:
كمينه:۲۴°
بیشینه:۳۶°
به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۴
احتمالا بعد از پایان یافتن تعطیلات مجلس شورای اسلامی به موضوع تغییر قیمت پتروشیمی‌ها پرداخته می‌شود.
کد خبر: ۱۲۱۶۰۹
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۱
اقتصاد گردان -حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این موضوع به «پتروتحلیل» گفت: دلالان و واسطه‌ها در بازار باعث شده‌اند که مواد اولیه کافی به‌ صنعت و تولیدکننده اصلی‌ به مقدار کافی نرسد و در نتیجه برخی از صنایع ما دچار کمبود مواد اولیه شده است.
 وی افزود: در حال حاضر مواد اولیه مورد نیاز صنایع در بورس کالا با قیمت دولتی 4 هزار و 200 تومانی با رقابت ۵ درصدی فروخته می‌شود و متاسفانه از طرق‌های مختلفی این مواد با قیمت‌های بسیار بالاتری در بازار آزاد فروخته می‌شود.

وی گفت: عده قابل توجهی در بورس کالا هستند که پروانه تولید برای دریافت مواد اولیه را دارا هستند ولی بیشتر از ظرفیت، مواد اولیه دریافت می‌کنند و‌ بلافاصله بعد از خرید این مواد را در بازار آزاد با نرخ‌های بالا به فروش می‌رسانند.

مهندس گرمابی در مورد تغییر قیمت‌های پایه بورس کالا نیز افزود: جلسات بسیار متعددی در رابطه با این موضوع برگزار شده است، ولی هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده‌ ایم، زیرا نباید این تصمیم باعث ایجاد تورم در مصرف کننده نهایی بشود و از طرفی نیز رانت موجود برداشته شود در نهایت چند سناریو در مقابل داریم که احتمالا بعد از تعطیلات مجلس تصمیم‌گیری نهایی انجام می‌شود.

وی در مورد تحریم‌های پیش رو صنعت پتروشیمی نیز گفت: در حال حاضر نیز تحریم‌های پتروشیمی آغاز شده است و هر کدام نیز راه‌حلی برای دور زدن تحریم‌ها به کار بسته‌اند ولی در این دوره تحریم صنعت پتروشیمی و همچنین دور زدن آن سخت‌تر شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر صادرات محصولات پتروشیمی توسط برخی از افراد خاص نیز گفت: این‌ ادعا‌ تا زمانی که مدرکی نباشد قابل اثبات نیست و صادرات فقط باید توسط پتروشیمی‌ها انجام شود.گفتنی است به دنبال رونمایی از بسته جدید ارزی، پتروشیمی‌ها ارز خود را که تا آن زمان با نرخ 4200 به فروش می‌رساندند در سامانه نیما وارد کردند. این اتفاق باعث شد دیگر تبادلات پتروشیمی‌ها با دولت و صنایع تکمیلی نیز نیازمند نرخ جدید ارز شود. این نرخ هم برای خوراک گازی و هم برای محصولات عرضه شونده در بورس کالا هنوز مشخص نشده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: