:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۵°
به‌روز شده در: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
مبنای محاسبه قیمت مصنوعات و اختلاف قیمت طلای ساخته شده با نرخ طلای خام
به میزان 121 هزار تومان معادل 35 درصد قیمت طلا بابت دستمزد55 هزار تومانی، سود 7 درصدی و مالیات بر ارزش افزوده 9 درصدی به قیمت طلای خام افزوده می شود و محصول نهایی یا مصنوعات طلا عملا با 35 درصد افزایش نسبت به قیمت طلای خام همراه است.
کد خبر: ۱۲۰۹۵۴
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷

اقتصاد گردان - مبنای محاسبه قیمت مصنوعات در بحث فروش طلا و جواهر، همان قیمت طلای ۱۸ عیار است که از طریق رسانه‌ها نیز به‌ صورت لحظه‌ای اعلام می‌شود.

به گزارش ایبِنا، به طور مثال روز گذشته قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار تهران ۳۴۶ هزار تومان بود. فروشنده زیورآلات طلا، به ازای هر گرم طلای به‌کار رفته در ساخت یک زیور، طبق میزان کاری و دقتی که در تولید آن صرف شده به‌طور میانگین ۵۵ هزار تومان اجرت ساخت دریافت می‌کند. با این حساب هر گرم طلای ساخته‌شده حدود ۴۰۱ هزار تومان برای خریدار محاسبه می شود.

البته این تمام ماجرا نیست، فروشنده به ازای هر گرم طلایی که می‌فروشد ۷ درصد سود می‌گیرد که بهای هر گرم از این قطعه طلا را به ۴۲۹ هزار تومان می‌رساند. حالا باید سهم دولت پرداخت شود پس فروشنده ۹ درصد مالیات ارزش‌ افزوده را روی کل بهای طلا محاسبه می‌کند و خریدار باید ۴۶۷هزار تومان برای هر گرم بپردازد.
براین اساس به میزان 121 هزار تومان معادل 35 درصد قیمت طلا بابت دستمزد 55 هزار تومانی حدود 16 درصد قیمت طلای خام، سود 7 درصدی و مالیات بر ارزش افزوده 9 درصدی به قیمت طلای خام افزوده می شود و محصول نهایی یا مصنوعات طلا عملا با 35 درصد افزایش نسبت به قیمت طلای خام همراه است. 
نام:
ایمیل:
* نظر: