:
كمينه:۲°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
تاكيد جهانگيري، سيف و همتي بر مقابله با فساد و اصلاح نظام بانكي
جهانگيري: شرایط اقتصادی کشور خطیر است،‌ شرایط خاصی ایجاد شده و طرف مقابل چندین محدودیت جدی از جمله محدودیت فروش نفت برای ما ایجاد کرده، اینکه تا چه حد موفق شوند مشخص نیست اما برای صنایعی مثل پتروشیمی یا صنایع فلزی اعلام تحریم‌هایی خواهد شد.کشور در یک جنگ و محاصره اقتصادی قرار دارد و البته در سیاست‌های ارزی بخش نقل و انتقال پول هم مدنظر است. هم اکنون منابع بانک مرکزی در برخی کشورها حبس شده، اما در حجم محدودیت نداریم و در نوع ارز محدودیت داریم که نیازمند کمک بخش خصوصی است
کد خبر: ۱۱۸۶۶۵
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۶

اقتصاد گردان - احسان شمشيري:  روزشنبه ششم مردادماه 97 طبقه هجدهم بانک مرکزی میزبان مراسم تودیع و معارفه رئیس کل بانک مرکزی بود تا ضمن خداحافظي ولي اله سيف پس از 5 سال مديريت،  عبدالناصر همتي رئيس كل جديد شروع به كار خود را اعلام كند.
 در اين مراسم، كه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد، شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت،‌ آخوندی وزیر راه و شهرسازی، تعدادي از اعضاي شوراي پول و اعتبار، مديران عامل بانك ها و  شركت هاي بيمه اي،  كارشناسان بانكي، بيمه اي و دولتي حضور داشتند،  ولي اله سيف، اسحاق جهانگيري و عبدالناصر همتي در سخناني نكات قابل توجهي را در رابطه با سياست هاي پولي و ارزي و بازار ارز و طلا مطرح كردند و نكته جالب توجه در سخنان هر سه مسوول اقتصادي كشور، تاكيد بر اصلاح  ساختار نظام بانكي و مقابله با فساد بود.
ولي اله سيف، رییس کل پیشین بانک مرکزی به عنوان اولين سخنران گفت: در موضوع ارز بانک مرکزی می توانست بازار را با تزریق ذخایر ارزی که از وضعیت خوبی برخوردار است، کنترل کند اما منافع ملی و حفظ ذخایر ارزی را ترجیح داد.

سيف افزود: ریشه دواندن فساد به تهدیدی جدی برای نظام بانکی تبدیل شده که مقابله با آن به تجدید نظر درقوانین نیاز دارد. ما گزارش‌هایی را در این چند سال به حضور رئیس جمهوری ارائه کردیم
همتي نيزگفت: در مورد سیاست‌های ارزی و کنترل بازار ارز برنامه‌ای دارم که با مقام محترم رئیس جمهور مطرح کرده‌ام و انشااله پس از نهایی شدن، در این زمینه اطلاع‌رسانی مناسب انجام خواهد شد.
«ولی الله سیف» ادامه داد: باید عملکرد بانک مرکزی در پنج سال اخیر به دور از هیاهو از سوی صاحبنظران نقد شود تا در ادامه مسیر مورد توجه مسوولان نظام بانکی و پولی کشور باشد.
وی برخورد با موسسه های غیرمجاز و ساماندهی آنها را از دستاوردهای دوره مدیریتی خود برشمرد و گفت: این موسسه ها از چنان درجه نفوذی برخوردار بودند که نه فقط با آنها برخورد نشد بلکه بر گسترش آنها افزودند. وارد شدن بانک مرکزی به این زمینه و خارج کردن این غده از نظام بانکی کشور رویدادی ماندگار است.
سیف مهار تورم و بهبود مهنادار رشد اقتصادی را دیگر دستاورد بانک مرکزی در این دوره عنوان کرد که در سایه همکاری و هماهنگی تیم اقتصادی دولت به دست آمد. آهنگ ثبات ارز از آغاز دولت یازدهم شروع شد و تا فصل سوددهی پارسال بخوبی ادامه یافت اما پس از آن، مجموعه ای از عوامل داخلی و خارجی این بازار را ملتهب کرد. اصرار بر ثبات نرخ ارز در سال های گذشته سبب تشدید نوسان این بازار در ماه های اخیر شد.
رییس کل پیشین بانک مرکزی ارتقای نظارت و افزایش شفافیت در نظام بانکی را دیگر دستاورد دوره مدیریت خود برشمرد و گفت: انتظار می رود با استقرار استانداردها شاهد اثربخشی نظارت ها در آینده باشیم.
وی ساماندهی موسسات غیرمجاز، مهار تورم و همچنین برگرداندن ثبات به بازار ارز را از دستاوردهای مهم خود در بانک مرکزی عنوان کرد. همچنين  ارتقای شفافیت در حوزه نظارت دیگر و حرکت به سمت شفاف سازی صورت‌های مالی بانکها به عنوان پیش نیاز اصلاح نظام بانکی موضوعی است که سیف از آن به عنوان عملکرد مثبت بانک مرکزی یاد کرد.
سیف همچنین در اظهاراتش از شرایط موجود گله کرده و با اشاره به اینکه استقلال بانک مرکزی یکی از چالش‌های آن به شمار می رود گفت: در شرایط موجود نباید انتظار عملکرد مناسبی همتراز بانک‌های مرکزی دنیا را داشت. باید اختیارات لازم به این بانک داده شده و قوانین اصلاح شود.
وی به پدیده فساد در نظام اقتصادی و پولی و بانکی نیز اشاره داشت و گفت: متاسفانه ریشه دواندن فساد به تهدیدی جدی برای نظام بانکی تبدیل شده که مقابله با آن به تجدید نظر درقوانین نیاز دارد. ما گزارش‌هایی را در این چند سال به حضور رئیس جمهوری ارائه کردیم.
رئیس کل سابق بانک مرکزی در بخش پایانی اظهاراتش خطاب به کارکنان شبکه بانکی گفت: در طول این پنج سال نگران بودم تغییر رفتارم که ناشی از جایگاهم در بانک مرکزی بود باعث دوری من از روابط قبلی با شما شده باشد که این گونه نبود و خشنودم که همچنان روابط ما حفظ شده است.
سیف همچنین خطاب به هیات عامل بانک مرکزی از آنها برای همراهی در این چند سال تشکر کرد و برای همتی رئیس کل جدید بانک مرکزی آرزوی موفقیت كرد.
رییس پیشین شورای پول و اعتبار در ادامه سخنان خود رشد نقدینگی، استقلال بانک مرکزی، اصلاح ساختار نظام بانکی و نیز مهار و مبارزه با فساد در نظام اقتصادی کشور را از اصلی ترین چالش های پیش روی نظام بانکی کشور دانست.
وی افزود: اگر چه اینجانب بیش از دو سال است به موازات کار مستمر در این موضوع، خطرات عدم اقدام را در فرصت های مناسب به کرات گوشزد کرده ام، اما در این جا نیز مایلم یکبار دیگر بر ضرورت، فوریت و بهای سنگین عدم اقدام در زمینه اصلاح ساختار نظام بانکی تاکید کنم.
وی مشکل نرخ سود بانکی و چسبندگی بالای را وابسته به انجام اصلاحات در نظام بانکی دانست و گفت: هرگونه اقدامی به منظور تعدیل نرخ سود بانکی، ضمن اینکه باید با اقتضائات کلان اقتصادی تناسب داشته باشد، توفیق و استمرار آن در بلندمدت، وابستگی قطعی به رفع عدم تعادل های موجود در نظام بانکی دارد.
سیف در ادامه با بیان اینکه پدیده فساد و رشد و گستردگی آن، واقعیت تلخی است که عرصه را بر اقتصاد کشور در حوزه های مختلف تنگ کرده، تصریح کرد: یکی از این حوزه ها، نظام پولی و بانکی کشور است. در کنار و به موازات رشد موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز، گروه های ذینفع و تضاد و تعارض منافع بسیار گسترده ای در بخشی از نظام بانکی نیز ریشه دوانیده است که علناً به تهدیدی جدی برای نظام نظارت بانکی که فاقد قدرت قانونی لازم برای مقابله با آن است، تبدیل شده است. امروز با هویت های مالی نامتعارف، چندلایه و پیچیده متصل به بانک های خاص مواجه هستیم که با سوءاستفاده از منابع بانکی کشور، از قدرت و درجه نفوذ بالایی برخوردارند. 
همتي: تلاش من در جهت اعاده اعتبار بانك مركزي است


عبداالناصر همتی، در آیین معارفه خود به عنوان رییس کل این بانک با بیان اینکه تمام تلاش من بر اعاده و تقویت اعتبار بانک مرکزی متمرکز خواهد بود، گفت: ثبات در مقررات بانکی، حذف رانت ارزی و اعتباری بانکی، پشتیبانی از تولید داخلی، حمایت از صادرات پایدار، حمایت از بازار سرمایه برای جذب نقدینگی و افزایش بهره‌وری منابع مالی مهمترین برنامه های پیش روی بانک مرکزی خواهد بود.
وی افزود: برای اینجانب حفظ قدرت ارزی کشور مساوی با صیانت و تقویت منابع و ذخایر بانک مرکزی، کنترل تورم، اصلاح ناترازی‌های موجود در شبکه بانکی، استقرار نظم و انضباط در بانک‌ها و به مهار کشیدن حجم نقدینگی بالا و فزاینده حاضر و هدایت مناسب آن با ابزارهای سیاست پولی و اعتباری است.
همتی تصریح کرد: بانک مرکزی به ‌عنوان ستون فقرات نظام مالی کشور با بهره‌گیری از اصول اقتصاد مقاومتی و اتخاذ رویکردی فعال در مبارزه با تحریم‌ها، همگام با سایر دستگاه‌های اقتصادی کشور برنامه‌های راهبردی و اجرایی خود را پی‌ریزی و عملیاتی خواهد کرد.
وی همچنین افزایش تاب‌آوری اقتصاد در برابر تلاش دشمنان برای ایجاد انزوای مالی را بسیار ضروری دانست و گفت: دشمنان کشور و مردم عزیز ایران با اعمال تحریم‌ها در حوزه اقتصاد دنبال از بین بردن سرمایه اجتماعی دولت و القای ضعف حاکمیت در اداره امور کشور هستند. انشااله تهدید به وجود آمده را به فرصتی جهت ارتقای نظام مالی، اصلاح راهکارها و عدم تعادل‌های کلان اقتصادی تبدیل می‌کنیم. 
همتی با تاکید بر اینکه وضعیت کنونی بازار ارز، محصول ناترازی‌های عمیق ترازنامه نظام بانکی، بی‌تدبیری در استفاده از ابزارهای سیاست پولی و سردرگمی در اعمال سیاست‌های ارزی است؛ دلیل اصلی ایجاد نابسامانی در بازار ارز را عدم کنترل و هدایت جریان نقدینگی، خلق نقدینگی بی‌ضابطه توسط شبکه بانکی و نبود ابزار‌های جایگزین مناسب برای دارایی‌هایی مانند ارز و سکه طلا و البته القای جو بدبینی و انتظارات منفی توسط دشمنان با هدف ترسیم آینده‌ای تیره و نامطمئن در ذهن مردم دانست. 
رییس جدید شورای پول و اعتبار تصریح کرد: در مورد سیاست‌های ارزی و کنترل بازار ارز برنامه‌ای دارم که با مقام محترم رئیس جمهور مطرح کرده‌ام و انشااله پس از نهایی شدن، در این زمینه اطلاع‌رسانی مناسب انجام خواهد شد. 
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه دوره جدید بانک مرکزی پیام‌آور ثبات و آرامش فکری برای تمام اقشار مردم و اهالی کسب و کار و نیز احیا و تقویت اعتماد عمومی به سیاست‌گذار پولی خواهد بود، گفت: در این رابطه، موضع درست و اصولی در سیاستگذاری پولی و ارزی شرط لازم است، اما شرط کافی برای تحقق اهداف به ویژه هدف ثبات قیمت‌ها، جلب اعتماد عمومی است. لذا با توجه به اهمیت عنصر انتظارات در تصمیمات اقتصادی، تنظیم و اصلاح انتظارات مردم امری حیاتی برای پیشبرد موفق سیاستهای پولی، اعتباری و ارزی است.
همتی افزود: در سیاست‌گذاری پولی، بانک مرکزی حتما بر مبانی علمی تکیه خواهد کرد؛ بهره‌گیری از ابزار عملیات بازار باز اسلامی مهمترین ابزار سیاست پولی است برای جلوگیری از خلق بی‌قاعده و نوسانات نامطلوب در پایه پولی و نقدینگی باید روند روبه‌ رشد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی مهار شده و بازار بین بانکی از کارآمدی، شفافیت، قانون‌مداری و عمق بیشتری برخوردار شود.
همتی با اشاره به لزوم مبارزه با فساد و رانت خواری در نظام پولی و ارزی کشور گفت: امروز مبارزه با فساد و رانت‌خواران در نظام پولی و ارزی یکی از مطالبات جدی مردم است که باید به طور جدی و مستمر سرلوحه فعالیت همکارانم در سیستم بانکی کشور باشد.

جهانگيري: شرایط اقتصادی کشور خطیر است

همچنين معاون اول رییس جمهوری در سخنان خود با اشاره به تاکید رییس جمهور برای اجرای کامل طرح اصلاح نظام بانکی، گفت: شرایط اقتصادی کشور خطیر است. شرایط خاصی ایجاد شده و طرف مقابل چندین محدودیت جدی از جمله محدودیت فروش نفت برای ما ایجاد کرده، اینکه تا چه حد موفق شوند مشخص نیست اما برای صنایعی مثل پتروشیمی یا صنایع فلزی اعلام تحریم‌هایی خواهد شد. کشور در یک جنگ و محاصره اقتصادی قرار دارد و البته در سیاست‌های ارزی بخش نقل و انتقال پول هم مدنظر است. هم اکنون منابع بانک مرکزی در برخی کشورها حبس شده، اما در حجم محدودیت نداریم و در نوع ارز محدودیت داریم که نیازمند کمک بخش خصوصی است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به شرایط خطیر اقتصادی کشور گفت: مسئولین اقتصادی کشور باید شرایط را بشناسند و اقدامات مناسب با شرایط داشته باشند. ایران کشور بزرگی است و محدودیت هایی مثل محدودیت فروش نفت را مطرح کردند تا برای کشور مشکل ایجاد کنند، البته شرایط خطیر به معنی بن بست نیست و باید از فرصت برای توسعه اقتصادی کشور استفاده کرد و در مقابل تهدیدات آنها اقدامات مناسب انجام دهیم تا شرایط کشور دچار خطر نشود، علاوه بر آن به تعبیر آنها در جنگ اقتصادی بتوانیم کشور را جلو ببریم.
جهانگیری ادامه داد: آمریکایی‌ها به کمک رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه بیش از جنگ جدی، جنگ رسانه‌ای برای افکار مردم را آغاز کردند و رسالت ما و همه نخبگان کشور در این جنگ رسانه‌ای که هدف آن کاهش امید مردم به آینده است، این است که باید سیاست‌های خوبی ر ا اجرا کنیم و تلاش کنیم تا در این جنگ بر دشمن غلبه کنیم و اعتماد و سرمایه اقتصادی مردم را افزایش دهیم به نحوی که بیش از حرف، عمل در این شرایط کارساز است.
وی با بیان اینکه یکی از مقوله‌هایی که نظام بانکی به آن پرداخته، اصلاح نظام بانکی بوده است گفت: بسیاری از فعالین اقتصادی نتوانستد در سررسیدهای مقرر، اقساط تسهیلات خود را پرداخت کنند؛ در سال ۹۴ رییس جمهور دستور داد تا طرحی برای اصلاح نظام بانکی کشور ایجاد شود و فعالیت وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در این زمینه آغاز شد. اخیرا نیز رییس جمهور یادداشتی درباره اصلاح نظام بانکی داده و طرح کاملی نیز اجرا شده است. همچنین بخش‌های مختلف اقتصادی کشور نسبت به این مضوع درخواست داشتند تا این مسئله در دستور کار قرار بگیرد.
جهانگیری با بیان اینکه نظام بانکی در ایران نقش اصلی را در تامین نظام مالی کشور بر عهده دارد، اظهار داشت: تا زمانی که بازار سرمایه تامین کننده مالی اقتصاد کشور باشد زمان زیادی مانده و ما همچنان متکی به سیستم بانکی هستیم و در این شرایط نمی شود بانک مرکزی دستورالعملی صادر کند و بانک‌ها هم به آن کم‌توجهی کنند، بانک مرکزی باید اقتدار داشته باشد..
معاون اول رییس جمهوری افزود: با شناخت دقیقی که از عبدالناصر همتی دارم، وی از صاحب نظران اقتصادی و دانشگاهیان ایران است و کارهای علمی خوبی انجام داده ضمن اینکه ایشان سابقه مدیریت خوبی در بانک خصوصی، بزرگترین بانک دولتی و به عنوان رییس کل بیمه مرکزی داشتند؛ همچنین در ایشان سابقه اجرایی و توان علمی وجود دارد، وی یکی از مدیران خوب اقتصادی کشور خواهد بود.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: ما در بخش منابع کشور در شرایط ویژه‌ای هستیم. با این شرایط در بخش ارز با تقاضاهای جدیدی نیز روبرو شدیم و بانک مرکزی باید متناسب با شرایط اقدام و برنامه ریزی کند و با شناختی که از آقای همتی دارم وی با حمایت نخبگان و صاحبنظران از عهده این شرایط بر خواهد آمد
وی تصریح کرد: کشور در یک جنگ و محاصره اقتصادی قرار دارد و البته در سیاست‌های ارزی بخش نقل و انتقال پول هم مدنظر است. هم اکنون منابع بانک مرکزی در برخی کشورها حبس شده، اما در حجم محدودیت نداریم و در نوع ارز محدودیت داریم که نیازمند کمک بخش خصوصی است.
جهانگیری با اشاره به موضوع نقدینگی نیز گفت: جلساتی با تدبیر مقام معظم رهبری به عنوان شورای اقتصادی سه قوه شکل گرفت که این شورا اختیاراتی از طرف رهبری دارد و تصمیمات فراقوه‌ای در آن گرفته می‌شود.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه یکی از دستورکارهای این شورا نقدینگی موجود کشور بوده که عدد بالایی است، افزود: باید اقداماتی انجام شود که این نقدینگی به جای حرکت غیرکنترلی به سمت بازار ارز، سکه و غیره به سمت صحیحی اداره شود.
جهانگیری ادامه داد: هم اکنون مجموعه سیاست‌ها و جهت‌گیری‌ها تصحیح شده تا نقدینگی به سمت مناسبی حرکت کند و اینکه برای نقدینگی چه سیاستی در پیش گرفته شود موضوعی جدی و اساسی است که باید در دستور کار قرار گیرد؛ البته تاکنون برخی تصمیمات اتخاذ و اجرایی شده و به نهادهای خصوصی و عمومی نیز ابلاغ شده است.
وی تصریح کرد: طرح‌های دولتی نیمه تمام با رقم ۴۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز به منابع دارد که به بخش خصوصی واگذار می‌شود، این سیاست‌ها اولویت‌های جدی است که باید در دستور کار قرار گیرد تا به خروج از شرایط فعلی بیانجامد.
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: در شرایط کلی نیازمند حمایت از تولید داخل کشور و توجه به اشتغال و بخش خصوصی و نیازمند توجه به معیشت مردم در شرایط فعلی کشور هستیم تا به بخش پایین جامعه آسیب وارد نشود؛ بنابراین باید نیازهای اسای مردم مثل دارو و غیره تامین شود البته این امر با وجود محدودیت‌ها در کشور است و تاکنون سیاست هایی در این زمینه در پیش گرفته شده است.
جهانگیری ادامه داد: در طول ۵ سالی که آقای سیف سکاندار بانک مرکزی بود، ایشان با کمک دوستان خود در بانک و در مجموعه دولت سیاست‌های خوبی را پیش گرفتند و نتیجه این سیاست‌ها باعث شد تا شاخص‌های اصلی اقتصاد کشور در طول چند سال اخیر روند مثبتی داشته باشد. رشد سرمایه گذاری، کاهش بیکاری، کاهش مشکلات و همچنین کاهش تنگناهای اقتصادی در طول ۵ سال  فعالیت سیف در دولت آقای روحانی اتفاق افتاد. از طرف خودم و آقای روحانی از آقای سیف و همکارانشان در بانک مرکزی تشکر می کنم و مطمئن هستم در طول ریاست جدید آقای همتی بسیاری از موارد ارتقا می‌یابد

نام:
ایمیل:
* نظر: