:
كمينه:۲۰°
بیشینه:۳۰°
به‌روز شده در: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۵
رییس هیأت عامل ایدرو :
معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: قراردادهای منعقد شده بین خودروسازان ایرانی و شرکای خارجی طبق روال در حال اجرا است و مشتریان برای تحویل خودروهای پیش خرید شده ، تامین قطعات یا ارایه خدمات نگرانی نداشته باشند.
کد خبر: ۱۱۵۷۴۵
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۳
اقتصادگردانمنصور معظمی در گفتگو با روزنامه همشهری در مورد موضوع مطرح شده مبنی بر تعلیق فعالیت شرکت های خودروساز فرانسوی در ایران و تاثیر آن بر روند تولید و عرضه خودروهای تولید مشترک، گفت: فعالیت شرکت های پژو- سیتروئن و رنو در ایران در چارچوب قراردادهای منعقده با شرکای ایرانی و طبق روال در حال انجام است.

وی در مورد ابراز نگرانی برخی مشتریان برای دریافت خودروهای پیش فروش شده تولید مشترک ، ارایه خدمات پس از فروش وخدمات و تامین قطعات این خودروها ، افزود: در چارچوب قرارداد پژو – سیتروئن با سایپا ۲ هزار دستگاه خودروی سیتروئن سی ۳ به متقاضیان پیش فروش شده که تحویل این خودروها به مشتریان طبق روال پیش بینی شده در این قرارداد انجام خواهد شد و مشکلی برای تامین قطعات و ارایه خدمات پس از فروش اینگونه خودروها نیز وجود ندارد.

معظمی با بیان اینکه مشکلی برای تامین و تحویل خودروهای پیش فروش شده تولید مشترک با شرکای خارجی وجود ندارد ، اضافه کرد: در قرارداد ایران خودرو و پژو نیز تاکنون فقط پژو ۲۰۰۸ به عنوان نخستین خودروی تولید مشترک ازطریق پیش فروش به مشتریان عرضه شده که برخی از این تعهدات با تحویل خودرو به مشتریان انجام شده و بقیه خودروهای پیش فروش شده نیز طبق روال به خریداران تحویل خواهد شد .

رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران موضع گیری اخیر شرکای خارجی خودروسازان ایرانی را در واکنش به فشارهای ظالمانه و خروج آمریکا از برجام تلقی کرد و افزود : اعلام تعلیق فعالیت به معنای قطع همکاری این خودروسازان با شرکای ایرانی نیست و تاکنون نیز هیچ کدام از شرکای خارجی خودروسازان ایرانی در مورد قطع همکاری خود در چارچوب این قراردادها و خروج از ایران موضعگیری رسمی نکرده اند . مطالب مطرح شده در مورد تعلیق فعالیت برخی از این شرکت ها نیز در واکنش به فشارهای آمریکا بوده است.

معظمی با بیان اینکه این شرکت های خودروساز بخش خصوصی اروپا،‌ دارای قراردادهای معتبر و منافعی در چارچوب این قراردادها در ایران هستند و برای حفظ این قراردادها تلاش می کنند، گفت: شیوه برخورد کنونی شرکای اروپایی با خودروسازان ایرانی پس از رویکرد اخیر آمریکا طبیعی است ، این قراردادها تابع قواعد و مقرارت بین الملی است و اگر ما نیز به جای پژو- سیتروئن یا رنو بودیم ، شاید رویکرد احتیاطی را برای ادامه اینگونه همکاری ها اتخاذ می کردیم، ‌با وجود این واقعیت فرجام قراردادهای خودرویی با برخی گمانه زنی های مطرح ،‌ متفاوت است.

به گفته وی ، ‌در قراردادهای منعقد شده شرکای ایرانی با خودروسازان خارجی نیز پیش بینی های لازم برای چنین شرایطی انجام شده است و شرکت های مذکور انگیزه کافی برای عمل به تعهدات خود وباقی ماندن در ایران دارند .

نام:
ایمیل:
* نظر: