:
كمينه:۲۲°
بیشینه:۳۷°
به‌روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱
با تكيه بر پالايش، فلزات، معدني، پتروشيمي
دور از ذهن نخواهد بود که تا انتهای سال، حداقل رشد 200 درصدی را برای بورس متصور باشیم. اقبال بیشتر در بازار سرمایه در نیمه دوم سال به سمت 4 صنعت بزرگ وزن‌دار بورس صنایع پالایشگاهی، فلزات و کانه‌های فلزی و معدنی و پتروشیمی‌ها است
کد خبر: ۱۲۲۶۶۷
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۹

مدیرعامل یک شرکت کارگزاری معتقد است پول ورودی به بورس هوشمند است و نقدینگی هر روز بیشتر راه خود را به سمت بازار سرمایه باز خواهد کرد. به گزارش سنا، فردین آقابزرگی، مدیرعامل یک شرکت کارگزاری معتقد است پول ورودی به بورس هوشمند است و نقدینگی هر روز بیشتر راه خود را به سمت بازار سرمایه باز خواهد کرد. 
به گزارش سنا، فردین آقابزرگی، مدیرعامل کارگزاری بانک دی درخصوص افزایش ورود نقدینگی به بورس طی چند هفته گذشته گفت: هر چند حجم معاملات به نسبت شروع این جهش رکوردساز افزایش پیدا کرده است، چنان‌چه سال پایه را برای بررسی شرایط فعلی بورس دو سال پیش در نظر بگیریم، با وجود کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز، به تناسب درستی در مقایسه این دو مقوله نمی‌رسیم. وی با اشاره به انتظار رشد در بازار سرمایه متناسب با رشد بازارهای موازی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه از این رشد جامانده است، در حالی که در بازارهای موازی شاهد رشد حداقل 300 تا 400 درصدی بوده ایم. آقابزرگی با اشاره به تفاوت حجم نقدینگی فعلی با سال‌های گذشته افزود: اگر بطور مثال در سه سال گذشته حجم معاملات بین 500 تا 600 میلیون تومان بود، الان اگر روزانه بیش از 3 هزار میلیارد تومان معامله می‌شد می‌توانستیم آن را به افزایش حجم معاملات تعبیر کنیم.بنابراین این افزایش هنوز اتفاق نیفتاده است، چون حجم نقدینگی ما در دو تا سه سال گذشته با اکنون تفاوت دارد.

   بازاری متشکل و نقدشونده

این کارگزار درباره دلایل گسیل نقدینگی به سمت بازار سرمایه و بورس نیز گفت: عمده‌ترین دلیل، شناسایی و معرفی بورس به عنوان یک بازار متشکل، قانونمند و نقدشونده است، در حالی که سایر بازارها از جمله بازار ارز، طلا، مسکن و غیره، آن نقد شوندگی و وجاهت مورد نظر سرمایه‌گذاران را ندارند. به علاوه محدودیت‌هایی که در این بازارها وضع شده کار را برای سرمایه‌گذاران سخت و ریسک‌آورتر می‌کند.  وی درباره آسیب‌های نقدینگی حاصل از تحرک فعالان در سایر بازارها تصریح کرد: این نقدینگی که ماحصل کلیه سیاست‌های پولی و بانکی دولت‌ها در سنوات گذشته بوده است، به یک باره خود را نشان داد و باعث شد در حوزه تورمی مغایرتی که مردم احساس می‌کردند با آنچه گزارش می‌شد متفاوت باشد.

  مقصدی به نام بازار سرمایه

مدیرعامل کارگزاری بانک دی برآورد درست از نقدینگی و برنامه‌ریزی فعالان بازار سرمایه برای جذب آن را روش موثر بهره وری اقتصادی خواند و تاکید کرد: انتظارات تورمی باعث می‌شود که علاقه‌مندی به صرف وجه نقد و تبدیل آن به دارایی از جمله دارایی‌های مالی افزایش یابد. در حال حاضر چون دارایی‌های غیرمالی و فیزیکی ما تشکل لازم   یا حتی وجاهت قانونی لازم را ندارد و به لحاظ محدودیت‌های نگهداری، جابه‌جایی، نقل و انتقالات سکه و طلا ریسک بیشتری دارد، بازار سرمایه می‌تواند مقصد بهتری برای این نقدینگی به نسبت سایر مقاصد باشد. وی با اشاره به رشد بازارهای موازی مانند ارز و تاثیر مستقیم این افزایش بر درآمد و سود و زیان شرکت‌ها خاطرنشان کرد: این رشد با یک تاخیر زمانی در سال پایه 97 باشد، با شدت بیشتری خود را نشان می‌دهد، در نتیجه فرصتی برای فعالان بازار ایجاد می‌شود که اگر از ابتدای شروع این حرکت به بازار سرمایه ورود پیدا کنند تا بهره مندی بیشتری از آن د اشته باشند. آقابزرگی با اشاره به افزایش انگیزه سرمایه‌گذاران بورسی و به وجود آمدن رابطه مستقیم بین تورم و P/E نیز گفت: البته این شرایط دور از انتطار بود که شاخص صرف 6 ماه از سال 70 تا 80 درصد بازدهی ایجاد کند، البته با در نظر گرفتن رشد سایر بازارها هنوز به عقیده من رشد آن از کاهش ارزش پول جامانده است.

فردین آقابزرگی در پاسخ به این سوال که «چقدر از این پول‌ها هوشمند وارد بازار می‌شود؟» نیز گفت: در شرایط فعلی هیجان در بازار وجود دارد؛ چراکه در حال حاضر شرکت‌هایی که P/E بالایی دارند یا صنایعی که ممکن است حتی با افزایش نرخ ارز تولید آنها با تهدید مواجه شود و بر ساختار سود و زیان آنها تاثیر منفی بگذارد، مورد توجه هستند و روند افزایشی به خود گرفته‌اند. وی ادامه داد: با همه این تفاسیر نمی‌توان گفت که سرمایه‌گذاران تنها به دنبال تبدیل ریال به سهام هستند؛ چراکه شاهد منفی بودن یا رشد ضعیف برخی سهم‌ها نیز هستیم و با وجود قرار داشتن سهام برخی شرکت‌ها در سقف قیمتی سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به خرید آن دارند تا سهامی که در حال منفی خوردن هستند و به اصطلاح زمان ورود مناسب دارند.پس این سرمایه‌گذاری بی مهابا نیست و با تحلیل خاص و هوشمندی درجه بندی شده به سمت بازار می‌آید. مدیرعامل کارگزاری بانک دی تصمیم‌گیری صاحبان نقدینگی در بازار سرمایه را بر اساس تابعی از عوامل مختلف دانست و عنوان کرد: این سرمایه‌گذاری تابعی از تغییرات کامودیتی، قیمت نفت و فلزات جهانی و اخبار داخلی مربوط به سهام است.اما نمی‌توان آن را نیز صددرصد هوشمند تلقی کرد.

  4 صنعت بزرگ

آقا بزرگی ثابت بودن شرایط را لازمه پیش بینی بهتر بازار سرمایه برای نیمه دوم سال عنوان  و خاطرنشان کرد: به جرات می‌توان گفت شرایط اقتصادی موجود تحت تاثیر مسائل سیاسی نیز قرار دارد و چنان چه کوچک‌ترین تحول اقتصادی و سیاسی رخ دهد، صورت‌مساله تغییر می‌کند و بازار سرمایه از آن متاثر می‌شود، اما اگر به فرض ثابت بودن شرایط بخواهیم روند بازار سرمایه را پیش بینی کنیم، هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی موجود که ناشی از عملکرد دولت‌ها و ساختار اقتصادی کشور در سنوات گذشته است، به تدریج راه خود را به سمت بازار سرمایه پیدا می‌کند و هر روز به حضور سرمایه‌گذاران و اشتیاق خرید در این بازار افزوده می‌شود.از این رو دور از ذهن نخواهد بود که تا انتهای سال، حداقل رشد 200 درصدی را برای بورس متصور باشیم. وی اقبال بیشتر در بازار سرمایه در نیمه دوم سال را به سمت 4 صنعت بزرگ وزن‌دار بورس دانست و افزود: همواره عمده صنایعی که مد نظر فعالان بازار است و در تحلیل‌های خود به آنها توجه بیشتری نشان می‌دهند، صنایع پالایشگاهی، فلزات و کانه‌های فلزی و معدنی و پتروشیمی‌ها است. با توجه به وزن این صنایع در بازار سرمایه، طبیعی است که رفتار آنها تبدیل به حرکتی فراگیر خواهد شد و سایر صنایع و شرکت‌ها را نیز متاثر خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: