:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۵°
به‌روز شده در: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
عضو شورای شهر تهران جزئیات جلسه دیروز مجمع نمایندگان تهران در شورا و مجلس را تشریح کرد.
کد خبر: ۱۱۱۸۷۳
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
اقتصاد گردان

اقتصادگردان- محمد علیخانی عضو شورای شهر تهران، با اشاره به برگزاری جلسه مجمع نمایندگان امید با حضور نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای شهر، نتایج این جلسه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ۱۶ نماینده مجلس از تهران و ۸ نماینده شورای شهر در جلسه روز گذشته حضور داشتند.

علیخانی با بیان اینکه محمدرضا عارف نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ریاست این جلسه را به‌عهده داشت، افزود: آقایان عارف و هاشمی در این جلسه صحبت کردند و سمیع‌الله حسینی‌مکارم سرپرست شهرداری تهران هم گزارشی از شرایط شهرداری ارائه داد. در این جلسه درباره انتخاب شهردار آینده بحث شد و گزینه‌های احتمالی شهرداری مطرح شدند.

وی با اشاره به معیارهایی که برای شهردار آینده در جلسه مطرح شد، افزود: اصلاح‌طلب بودن، پاکدستی، توانمندی، تعامل با سه قوا و نهادهای مختلف جزو معیارهای شهردار آینده مطرح شد.

عضو شورای شهر با بیان اینکه به صورت غیررسمی اسامی چند نفر برای کاندیداتوری شهردار مطرح است، ادامه داد: آقایان محمدابراهیم انصاری‌لاری، محسن هاشمی، سیدمحمدعلی افشانی، پیروز حناچی، وفا تابش و مناف هاشمی به عنوان گزینه‌ها مطرح شده‌اند. همچنین مطرح شد که آقایان بیطرف، حجتی و مهرعلیزاده به برخی دوستان اعلام کرده‌اند که از دولت خارج نمی‌شوند.

علیخانی در واکنش به این سوال که واکنش مجمع به استعفای نجفی و هزینه‌ آن برای اصلاح‌طلبان چه بود؟ تصریح کرد: آقای حق‌شناس در مورد رفتن نجفی صحبت کرد و گفت، شورا از نجفی حمایت کرد و هیچ کوتاهی از سوی شورا در رابطه با استعفا صورت نگرفته است.  این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه در این جلسه مشکلات و اولویت‌های تهران مطرح شد، افزود: کواکبیان نماینده تهران در مجلس، محسن هاشمی را به‌عنوان کاندیدای شهرداری تهران پیشنهاد داد و اعلام کرد ایشان کاندیدای مناسبی برای شهرداری است.

 ساز و کار جدید برای انتخاب شهردار

همچنین محمد سالاری رییس کمیسیون شورای شهر تهران از تدوین ساز و کار جدید برای انتخاب شهردار تهران خبر داد و گفت: در جلسه‌یی با اعضای شورا قرار شد، درخصوص نحوه و شیوه انتخاب شهردار تهران ساز و کار جدیدی را تدوین کنیم، البته ساز و کاری که در انتخاب دکتر نجفی و دیگر گزینه‌های مطرح شده، تعیین شده بود که برخی همکاران اصلاحاتی را درخصوص آن ساز و کار داشتند و با توجه به اینکه شناخت کامل‌تری نسبت به ماموریت‌‌های مدیریت شهری پیدا کردند، اصلاحاتی را مطرح کرده‌اند البته هنوز به گزینه‌های مورد نظر شهرداری ورود نداشته‌ایم.

این عضو شورای شهر خاطرنشان کرد: بعد از نهایی شدن ساز و کار انتخاب شهردار در روز سه‌شنبه، گزینه‌های پیشنهادی برای شهرداری تهران را بررسی خواهیم کرد. وی درخصوص انتخاب شهردار از دیگر طیف‌های سیاسی گفت: قطعا مردم تهران در فرآیند انتخابات آزادانه شرکت و درنهایت تشخیص دادند که شهر تهران با رویکرد اصلاح‌طلبانه اداره شود و باید مبتنی بر برنامه‌های اصلاح‌طلبان باشد.

سالاری با بیان اینکه شهردار منتخب باید بتواند با تمامی طیف‌ها در ارکان حکومت تعاملات مثبتی برقرار کند، گفت: برنامه‌های شورای پنجم که یک شورای اصلاح‌طلب است، باید توسط یک شهردار اصلاح‌طلب اجرا شود. هدف‌ ما از انتخاب یک شهردار اصلاح‌طلب انجام کار سیاسی در شهرداری تهران نیست، بلکه معتقدیم اگر شهرداری به گفتمان اصلاحات اعتقاد نداشته باشد در خدمت‌رسانی به شهر تهران نیز موفق نمی‌شود و این امر با مطالبات مردم تناقض دارد. وی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌های آقای نجفی در شهرداری اجرایی می‌شود یا خیر، گفت: برنامه‌های آقای نجفی در حقیقت برنامه‌های شورا بود، بنابراین شهرداری که در آینده نیز انتخاب می‌شود باید نظرات و برنامه‌های شورا را بپذیرد، البته ممکن است تغییراتی در شیوه و تاکتیک‌های اجرایی و عملیاتی ماموریت‌های مدیریت شهری داشته باشد، اما اساس برنامه‌های آقای نجفی برنامه‌های مصوب شورا بوده است، بنابراین یکی از مطالبات و شروط ما از شهردار منتخب این است که به اصول برنامه‌های گذشته پایبند باشد.

این عضو شورای شهر تهران درمورد گمانه‌زنی‌ها و شایعاتی که درخصوص استعفای آقای هاشمی مطرح می‌شود، گفت: ما در شورای شهر یک جمع هستیم و در حال حاضر چنین بحثی در بین اعضای شورا مطرح نیست و در جلسات بعدی درخصوص گزینه‌های مطرح شده برای شهرداری تهران اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: