:
كمينه:-۱°
بیشینه:۱۰°
به‌روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
طرح ارزي دو فوریتی در صورت عدم توافق با دولت
روایت سیف از ورود سرپرست مسلح موسسه مالی غیرمجاز به‌بانک مرکزی: یکی از موسسات ۱۲ هزار میلیارد تومان پول مردم را درحالی جمع کرده بود که سرپرست آن دیپلم نداشت و مسلح وارد بانک مرکزی می شدو حتی من را نیز تهدید می‌کرد....... تا کنون یک نفر در قوه قضائیه محکوم نشده است
کد خبر: ۱۱۳۶۷۷
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳

اقتصاد گردان - با وجود اعلام اخبار حاشيه بازار ارز كه از دلار 7000 توماني خبر داده، اما قیمت انواع سکه روز يك شنبه در بازار تهران کاهش محسوس داشت كه نشان مي دهد تحت تاثير عرضه زياد سكه هاي پيش فروش شده و كاهش نرخ اونس جهاني به 1314 دلارو كاهش حباب و كنترل بازار ارز،  نرخ سکه تمام بهار طرح جدید ۱۰۳ هزار تومان كاهش يافته است. 
 قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (امامی) ديروز در بازار تهران با ۱۰۳ هزار تومان کاهش نسبت به روز شنبه ۲ میلیون و ۲ هزار تومان تعیین شد. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۲۴ هزار تومان افت در مدت مشابه، یک میلیون و ۹۵۷ هزار تومان داد و ستد شد. هر قطعه نیم سکه بهار آزادی با ۹ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به روز شنبه یک میلیون و ۹ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز با ۱۰ هزار تومان افت در مدت مشابه ۵۹۳ هزار تومان معامله شد.
از سوی دیگر، هر قطعه سکه گرمی با افزایش ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز شنبه به قیمت ۳۷۷ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افت ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی به قیمت ۱۹۳ هزار و ۷۰۰ تومان ارزش‌گذاری شد.
در بازار ارز نيز قیمت هر دلار آمریکا بدون تغییر ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد. افزون بر این، هر یورو بدون تغییر نسبت به روز شنبه ۵ هزار و ۱۶ تومان و هر پوند نیز ۵ هزار و ۶۸۷ تومان ارزشگذاری شد.

انتظارات بانکی ایران از برجام

همچنين  ولی الله سیف در حاشیه جلسه ارزی در مجلس اظهارداشت: در حال حاضر مذاکراتی بین ایران با سه کشور اروپایی، چین و روسیه در حال انجام است که طبیعتا با توجه به مقدماتی که برای این مذاکرات پیش آمده قرار شده ایران در شرایطی قرار گیرد که احساس کُند از برجام انتفاع لازم را می‌برد و اگر قرار باشد زمینه‌ای برای حرکت مثبت اقتصاد ما در برجام ایجاد نشود ایران نمی‌تواند به تعهداتش عمل کند.
رییس کل بانک مرکزی گفت: برقراری ارتباط با بانک‌های مرکزی اروپایی و ارتباط با بانک‌های بزرگ اروپایی برای بانک مرکزی و نظام بانکی کشور از بحث‌های اساسی است که در مذاکره با پنج کشور دنبال می‌کنیم. یکی از محورهای اساسی مذاکرات، ارتباطات بانکی است 
وی درباره نتایج تصمیمات اخیر ارزی نیز گفت: در یک ماه گذشته که از این تصمیم می‌گذرند و با وجود اینکه ابتدای کار بوده بالغ بر ۷ میلیارد دلار ارزهای مختلف برای واردات به کشور تخصیص داده شد و همچنین ۴ میلیارد دلار تامین ارز کردیم که نشان می‌دهد مسیر واردات جاری است و هیچگونه وقفه‌ای در آن وجود ندارد.
رییس کل بانک مرکزی افزود: در رابطه با صادرات با وجود وقفه یک هفته‌ای به دلیل عدم آشنایی صادرکنندگان و راه‌اندازی سامانه نیما، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارز ناشی از صادرات به سامانه نیما عرضه شده که حاکی از ان است که این مدل کارایی خود را نشان داده و ایرادی ندارد.در رابطه با نیازهای متفرقه‌ای که وجود دارد ۳۳ مورد شناسایی شده و کمیته فعالی در بانک مرکزی با حضور دستگاه‌های دیگر تشکیل شده و هر نوع نیازی که به عنوان نیاز واقعی و منطقی شناسایی شود تامین ارز خواهد شد.
وی با بیان اینکه تعادل لازم را در منابع و مصارف ارزی کشور داریم و از این جهت جای نگرانی نیست، گفت: صحبت‌هایی درباره دلار 6800 و ۷ هزار تومانی شنیده می‌شود اما حجم بسیار بسیار کوچکی است که در پستوها مبادله می‌شود. قرار نیست ارز کشور را برای قاچاق و تامین نیازهای انتقال سرمایه تخصیص دهیم، چراکه ارز کشور سرمایه ملی و متعلق به ۸۰ میلیون ایرانی است و باید به نیازهای واقعی و منطقی تخصیص یابد.
وی افزود: ظرف یک ماه گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون یورو بر همین مبنا به مسافران، بیماران و دانشجوان ارز فروخته شد و در آینده نیز ادامه پیدا می‌کند و برای هر کدام فرآیند و ساز و کار مناسب ابلاغ و عملیاتی شده است. 
اين در حاليست كه غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در تشریح نشست روزیکشنبه ۲۳ اردیبهشت فراکسیون مستقلین ولایی با حضور سیف اظهار داشت: رئیس کل بانک مرکزی در نشست با نمایندگان گفت یکی از موسسات ۱۲ هزار میلیارد تومان پول مردم را درحالی جمع کرده بود که سرپرست آن دیپلم نداشت و مسلح وارد بانک مرکزی می شدو حتی من را نیز تهدید می‌کرد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آقای سیف مطرح کرد که تا کنون یک نفر در قوه قضائیه محکوم نشده است، تصریح کرد: پرداخت خسارت به ضرر دیدگان از خطوط اعتباری صورت می‌گیرد که پشتوانه آن از دارایی‌های موسسات است و از جیب مردم برداشته نشده و حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان با توجه به دارایی موسسات خط اعتباری تشکیل شده که حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان آن تا به حال پرداخت شده است.

۷ میلیارد دلار  برای تامین نیازهای واقعی
 
سیف اعلام کرد که تاکنون حدود ۷ میلیارد دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰هزار تومان برای تامین نیازهای واقعی کشور تخصیص داده شده و بیش از یک میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار برای کالاهای اساسی و دارو پرداخت شده است، با اجرای سیاست‌های جدید ارزی طی یک ماه اخیر حدود ۱ میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار دیگر ارز از صادرکنندگان غیرنفتی از طریق سامانه نیما و سامانه بانکی خریداری شده است.

طرح دو فوریتی در صورت عدم توافق با دولت 

در همين رابطه محمدرضا پورابراهیمی در کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت و مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان اظهار داشت: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سال ۹۲ کار عملیاتی و اجرایی آن شروع شده است.عواملی که التهاب اخیر در باراز ارز ایجاد کرد عوامل غیر اقتصادی است، اما متاسفانه مدیریت در بانک مرکزی باعث شده ما امروز شاهد چنین وضعیتی باشیم.فکرمی کنم تا پایان خردادماه سال جاری قانون مبارزه با کالای قاچاق نهایی شود و قانون جدید ابلاغ شود
پورابراهیمی تاکید کرد: ما با بخش هایی از طرح جدید دولت موافق هستیم و در برخی از محورها تفاوت دیدگاه داریم و اگر ظرف یکی دو هفته به جمع بندی و به توافق با دولت رسیدیم آن را اجرایی می کنیم و در غیر این صورت طرح دو فوریتی خودمان را به صحن علنی در خصوص تکلیف و الزام دولت به تشکیل بازار ارزی می آوریم

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
0
0
اگر جسارت و جرات داشتید با سهامداران و موسسان و تسهیلات بگیران رانتی این موسسات مقابله می کردید نه آنکه پول مردم را به یغما ببرید و در عوض جوابگویی به قوه قضائیه .......... ادامه بدهید. همین نمایندگان سند و قصورهای آشکار شما را به قوه قضائیه داده اند و تابحال شما ...........
نام:
ایمیل:
* نظر: