:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۵°
به‌روز شده در: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
محمدرضا نجفی منش رییس انجمن قطعه سازان مطرح كرد
رییس انجمن قطعه سازان خودرو اعلام کرد: در صورتی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات قطعات خودرو اختصاص یابد، قیمت خودروها به نرخ های ابتدای سال بازخواهد گشت
کد خبر: ۱۲۰۱۱۲
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰
اقتصاد گردان - محمدرضا نجفی منش در گفتگو با ایبِنا درباره اظهارات ولی ملکی نماینده مجلس مبنی بر اینکه ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به واردات قطعات خودرو اختصاص می یابد، گفت: خودروسازان به دنبال افزایش قیمت نیستند زیرا قدرت خرید مردم پایین است و در نهایت فروش آنها کاهش خواهد یافت.

وی توضیح داد: در صورتی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به واردات قطعات خودرو اختصاص یابد، قیمت خودرو مانند سال گذشته خواهد شد یا با افزایشی ۲ تا ۳ درصدی خواهد داشت که بیشتر ناشی از افزایش دستمزدهاست.

رییس انجمن قطعه سازان گفت: قیمت مواد اولیه خودرو نسبت به سال ۹۵، حدود ۷۲ درصد، دستمزد کارگران ۵۶ درصد و تورم نیز ۲۱ درصد رشد داشته است؛ در حال حاضر با وجود رشد شاخص بورس می بینیم که باز هم قیمت سهام ایران خودرو کاهش یافته و قیمت سهام سایپا نیز به کمتر از قیمت پایه رسیده است.

نجفی منش خواستار حذف شورای رقابت از تعیین قیمت برای خودرو شد و اظهار داشت: هزینه نرخ گذاری شورای رقابت برای خودرو حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است؛ بیش از ۹۵ درصد از افرادی که در طرح های پیش فروش خودرو ثبت نام می کنند بعد از تحویل آن را می فروشند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ادامه داد: اضافه قیمت خودرو نه در جیب دولت، نه در جیب تولیدکننده و نه در جیب مصرف کننده نمی رود بلکه این رقم به جیب تورم می رود. وی در عیبن حال از وجود بخشنامه های فراوان و متناقض درباره نرخ ارز انتقاد کرد و گفت: در ماه های گذشته بیش از ۳۰ بخشنامه از سوی بانک مرکزی درباره ارز صادر شده که بعضا تعدادی از آنها یکدیگر را نقض می کنند و امیدوار هستیم که خبر تصویب نرخ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات قطعات خودرو درست بوده و اجرایی شود.

گفتنی است، طی روزهای گذشته نقل قول منصوب به وزیر صنعت پیرامون تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات قطعات خودرو تکذیب شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: