:
كمينه:۱۸°
بیشینه:۳۲°
به‌روز شده در: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
بررسی لایحه اصلاحیه مصوبه تعیین بهای خدمات قابل عرضه در سازمان بهشت زهرا (س) دیگر دستور جلسه شورای شهر تهران بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت
کد خبر: ۱۱۷۶۷۵
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۱
اقتصاد گردان - بر اساس این لایحه عنوان شد که در سال‌های اخیر سازمان بهشت زهرا (س) روزانه بین 150 تا 200 نفر متوفی و سالانه بیش از 50 هزار نفر از متوفیان شهر تهران را پذیرش کرده است که از این تعداد بیش از 35 هزار نفر در سازمان بهشت زهرا (س) دفن شده‌اند.

 همچنین در سال 1396 بیش از 22 هزار نفر از شهروندان تهرانی از سیستم قبرهای رایگان استفاده کرده‌اند و خدمت‌رسانی به صورت مستمر و بدون وقفه در این سازمان انجام شده است. علاوه بر این نرخ خدمات قابل ارائه سازمان از سال 90 تا به امروز افزایشی نداشته است.
 بر اساس نرخ‌های پیشنهادی شهرداری به دلیل آنکه 95 درصد ظرفیت قبور فاز 2 بهشت زهرا(س) به اتمام رسیده، هزینه قبور باقیمانده فاز 2 از قطعات 200 تا 258 به قیمت 9 میلیون تومان تعیین و درخواست جایگزینی با نرخ گذشته این قطعات در این لایحه مطرح شد. 
در این لایحه پیشنهاد شده نحوه قیمت در فاز سوم بهشت زهرا (س) یعنی قطعات 300 تا 325 که تکمیل و تجهیز شده تا پر شدن ظرفیت 70 درصدی طبقه زیرین و طبقات فوقانی آن به ازای هر قطعه 100 هزار تومان و پس از آن یعنی ظرفیت 70 تا 80 درصد این نرخ 2 میلیون تومان در مرحله بعد یعنی ظرفیت 80 تا 90 درصد 3 میلیون و 90 تا 100 درصد 4 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شود. 
بر اساس این لایحه، تدفین در سایر آرامستان‌ها مانند مساجد، امامزاده‌ها، بقاع متبرکه ممنوع است و در صورت دفن مجاز بابت هر متوفی حداکثر 5درصد مبلغ دریافتی یا معادل یک میلیون و 500هزار تومان در وجه سازمان بهشت زهرا(س) واریز شود. در بخش دیگری از این لایحه پیشنهاد شده هزینه افزایش هر طبقه قبر در قبور 30 ساله پنج میلیون تومان، هزینه افزایش هر طبقه قبر در قبور خالی فاز 1 و 2 پنج میلیون تومان، خدمات نگهداری سالانه آرامگاه‌ها 650 هزار تومان، هزینه سنگ قبر 100هزار تومان، هزینه آماده‌سازی قبر 50هزار تومان، نصب سنگ قبر 50هزار تومان، نگهداری متوفی در سردخانه روزانه 20هزار تومان، تابلوی سر مزار 15 هزار تومان، ترمه 40هزار تومان و کاور بسته‌بندی متوفی 20هزار تومان تعیین شود. بر اساس این گزارش، اعضای شورای اسلامی شهر تهران پس از بحث و بررسی این لایحه تمام موارد آن را با اکثریت آرا به تصویب رساندند و پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص اخذ 50 درصدی بهای خدمات برای کودکان زیر هفت سال نیز به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر تهران رسید.
نام:
ایمیل:
* نظر: