:
كمينه:۳°
بیشینه:۱۱°
به‌روز شده در: ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
جلسه مهم دولتی‌ها برای تخصیص ارز، سيف: دلايل غيراقتصادي اثر قبلي خود را در بازار ارز ندارد
همه مصارف ارزی کشور در قالب 10 تا 15 طبقه شناسایی شده است که پیش از این ارز مورد نیازشان را از بازار آزاد تهیه می کردند و از این پس مصارف ارزی آنها را بانک مرکزی تخصیص خواهد داد./ 5 مصوبه دولت براي بازار ارز / بخشنامه نحوه تامین ارز مسافرتی، دانشجویی و بیماران به زودی ابلاغ می شود و جلسه مهمی برای اتخاذ تصمیمات مورد نیاز برای تامین ارز ­بخش های مختلف تولیدی، صنعتی و تجاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار خواهد شد
کد خبر: ۱۱۱۶۰۸
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۶
اقتصاد گردان  – محسن شمشيري
در راستای اجرای تصمیم مورخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ستاد اقتصادی دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز با بهای ۴۲۰۰۰ ریال برای هر دلار که به منظور تثبیت بازار ارز اتخاذ شد، اطلاعیه شماره ۲ یکسان‌سازی نرخ ارز در رابطه با نحوه تأمین ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی به شرح ذیل به استحضار عموم هموطنان می‌رسد:
 ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال به میزان ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می‌شود. میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع به غیر از عراق ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها است.
متقاضیان ارز مسافرتی موظف به ارائه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط هواپیما، ویزای کشور مقصد (در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور به بانک ملی هستند.
متقاضیان باید نسبت به پرداخت معادل ریالی ارز مسافرتی به شعب منتخب بانک ملی اقدام و در مقابل آن سند حسابداری/رسید دریافت کنند.
 پرداخت ارز مسافرتی در باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی (پس از باجه کنترل گذرنامه) و در مقابل دریافت سند حسابداری/ رسید و ممهور کردن گذرنامه متقاضی انجام می شود.
میزان و ترتیبات پرداخت ارز به زائران عتبات عالیات پس از هماهنگی با سازمان حج و زیارت اطلاع رسانی خواهد شد.
تامین ارز درمانی و دانشجویی با رعایت مجموعه مقررات ارزی از طریق بانک های تجارت و سامان کما فی‌السابق ادامه می‌یابد

جلسه مهم دولتی‌ها برای تخصیص ارز 

رئیس کل بانک مرکزی گفت: دستور العمل تأمین ارز خدماتی برای مسافران، دانشجویان و بیماران تا پایان براي اجرا از روز پنج شنبه ابلاغ می شود.
 سیف در پایان جلسه بررسی مسائل ارزی با حضور معاون اول رئیس جمهور گفت: تمام تلاش دولت بر روی تامین ارز مورد نیاز بخش های مختلف با کمترین فرایند و در ساختار منابع و مصارف کشور متمرکز ­شده است.بر اساس ساختار ایجاد شده زمینه برای ایجاد شفافیت و شناسایی متقاضیان ارز در بازار فراهم و به این ترتیب گام موثری برای جلوگیری از پولشویی و ایجاد شفافیت در بازار بانکی برداشته شده است.
سیف افزود: پیرو اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص تامین ارز مورد نیاز بخش خدمات، بخشنامه نحوه تامین ارز مسافرتی، دانشجویی و بیماران به زودی ابلاغ می شودو جلسه مهمی برای اتخاذ تصمیمات مورد نیاز برای تامین ارز ­بخش های مختلف تولیدی، صنعتی و تجاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار خواهد شد.

دلايل غيراقتصادي تاثير قبل را ندارد 

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تصمیمات روزهای اخیر درباره ارز گفت: حرکات دلهره‌آور در مورد اقتصاد کشور، دیگر ایجاد نمی‌شود.
ولی الله سیف در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره آثار و تبعات اجرای تصمیمات اخیر ارزی گفت: خوشبختانه طرح جدید ارزی آثار مثبتی را در زمینه های مختلف داشته است؛ البته هنوز خیلی زود است که ما نسبت به این طرح نظر قطعی بدهیم و آثار مثبت آن را تحلیل کنیم.
وی افزود: اطلاعات جسته و گریخته ای که به بانک مرکزی می رسد نشان می دهد اقدام مثبت و اثربخشی در اقتصاد کشور انجام شده است که آثار و تبعات مقطعی و بلندمدتی دارد.
رییس شورای پول و اعتبار درباره آثار بلندمدت اجرای طرح جدید ارزی اظهار داشت: مجهز شدن کشور و حاکمیت بر بازار اقتصادی کشور و جلوگیری از ضربه پذیر بودن اقتصاد با توجه به توطئه هایی که برای جمهوری اسلامی ممکن است باشد از جمله آثار بلندمدت اجرای این طرح است.
سیف ادامه داد: اجرای این طرح باعث می شود تا استحکام لازم برای مقابله با التهاب آفرینی و فضاسازی استحکام لازم در بخش مالی کشور وجود داشته باشد.واقعیت این است که درآمدهای ارزی به خوبی کفاف تمامی نیازهای وارداتی کالا و خدمات را می دهد و تزلزلی از این بابت وجود ندارد.
وی تاکید کرد: بارها گفته شد که نوسانات اخیر ارزی عامل اقتصادی ندارد و عوامل غیر اقتصادی باعث این موضوع شده اند. با اجرای طرح جدید ارزی بازار کاملا تحت کنترل است و عوامل غیر اقتصادی دیگر نمی تواند آن تاثیر را داشته باشد.با اجرای این طرح، مسئولین اقتصادی کشور این امکان را یافتند تا با استحکام بیشتر به سمت اهداف تعیین شده حرکت کنند.
ولی اله سیف در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص  پیامدهای تصمیم جدید مبنی بر تک نرخی شدن بازار ارز و پیامدهای این تحول در آینده بازار تصریح کرد: امروز ( سه شنبه ) اولین روز تک نرخی شدن بازار ارز بود، به عبارت دیگر بعد از تصمیمات نهایی که در واپسین ساعت های روز قبل اتخاذ شد ابلاغیه بانک مرکزی رسماً به دست بازار رسید و مقدمات اجرای کامل آن فراهم آمد. 
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مزیت های ابلاغیه جدید که منجر به تک نرخی شدن بازار ارز می شود گفت : این تصمیم بهترین تصمیمی بود که در شرایط فعلی می توان اتخاذ کرد؛ راهکاری که ما را در برابر التهاب ها و فضاسازی ها مصون می کند. وی شفافیت را یکی از ویژگی های اساسی این طرح دانست و افزود: با ایجاد این شفافیت از هرگونه ابهام جلوگیری به عمل می آید و این یعنی مقابله جدی با پولشویی و تامین مالی تروریسم که به عنوان یک بحث جدی بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است از سوی دیگر با این مدل  از روند متعادل منابع و مصارف و ترازهای پرداخت اطمینان حاصل خواهد شد.
سیف در توضیح چگونگی محاسبه نرخ 4200 تومان به عنوان قیمت دلار هم افزود: این رقم با توجه  به شرایط موجود  محاسبه شد. پیش از این به جز نرخ مبادله ای نرخ 3800 تومانی هم وجود داشت و نیاز ارزی کشور با این قیمت بر طرف می شد در واقع علیرغم آنچه گروهی می گفتند حجم ارز مبادله در کف بازار اصولا رقم بسیار کوچکی از کل معاملات ارزی در کشور است بنابراین قیمتی که مبنای محسبات قرار گرفت رقمی بین 3800 و 4850 تومان بود که در نهایت با ملاحظات خاص در قیمت نهایی اعلام شده به جمع بندی رسیدیم.
سیف تاکید کرد: در مورد دانشجویان و ارز مورد نیاز بیماران هم بازنگری صورت گرفته و با ابلاغیه جدید انتظار می رود به تدریج ظرف دو روز آینده همه ابهام ها برطرف شود تا هموطنان با هیچ نگرانی رو به رو نباشند .
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص سقف تعیین شده برای مالکیت شخصی ارز هم گفت: برای این که  فضای اقتصادی ما به محلی برای پولشویی تبدیل نشود، هرفردی تنها می تواند تا  10 هزار دلار با خود داشته باشد یعنی اگر به هر دلیلی به منزل فردی مراجعه شود رقم  بالای 10 هزار دلار قاچاق تلقی خواهد شد البته در تمام دنیا هم این  فرمول ها وجود دارد. در خصوص ارز همراه مسافر هم موضوع متفاوت است هر مسافر می تواند تا 5 هزار دلار به همراه خود داشته باشد.  تغییر وظیفه صرافی‌ها

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص نقش صرافی ها در مدل جدید و احتمال خروج آن ها از چرخه توزیع ارز هم گفت: البته صراف ها نقش بسیار مثبتی در تامین نیازهای کشور در مقاطع مختلف بر عهده داشته اند و این نقش در دوره های مختلف به تجارت خارجی و ارتباطات اقتصادی کشور به عنوان تک قیمت دلار کمک کرده در حقیقت صرافی های مجاز همکاران نظام بانکی هستند که مسئولیت‌های خاصی را در تامین نیازهای اقتصادی کشور  برعهده دارند.
سیف با اشاره به ادامه پیش فروش سکه گفت: اسفندماه یک بخشنامه سه بندی از سوی بانک مرکزی ارائه شد تا التهاب در بازار سکه فروکش کند. بخشی از این برنامه هم پیش فروش بود. پیش فروش‌ها در دو بازه زمانی شش و دوازده ماه صورت گرفت اما با ابلاغیه جدید به همین دو بازه زمانی اکتفا نکردیم و بازه زمانی بیشتری تعریف شد.بر این اساس قیمت سکه پیش فروش یک ماهه، یک میلیون و 590 هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و 540 هزار تومان، 6 ماهه یک میلیون 475 هزار تومان، 9 ماهه یک میلیون و 410 هزار تومان، یک ساله یک میلیون و 350 هزار تومان، 18 ماهه یک میلیون 245 هزار تومان و دو ساله یک میلیون 160 هزار تومان  تعیین شده است. 

دارو و كالاي اساسي با دلار 4200 تومان 
سیف همچنین در خصوص سرنوشت درآمد بیشتر حاصل از افزایش قیمت دلار نسبت به نرخ تعیین شده در بودجه سالانه تصریح کرد : با حذف نرخ مبادله ای برخی از کالاها که عمدتا دارو و کالاهای اساسی بودند و با ارز ارزان تر مبادله تامین اعتبار می شدند از این پس با تک نرخ اعلام شده، ارز دریافت خواهند کرد، اما این موضوع به هیچ عنوان دلیلی برای افزایش قیمت آنها نخواهد بود چون بر اساس مدل به نحوی عمل خواهد شد که با توسل به مکانیزم خاصی منابع حاصل از اختلاف قیمت پیش بینی شده در بودجه و قیمت اعلام شده فعلی صرف ثبات قیمت آنها شود.
وی تصریح کرد: بازار پول کشور تحت تاثیر این اقدام ممکن است گرفتار خطرات و خسارت هایی شود بنابراین به ‌جز شرایط فعلی به هیچ عنوان مصلحت نمی‌بینیم نرخ سود سپرده‌ها افزایش یابد.


مبادلات ارزي در بازار ايران 15 درصد دلاري و 5 درصد اسكناس كاغذي است

از سوي ديگر، نهاونديان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: مردم به ویژه تولید کنندگان، وارد کنندگان و صادرکنندگان نگران نباشند زیرا دولت تمامی مصارف ارزی کشور را با نرخ 4200 تومان تأمین می‌کند.
محمد نهاوندیان در برنامه «گفتگوی ویژه خبری» شبکه دو سیما با بیان اینکه تنش های چند هفته اخیر در بازار ارز دلیل اقتصادی نداشت، افزود: میزان صادرات کشور بسیار بیشتر از واردات است و مقدار زیادی مازاد ارز در بازار حساب کالا داریم.با سیاست های جدید در بازار ارز در تلاشیم تا ریشه تأمین مالی قاچاق را بخشکانیم و همه چیز را در این بازار شفاف کنیم.
وی با بیان اینکه تنها 15 درصد از مبادلات خارجی کشور با دلار صورت می گیرد گفت: طرف های تجاری تجارت خارجی ما تغییر کردند و در مسیر انتقال از دلار محوری به یورو محوری هستیم. حجم مبادلات در بازار پول کاغذی ارز کشور تنها 5 درصد است و نباید این بازار پنج درصدی و یا نرخ گذاری های شبانه بر 95 درصد بازار ارز تأثیر بگذارد.
وی گفت: تک نرخی شدن ارز در کشور بر اساس محاسبه تفاضل نرخ تورم داخلی و جهانی صورت گرفت و 4200 تومان تعیین شد.تفاضل نرخ تورم داخلی و جهانی در سه سال 93 تا 95معادل 21.8 درصد و در چهار سال 92 تا 95 معادل 34.2 درصد بود.
نهاوندیان با بیان اینکه وظیفه بانک مرکزی حفظ آرامش نسبی بازار و سیاست اصلی دولت همچنان کنترل نرخ تورم است، گفت: بر پایه نظام شناور مدیریت شده بازار ارز و بر اساس محاسبات کارشناسی با الهام از این بازار، نرخ دلار را 4200 تومان در نظر گرفته ایم.
وی افزود: صادرکنندگان و وارد کنندگان نباید احساس محدودیت کنند، زیرا آزادی عملشان همچنان محفوظ است و صرفاً بنا بر شفافیت است و اینکه درآمد ارزی آنها باید در سامانه مبادلات ارزی بانک مرکزی ارائه و عرضه شود.

15 طبقه نياز ارزي

نهاوندیان گفت: همه مصارف ارزی کشور در قالب 10 تا 15 طبقه شناسایی شده است که پیش از این ارز مورد نیازشان را از بازار آزاد تهیه می کردند و از این پس مصارف ارزی آنها را بانک مرکزی تخصیص خواهد داد.
تا پایان هفته دستورالعمل های بانک مرکزی ابلاغ می شوند و سیستم بانکی در بازار ارز بیش از پیش درگیر خواهد شد و صرافیها هم عملکردشان با توجه به ارتباطشان با سیستم بانکی مشخص می‌شود.از این پس بانکها عهده دار همه مبادلات ارزی کشور خواهند شد و از عملیات صرافی های غیرمجاز به طور رسمی جلوگیری می شود.
نهاوندیان تصریح کرد: با اجرای دستورالعمل های جدید بانک مرکزی، مبادلات ارزی خارج از سامانه مبادلات این بانک، قاچاق تلقی خواهد شد.با اجرای این سیاست ها، خروج غیرقانونی سرمایه از کشور و تأمین مالی قاچاق سخت تر خواهد شد و میدان برای تولید کنندگان و وارد کنندگان قانونی بازتر می شود.

آمادگي براي يك ماه ديگر

نهاوندیان گفت: با اجرای ضوابط جدید بانک مرکزی، عملیات ارزی بدون قاعده متوقف خواهد شد.هیچ کس نباید در خارج از کشور تصور کند از طریق بازار ارز می تواند به اقتصاد ایران صدمه وارد کند.بعضی دولت ها تصور می کنند با تکرار ادعای خروج از برجام و بازگرداندن تحریم ها می توانند جریان رو به رشد اقتصاد ایران را متوقف کنند. تصمیم جدید دولت و نظام در واقع پیش بینی در برابر یک ماه دیگر است که اقدامی احتمالی هیچ گونه صدمه ای در بازار ارز، تولید، صادرات و واردات کشور وارد نکند.این تصمیم اگرچه اقتصادی است اما اقدام سیاسی بجا و مناسبی هم هست.
نهاوندیان تلاطم های سه چهار هفته اخیر در بازار ارز را غیرقابل قبول خواند و افزود: دولت نمی خواهد با سیستم دستوری به بازار ارز ورود کند زیرا این کار باعث فساد و رانت خواهد شد.
وی گفت: زیر پا گذاشتن مقررات بانک مرکزی از این پس جرم تلقی می شود زیرا برای اجرای سیاست های جدید در بازار ارز همه دستگاه های اجرایی، قضایی، امنیتی و انتظامی در کنار هم قرار گرفته اند.گزارش هایی درباره اخلال یا اختلال در بازار ارز وجود دارد که دستگاه‌های امنیتی و قضایی با آنها برخورد خواهند کرد.
نهاوندیان با بیان اینکه بیش از 50 درصد ارز مورد نیاز کشور برای واردات از بازار آزاد تهیه می شد گفت: با تعیین نرخ 4200 تومان ، 60 درصد واردات ما ارزانتر از آن چیزی که بود خواهد شد.
وی افزود: دولت خود را متعهد می داند تا قیمت کالاهای اساسی و دارو را کنترل کند و در این راه از اضافه درآمد ارزی کشور استفاده خواهد کرد.

1.2 ميليون سکه‌ پیش فروش 

از 28 بهمن 96 تا پایان 19 فروردین ماه امسال بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه سکه پیش فروش شد.در سال جاری نیز تا پایان روز ۱۹ فروردین بیش از ۸۹۱ هزار قطعه سکه توسط متقاضیان پیش خرید شده که از این تعداد، پیش فروش حدود ۵۶۲ هزار قطعه سکه به صورت شش ماهه بوده است.

نرخ‌های پیش فروش سکه در 7 سررسید 

بانک مرکزی اعلام کرد: در راستای یکسان سازی نرخ ارز و به منظور همسان سازی بازار سکه به عنوان بازار همراستا با بازار ارز، امکان عرضه سکه به متقاضیان در تمام شعب بانک ملی ایران و با سررسیدهای متفاوت فراهم خواهد شد.
بانک مرکزی بهای سکه پیش فروشی را اینگونه تعیین کرده كه یک ماهه یک میلیون و 590 هزار تومان، 3 ماهه یک میلیون و 540 هزار تومان، 6 ماهه یک میلیون و 475 هزار تومان، 9 ماهه یک میلیون و 410 هزار تومان، یک ساله یک میلیون و 350 هزار تومان، 18 ماهه یک میلیون و 245 هزار تومان و دو ساله یک میلیون و 160 هزار تومان معامله شود اما با توجه به نرخ دلار 4200 توماني و انس جهانی طلا 1344 دلار و 8 سنت و دلار 4200 تومان، این دو نرخ، با احتساب هزینه 20 هزار تومانی ضرب سکه قیمت سكه يا ارزش ذاتي آن یک میلیون و 326 هزار تومانی  است كه اين نرخ با نرخ پيش فروش ها متناسب نيست. 

5 مصوبه دولت براي بازار ارز

حمید پورمحمدی مسئول دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به 5 موضوع که از سوی دولت مصوب شد، اشاره کرده است.
هر فرد که کالا یا خدمتی را صادر می‌کند باید ارز آن را به کشور بازگرداند و نمی‌توان از منابع داخلی مشوق‌، معافیت‌های مالیاتی و انرژی ارزان‌ قیمت به کشور برای صادرات بهره جست اما ارز آن با توجه به شرایط و نیاز داخل به کشور بازنگردد. بنابراین طبق گفته مسئولان تمامی ارز ناشی از صادرات کالاهای غیرنفتی در سامانه‌های ذیربط بانک مرکزی ثبت خواهد شد.
هر فرد حقیقی یا حقوقی که می‌خواهد کالا وارد کند، بانک مرکزی مکلف است ارز آن را تأمین کند. بنا بر تراز ارزی کشور توانایی تأمین این نیازها وجود دارد پس واردکنندگان کالا، تجار و بازرگانان با استفاده از سامانه ثبت سفارش و طی کردن فرایندها به آسانی می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از بانک مرکزی و بانک‌ها و صرافی‌های مربوطه مجاز تأمین کنند.
قوانین و مقرراتی در کشور وجود دارد (از جمله قانون مبارزه با قاچاق و مقررات مربوط به بانک مرکزی) که باید مبدأ و منشأ ارز مشخص شود که نقش بی‌بدیل و تعیین‌کننده‌ای در شفافیت ارزی کشور داشته و به نوعی پیامدهای این شفافیت خلع ید کردن سوء استفاده‌ کنندگان و قاچاقچیان خواهد بود، زیرا در این مکانیزم اگر ارز ناشی از صادرات و ارز حواله‌ای برای ثبت سفارش واردات در زنجیره‌های متعدد کنترل و رصد شود، با تقاطع‌گیری آن می‌توان از قاچاق و نیز عوامل برهم‌زنندگی ثبات این بازار جلوگیری کرد.
طبق مصوبه دولت این تصمیمات عام‌شمول بوده و هر فرد حقیقی و حقوقی که می‌خواهد کالا وارد یا صادر کند باید از آن تبعیت کرده و نسبت به اجرای آن متعهد باشد.
لزوم ساماندهی صرافی‌ها و برخورد نهادهای امنیتی و انتظامی با غیرمجازها و دلالان و برهم زنندگان ثبات و ایجاد کنندگان التهاب و هیجان در بازار ارز
براساس بررسی‌ برخی نهادهای ناظر بر بازار ارز، بیش از 4 هزار دلال سرپایی و 153 صرافی‌ غیرمجاز در تهران وجود دارد که البته این تعداد، صرافی‌های غیرمجازی هستند که تابلوی صرافی‌ دارند.
علاوه بر این، صرافان بدون تابلو یکی دیگر از بازیگران بازار ارز هستند که آمار دقیقی از تعداد آنها در دست نیست.
بررسی دقیق‌تر بازیگران بازار ارز نشان می‌دهد، تعداد زیادی از دلالان سرپایی نماینده و کارمند صرافان بدون تابلو و غیرمجاز هستند و برای امکان جولان‌دهی بیشتر در بازار ارز و کسب سود از سوی این صرافان به خدمت گرفته شده‌اند.
طبق بررسی‌ها خریدار بخش عمده ارز تزریق شده به بازار در دو ماه از سال گذشته، حدود 160 نفر بوده‌اند و این 160 نفر جزء بازیگران اصلی بازار ارز هستند و از حجم قابل توجه ارز تزریق شده 10 درصد توسط یک خانواده خریداری شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: