:
كمينه:۲۴°
بیشینه:۳۷°
به‌روز شده در: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
یک مسئول در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان:
قائم مقام رئیس در امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: بهره برداری از واحدهای معدنی استان در ۴ سال اخیر روند ثابتی داشته است.
کد خبر: ۱۲۳۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۹
اقتصادگردان- پریسا عابدپور با بیان اینکه ۸۰ درصد معادن آذربایجان غربی در حال استخراج سنگ‌های تزئینی و ساختمانی هستند، تصریح کرد: به دلیل کاهش ساخت و ساز و فعالیتهای عمرانی در استان و با توجه به اینکه عمده بخش مصرف سنگ های ساختمانی و تزئینی علاوه بر صادرات، مربوط به مصرف داخلی است به تبع آن بازار مصرف نیز کاهش یافته است و  در نتیجه فعالیت و بهره برداری از معادن استان طی ۴ سال اخیر روندی ثابت داشته است ولی بدون شک با توجه به ثبت ۱۰۷۹ محدوده اکتشافی یقینا این روند روبه رشد خواهد بود.

وی ادامه داد: این استان به دلیل تنوع مواد معدنی و سنگ‌هایی چون مرمریت، مرمر، چینی، تراورتن و گرانیت زبانزد است.

قائم مقام رئیس در امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت ۵۰ درصد واحدهای معدنی استان، گفت: رونق تولید معادن به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی کشور میسر است. در حال حاضر تعداد معادن دارای پروانه بهره برداری ۴۶۳ فقره است که ۲۳۵ واحد فعال هستند.

وی اظهار کرد: معادن به عنوان زنجیره اول بسیاری از صنایع فرآوری ـ تبدیلی تاثیرپذیری بالایی از شرایط کلی اقتصاد کشور دارد که باتوجه به شرایط اقتصادی در فعالیت های عمرانی، معادن نیز متاثر از رکود کلی می‌شوند. با بهبود شرایط اقتصادی کشور بدون شک معادن نیز از این شرایط متاثر خواهند بود و رونق را شاهد می‌شویم.

عابدپور در خصوص تعرفه‌های گمرکی و عوارض صادرات سنگ و مواد معدنی گفت: عمدتا مراتب از سوی اتاق بازرگانی صنعت، معدن و کشاورزی پیگیری می‌شود که با ایجاد تعامل با گمرک و کشورهای همسایه رایزنیهای لازم در این خصوص جهت بهره‌مندی حداکثری معدن کاران انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه سازمان صنعت، از انجام حمایت های لازم در حد قوانین و مقررات دریغ نخواهد کرد، افزود: در راستای ایجاد ارزش افزوده مواد معدنی به عنوان یکی از سیاست های اصلی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، تشویق و ترغیب بهره برداران در جهت ایجاد واحدهای فرآوری بر سرمعادن است. در این راستا با ایجاد تعامل با اداره کل منابع طبیعی اجرای ماده ۹۰ آئین نامه اجرایی قانون معادن تبیین و موضوع با استقبال بهره برداران روبه رو شده است.

وی تصریح کرد: احداث واحد های فرآوری از سیاست های کلی این سازمان بوده که در این راستا از طریق سامانه کارا و با همکاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران همچنین صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی تسهیلات مورد نیاز جهت احیای معادن و خرید ماشین آلات و احداث واحد های فرآوری در نظر گرفته شده است.

عابدپور تاکید کرد: در حال حاضر قریب به ۲۷ مورد در مرحله تایید و ارائه تسیلات جهت احداث واحدهای سنگبری و فرآوری طلا و ایجاد واحد کنسانتره آهن است.


نام:
ایمیل:
* نظر: