:
كمينه:۲۲°
بیشینه:۳۷°
به‌روز شده در: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱
رییس شورای رقابت در پی افزایش قیمت برخی خودروها گفت
رییس شورای رقابت گفت: اگر افزایش قیمت‌ خودروها به دلیل کاهش تولید باشد، شورای رقابت به موضوع ورود پیدا می‌کند و برخوردهای لازم را با خودروسازان انجام می‌دهد.
کد خبر: ۱۱۵۸۰۳
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰
اقتصادگردان- رضا شیوا در مورد آشفته بازار خودرو گفت: وقتی شورای رقابت میزان افزایش قیمت خودروهای مشمول قیمت‌گذاری تولید داخلی را اعلام می‌کند، شرکت مربوطه مجاز به افزایش قیمت بیش از مجوز اعلام شده، نیست. رییس شورای رقابت با بیان اینکه باید دلیل افزایش قیمت خودرو بررسی شود، گفت: اگر افزایش قیمت خودرو به دلیل دلالی باشد، باید رصد شود که این دلالی ناشی از کمبود تولید است یا مسائل دیگری در آن اثرگذار است که قطعا اگر افزایش قیمت‌ها به‌دلیل کاهش تولید باشد، شورای رقابت به موضوع ورود پیدا می‌کند و برخوردهای لازم را با خودروسازان انجام می‌دهد. او افزود: اما هیچ خودروسازی حاضر به کاهش تولید نیست و قطعا برای کسب درآمد بیشتر تمایل به تولید بیشتر هم دارد. شیوا با اشاره به خروج ترامپ از برجام بیان داشت: متاسفانه با وقوع این مساله، برخی سودجویان و دارندگان نقدینگی سرگردان با ورود به بازار خودرو، تقاضای کاذب ایجاد کرده‌اند و بخشی از افزایش قیمت‌ها هم ناشی از این مسائل است. رییس شورای رقابت اظهار داشت: پس از ورود سرمایه سرگردان به سمت بازارهای سکه و ارز اکنون این سرمایه‌های سرگردان وارد بازار خودرو شده و بازار هم از تعادل خارج شده است. او با تاکید بر اینکه این وضعیت کوتاه‌مدت است، بیان داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت تدابیری اندیشیده تا این وضعیت به حالت عادی بازگردد. شیوا، با بیان اینکه اکنون در شرایط اضطراری قرار داریم، گفت: مردم برای خرید خودرو عجله نکنند و دست به دست هم بدهند تا این شرایط کنترل شود. او با اشاره به میزان تعیین شده برای افزایش قیمت خودرو گفت: تا خرداد سال آینده هیچ‌گونه افزایش قیمتی در خودروهای با قیمت زیر 45 میلیون تومان نخواهیم داشت و مردم با خیال راحت می‌توانند اقدام به خرید خودرو کنند. شیوا، در پاسخ به این سوال که برای کنترل آشفته بازار خودرو چه باید کرد، اظهار داشت: در هر جای دنیا و حتی کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی اگر به‌صورت ناگهانی تقاضا برای کالایی افزایش یابد و تعادل عرضه و تقاضا به‌هم بخورد، افزایش قیمت صورت می‌گیرد. رییس شورای رقابت اظهار داشت: بنابراین تا زمانی که تقاضای کاذب وجود داشته باشد و نتوان عرضه را به اندازه تقاضا رساند، کنترل بازار بسیار سخت است. شیوا اظهار داشت: به هرحال با خروج خودروسازان خارجی از ایران شرکت‌های مربوطه براساس قرارداد‌ها یا باید پول متقاضیان پیش‌خرید خودرو را پس بدهند یا به آنها خسارت پرداخت کنند. او همچنین در مورد چگونگی میزان افزایش قیمت در نظر گرفته شده

3 شرکت خودروسازی داخلی توسط شورای رقابت اظهار داشت: در چند سال اخیر شورای رقابت مسوولیت دارد، در رابطه با خودروهای انحصاری دستورالعمل تنظیم قیمت صادر کند و برای خودروهایی که در بازار رقیب ندارند و قیمت آنها کمتر از 45 تا 50 میلیون تومان است، دستورالعمل صادر کند. رییس شورای رقابت با بیان اینکه شورای رقابت سال گذشته در خرداد ماه آخرین قیمت‌گذاری را در مورد خودروهای مشمول انجام داد، افزود: از خرداد ماه سال گذشته تاکنون هیچ‌گونه افزایش قیمتی صورت نگرفته، اما با تشکیل این جلسه براساس سه متغیر مجوز افزایش قیمت سه خودروساز صادر شد. او با اشاره به اینکه براساس سه متغیر که از بانک مرکزی، شرکت کیفیت استاندارد و برنامه ششم بهره‌وری میزان افزایش قیمت خودروها اعلام می‌شود، گفت: براساس محاسبات مرکز ملی رقابت، میزان حداکثر افزایش قیمت خودروهای سایپا 7.01درصد، محصولات ایران‌خودرو 7.18درصد و مدیران‌خودرو 5.62درصد اعلام شد. شیوا با بیان اینکه شایعات در رابطه با اینکه شورای رقابت افزایش 20 تا 30درصدی قیمت خودرو را اعلام می‌کند، مطرح بود، گفت: با اعلام مجوز افزایش قیمت سقف افزایش قیمت سه خودروساز داخلی تعیین شد، ضمن اینکه خودروسازان مجاز هستند که افزایش قیمت کمتری را هم اعمال کنند. او در مورد مجوز افزایش 9.6درصدی قیمت خودرو توسط وزیر صنعت گفت: آن رقم برای افزایش قیمت خودروهای بیش از 45 میلیون تومان و خودروهایی که به صورت ترکیبی و رقابتی تولید می‌شوند، اعلام شد. رییس شورای رقابت اظهار داشت: افزایش قیمت اعلام شده توسط شورای رقابت مربوط به خودروهای کوچک و سایز متوسط از قبیل پژو، پراید و سمند است.

نام:
ایمیل:
* نظر: