:
كمينه:۲۰°
بیشینه:۳۰°
به‌روز شده در: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۵
جزئیات عملکرد صندوق توسعه ملی نشان می‌دهد تا پایان سال ۹۶ بالغ بر ۱۴میلیارد دلار تسهیلات ارزی از این صندوق و با عاملیت بانک‌ها پرداخت شد
کد خبر: ۱۱۵۱۵۱
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۲
اقتصاد گردان - به گزارش فارس، جزئیات عملکرد صندوق توسعه ملی نشان می‌دهد تا پایان سال ۹۶ بالغ بر ۱۴میلیارد دلار تسهیلات ارزی از این صندوق و با عاملیت بانک‌ها پرداخت شد. به گزارش فارس، بخش عمده تسهیلات ارزی پرداخت شده از منابع صندوق توسعه ملی براساس مفاد بند خ اساسنامه و با عاملیت بانک‌های طرف قرارداد پرداخت شده است.

مبلغ کل تسهیلات ارزی پذیرفته شده توسط صندوق(اعلام وصول شده) تا انتهای سال 1396 معادل 37.488میلیون دلار بوده است از این مقدار معادل 34.857میلیون دلار به مرحله تخصیص ارز(صدور نامه مسدودی به بانک مرکزی) رسیده است. از مجموع تسهیلات ارزی مسدود شده، معادل 20.242میلیون دلار به بخش خصوصی، معادل 94میلیون دلار به طرح‌های بخش تعاون و معادل 14.521میلیون دلار به طرح‌های بنگاه‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی اختصاص یافته است.

از کل مبلغ مسدود شده برای پرداخت تسهیلات از طریق قراردادهای عاملیت ارزی مبلغ 14.173میلیون دلار با همکاری بانک‌های عامل و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مرحله پرداخت رسیده است. علاوه بر تسهیلات تخصیص یافته از طریق قراردادهای عاملیت پیش گفته معادل 11میلیارد دلار برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح‌های ملی مربوط به حوزه آب، خاک و کشاورزی براساس قوانین مربوطه اختصاص یافته است.

تا تاریخ ۲۸ اسفند ۹۶ مبالغ مسدودی مربوط به این طرح‌ها به شرح ذیل است:

الف- معادل 8 میلیارد دلار برای طرح‌های مهار و تنظیم آب‌های کشور

ب- معادل 1.5میلیارد دلار برای طرح‌های احیا و توسعه اراضی کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام

ج- معادل مبلغ 500 میلیون دلار برای طرح‌های انتقال آب به اراضی سیستان

د- معادل مبلغ 500 میلیون دلار برای طرح‌های آبیاری تحت فشار

ه- معادل مبلغ 500 میلیون دلار برای طرح‌های آبرسانی به روستاها

بخش دیگری از منابع ارزی صندوق توسعه ملی به سپرده‌گذاری در بانک‌های عامل اختصاص یافته است تا بانک‌های سپرده‌پذیر از طریق اعطای تسهیلات این منابع را به طرح‌ها و فعالیت‌های مرتبط تخصیص دهند. تا تاریخ 28/12/96 مبلغ سپرده‌گذاری‌های انجام شده در بانک‌های عامل معادل با 7.239میلیون دلار بوده و میزان سپرده‌های فعال از مجموع سپرده‌گذاری‌های ارزی انجام شده در تاریخ 28 اسفند سال 96 مبلغ 6.281 میلیون دلار است.
نام:
ایمیل:
* نظر: