:
كمينه:۳°
بیشینه:۹°
به‌روز شده در: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۳
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه زنجیره فولاد درحال اصلاح شدن است، گفت: تحریم ها روزی تمام می‌شود، اما نخستین نگرانی سخت‌گیری در صادرات است.
کد خبر: ۱۱۹۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴
اقتصادگردان- مهدی کرباسیان در مراسم افتتاح دهمین نمایشگاه بین المللی فولاد و متالوژی اصفهان، با تاکید بر اینکه جامعه سالم در گرو شفافیت و مبارزه با فساد است، اظهار کرد: یکی از اساسی ترین نعمت های سلامت اقتصادی، توسعه رسانه ها و مطبوعات آزاد است.

وی با بیان اینکه بیش از 60 درصد تولید فولاد کشور به استان اصفهان تعلق دارد، افزود: این استان جایگاه ویژه ای در صنعت کشور دارد و به طور کلی شروع صنعت ایران از ذوب آهن است.

رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با تاکید بر اینکه جایگاه فولاد در توسعه کشور بالا و فولاد محور توسعه است، تصریح کرد: در سال گذشته تولید فولاد کشور با شکستن رکورد تاریخی خود، در مجموع ۹ میلیارد دلار صادرات را در مجموعه زنجیره فولاد و صنایع معدنی ثبت کرد و بیش از ۲۲ درصد صادرات کشور مربوط به این حوزه بود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین بخش های تاثیرگذار در اقتصاد مقاومتی فولاد است، اظهار کرد: در زنجیره فولاد، سنگ آهن  و گاز که دو نعمت خدادادی است که از آنها ارزش افزوده ای حاصل می شود و در کارخانجات مختلف در این چرخه اشتغال بالایی ایجاد می شود.

کرباسیان با تاکید بر اینکه جایگاه فولاد در ارزش آوری، تولید و اشتغال بسیار حائز اهمیت است، افزود:  تا سال 1392 واردکننده گندله بودیم، اما امروز صادرکننده آهن اسفنجی و صادرکننده کنستانتره هستیم.

وی با بیان اینکه زنجیره فولاد درحال اصلاح شدن است، گفت: در مبارکه در رابطه با حفظ محیط زیست، صرفه جویی در آب و استفاده از پساب شهرها و ... اقدامات مناسبی صورت گرفته است که اینها نشان دهنده وجود سیاست های مناسب در فولاد است.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه در دوماه گذشته نزدیک به 120 درصد به تولید گندله و 80 درصد به تولید کنستانتره اضافه شده است، تاکید کرد: درحال حاضر ظرفیت فولاد کشور ۳۱ میلیون تن است که تا پایان امسال امیدواریم که به رقم ۳۵ میلیون تن افزایش یابد.

وی با تاکید بر اینکه بالاخره تحریم ها روزی تمام می‌شود، افزود: نخستین نگرانی این است که نباید در حوزه صادرات سخت گیری هایی اعمال شود که موجب لطمه به بخش تولید شود، چراکه به دست آوردن بازار این قسمت در جهان کار بسیار سختی است. صادرات بالای هشت میلیون تن فولاد نشان از پیشرفت ما دارد.

رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تصریح کرد: تحریم در آخر تمام می شود و ما باید با ایجاد سرمایه گذاری، اشتغال را توسعه دهیم و امیدواریم با کمک دولت و دیگر سرمایه گذاران جایگاه فولاد در کشور بهبود یابد.


نام:
ایمیل:
* نظر: