:
كمينه:۱۸°
بیشینه:۳۲°
به‌روز شده در: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
لزوم عرضه موثر به همراه تقاضای واقعی
نشست هم‌اندیشی بورس کالای ایران و صنایع پایین‌دست به‌عنوان مصرف‌کنندگان مواد اولیه، روز گذشته با هدف حمایت از تولید ملی در راستای رفع دغدغه‌های صنایع پایین‌دست و درنظر گرفتن مشکلات و نیازهای تولیدکنندگان به‌عنوان صنایع بالادست در بورس کالا برگزار شد.
کد خبر: ۱۱۵۱۶۶
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۳
اقتصاد گردان - در این نشست علاوه بر مطرح شدن مباحث کارشناسی از سوی صنایع مختلف، مقرر شد تا نتایج این جلسه و جلسات بعدی از سوی کنفدراسیون صادرات و اتاق بازرگانی تهران و ایران به دولت پیشنهاد شود. در نشست روز شنبه محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران، حسین یزدجری رییس کانون صنایع آرد ایران، امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل، علی لشگری دبیرکل جامعه مدیران صنعت کفش ایران، علیرضا کلاهی‌صمدی عضو هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران، آریا صادق ‌نیت حقیقی عضو هیات‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران و چند نفر از مسوولان دیگر انجمن‌ها ازجمله پی‌وی‌سی و مستربچ و کامپاند ایران به همراه مدیران بورس کالای ایران حضور داشتند.

 لزوم عرضه موثر به همراه تقاضای واقعی

در ابتدای این نشست، مدیرعامل بورس کالای ایران ضمن خوشامدگویی به لزوم حمایت از تولید ملی تاکید کرد و گفت: کشف مناسب و منطقی قیمت محصولات از طریق عرضه‌های موثر از یک سو و حذف تقاضا‌های کاذب از سوی دیگر محقق می‌شود که این دو موضوع همکاری و هماهنگی سه‌جانبه تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و بورس کالا را نیاز دارد. حامد سلطانی‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر به‌دلیل شکاف قیمتی محصولات در بورس و بازار، شاهد تقاضاهای بالا برای خرید مواد هستیم، افزود: ما درخصوص سیاست‌گذاری ارزی، تابع ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم و در این شرایط همه باید کمک کنیم که اگر قرار است تخفیفی در قیمت خرید محصولات داده شود، این تخفیف نصیب مصرف‌کنندگان واقعی شود؛ در این راستا در حوزه پتروشیمی و مصرف‌کنندگان پلی اتیلن ترفتالات به وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد کردیم که میزان مصرف واقعی سال گذشته به جای بهین‌یاب مبنا قرار گیرد که وزارت صمت نیز با این موضوع موافقت کرد. مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه همه ما در بورس، صنایع پایین و بالادست باید در بحث شناسایی متقاضیان و مصرف‌کنندگان و مدیریت حوزه تقاضا به دولت کمک کنیم، افزود: با همفکری در این‌گونه نشست‌ها، به تعادل در دو سمت عرضه و تقاضا حرکت خواهیم کرد به‌طوری که برای حمایت از تولید داخل باید علاوه بر تقویت عرضه، طرف تقاضا نیز به شکل واقعی در بازار وجود داشته باشد. سلطانی‌نژاد عنوان کرد: مرور اقدامات اخیر دولت بیانگر آن است که تامین نیاز داخل از اولویت‌های دولت است به‌طوری که شاهد وضع عوارض صادراتی بر کالاهای خام هستیم که نشان‌دهنده جهت‌گیری جدی بر تامین نیاز داخل است.

 حمایت چهارجانبه

در ادامه این نشست رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه واحد‌های پایین‌دست با حمایت اتاق بازرگانی ایران، تهران، کنفدراسیون صادرات ایران و همکاری بورس کالای ایران به‌زودی برطرف می‌شود. محمد لاهوتی افزود: یکی از مشکلات واحدهای تولیدی صادراتی این است که نباید نرخ‌ها بالاتر از دلار۴۲۰۰ تومانی در بورس کالا قیمت‌گذاری شود اما مشکلاتی که در بحث عرضه و تقاضا وجود دارد، باعث می‌شود که صنایع پایین‌دست مخصوصا در واحدهای تولیدی و صادراتی با مشکلاتی روبه‌رو شوند. وی افزود: بر این اساس باتوجه به اینکه باید براساس اهداف کشور، در سال جاری صادرات هم رشد پیدا کند، این جلسه برگزار شد تا پس از طرح موضوعات، پیشنهاداتی درخصوص حمایت از تولید و تولید صادرات‌محور مطرح شود. براساس این گزارش، حاضران در این نشست بر دو محور اصلی تاکید کردند؛ نخست نیاز به پالایش تقاضای مواد اولیه با همکاری بورس کالا و انجمن‌ها تا به مرور تقاضاهای غیرواقعی از معاملات حذف شود و دوم، نیاز به وجود برنامه عرضه مستمر از سوی تولیدکنندگان در راستای تعادل بازار بود.

 بهبود اوضاع صنعت کفش با همکاری بورس کالا

از سویی دیگر، علی لشگری دبیرکل جامعه مدیران صنعت کفش ایران در نشست هم‌اندیشی صنایع پایین‌دست و بورس کالای ایران به اقدامات اخیر بورس کالا درراستای تعادل قیمت دی اتیلن هگزانول اشاره کرد و پیشنهاداتی نیز برای بهبود روند معاملات محصول مورد نیاز این صنعت ارائه داد. لشگری گفت: در جلسه‌یی که تشکل صنعت کفش به‌تازگی با بورس کالا داشت، درخصوص تقاضای الکل یا دی اتیلن هگزانول و عرضه این ماده از سوی پتروشیمی اراک، روند قیمت پایه و معامله این محصول طی یکی، دو سال اخیر بحث شد. وی برگزاری نشستی میان صنایع پایین‌دست و انجمن‌ها با صنایع بالادست همچون پتروشیمی اراک به‌عنوان عرضه‌کننده ازسوی بورس کالا را اتفاق مبارکی عنوان کرد و گفت: برگزاری این نشست سه‌جانبه باعث شد تا نتایج مناسبی برای بهبود مشکلات ما گرفته شود که هفته گذشته نیز شاهد کاهش 18درصدی تقاضا باتوجه به تمهیدات انجام شده از سوی بورس و عرضه‌کننده بودیم. این نماینده تشکل صنعت کفش پیشنهاد کرد: معاملات کشف پریمیوم می‌تواند روی محصول موردنیاز ما انجام شود و ما این آمادگی را داریم که مواد اولیه پتروشیمی اراک را برای یک سال به‌صورت قرارداد بلندمدت خریداری کنیم. به‌طوری که مواد اولیه (الکل- و سایر مشتقات دی اتیلن هگزانول) توسط مصرف‌کنندگان واقعی این محصول برای زمان یک سال پیش‌خرید شود. پیشنهاد دوم نیز این است که در کنار الکل عرضه شده توسط پتروشیمی اراک، الکل وارداتی توسط بخش خصوصی نیز با قیمت تلفیقی در بورس کالا عرضه و معامله شود.

 انتقاد از کمبود عرضه

در ادامه امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل، با بیان اینکه برخی آیین‌نامه‌های بورس کالا به‌خوبی اجرا نمی‌شود، گفت: در بورس کالا میزان عرضه باید به حدی باشد که کشف قیمت واقعی صورت گیرد اما شاهد هستیم که میزان عرضه کمتر از تقاضاهای فعلی است. کاوه افزود: برای حل این مشکل، ناظر بورس باید یک میانگینی از تقاضای هر محصول را تعیین و میزان حداقل عرضه را برای تولیدکننده مشخص کند. در حوزه ورق فولاد، نیاز هفتگی ما حدود 100 هزار تن است اما مشاهده می‌کنیم که حجم عرضه‌ها به مراتب کمتر از این حجم است. دبیر سندیکای لوله و پروفیل در ادامه با بیان اینکه در تولید برخی محصولات در کشورمان انحصار داریم، به سیستم مچینگ بورس کالا انتقاد کرد و گفت: زمانی که در تولید یک محصول انحصار داریم، باید با افزایش عرضه درجه انحصار را کاهش دهیم. به این ترتیب عرضه‌های مچینگ نیز باید در تالار عرضه شود که مدیرعامل بورس کالا نیز در این خصوص اعلام کرد که بورس، هیچ مخالفتی با این موضوع ندارد و حتی برای تحقق این امر، پیگیری‌هایی انجام داده است. کاوه به لزوم آغاز صادرات فولاد از بورس کالا اشاره کرد و گفت: اگر فروش داخلی و صادراتی فولاد از طریق بورس کالای ایران انجام شود، همه‌چیز شفاف شده و عمده چالش‌های فعلی پایان می‌یابد.

 صادرات آلومینیوم از بورس کالا

آریا صادق نیت حقیقی عضو هیات‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران نیز در ادامه این نشست گفت: در حال حاضر با افزایش تقاضا در خرید آلومینیوم روبه‌رو هستیم که باید برای بهبود عرضه‌ها تلاش شود. عضو هیات‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران اظهار داشت: درخصوص عرضه کل آلومینیوم در بورس کالا نیز شورای رقابت مصوبه‌یی صادر کرده اما متاسفانه کامل رعایت نمی‌شود و هیچ اتفاقی نیفتاده است. حقیقی با بیان اینکه امیدواریم رینگ صادراتی بورس کالا در حوزه آلومینیوم نیز فعال شود، عنوان کرد: اگر در ویترین شیشه‌یی بورس همه روندها شکل بگیرد، حتما معاملات و رفتارها نظام‌مند می‌شود و صنایع پایین‌دست و بالادست به‌طور شفاف فعالیت می‌کنند.

 بررسی صورت‌های مالی شرکت‌ها

علیرضا کلاهی عضو هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران نیز در این جلسه گفت: قیمت ارز همه بازار‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است و همان‌طور که تقاضای واردات برای مواد اولیه چندین برابر سنوات گذشته است، طبیعی است که تقاضای گسترده‌یی هم وارد بورس کالا شده که باید با همفکری فعالان بازار مدیریت شود. کلاهی عنوان کرد: برای حل این مشکل پیشنهاد می‌شود که صورت‌های مالی شرکت‌ها گرفته شده و میزان خرید و تولید آنها با یکدیگر مقایسه شود زیرا در حال حاضر چاره‌یی جز مدیریت تقاضا از طریق تشکل‌ها و سامانه بهین‌یاب وجود ندارد و باید تقاضای شرکت‌ها با صورت‌های مالی آنها تطابق داده شود. به گفته وی در حال حاضر سیاست کشور روی شفافیت مالیاتی است و باید کمک کنیم تا بازار به آن سمت سوق داده شود.

 جمع‌بندی

مدیرعامل بورس کالای ایران درخصوص معاملات مچینگ عنوان کرد: عرضه‌های مچینگ یا به سمت کشف پریمیوم حرکت کند یا در تالار کشف قیمت شود و بورس کالا نیز از این موضوع استقبال می‌کند. سلطانی‌نژاد با بیان آنکه در تلاش هستیم تا در حوزه آلومینیوم نیز کل عرضه در برابر کل تقاضا قرار گیرد، گفت: انجمن‌ها از عرضه فولاد و آلومینیوم و سایر محصولات در رینگ صادراتی استقبال کرده‌اند که بورس کالا نیز کاملا موافق و پیگیر این اتفاق است به طوری که برای شروع می‌توان با ثبت معاملات بر تابلوی بورس، حداقل در کشف قیمت محصولات و فهرست خریداران محصولات صادراتی شفافیت ایجاد کرد.

مدیرعامل بورس کالای ایران درخصوص موارد مطرح شده درخصوص کاهش عرضه‌ها نیز گفت: میزان کلی عرضه‌ها به نسبت سال گذشته در بورس کالا کاهشی نداشته و فکر نمی‌کنم که هیچ کس موافق عرضه حداکثری برای پوشش نیاز تقاضای غیرتولیدی باشد. در اینجا به نظر می‌رسد که بهترین مسیر این است که صنایع پایین‌دست با ارائه مدارک مستند میزان نیاز خودشان را اعلام کنند و یک کف عرضه همانند اتفاقی که سال گذشته در حوزه پتروشیمی رخ داد و ثمرات خوبی داشت، تعیین شود. به گفته وی، برگزاری نشست‌های سه‌جانبه میان صنایع بالادست، پایین‌دست و بورس کالا به میزان زیادی می‌تواند کمک‌کننده باشد. سلطانی‌نژاد اظهار داشت: محوریت انجمن‌ها در تعیین واقعی مصرف محصولات به‌شدت تعیین‌کننده است و علاوه بر سامانه بهین‌یاب که پالایش اولیه صورت می‌گیرد، به نظر می‌رسد که انجمن‌ها باید کمک‌کننده باشند.

از سویی دیگر، لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران نیز در پایان این نشست گفت: مقرر شده است تا این جلسات سه‌جانبه بین انجمن‌ها و عرضه‌کنندگان در بورس کالا شکل بگیرد تا به‌صورت تخصصی مشکلات موجود برطرف شود. به گفته وی، قاعده‌مند شدن عرضه فلزات در بورس کالا، پالایش متقاضیان، بررسی معاملات مچینگ که خود بورس کالا از افزایش عرضه‌ها در حوزه فولاد استقبال کرده است و لزوم عرضه محصولات در رینگ صادراتی بورس کالا ازجمله موارد مطرح و مورد بررسی در نشست بود. وی از انجمن‌ها درخواست کرد تا پیشنهادات کارشناسی و مستند درخصوص مشکلات موجود ارائه دهند تا ضمن تعادل عرضه و تقاضا، هم از تولید‌کننده حمایت شود و هم خریدار پایین‌دستی بتواند محصولات را دراختیار داشته باشد. لاهوتی با اشاره به اینکه بررسی پروانه‌های بهره‌برداری به تنهایی نمی‌تواند ملاک مناسبی برای تایید مصرف‌کننده واقعی باشد، گفت: بررسی صورت‌های مالی و سایر فاکتورها برای تشخیص مصرف‌کنندگان واقعی لازم است تا مواد اولیه در چرخه تولید قرار گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: