:
كمينه:۱۸°
بیشینه:۳۲°
به‌روز شده در: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
دهلی در حال بررسی حضور گسترده‌تر در بخش نفت و گاز مسکو
دارمندرا پرادان وزیر نفت هند اعلام کرد در راستای دست یابی به اهداف هند جهت گسترش روابط با مسکو، شرکت‌های هندی به دنبال به دست آوردن میدان‌های نفت و گاز تازه کشف شده در روسیه هستند. در این میان نام شرکت او ان جی سی ویدش شرکتی که خواهان سرمایه‌گذاری در میدان گازی فرزاد B ایران است نیز در این میان مطرح شده است
کد خبر: ۱۲۱۵۸۸
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
اقتصاد گردان -  وزیر نفت هند در سخنرانی خود در کنفرانس 'هند و روسیه در قرن 21' در مسکو گفت: شرکت‌های هندی هم اکنون سهامی به ارزش 15 میلیارد دلار در پروژه‌های نفت و گاز روسیه مانند ساخالین 1 خریداری کرده‌اند. وی افزود: شرکت‌های نفتی و بخش عمومی هند در حال بررسی حضور گسترده‌تر در بخش نفت و گاز روسیه هستند. 
ما در حال همکاری با شرکت‌های نفت و گاز روسیه جهت به دست آوردن میدان‌های با کیفیت در این زمینه هستیم.
به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه ' تایمز او ایندیا'، شرکت او ان جی سی ویدش هند در سال 2001، بیست درصد از سهام پروژه ساخالین 1 را در شرق روسیه خریداری کرد. پس از این شرکت هندی سهام ' امپریال انرژی' را خریداری کرد.این درحالی است که شرکت‌های 'او ان جی سی ویدش'، 'نفت هند'، 'اویل ایندیا' و 'بهارات پترو ریسورسز' اخیرا به صورت مشترک در 'ونکر نفت' و 'تس یوریای' روسیه سرمایه‌گذاری کردند.

در مقابل، شرکت روس نفت اکثریت سهام شرکت اسار اویل نفت را به قیمت 12.9 میلیارد دلار خریداری کرد.

پرادان توضیح داد: امروز روسیه بزرگ‌ترین مقصد سرمایه‌گذاری ما در بخش نفت و گاز است. روسیه در سیاست‌های خارجی و انرژی هند همیشه در اولویت خواهد بود. شرکت گیل 'GAIL' هند نیز با شرکت گاز پروم روسیه یک قرارداد 20 ساله برای خرید سالانه 2.5 میلیون تن گاز ال ان جی امضا کرده است. هند در حال تبدیل شدن به یک اقتصاد مبتنی بر گاز است. گاز روسیه به هند جهت دستیابی به ثبات قیمتی و امنیت انرژی کمک می‌کند.

وزیر نفت هند تصریح کرد: هند و روسیه روابط خود در زمینه هیدرو کربن را استحکام بخشیده‌اند و یک پل انرژی میان خود ایجاد کرده‌اند. فرصت‌های زیادی برای دو کشور جهت همکاری در زمینه نفت و گاز وجود دارد.

بطور سنتی، روابط دوجانبه هند و روسیه بر مبنای ستون‌های متعدد منافع مشترک استوار بوده است. هر دو هند و روسیه دارای یک دیدگاه مشابه هستند که براساس نظم چند قطبی است. آنها در گذشته نیز یک رابطه اقتصادی قوی داشته‌اند. هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 سقوط کرد، روسیه به بزرگ‌ترین شریک تجاری و تامین کننده تکنولوژی دفاعی هند تبدیل شد. دو کشور همچنین دارای روابط قوی مردمی بودند بسیاری از متخصصان جوان هندی در روسیه آموزش می‌دیدند.

همکاری هند و روسیه تنها به بخش دفاعی و نفت محدود نمی‌شود. دو کشور در حال همکاری با یکدیگر برای ساخت نیروگاه هسته‌ای کودانکولام در ایالت تامیل نادو هند نیز هستند. نیروگاه برق هسته‌ای 'کودانکولام' در منطقه 'تریونولی' با ظرفیت تولید یک هزار مگاوات برق درحال ساخت است. افتتاح این نیروگاه پیش از این به دلیل نقص فنی در یکی از راکتور‌ها به تعویق افتاده بود. به گفته مقامات هندی، این نیروگاه برای کمک به مشکلات انرژی در هند مورد نیاز است.

هند در چند سال اخیر مصرانه خواهان کسب امتیاز توسعه میدان گازی فرزاد B در ایران بوده است. مدل مالی ارایه شده از سوی هند برای توسعه این میدان اما مدت‌ها مورد پذیرش ایران نبود. ایران سال گذشته اعلام کرده بود که شرکت گازپروم روسیه به نوعی رقیب شرکت هندی در فرزاد B است.
نام:
ایمیل:
* نظر: