:
كمينه:۱۳°
بیشینه:۲۶°
به‌روز شده در: ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش بیان کرد
در سال‌های گذشته کارشناسان آموزشی و مسوولان آموزش و پرورش بر حذف کنکور یا کم‌اثر شدن کنکور و آزمون چهارجوابی برای جذب دانشجو تاکید کرده‌اند اما آنچه برخی نمایندگان مجلس آن را مافیای کنکور و کلاس‌های کمک آموزشی می‌دانند، مانع از کمرنگ شدن نقش کنکور شده است
کد خبر: ۱۳۱۶۲۸
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۴
اقتصاد گردان - حالا آن‌طور که اعلام شده قرار است کنکور از 85 درصد رشته‌های دانشگاهی حذف شود. دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه معتقدیم حذف آزمون سراسری برای ورود به ۸۵ درصد رشته‌های دانشگاهی شروع خوبی است اما قطعا راه نهایی حذف کنکور نیست گفت: سازمان سنجش به هر دلیلی پذیرفت که سابقه تحصیلی را به رسمیت بشناسد.
 مهدی نوید ادهم درباره حذف کنکور سراسری برای ورود به ۸۵ درصد رشته‌های دانشگاهی که مورد نقد برخی مسوولان و کارشناسان قرار گرفته و آن را حذف ناقص و آسیب‌زای کنکور تلقی می‌کنند اظهار کرد: ما نیز معتقدیم این راهکار، راهکار نهایی حذف کنکور نیست، اما شروع خوبی است. او افزود: سازمان سنجش به هر دلیلی پذیرفت که سابقه تحصیلی را به رسمیت بشناسد و برخی پذیرش‌های دانشگاهی که در عمل با احتساب سابقه تحصیلی در سال‌های گذشته انجام می‌داد را علناً و بطور رسمی اعلام کند و سابقه تحصیلی را مبنای پذیرش در ۸۵ درصد رشته‌های دانشگاهی قرار دهد. 
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با ابراز خرسندی از باز شدن این مسیر، درباره اشکالات این نوع پذیرش در دانشگاه‌ها، به ایسنا گفت: ما امیدواریم با کارشناسی بیشتر و حل آسیب‌ها و مشکلات احتمالی که این طرح خواهد داشت روزبه‌روز سیر تکاملی خویش را طی کرده و به مرحله‌ای برسیم که بتوانیم غول کنکور را حذف کنیم و استرس و اضطرابی که در میان دانش‌آموزان وجود دارد را کاهش داده و به حداقل برسانیم. نوید ادهم افزود: در این مسیری که باز شده دانش‌آموزان می‌توانند در یک فرایند عادی و بانشاط درس بخوانند و امتحان بدهند. به این ترتیب آنها که پذیرش شوند وارد دانشگاه شده و هرکس تمایل نداشت وارد بازار کار شده و مسیر خود را طی می‌کند. او گفت: کنکور به شیوه معمولش می‌تواند برای این درصد اندک اعمال شود؛ اما اینکه همه دانش‌آموزان را به بهانه کنکور در یک آزمون نفس‌گیر دو سه ساعته شرکت دهیم و هزینه‌های سنگینی بر خانواده‌ها تحمیل کنیم مطلوب نیست. 
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: گزارش‌های بسیاری به دست ما می‌رسد مبنی بر اینکه بسیاری خانواده‌ها از مخارج زندگی روزمره خود می‌زنند و خرج آمادگی فرزندشان برای کنکور می‌کنند. اگر حذف کنکور از ۸۵ درصد رشته‌های دانشگاهی باعث کاهش آسیب‌هایی از این دست بشود، می‌توانیم آن را اقدامی قابل دفاع بدانیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: