:
كمينه:۲۰°
بیشینه:۳۰°
به‌روز شده در: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۳
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات نخستین روز کاری هفته با افزایش 374 واحدی همراه شد و توانست رقم 95 هزار و 950 واحدی را به خود اختصاص دهد و در چند قدمی فتح مجدد کانال 96000 واحدی توقف کند
کد خبر: ۱۱۵۱۶۷
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۴
اقتصاد گردان - شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات نخستین روز کاری هفته با افزایش 374 واحدی همراه شد و توانست رقم 95 هزار و 950 واحدی را به خود اختصاص دهد و در چند قدمی فتح مجدد کانال 96000 واحدی توقف کند. 
از همین رو، در داد و ستد‌های دیروز شاخص‌های بازار اول و دوم نیز به ترتیب ۴۰۱ و ۶۴ واحد رشد کردند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران بیش از ۸۰۱ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را در بازار دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بالغ بر یک‌هزار و ۸۰۸ میلیارد ریال بود و در ۴۸هزار نوبت معاملاتی انجام شد. این در حالی است که، نماد شرکت‌های فولاد مبارکه، بانک ملت، گل‌گهر، فولاد خوزستان، سرمایه‌گذاری معادن و فلزات و کشتیرانی ایران دیروز با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص، رشد این متغیر را رقم زدند.
 نماد شرکت خدمات انفورماتیک امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ثبت کرد. بر این اساس، گروه‌های فلزات اساسی، بانک‌ها و خودرو روز گذشته با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی بورس قرار گرفتند. از سویی دیگر، صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای بانک ملت، فیبر ایران، تولید مواد اولیه داروپخش، سیمان خوزستان، عمران و توسعه فارس، ملی سرب و روی ایران و سرمایه‌گذاری مسکن بود. در مقابل نمادهای کشت و صنعت چین‌چین، پگاه آذربایجان‌غربی، صنایع ریخته‌گری ایران، صنایع لاستیکی سهند، معادن منگنز ایران، مهندسی نصیر ماشین و قند ثابت خراسان با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند. 
براساس این گزارش، سرمایه‌گذاران بورسی دیروز برای خرید اوراق صکوک مخابرات، اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق امین یکم، اوراق صکوک سایپا و واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر بیشترین تقاضا را ثبت کردند. در مقابل نمادهای اوراق صکوک سایپا و سهام آلومینیوم ایران بیشترین عرضه‌ها و طولانی‌ترین صف‌های فروش را داشتند. همچنین، در پایان معاملات بانک صادرات با معامله ۹۸ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و اوراق مشارکت شهرداری مشهد با معامله ۲۰۰ میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

 آیفکس در رقم 1112 واحد

از سویی دیگر، معاملات فرابورس ایران دیروز درحالی پایان یافت که شاخص کل فرابورس ایران با بیش از یک واحد افزایش در ارتفاع بالاتر از 1112 واحدی ایستاد و حجم معاملات در بازار‌های 9گانه نزدیک به 266میلیون ورقه و ارزش آن نیز به بیش از 2 هزار و 97میلیارد ریال رسید که نزدیک به نیمی از حجم روزانه در بازارهای اول و دوم دادوستد شد.
 همچنین، روز شنبه در مجموع بازار‌های اول و دوم فرابورس شاهد جا‌به‌جایی بیش از 131 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 242 میلیارد ریال بودیم که در این میان نماد‌ «ذوب» با نزدیک به 40 میلیارد ریال ارزش و بیش از 46 میلیون جابه‌جایی سهم، به‌ترتیب بیشترین ارزش و حجم معاملاتی را در بازارهای اول و دوم به خود اختصاص داد. علاوه بر این، در روزی که گذشت بیش از 126 میلیون سهم به ارزش بیش از 208میلیارد ریال در سه تابلو بازار پایه جابه‌جا شد و نماد معاملاتی شرکت شیشه‌سازی مینا (کمینا1) در تابلو پایه ج بازار پایه فرابورس ایران گشایش یافت. 
دیروز همچنین معامله بیش از 6 میلیون ورقه بهادار متعلق به صندوق‌های قابل معامله (ETF) به ارزش افزون بر 93 میلیارد ریال رقم خورد. براساس این گزارش، در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز بیش از یک میلیون و 800 هزار ورقه بهادار با ارزشی بالغ بر یک هزار و 503 میلیارد ریال جابه‌جا شد که با تغییر مالکیت 177 هزار ورقه بهادار به ارزش بیش از 151 میلیارد ریال، «اشاد9» بیشترین حجم و ارزش را در معاملات این بازار به خود اختصاص داد.
 از سوی دیگر در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME)، 50 هزار سهم متعلق به ماداکتو استیل کرد به ارزش 230 میلیون ریال معامله شد. نگاهی به معاملات تابلو تسهیلات مسکن نیز نشان می‌دهد دیروز بیش از 76 هزار ورقه تسه با ارزشی بالغ بر 49میلیارد و 730 میلیون ریال معامله شده است و امتیاز تسهیلات مسکن آبان 96 با بیشترین حجم و ارزش در صدر معاملات این تابلو قرار دارد. بر این اساس، در میان نمادهای فرابورسی نیز، 3 نماد «ذوب»، «زاگرس» و «ثتران» به ترتیب پر‌بیننده‌ترین نماد‌ها بودند و نماد‌‌‌های «زاگرس» و «مارون» به‌ترتیب مثبت‌ترین و منفی‌ترین اهرم‌های‌ شاخص کل فرابورس شناخته شدند.
نام:
ایمیل:
* نظر: