:
كمينه:۵°
بیشینه:۱۵°
به‌روز شده در: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
رییس کل بیمه مرکزی در همايش بيمه و توسعه اعلام كرد: رشد ۲۱ درصدی حق بیمه تولیدی در سال ۹۶
حق بیمه تولیدی در سال ۱۳۹۶ حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به سال قبل از آن ۲۱ درصد رشد داشته است. رشد خسارت در سال گذشته نسبت به سال ۹۵ حدود ۱۶ درصد بود و تعداد بیمه نامه های صادره در سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن ۱۲ درصد داشته است ولی سهم بخش غیربخش خصوصی به ۶۸ درصد رسیده است
کد خبر: ۱۲۶۶۶۰
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۷
اقتصاد گردان -  رییس کل بیمه مرکزی اعلام کرد که حق بیمه تولیدی کشور در سال گذشته به ۳۴ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به سال قبل از آن ۲۱ درصد رشد داشته است.
به گزارش تعادل، غلامرضا سلیمانی امیری روزسه شنبه 13 آذر به مناسبت روز بيمه و در بیست و پنجمین همایش سالیانه بیمه و توسعه  گفت: رابطه صنعت بیمه با رشد و توسعه اقتصادی رابطه ای دو سویه است و رشد هریک در گرو رشد دیگری است و خوشبختانه بررسی عملکرد صنعت بیمه نشان دهنده رشد اقتصادی در ایران است.
وی افزود: اگر بخواهیم نگاهی به صنعت بیمه در سال گذشته بیاندازیم، حق بیمه تولیدی در سال ۱۳۹۶ به آن دست یافتیم حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به سال قبل از آن ۲۱ درصد رشد داشته است.
رییس شورایعالی بیمه رشد خسارت در سال گذشته نسبت به سال ۹۵ را ۱۶ درصد اعلام کرد و گفت: تعداد بیمه نامه های صادره در سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن ۱۲ درصد داشته است ولی سهم بخش غیربخش خصوصی به ۶۸ درصد رسیده است.
سلیمانی گفت: حق بیمه سرانه در سال گذشته حدود ۴۲۰ هزار تومان برای هر بیمه گذار بوده است و شاخص ضریب نفوذ در سال گذشته حدود ۲.۳ درصد بوده است که البته درصد خوبی برای کشور نیست زیرا این درصد در کشورهای پیشرفته بین ۷ تا ۱۰ درصد است.
رییس کل بیمه مرکزی با تاکید بر حمایت از شرکت های دانش بنیان در صنعت بیمه خاطرنشان کرد: ۲۷ میلیون واحد مسکونی که در کل کشور قرار دارد اگر فقط بخواهیم برابر زلزله بیمه کنیم، رقم مهمی می شود.
رئیس شورایعالی بیمه گفت: براساس آماری که رئیس جمهور اعلام کرد یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۴ هزار میلیارد تومان دیگر هم در قالب وام به زلزله زدگان کرمانشاه پرداخت شده است. اگر همین رقم در صندوقی واریز شود می توانیم تمام واحدهای مسکونی را بیمه کنیم.
وی با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا اظهار داشت: برای پوشش بحث اتکایی بیمه، بدنبال بهادارسازی اوراق ریسک در بازار ریسک هستیم تا بتوانیم ریسک های بزرگ از جمله درباره پتروشیمی ها را قبول کنیم.
سلیمانی از تائید ورود اوراق بهادار بیمه ای در بازار سرمایه توسط کمیته فقهی خبر داد و افزود: برخی مجوزهای دیگر هم در این زمینه لازم است که پس از کسب آن مجوزها اوراق ریسک در بازار سرمایه وارد خواهند شد.
رئیس کل بیمه مرکزی خاطرنشان کرد که از سوی دیگر تعداد اعضای شرکت های حاضر در کنسرسیوم پذیرش ریسک های بزرگ از ۸ شرکت به ۲۲ شرکت افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: با هماهنگی با ستاد تحریم در دولت، اگر شرکت های بیمه داخلی نتوانند پوشش های لازم را به ریسک های بزرگ بدهند، با استفاد از منابع صندوقی که در دولت وجود دارد، این ریسک ها پوشش داده خواهند شد.
سلیمانی بیمه زندگی را نمادی از رشد یافتگی ملت ایران و رشد اقتصادی کشور توصیف کرد و افزود: اگر این رشته توسعه یابد، شاید کمتر نیاز به سرمایه گذاری در مسکن، سپرده بانکی یا استفاده از وجوه صندوق بازنشستگی باشد.
رییس کل بیمه مرکزی به مشکل ایجاد شده برای بیمه های زندگی در زمان تورم بالا اشاره کرد و گفت: برای مقابله با این مساله مشوق هایی از جمله در زمینه بیمه تکمیلی درمان برای بیمه های زندگی باید در نظر بگیریم.
وی اعلام کرد که تنها ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور بیمه تکمیلی درمان دارند که باید با طرح های مشخص این بیمه نامه برای روستاییان، مرزنشینان و افراد تحت حمایت کمیته امداد صادر شود.
سلیمانی از واگذاری برخی تصدی گری ها با حفظ نظارت به سندیکاها و انجمن های تخصصی خبر داد و گفت: بیمه مرکزی باید به همان وظیفه اصلی خود که نظارت و رگولاتوری است، بپردازد.
وی خاطرنشان کرد: سیاست ما درباره شخص ثالث این است که به جای خودرو محوری، راننده محوری را مبنا قرار دهیم البته کیفیت خودرو مهم است اما مساله راننده مهم تر است و می تواند مانع از بسیاری از حوادث جاده ای شود.
رییس کل بیمه مرکزی اعلام کرد که در هفت ماهه نخست سال ۷ هزار نفر در تصادفات کشته شده اند که ۰.۴ درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان می دهد.

8 شركت توانگري سطح دو دارند
 
رییس کل بیمه مرکزی با اشاره به وضعیت بیمه ایران گفت: حدود ٣٠ درصد از بازار بیمه در اختیار بیمه ایران است و یکی از دلایل وضعیت بیمه ایران فشار بیمه مرکزی برای شفافیت است.
غلامرضا سلیمانی امیری رییس کل بیمه مرکزی در نشستی با خبرنگاران گفت: امسال کوشش کردیم قبل از سال توانگری را اعلام کنیم. هشت شرکت توانگری سطح ٢ را دارند و برخی از اینها بیش از سه سال است.
وی اظهار داشت: هم به مردم و هم به خود آنها اعلام کردیم که باید توانگری شان را افزایش دهند و در غیر اینصورت به شورای عالی بیمه معرفی می شوند. وی در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت ایران و توانگری سطح چهار آن گفت: حدود ٣٠ درصد از بازار بیمه در اختیار بیمه ایران است و یکی از دلایل وضعیت بیمه ایران فشار بیمه مرکزی برای شفافیت است تا ذخیره گیری های لازم را انجام دهند.
وی با بیان اینکه راهکارهای مختلفی برای حل این موضوع وجود دارد، اظهار داشت: بیمه ایران باید پرتفوهای زیان ده را کنار بگذارد. روش های دیگری مانند ایجاد بیمه تخصصی توسط بیمه ایران را دنبال می کنیم.
سلیمانی ادامه داد: اول به دنبال شفاف سازی در بیمه ایران و سپس خروج از بیمه های زیان ده است و همچنین بیمه ایران را لیدر بیمه اتکایی داخلی قرار دادیم. رییس شورای عالی بیمه درباره فعالیت بیمه آتیه سازان حافظ در بازار بیمه درمان تصریح کرد: این شرکت مجوزی از بیمه مرکزی ندارد و علت اصرار ما این است که ما باید بر اتکایی آن نظارت داشته باشیم.
رییس کل بیمه مرکزی گفت: براساس آخرین اطلاعات این شرکت بدنبال کسب مجوز فعالیت از بیمه مرکزی است یا تبدیل به کارگزاری خواهد شد. سلیمانی درباره تشکیل کمیته صیانت از شرکت های بیمه در بیمه مرکزی اظهار داشت: یکی از وظایف بیمه مرکزی نظارت بر شرکت ها از جمله درباره سهم اتکایی، پرتفوها و غیره است. برخی از شرکت ها با مشکل مالی مواجه شده اند که نیاز به کمک دارند و ما کمیته ای را تشکیل دادیم که شرکت ها را با استانداردها و مقررات مقایسه می کند. وی ادامه داد: به شرکت ها از طرف کمیته صیانت نامه زدیم که اگر برای برون رفت از مشکل کنونی یا آتی خود چاره ای نیابید به شورایعالی معرفی خواهید شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: