:
كمينه:۲۲°
بیشینه:۳۷°
به‌روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱
بازار متشکل معاملات ارزی به مرحله نهایی رسید
با اضافه شدن 8 ارز كشورهاي مختلف ليست نرخ هاي رسمي بانك مركزي 47 ارزي شد/ حکم استرداد ۵۶۰ هزار یورو به دو بانك ملي و پاسارگاد / با افزايش نرخ دلار درسامانه سنا به نرخ 10900 تومان، نرخ طلا و سكه نيز افزايش يافت و نرخ مظنه مثقال طلاي 17 عيار به 1 ميليون و 492 هزار تومان، گرم 18 عيار 344 هزار تومان، سكه طرح جديد 3 ميليون و 810 هزار تومان، نيم سكه 1 ميليون و 950 هزار تومان، ربع سكه 1 ميليون و 230 هزار تومان، سكه گرمي 660 هزار تومان معامله شد
کد خبر: ۱۲۹۰۴۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۳
اقتصاد گردان  -  محسن شمشيري
روز  سه شنبه 18 دي 97، سامانه سنا نرخ لحظه اي دلار را 10900 و نرخ يورو را 12750 تومان اعلام كرد و براي روز دوشنبه نيز نرخ ميانگين مبادله شده را براي دلار 10716، يورو 12562، درهم 2980، يوآن 1615، پوند 13782  و لير تركيه 2127 تومان اعلام كرده است. 
 در بازار طلا و ارز آزاد نيز با اعلام هر اونس طلا به 1283 دلار،  و همچنين افزايش  نرخ دلار درسامانه سنا به نرخ 10900 و نرخ 11 هزار تومان در بازار آزاد، و همچنين نرخ 10800 تومان در بازار هرات،  نرخ طلا و سكه نيز افزايش يافت و نرخ مظنه مثقال طلاي 17 عيار به 1 ميليون و 492 هزار تومان، گرم 18 عيار 344 هزار تومان، سكه طرح جديد 3 ميليون و 810 هزار تومان، نيم سكه 1 ميليون و 950 هزار تومان، ربع سكه 1 ميليون و 230 هزار تومان، سكه گرمي 660 هزار تومان معامله شد. در بازار هرات نيز درهم 2990 و دلار 10800 تومان معامله شده است. 
در صرافي ها و بانك ها نيز نرخ يورو به حدود ۱۳ هزار تومان، هر لیر ترکیه ۲۰۵۰ تومان، درهم امارات ۳۱۰۰ تومان و پوند انگلیس ۱۴ هزار تومان اعلام شده است. 

افزایش قیمت دلار در بانک‌ها

 همچنين  بار دیگر نرخ خرید دلار در بانک‌ها افزایشی شد و به حدود ۱۰ هزار و ۸۰۱ تومان رسید. نرخ خرید دلار در شعب ارزی بانک‌ها که مجوز آن در نیمه نخست سال جاری از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها داده شد، روز دوشنبه ۱۰ هزار و ۶۰۳ تومان و روز سه شنبه ۱۸ دی 10801 تومان اعلام شد و  نرخ خرید دلار با حدود ۲۰۰ تومان افزایش به ۱۰ هزار و ۸۰۱ تومان رسيد. 
از سوی دیگر نرخ خرید یورو در بانک‌ها نيز با افزایش همراه بود، به طوری‌که قیمت خرید هر یورو در روز گذشته ۱۲ هزار و ۱۱۰ تومان بود و به ۱۲ هزار و ۳۵۸ تومان رسیده است. هر پوند انگلیس نیز با افزایش نسبت به روز گذشته ۱۳ هزار و ۷۸۴ تومان خريداري مي شود. 
شعب ارزی بانک‌های تجارت، سامان، ملی، ملت و پارسیان همچنین می‌توانند ارز مسافرتی را تا سقف ۵۰۰ یورو برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع و تا سقف ۱۰۰۰ یورو برای سایر کشورها در صورت کامل بودن مدارک مسافران بفروشند. نرخ فروش هر یورو مسافرتی در شعب ارزی بانک‌های عامل نیز روز سه شنبه ۱۲ هزار و ۷۱۹ تومان است که با احتساب کارمزد بانک عامل و بانک مرکزی به حدود ۱۳ هزار تومان می‌رسد. همچنین بر اساس اعلام صرافی‌ها،  هر لیر ترکیه ۲۰۵۰ تومان، درهم امارات ۳۱۰۰ تومان و پوند انگلیس ۱۴ هزار تومان اعلام شده است. 

ليست نرخ هاي رسمي 47 ارزي شد
 
از سوي ديگر،  بانک مرکزی در اعلام نرخ رسمی ارزها،  هشت ارز دلار نیوزلند، تاکای بنگلادش، کیات میانمار، دینار اردن، لاری گرجستان، روپیه اندونزی، پزوی فیلیپین و منات ترکمنستان را  به ليست قبلي اضافه كرده و روز سه شنبه نرخ رسمي ۴۷ ارز را اعلام كرد كه براساس آن نرخ هر دلار ۴۲ هزار ریال هر پوند انگلیس با ۴۶ ریال افزایش ۵۳ هزار و ۵۹۴ ریال و هر یورو نیز با ۴۳ ریال رشد ۴۸ هزار و ۴۰ ریال ارزش‌گذاری شد.

بازار متشکل معاملات ارزی به مرحله نهایی رسید

 از سوي ديگر،  روز سه شنبه 18 دي 97، در جلسه‌ای كه در بانك مركزي  با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی، رئیس‌ سازمان بورس و اوراق بهادار، مسئولان بانک مرکزی  و بازار سرمایه برگزار شد، مشورت‌های نهایی درخصوص شکل‌گیری بازار متشکل معاملات ارزی انجام شد. به این ترتیب انتظار می‌رود که اقدامات اجرایی برای شکل‌گیری این بازار به زودی انجام و بازار ایجاد شود.
چندی پیش همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی از راه‌اندازی بازار متشکل ارز برای معامله آزاد اعم از نقد و حواله خبر داده و گفته بود: یکی از دغدغه‌های بانک مرکزی در ماه‌های اخیر برای ساماندهی بازار ارز و پاسخ‌گویی به نیازهای طبیعی مردم، راه‌اندازی یک بازار متشکل ارزی برای معامله آزاد، اعم از نقد و حواله اسعار بین‌المللی توسط کارگزاران (بانک‌ها و صرافی‌های مجاز) بوده است.
وی با اشاره به جلسات متعدد با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران بازار ارز و سرمایه و به ویژه بانک‌ها و صرافی‌ها در بانک مرکزی، این را هم گفته بود که در نهایت، در مورد راه‌اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارز، مبتنی بر سازوکار حراج، با هدف کشف قیمت ارز و تسهیل تأمین نیازهای خدماتی و خرد مردم به جمع‌بندی رسیدیم و این بازار با مشارکت بانک‌ها و صرافی‌های مجاز و نظارت و بازارگردانی بانک مرکزی در آینده نزدیک به‌طور گام به گام و با تمرکز بر معاملات نقدی راه‌اندازی خواهد شد.
به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، صادرکنندگان هم می‌توانند در چارچوب مقررات اعلامی، بخشی از ارز صادراتی خود را در این بازار عرضه کنند که این اقدام موجب شفافیت شکل‌گیری نرخ تعادلی ارز می‌شود و تجربه مفیدی برای معاملات حواله‌های تجاری در سامانه نیما خواهد بود.

حکم استرداد ۵۶۰ هزار یورو به دو بانك

از سوي ديگر، مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران، گفت: در رسیدگی به پرونده دو متهم ارزی مقرر شد ارز دریافتی به میزان ۵۶۰ هزار یورو و ۱۴ میلیون یوآن را به بانک‌های شاکی مسترد کنند.
محمدعلی اسفنانی درباره رسیدگی به پرونده دو متهم ارزی، اظهار داشت: با شکایت بانک پارسیان و بانک ملی، دو فقره گزارش تخلف ارزی مربوط به دو شرکت بازرگانی برای رسیدگی به این اداره کل ارسال شد.
طبق آنچه که روابط عمومی اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران اعلام کرده، وی گفت‌: به موجب رای صادره از شعبه ۵۶ تعزیرات حکومتی تهران، دوشرکت مذکور، به استرداد عین ارز دریافتی در حق خزانه دولت و تعلیق کارت بازرگانی به مدت یک سال محکوم شدند.
این دو شرکت متعهد بودند در زمان مقرر برای ورود کالا به کشور و ترخیص آن از گمرک اقدام کنند که به دلیل تخطی از اجرای تعهدات، واردکنندگان ارز محکوم شدند.

دلار عقب‌نشینی کرد
 
همچنين رویترز،  در گزارشي اعلام كرد كه با افزایش انتظارات نسبت به توقف روند افزایش نرخ بهره در آمریکا، دلار تضعیف شده است. حتی با وجود انتشار آمار خوب از اشتغال زایی ماه دسامبر آمریکا، تحلیل‌گران معتقدند که نرخ رشد اقتصادی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در حال کند شدن است. اظهارات اخیر جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا نیز به این انتظار دامن زده است که فدرال رزرو چشم انداز خود را محتاطانه تر کرده است. شاون اوزبورن، استراتژیست ارزی در بانک اسکوشیا گفت: اظهارات پاول مبنی بر اینکه سیاست گذاران انعطاف پذیر و آماده شنیدن صدای بازارهای مالی هستند، این انتظار را تقویت کرده است که سیاست انقباضی بانک مرکزی آمریکا محدود و یا به کلی متوقف خواهد شد.
در مبادلات روز سه شنبه، شاخص دلار که متوسط برابری این ارز در مقابل سبدی از ارزهای دیگر جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۴ درصد کاهش به ۹۵.۷۳۶ واحد رسید. یورو با ۰.۶ درصد افزایش در برابر دلار در مقایسه با سایر ارزها عملکرد بهتری داشت و هر یورو به ۱.۱۴۶۲ دلار رسید.
در برابر سایر ارزهای مهم جهانی، هر پوند به ۱.۲۷۶۳ دلار و هر فرانک سوییس به ۱.۰۱۹۵ دلار رسید. هم چنین هر دلار آمریکا به ازای ۶۹.۷۸ روپیه هند، ۱.۴۰۱۶ دلار استرالیا، ۱.۳۳۰۸ دلار کانادا، ۱۰۸.۴۳۸۴ ین ژاپن و ۶.۸۵۱۰ یوان چین مبادله شد
نام:
ایمیل:
* نظر: