:
كمينه:۵°
بیشینه:۱۶°
به‌روز شده در: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۸
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در راستای توسعه حمل با راه آهن فرآورده های نفتی و گسترش زیرساخت های «ریل - بندر» پایانه جدید ریلی نفتی در بندر شهید رجایی راه اندازی شد.
کد خبر: ۱۲۴۶۶۷
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۶
اقتصادگردان- اله مراد عفیفی پور روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با آغاز به کار آزمایشی این پایانه ریلی، نخستین محموله نفت کوره تولیدی پالایشگاه اصفهان در قالب 17 واگن مخزن دار با حجم 950 تن امروز وارد بندر شهید رجایی شد که این فرآورده در عملیات بانکرینگ و سوخت رسانی به کشتی ها مورد استفاده قرار می گیرد.
وی بیان کرد: با ایجاد این زیرساخت ریلی به صورت همزمان می توان 44 واگن مخزن دار را با نرخ تخلیه حدود 350 متر مکعب در ساعت تخلیه کرد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: هم چنین دو دستگاه دیگ بخار نصب شده بر روی واگن امکان گرم کردن فرآورده ها را نیز فراهم می کند.
عفیفی پور ادامه داد: زیرساخت ریلی این پایانه پیشتر به عنوان پارکینگ واگن ها استفاده می شد که اکنون این تاسیسات از توان تخلیه ماهانه 222 هزار متر مکعب و سالانه حدود دو میلیون و 664 هزار متر مکعب نفت کوره برخوردار است که بخش عمده ای از فعالیت های بانکرینگ در بندرخلیج فارس را دربر می گیرد.
این مسوول گفت: فرآورده های تخلیه شده از طریق سامانه پمپاژ نصب شده در پایانه ریلی نفتی و از طریق شبکه خطوط لوله بندر خلیج فارس امکان تخلیه واگن به همه مخازن متصل به این شبکه را فراهم کرده است.
عفیفی پور اظهار داشت: از این پس پنج پالایشگاه بزرگ کشور شامل اصفهان، تهران، تبریز، اراک و کرمانشاه که به خط ریل وصل هستند، مستقیم به بندر شهیدرجایی دسترسی دارند و این مزیتی بزرگ محسوب می شود.
به گفته وی، ایجاد ترافیک در مسیر ورودی، کاهش ایمنی مسیر تردد، مشکلات تخلیه کامیونی به مخازن و کندی عملیات تخلیه از جمله عوامل محدودیت آفرینی بود که با ایجاد پایانه ریلی نفتی جدید رفع می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: