:
كمينه:۲۶°
بیشینه:۴۰°
به‌روز شده در: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
برآورد می‌شود تا پایان سال 2020 ظرفیتی معادل 600 میلیون دلار تقاضا در بازار عراق برای فرش ایران وجود خواهد داشت و اکنون سهم کشورمان در این بازار کمتر از 5 درصد تقاضاست
کد خبر: ۱۳۲۰۸۵
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۰
اقتصاد گردان - رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: برآورد می‌شود تا پایان سال 2020 ظرفیتی معادل 600 میلیون دلار تقاضا در بازار عراق برای فرش ایران وجود خواهد داشت و اکنون سهم کشورمان در این بازار کمتر از 5 درصد تقاضاست. 
به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، ناصر بهزاد یادآور شد: عراق سالانه حدود 250 میلیون دلار انواع فرش از ترکیه، چین، مصر واردات دارد. او با بیان اینکه حضور تولیدکنندگان فرش ایران در عراق آغاز شده است، در ارتباط با جایگاه ایران در این بازار گفت: صادرات فرش ایران به عراق بر اساس راهبرد نفوذ می‌تواند زمینه ایجاد بازار جدیدی را برای این محصول ایرانی فراهم کند. بهزاد توضیح داد: ضریب تقاضا برای واردات فرش به عراق از کشورهای مختلف در سال 2018 نسبت به دو سال گذشته به دو برابر رسیده است.

به گفته بهزاد، فرش دستباف ایران آمیخته هنر و صنعت است و به کشورهای مختلف دنیا در قاره‌های آسیا، اروپا، امریکا، آفریقا و اقیانوسیه صادر می‌شود و با توجه به کیفیت، قیمت، تنوع، طراحی و نوع بافت فرش ایران که با سلایق مردم عراق همخوانی دارد می‌تواند در سبد صادرات به این کشور نیز جایگاه مناسبی پیدا کند. بهزاد بر رویکرد سازمان توسعه تجارت ایران به انجام اقدامات تخصصی در کشورهای همسایه جهت بازارسازی و افزایش صادرات با هدف همگرایی تولید و صادرات جهت تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و گفت: حضور فعالان اقتصادی ایران ‌می‌تواند ضمن رونق تجارت در این بازار، زمینه ایجاد کارگاه‌های کوچک و متوسط، انتقال خط تولید و تولید مشترک را موجب شود. رایزن بازرگانی ایران در عراق تصریح کرد: خلاقیت در طرح و نقشه، تنوع در سایز و استفاده از الیاف بدیع، اضافه کردن قابلیت‌های خاص به فرش، چاپ دیجیتالی و نوآوری‌هایی از این دست، موجب ایجاد موقعیت رقابتی و انحصاری در تولید فرش ایران خواهد شد. به گفته او، فرش دستباف نقش مهمی در توسعه و اشتغال کشور دارد که بر این اساس اکنون بر اساس آمارهای رسمی بیش از یک تا یک و نیم میلیون نفر در حوزه فرش فعالیت دارند در عین حال آمارهای غیررسمی رقم دو میلیون نفری را نشان می‌دهد اما بیش از ۶ میلیون نفر در حوزه فرش ارتزاق و نان آوری دارند. به گزارش ایرنا، سال گذشته، بیش از پنج میلیون و 397 هزار تن فرش ایرانی توسط بیش از 70 کشور جهان به ارزش 424 میلیون و 451 هزار دلار جذب شده بود که امریکا با رقم 126 میلیون دلار در صدر فهرست جای داشت. بر اساس آمارها، کشورهای آلمان و لبنان با ارقام 57.5 و 30 میلیون دلار به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم وارد‌کنندگان فرش دستباف ایران جای گرفته بودند. بررسی فهرست اسامی وارد‌کنندگان فرش ایران گویای آن است در قاره اروپا، کشورهای آلمان، انگلستان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، سوییس، اتریش، روسیه، پرتغال، دانمارک، سوئد و نروژ در کنار مجارستان، رومانی، لهستان و ایرلند از جمله واردکنندگان به حساب می‌آیند. همچنین علاوه بر عراق، کشورهای قطر، ترکیه، کویت، عمان، بحرین، جمهوری آذربایجان، افغانستان و مصر در منطقه در شمار واردکنندگان فرش ایران در سال 96 جای گرفته‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر: