیز در وضعیت مناسبی قرار دارد و به نظر می‌رسد بانک مرکزی این کشور می‌تواند با خیال آسوده‌تری در مقایسه با سال قبل، نرخ بهره را در سطح کنونی حفظ کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: