:
كمينه:۲۲°
بیشینه:۳۵°
به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
مژگان خانلو سخنگوی ستاد بودجه98 درسازمان برنامه وبودجه در خصوص ضریب حقوق 20درصد در لایحه بودجه 98 گفت: این درصد برای همه کارمندان در نظر گرفته شده بود؛ البته با دریافت پلکانی مالیات تفاوت‌های دریافتی به تناسب پیش بینی شد. در مجلس گزینه‌های جایگزین برای این افزایش 20 درصد مطرح بود، در کمیسیون‌ها نیز همین میزان رای‌گیری شد و به صحن آمد
کد خبر: ۱۳۳۰۰۵
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۲
اقتصاد گردان - خانلو با بیان اینکه افزایش حقوق 400 هزار تومانی برای تمام کارمندان بعد از اعمال نظر شورای نگهبان، قانون و فصل الخطاب برای دولت خواهد بود، ادامه داد: این سقف افزایش از پایین‌ترین رده حقوقی تا بالاترین رده‌ها یکسان است و اعتباری که باقی خواهد ماند، طبق یک فرمول بین ضریب صفر تا 10 درصد به حقوق پرسنل اضافه می‌شود.

این مقام مسوول در سازمان برنامه و بودجه به رادیو گفت‌وگو گفت: اعمال 400 هزار تومان قطعی است و مابقی باید بر اساس یک مدل جدید پیاده‌سازی شود. درباره مالیات هم باید بگویم تعیین مالیات بر حقوق کارمند نیز باید در این فرمول گنجانده شود، ادامه داد: «این فرمول باید به‌گونه‌ای جابه‌جا شود که وصول مالیات بر حقوق نیز صورت گیرد.»

وی با بیان اینکه ممکن است مالیات بیشتر برای افرادی که حقوق بالاتری دریافت می‌کنند، افزایش 400 هزار تومانی حقوق را از بین ببرد، افزود: اگر 400 هزار تومان خالص باشد، افزایش 2درصدی حقوق نیز مالیات 35 درصدی را تامین نمی‌کند؛ لذا اگر در پی عدالت هستیم نمی‌توان حقوق افراد را نسبت به سال گذشته کاهش داد.»

همچنین محسن صیقلی، مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اظهار کرد: با توجه به روش‌های اندازه‌گیری و متدهای ریاضی قانون مجلس لازم الاجراست؛ اما اگر قرار باشد 20درصد نیز به حقوق‌ها اضافه شود، باز هم کسانی که پایه حقوق بالاتری دارند، بیشتر نصیب می‌برند. این فرمول دینامیک و پویا است. 400 هزار تومان متعلق به همه و روی همه پایه حقوق‌ها اعمال می‌شود و صفر تا 10 درصد نیز به صورت مساوی اضافه می‌شود.

صیقلی با اشاره به برخی اظهارنظرها که این روند را ظلم و بی‌عدالتی خوانده است، تصریح کرد: در مرتبه گذشته به بقیه کارمندان با حقوق پایین‌تر ظلم شد و اگر این‌بار به فرض برای طبقاتِ بالاترِ حقوق و دستمزد بی‌عدالتی صورت گیرد، باز هم برای همه اعمال شده و عین عدالت است. این روند خود شامل دو نوع فرمول است؛ یعنی آیا ابتدا این مبلغ اضافه و بعد مالیات محاسبه می‌شود –که طبقه مالیاتی نیز درگیر فرمول می‌شوند- یا اینکه مالیات محاسبه و بعد این 20درصد اضافه می‌شود. اگر این 400 هزار تومان به همه اضافه شود، [از بودجه باقی مانده] بین صفر تا 10 درصد مجدد به پایه حقوق همه کارمندان افزوده خواهد شد که به نظر می‌رسد فاصله طبقاتی را از وضعیت قبلی کمتر کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: