:
كمينه:۲۱°
بیشینه:۳۶°
به‌روز شده در: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸
سكه با 200 تومان كاهش به 4 و 550 رسيد
ورود ارز به صورت اسکناس توسط صرافی های مجاز از محل منابع ارزی خریداری شده و همچنین درآمدهای ارزی صادراتی خریداری شده در سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) مجاز اعلام شد؛ به طوری که صرافی های مجاز می توانند نسبت به ورود ارز به صورت اسکناس از محل منابع اشاره شده اقدام کرده و نسبت به فروش آن به نرخ بازار به متقاضیان در چارچوب دستورالعمل های ابلاغ شده، به خصوص مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها در محل استقرار صرافی خود اقدام کنند
کد خبر: ۱۲۰۷۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸
اقتصاد گردان -  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دستورالعمل خرید و فروش ارز به صورت اسکناس توسط شبکه صرافی های مجاز را ابلاغ کرد.  در راستای اجرایی کردن سیاست جدید ارزی دولت برای ساماندهی و مدیریت بازار ارز، ورود ارز به صورت اسکناس توسط صرافی های مجاز از محل منابع ارزی خریداری شده و همچنین درآمدهای ارزی صادراتی خریداری شده در سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) مجاز اعلام شد؛ به طوری که صرافی های مجاز می توانند نسبت به ورود ارز به صورت اسکناس از محل منابع اشاره شده اقدام کرده و نسبت به فروش آن به نرخ بازار به متقاضیان در چارچوب دستورالعمل های ابلاغ شده، به خصوص مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها در محل استقرار صرافی خود اقدام کنند.تداوم روند افزایش قیمت سکه

اگرچه به دنبال اعلام دستورالعمل جديد بانك مركزي مبني بر تامين اسكناس از سامانه نيما و عرضه در صرافي ها، نرخ دلار از 15 هزار تومان به 14300 تومان و نرخ سكه از 4 ميليون و 750 هزار تومان به 4 ميليون و 550 هزار تومان كاهش يافته است، اما از صبح چهارشنبه 14 شهريورماه 97 نرخ سكه و ارز روند افزايشي روزهاي اخير را حفظ كرده بود. 
قیمت انواع سکه نیز در بازار تهران همچون روزهای گذشته افزایش یافت. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امامی روز چهارشنبه چهاردهم شهریور ماه ۹۷ در بازار تهران با ۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به روز سه شنبه با رقم ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۵۰ هزار تومان رشد نسبت به روز سه‌شنبه به ارزش ۴ میلیون و ۲۵۶ هزار تومان داد و ستد شد.
از سوی دیگر، در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی با ۳۰ هزار تومان افزایش در مدت مشابه ۲ میلیون و ۲۵۴ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز با ۲۰ هزار تومان رشد به ارزش یک میلیون و ۱۷۳ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه گرمی نیز بدون تغییر نسبت به روز سه‌شنبه به قیمت ۶۱۲ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان رشد به ارزش ۳۷۷ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته شد.
همچنین براساس آمار سامانه سنا، هر یورو در این سامانه ۹ هزار و 285 تومان و هر پوند ۱۵ هزار و ۹۴۱ تومان به فروش رسید. دلار آمریکا ۹ هزار و ۷۶۶ تومان داد و ستد شد و هر یوآن چین نیز به قیمت یک هزار و ۱40 تومان قیمت خورد.

اثر دستورالعمل جديد موقتي است

دكتر سهراب اشرفي، از فعالان بازار طلا و ارز به خبرنگار ما گفت: روند كاهشي قيمت ارز به دليل بخشنامه تازه بانك مركزي رخ داده است. در گذشته صادركنندگان به صورت حواله به صرافي ها ارز مي دادند و صرافي ها اين حواله را در خارج كشور به واردكننده ها مي دادند تا واردات و صادرات انجام بدهند و اسكناس تحويل نمي گرفتند. در حال حاضر براساس ضوابط بانك مركزي و سامانه نيما، صرافي هايي كه ارز نيما را مي خرند مي توانند ارز را به صورت اسكناس از خارج وارد كشور كنند و با قيمت سامانه نيما وارد مي كنند و طبق ضوابط بانك مركزي موظف به فروش آنها هستند. 
وي افزود: ضوابط بانك مركزي مي گويد كه هر كسي نمي تواند ارز بخرد و تنها كساني كه از بانك مركزي معرفي مي شوند مانند دانشجويان، مسافران، و ساير اشخاص مي توانند ارز تحويل  بگيرند و اين ارز با اين نرخ نيما به هر كسي تعلق نمي گيرد.  
وي در تحليل شرايط كنوني بازار گفت: چون اين خبر در شرايط بي خبري داغ است و در روزهاي اخير تنها بخشنامه موثر بوده، لذا بر بازار اثرگذاشته و نرخ دلار تا 14 هزار تومان كاهش يافته است. اما اين سياست به صورت مقطعي مي تواند بازار را كنترل كند و پس از مدتي، دوباره روند افزايشي گذشته تكرار خواهد شد. 
وي گفت: با توجه به اين بخشنامه، به نظر ميرسد كه بانك مركزي همچنان در آزمون و خطا به سر مي برد و روش مناسبي براي كنترل بازار ارز و سياست گذاري ارزي ارائه نداده است. 


حجم معاملات نیما یک میلیارد و ۸۸۹ میلیون یورو شد
همچنين حجم معاملات در سامانه نیما به یک میلیارد و ۸۸۹ میلیون یورو رسید.
نرخ نیما حدود ۸۹۳۵ تومان به ازای هر یورو بود. نرخ سنا که برآیند نرخ نقدی اسکناس در صرافی ها و سامانه نیما است، معادل ۹۰۷۶ تومان به ازای هر یورو شد

رکورد شکنی عرضه ارز صادرکنندگان در نیما

مدیرکل سیاست هاو مقررات ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه سامانه نیما با استقبال خوبی مواجه شده است، گفت:امروز رکورد عرضه ارز صادرکنندگان غیر نفتی با ۷۸ میلیون یورو و نرخ میانگین ۸۹۰۰ تومان زده شد.
مهدی کسرائی پور در اخبار شبکه یک سیما در پاسخ به اینکه ارز با چه قیمتی در اختیار تامین کنندگان کالا قرار می گیرد، اظهار داشت: براساس آخرین تصمیم گرفته شده، تامین ارز برای کالاهای مورد نیاز کشور به دو دسته اصلی تقسیم شده اند.

وی افزود: اولویت اول کالاهای اساسی، دارو مواد و برخی مواد اولیه مرتبط با این دو حوزه است که تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۸  با نرخ مصوب ۴۲۰۰ تومان براساس اعلام دولت از سوی بانک مرکزی اجرا و ارائه خواهد شد.
مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی درباره کالاهای دسته دوم، گفت: سایر کالاها و خدمات در بازار دوم یا سامانه نیما در حال عرضه و تقاضا است. نرخ این بازار به صورت متوسط از آغاز شکل گیری این بازار تاکنون، برای یورو نرخ ۹ هزاز تومان و دلار نیز با نرخ ۹۶۰۰ تا ۹۸۰۰ تومان بوده است.
کسرائی پور ادامه داد: ما این بازار را واقعی می دانیم. ارز کالاهای اولویت اول از سوی بانک مرکزی و از طریق صادرات نفت و میعانات گازی تامین می شود و در بازار کالاهای اولویت دوم نیز صادرکنندگان کالاهای غیر نفتی ارز خود را در این بازار عرضه می کنند.
به گفته وی ،روند خوب و رو به رشدی در معاملات این بازار پیش رو است و به طور مثال امروز بالاترین رکورد در عرضه ارز از سوی صادرکنندگان غیرنفتی با ۷۸ میلیون یورو با نرخ میانگین ۸۹۰۰ تومان زده شد.
مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه بازار ثانویه در جهت تامین ارز و کنترل بازار راه اندازی شد، درباره ارزیابی عملکرد این بازار، گفت: سامانه نیما از ۲۲ فروردین که اولین سیاست ارزی دولت در سال جاری، اجرایی شد با مشکلاتی مواجه بود و با فاصله نرخ رسمی و باازار قاچاق انگیزه ها برای فعالیت در این بازار کمترو عرضه و تقاضا به درستی انجام نشد.
وی ادامه داد: اما از ۱۶ مردادماه سال جاری شاهد این هستیم که روند معاملات از رشد خوبی برخوردار بوده و متقاضیان ارز، به این بازار ورود کرده و فعالیت می کنند.
کسرائی پور درباره تمهیدات اندیشیده شده از سوی بانک مرکزی برای رفع نیاز متقاضیان واقعی بازار، اظهار داشت: اگر نیاز واقعی از جمله کالاهای اولیه، ماشین آلات است، توسط بانک مرکزی وهمچنین توسط سامانه نیما قابل تامین است و مشکلی از این جهت وجود ندارد.
مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تاکنون روند معاملات در این سامانه رو به رشد بوده، گفت: برخی مصارف خدماتی نیز وجود دارند که پیش بینی های لازم انجام  شده و نکته مهم بررسی روند بازار و تفکیک بازار نقدی و غیر نقدی از یکدیگر است.
وی با اشاره به اینکه روز گذشته به بانک ها به صورت رسمی اعلام شد می توانند ارز نقد بیاورند، ادامه داد: در بازار نقدی انگیزه های زیادی از جمله سفته بازی، احتیاطی و یا نیازهای واقعی مثل دانشجویی و دارویی وجود دارد که به بانک ها و صرافی ها اعلام از سوی بانک مرکزی اعلام شد که راسا می توانند نسبت به ورود اسکناس ارز و تامین نیازهای مردم اقدام کنند.
کسرائی پور در پایان افزود: جلساتی میان بانک ها، بانک مرکزی و کانون صرافان در حال برگزاری است تا نیازهای واقعی رصد و راه حلی برای پاسخگویی به این نیازها ارائه شود، البته فقط نیازهای واقعی نه تقاضا با انگیزه سفته بازی.

بازار ثانویه ارز نابسامان نیست


همچنين لاریجانی رئیس مجلس درخصوص نابسامانی در بازار ارز نیز خاطرنشان کرد: بازار ثانویه نابسامان نیست و کنترل شده است، لذا حجم زیاد مبادلات نیز در این بازار انجام می شود؛ در این بین بازار بیرونی که رسانه ها بیشتر به آن می پردازند، دارای حجم مبادله کمی است اما اصل مبادلات در بازار ثانویه است که برای نابسامانی های این حوزه نیز باید با وزرا جلساتی را برگزار کنیم.


رئیس مجلس گفت: برای مبنا قرار گرفتن استفاده بیشتر از توان داخلی نیاز به هم نوایی و هم افزایی همه از جمله سه قوه است.

به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی در حاشیه پنجمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان که صبح امروز (چهارشنبه ۱۴ شهریور) برگزار شد، در جمع خبرنگاران، افزود: امروز مباحث جامعی در مورد وضعیت کشورمان از ابعاد مختلف منطقه ای، بین المللی، امنیت داخلی، اقتصادی و البته اقداماتی که مجلس و سران قوا، انجام داده اند و همچنین دورنمایی از آینده کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

رئیس مجلس تصریح کرد: باید اذعان کرد که بخشی از شرایط اقتصادی کشور متاثر از اقدامات بین المللی بوده، البته بخش داخلی نیز در حوزه بسیار تأثیرگذار است که این مسائل سبب شده مشکلات مزمن از حیث اقتصادی به وجود بیاید.

وی افزود: همچنین دورنمای آینده کشور مبنی بر نظر رهبر معظم انقلاب که می فرمایند باید بر روی توان داخلی بیشتر توجه شود و مبنا و استراتژی کار قوای مختلف قرار بگیرد، نیاز به هم نوایی و هم افزایی همه است.

لاریجانی با اشاره به اینکه قوانینی وجود دارد که می تواند امور را تسریع کند اما نیاز به اجرای به موقع دارد، ادامه داد: اگر نیاز به تغییر برخی مقررات نیز باشد می توان آنها را پیگیری کرد.

بر همین اساس در نشست امروز با اعضای مجلس خبرگان رهبری اقدامات مختلف مجلس در حوزه تقنین مانند ایجاد سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی یا انجام امور مرتبط با معیشت مردم، برای اعضای مجلس خبرگان رهبری توضیح داده شد.

وی درخصوص سفر دو روزه خود به روسیه نیز گفت: چندی پیش با رئیس دومای روسیه توافق کردیم کمیسیون مشترک پارلمانی بین دو کشور ایجاد شود تا پروژه هایی که برای اجرای آنها تصمیم گیری شده، مورد حمایت قرار بگیرد. بر این اساس سازوکاری در نظر گرفته شده که این سفر مربوط به آن محسوب می شود، همچنین بتوانیم با پیگیری کارهای بین دو کشور توسعه اقتصادی را دنبال کنیم.

رئیس مجلس درخصوص اقدامات شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه نیز افزود: ۸ الی ۹ مصوبه در شورای مذکور ابلاغ شده است که واگذاری طرح های عمرانی نیمه تمام به بخش خصوصی از جمله آن محسوب می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: