:
كمينه:۲۲°
بیشینه:۳۷°
به‌روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱
مقايسه ميانگين نرخ فروش ارز در سامانه سنا در يك ماه اخير نشان مي دهد؛
كسادي معاملات ارزي با نرخ دلار حدود 14 هزار تومان، سكه با افزايش 320هزار توماني به بالاي 4 ميليون تومان رسيد - 18 عيار 407 هزار تومان شد
کد خبر: ۱۲۲۹۴۵
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۸
اقتصاد گردان - محسن شمشيري
روز دوشنبه  16 مهرماه 97 بعد از يك هفته نوسان نرخ ها در بازار كه عمدتا با كاهش نرخ ارز و سكه و طلا در بازار همراه بود سرانجام سامانه ميانگين نرخ معاملات سنا در دسترس قرار گرفت و امكان رصد نرخ هاي معامله شده در سامانه نيماو سنا امكان پذير شده است.  

در يك هفته اخير، اعلام نرخ هاي متفاوت توسط صرافي ها، شبكه بانكي و دلالان و معامله با نرخ هايي متفاوت و دو سه هزار تومان فاصله بين نرخ دلالان، صرافي ها و شبكه بانكي باعث شد كه نرخ تعادلي بازار مشخص نباشد و سامانه نيز در دسترس نبود تا مشخص شود كه ميانگين نرخ معاملات چه عددي بوده است. اما اكنون در دسترس قرار گرفتن سنا،  موضوع نشان مي دهد كه تعادل نسبي در بازار ارز ايجاد شده و بعد از تصويب CFT در مجلس، بازار با ثبات نسبي همراه شده و انتظار مي رود كه نرخ دلار بين 12 تا 14 هزار تومان از سوي  شبكه بانكي، صرافي ها و دلالان بازار آزاد معامله شود و در نتيجه همين ثبات نسبي باعث شده كه معامله در سامانه نيما و سنا  بهتر از يك هفته انجام شود و امكان ارائه نرخ ميانگين براي اثرگذاري بر بازار و تعيين تكليف خريدار و فروشنده را فراهم كند. 

در سامانه سنا در روز دوشنبه 16 مهر 97،  ميانگين نرخ خريد و فروش دلار به ترتيب 12624 و 12413 تومان،  يورو 14852 و 13167 تومان، درهم 3489 و 3394 تومان، پوند انگليس 16775 و 17067 تومان، يوان 2000 و 1783 تومان،‌ ليرتركيه 2178 و 2139 تومان،  معامله شده است. 


نرخ ميانگين معاملات سنا به تومان در روز دوشنبه، هفته گذشته و يك ماه اخير، حواله ارزي و فاصله نرخ روز با يك ماه اخير -تومان

ارز

روز دوشنبه 16 مهر 97

ميانگين هفتگي

ميانگين ماهانه

حواله ارزي

فاصله نرخ روز دوشنبه با يك ماه اخير

دلار

12413

14128

14309

7662

1896

يورو

13167

15697

16487

9591

3320

پوند

17067

18047

18277

17700

1210

درهم

3394

3812

3795

2255

401

يوآن

1783

2052

2055

1192

272

ليرتركيه

2139

2224

2273

1366

134كاهش 1900 توماني دلار نسبت به يك ماه اخير 

همچنين ميانگين هفتگي نرخ فروش يورو نيز 15697 تومان و ميانگين ماهانه آن 16487 تومان بوده است و براي دلار نيز نرخ ميانگين فروش هفتگي 14128 تومان و نرخ ميانگين ماهانه فروش دلار 14309 تومان بوده است.  اين نرخ ها نشان مي دهد كه نرخ فروش  دلار در روز دوشنبه در سامانه سنا نسبت به ميانگين هفتگي 14128 و ماهانه 14309 تومان كاهش قابل توجهي داشته است وپس از نوسان هاي يك هفته اخير بازار با يك كاهش قابل توجه 1900 تومان نسبت به ميانگين يك ماه اخير مواجه شده است. 

افزايش 320هزار توماني سكه

از سوي ديگر، در بازار طلا، اونس جهاني به 1186 دلار رسيده، اما متاثر از نرخ دلار در يك هفته اخير، نرخ سكه بار ديگر به بالاي 4 ميليون تومان و هر گرم طلاي 18 عيار بار ديگر به بالاي 400 هزار تومان رسيد. 
در هفته گذشته متاثر از كاهش نرخ دلار، نرخ سكه  ابتدا به زير 4 ميليون تومان كاهش يافت اما روز دوشنبه بار ديگر با 320 هزار تومان افزايش وارد كانال 4 ميليون تومان شده و  هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان به فروش رسید.  
هر قطعه نیم سکه بهار آزادی با ۵۵ هزار تومان رشد یک میلیون و ۹۰۵ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز با ۷۸ هزار تومان کاهش ۹۵۲ هزار تومان معامله شد. بر اساس این گزارش، هر قطعه سکه گرمی با ۳ هزار تومان افزایش ۶۴۳ هزار تومان معامله شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۵۰ هزار تومان رشد ۴۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شد. 
يكي از فعالان بازار سكه و طلا گفت: قیمت طلا و سکه که روزهای اخیر روند کاهشی داشت، تغییر رویه داده و سکه طرح جدید ۴۵۰ هزار تومان افزایش یافته و  به چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسيد. طرح قدیم نیز چهار میلیون تومان قیمت دارد که افزایش ۵۰۰ هزار تومانی را نشان می‌دهد. نیم سکه نیز ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته و دو میلیون تومان فروخته می‌شود. ربع سکه با افزایش ۱۱۰ هزار تومانی قیمت یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود. سکه یک گرمی که ۶۲۰ هزار تومان بود به ۶۷۰ هزار تومان رسیده  و هر گرم طلای ۱۸ عیار هم در طلافروشی‌ها ۴۰۸ هزار تومان دادوستد می‌شود که ۷۳ هزار تومان تغییر قیمت را تجربه می‌کند. هر مثقال طلای ۱۷ عیار یک میلیون و ۷۶۷ هزار تومان قیمت دارد.

همچنين در بازار ارز، هر دلار آمریکا در میان دلالان حدود ۱۴ هزار تومان به فروش می‌رسد و قیمت خرید آن نیز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان است که البته متقاضیان زیادی ندارد و مردم سعی می‌کنند معاملات خود را بیشتر در صرافی‌ها انجام دهند. اما قیمت‌های نقش بسته روی تابلوی صرافی‌ها هم اختلافات زیادی با یکدیگر دارند؛ به طوری‌که قیمت فروش هر دلار آمریکا روی تابلوی صرافی‌ها از ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان آغاز می‌شود و حتی به ۱۴ هزار تومان هم می‌رسد. از سوی دیگر قیمت خرید دلار در صرافی‌ها نیز دامنه‌ای بین ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان تا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان دارد.
نرخ یورو نیز در بازار آزاد با ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته و ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان خریداری می‌شود. با این حال قیمت‌ها به طور مرتب در حال نوسان است. در این شرایط یکی از صرافان بازار فردوسی معتقد است که تا اواسط آبان افزایش قیمت چشم‌گیری در نرخ دلار نخواهیم داشت.
بازار ارز نسبت به هفته‌های گذشته کساد است و خرید و فروش زیادی در میان دلالان بازار انجام نمی‌شود. صرافی‌ها نیز که معمولا نرخ ارز را ثبت می‌کنند، ارزی برای فروش ندارند.
به گزارش ایسنا، بیش از یک هفته است که نرخ دلار در بازار ارز روند نزولی به خود گرفته و پس از اینکه در روز چهارشنبه چهارم مهرماه قیمت دلار در بازار آزاد به بالاترین نرخ خود در تاریخ ایران رسید و در ساعاتی ۲۰ هزار تومان را نیز رد کرد، از نخستین روز هفته بعد از آن این روند نزولی شد و روز به روز قیمت دلار پایین‌تر آمد؛ به طوریکه در روزهایی نرخ دلار به رقم‌هایی در حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان کاهش یافت.
البته با پایین آمدن نرخ دلار، افرادی که اقدام به خرید ارز برای حفظ ارزش سرمایه خود کرده بودند، رفتارهای متفاوتی از خود نشان دادند و برخی از آنان با کاهش قیمت دلار به سرعت به دنبال فروش ارزهای خریداری شده از ترس پایین آمدن بیشتر قیمت بودند و عده‌ دیگری نیز دل‌شان نمی‌آمد که با این قیمت ارز خود را بفروشند. همین امر سبب ایجاد نوسان در بازار شد تا جایی که در چند روز اخیر خرید و فروش در بازار کمتر انجام می‌شود.

جدول نرخ ارز و سکه در بازار (قیمت‌ها به هزار تومان)

نوع سکه و ارز

شنبه

یکشنبه

دوشنبه

سکه امامی

۳۸۸۰

۳۷۴۰

۴۰۶۰

نیم سکه

۱۹۴۱

۱۸۵۰

۱۹۰۵

ربع سکه

۱۰۸۰

۱۰۳۰

۹۵۲

سکه گرمی

۶۶۱

۶۴۰

۶۴۳

طلای ۱۸ عیار

۳۶۳

۳۵۵

۴۰۰استقبال بانک‌ها از راه‌اندازی حساب سپرده طلا

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر با ارائه پیشنهاد ایجاد بانک تخصصی طلا گفت: مذاکراتی با بانک‌های خصوصی برای راه‌اندازی حساب سپرده طلا داشتیم و بانک‌ها نیز استقبال کردند.
محمد کشتی‌آرای با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۵۰ تُن طلا در دست مردم داریم که در چرخه اقتصادی بلااستفاده است، اظهار داشت: در چند سال گذشته چند بار پیشنهاد کردیم که حساب سپرده طلا ایجاد شود و در این باره با بانک‌های خصوصی صحبت کردیم که طلا و سکه در بانک سپرده شود و سالانه به آن سود تعلق گیرد.
وی با بیان اینکه این کار می‌تواند اشتغال ایجاد کند و تولید و صادرات را رونق دهد، تصریح کرد: باید سالانه یک تا دو درصد سود به صورت طلا به سپرده پرداخت شود و بازپرداخت نیز به صورت سکه و طلا باشد، البته در مورد نحوه بازپرداخت باید اطمینان خاطر را در مردم ایجاد کرد.
رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ادامه داد: این حساب مانند سپرده ارزی که به تازگی راه افتاده اثرگذار خواهد بود، هر چند که حساب سپرده ارزی اگر چند سال زودتر راه‌اندازی می‌شد، اثرگذاری بسیار بیشتری داشت.
کشتی‌آرای با اشاره به اینکه نمونه افتتاح حساب سپرده طلا در بعضی از کشورها مانند کره و آلمان بعد از جنگ انجام شد، گفت: این کار باید توسط بانک‌های خصوصی یا بانک‌های عامل بانک مرکزی انجام شود که در این زمینه مذاکراتی نیز داشتیم و بانک‌ها استقبال کردند اما اجرایی نشد.
وی با تاکید بر اینکه طلا بهترین گزینه برای سپرده است، زیرا بر اثر گذشت زمان و تغییرات جوی از بین نمی‌رود و از تورم و کاهش قیمت مصون است، افزود: اگر امروز میزان مشخصی طلا از درآمد وارد کشور شود یعنی در ازای صادرات طلا دریافت کنیم می‌توان به پشتوانه آن پول منتشر کرد، اما اگر پول بدون پشتوانه منتشر کنیم تورم و کاهش ارزش پول را در پی خواهد داشت.
عضو اتحادیه طلا و جواهر در پایان خاطرنشان کرد: همچنین می‌توان بانک تخصصی طلا تاسیس کرد و مسئولیت افتتاح حساب طلا به صورت تخصصی با این بانک باشد تا با جمع‌آوری طلا و به جریان انداختن آن در اقتصاد موجب کاهش تقاضا و التهاب بازار  شود.

ذخایر ارزی بانک‌ها مطلوب است

از سوي ديگر، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بانک‌ها املاک زیادی دارند، گفت: مسلما با مدیریت شایسته فضا برای جذب سرمایه بیشتر در سایه اعتمادسازی برای شبکه بانکی کشور وجود دارد.
زهرا سعیدی مبارکه در گفتگو با ایبِنا با اشاره به وضعیت تراز مالی بانک ها در پی شایعه ورشکستگی بسیاری از بانک ها گفت: ذخایر ارزی و بانکی کشور در وضعیت نامطلوب قرار ندارد. نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک ها سرمایه های منقول و غیرمنقول بسیاری دارند، افزود: مسلما با مدیریت شایسته فضا برای جذب و جلب سرمایه بیشتر در سایه اعتماد سازی برای شبکه بانکی کشور وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه باید بانک ها در راستای اعتماد سازی قدم های بیشتری بردارند، تصریح کرد: برنامه ریزی صحیح دولت و بانک ها می تواند باز هم سرمایه های مردم را به سمت بانک ها هدایت کند.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه سپرده های ارزی مردم نزد بانک ها نیز یکی از ظرفیت های فعلی پیش آمده برای بانک ها و همچنین مردم در شرایط کنونی است، گفت: سیاستگذاری در این حوزه ها باید به گونه ای باشد که ضمن ارایه تضامین کافی مردم از سپرده و سود آن اطمینان حاصل کنند.
سعیدی مبارکه با تاکید بر اینکه اگر بانکی با معضل کاهش سرمایه مواجه شده باید هرچه سریع تر با فروش دارایی های بسیاری که دارد از متضرر شدن سپرده گذاران و همچنین بی اعتمادی مردم به شبکه بانکی جلوگیری کند، افزود: مردم باید مطمئن باشند که هر زمان نیاز به سپرده خود داشته باشند می توانند آن را دریافت کنند در اینصورت بانک ها نیز در آستانه ورشکستگی قرار نخواهند گرفت.
وی با بیان اینکه ساماندهی اقتصادی لازمه بهبود وضعیت بانکداری در کشور است، گفت: کمیسیون اقتصادی مجلس در راستای بهبود وضعیت بانکداری در کشور کار فاخری داشته و با تصویب اصلاح قانون بانکداری اسلامی گام مثبتی در این راستا برداشته است.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در شرایط فعلی کشور که اقتصاد ملی با تهدیدهای دشمنان بسیاری دست و پنجه نرم می کند باید با اتحاد و همبستگی موانع پیش روی پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی را از میان برداشت که با این اوصاف بسیاری از مشکلات شبکه بانکی کشور نیز رفع خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: