:
كمينه:۸°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۶
مدیرعامل ستاد معاینه فنی گفت: در تمامی مراکز شهر تهران قابلیت انجام و اخذ معاینه فنی ویژه امکان‌پذیر است و تمامی خودروها با اخذ این معاینه فنی مشمول تخفیف ۲۰درصدی برای تردد در محدوده طرح ترافیک خواهند شد
کد خبر: ۱۱۱۲۹۴
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۸
اقتصاد گردان - مدیرعامل ستاد معاینه فنی گفت: در تمامی مراکز شهر تهران قابلیت انجام و اخذ معاینه فنی ویژه امکان‌پذیر است و تمامی خودروها با اخذ این معاینه فنی مشمول تخفیف ۲۰درصدی برای تردد در محدوده طرح ترافیک خواهند شد. 
به گزارش ایلنا، سیدنواب حسینی‌منش با تقدیر از شهروندان قانونمدار اظهار کرد: ارتقای آگاهی شهروندان از مزایای انجام معاینه فنی قبل از سفر و احساس مسوولیت ایشان موجب شده که هر سال میزان مراجعات در این ایام افزایش و رشد مثبت داشته باشد. در ایام نوروز همچون سنوات گذشته در روزهای تعطیل حداقل ۳مرکز و در روزهای معمولی تمامی مراکز با تمام ظرفیت کاری فعال بوده‌اند.  حسینی‌منش افزود: مراکز معاینه فنی شهر تهران در برخی از بازه‌های زمانی همانند ایام نوروز به علت افزایش حجم مراجعات دارای طول صف و مدت انتظار طولانی‌تری در مقایسه با ایام معمولی هستند از این رو، از شهروندان تقاضا می‌شود نسبت به مدیریت زمان مراجعه به مراکز اقدام و قبل از اتمام اعتبار معاینه فنی خودرو خود در زمان‌های عادی به یکی از مراکز مراجعه کنند. شهروندان می‌توانند برای اطلاع از وضعیت شلوغی مراکز با ارسال عدد ۱ به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۱۲ از آخرین وضعیت زمان معطلی و طول صف در مراکز مطلع شوند. همچنین می‌توانند با استفاده از سامانه نوبت‌دهی جهت جلوگیری از اتلاف وقت با تعیین وقت قبلی در زمان و مکان مورد نظر مراجعه کنند.

وی در ارتباط با وضعیت مردودی خودرو‌ها و اهمیت بحث معاینه فنی در ارتقای ایمنی تصریح کرد: در سال ۹۶ حدود ۱۲درصد از یک میلیون و پانصد هزار دستگاه خودرو مراجعه‌کننده به مراکز معاینه فنی از تست ترمز مردود شده‌اند این بدان معناست که نقص ترمز ۱۸۰هزار دستگاه خودرو توسط تجهیزات تشخیص و رفع ایراد شده در مراکز معاینه فنی حداقل ۱۸ آیتم مربوط به آلایندگی و ایمنی کنترل می‌شود که آزمون ترمز یکی از این آیتم‌هاست.  حسینی‌منش درخصوص معاینه فنی ویژه اظهار کرد: درحال حاضر در تمامی مراکز شهر تهران قابلیت انجام و اخذ این معاینه فنی امکان‌پذیر است و تمامی خودروها با اخذ این معاینه فنی مشمول تخفیف ۲۰درصدی جهت تردد در محدوده طرح ترافیک خواهند شد. هزینه مربوط به انجام معاینه فنی ویژه با معاینه فنی معمولی کاملا یکسان بوده و تنها در فرآیند تست آلایندگی و حدود مجاز گازهای آلاینده خروجی از اگزوز با یکدیگر متفاوت هستند. خودروهای انژکتوری در صورت سلامت کارکرد موتور و کاتالیست به راحتی می‌توانند معاینه فنی ویژه را اخذ کنند. میزان مردودی خودروها در تست آلایندگی حدود ۲۹درصد است که ۱۴درصد از آن مربوط به مردودی خودروها در معاینه فنی ویژه است.  مدیرعامل ستاد معاینه فنی در پایان تاکید کرد: با عنایت به اعمال جریمه معاینه فنی به صورت مکانیزه توسط دوربین، شهروندان حتما مدت اعتبار معاینه فنی خود را کنترل کنند و جهت مدیریت زمان مراجعه ۱۰روز قبل از پایان اعتبار معاینه فنی به مراکز مراجعه کنند.

 امکان تکمیل ثبت‌نام سهمیه‌های خاص 

همچنین مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران گفت: بیش از 30 هزار نفر تا پایان تعطیلات نوروزی در سامانه حساب شهروندی برای طرح ترافیک جدید ثبت‌نام کرده‌اند و از چهارشنبه (پانزدهم فروردین) برخی سهمیه‌های خاص نیز امکان بارگذاری مدارک خود را خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، محمد فرجود گفت: سامانه حساب شهروندی، به نشانی my. tehran. ir که از اواخر سال گذشته برای ثبت‌نام طرح ترافیک جدید راه‌اندازی شد در طول روزهای گذشته و حتی تعطیلات نوروز بدون کوچک‌ترین اختلالی فرآیند ثبت‌نام طرح ترافیک را انجام داده است و تاکنون بیش از 30 هزار نفر اطلاعات و درخواست خود را ثبت کرده‌اند که پیش‌بینی می‌شود با آغاز روزهای کاری سال جدید این آمار بسیار بیشتر شود.  او افزود: خبرنگاران و جانبازان عزیز هم می‌توانند از روز چهارشنبه پانزدهم فروردین ماه مدارکی را که در راهنمای سامانه وجود دارد بارگذاری و ثبت‌نام خود را تکمیل کنند. فرآیند و شیوه‌نامه تخصیص طرح ترافیک به سهمیه‌های خاص برعهده اداره صدور آرم معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران تاکید کرد: ساکنان محدوده طرح ترافیک باید توجه داشته باشند برای ثبت‌نام و بهره ‌گرفتن از امتیازات و تمهیدات طرح ترافیک حتما باید عوارض نوسازی و پسماند خود را پرداخت کرده باشند و بدهی به شهرداری تهران نداشته باشند و باید ملک موردنظر حتما مسکونی باشد. مستاجران یا کسانی که به شکل شراکتی از واحد مسکونی بهره می‌برند نیز پیش از ثبت‌نام باید برای گرفتن یک سهمیه به توافق رسیده باشند. او گفت: در بخش حمل و نقل عمومی مالکان آژانس‌ها باید ابتدا در سامانه موسسات اتومبیل کرایه به نشانی

http://taxi-agency.tehran.ir ثبت‌نام کنند ولی راننده‌های موسسه در همان سامانه حساب شهروندی اطلاعات شخصی و خودروشان را به ثبت برسانند.  به گفته فرجود، شهروندان توجه داشته باشند برای ثبت‌نام در سامانه محدودیت زمانی ندارند، اما برای ورود به محدوده طرح ترافیک در هر زمانی باید قبل از آن اقدام به ایجاد حساب شهروندی و ثبت‌نام در سامانه نمایند و مراحل خرید و رزرو طرح را انجام دهند در غیر این‌ صورت مشمول جریمه خواهند شد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در پایان به شهروندان توصیه کرد پیش از ثبت‌نام، راهنمای سامانه و همچنین پرسش‌های متداول (FAQ) را به‌طور کامل مطالعه کنند.

 شرایط احراز هویت خبرنگاران

برای دریافت آرم طرح ترافیک

مشاور معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران گفت: طرح ترافیک به خبرنگارانی تعلق می‌گیرد که بیمه آنها خبرنگاری رد شده باشد یا ۱۰ اثر منتشره در ۳ ماه پایانی سال ۹۶ را ارائه کنند. پیرحسینلو در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه آیین‌نامه تخصیص آرم طرح ترافیک به خبرنگاران تدوین و به شورای شهر ارسال شده است، گفت: در پایان سال 96 این آیین‌نامه تدوین شده بود اما به‌دلیل تعطیلات ارسال نشد و فکر می‌کنم امروز به دست شورا برسد.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته برخی‌ها که واقعا خبرنگار بودند و کار خبری انجام می‌دادند و مستحق دریافت آرم طرح ترافیک بودند ولی طرح ترافیک دریافت نمی‌کردند، گفت: اما افراد مختلف به نام خبرنگار طرح ترافیک دریافت می‌کردند چراکه ضوابط مشخصی نبود و براساس یک رویه این کار انجام می‌شد که اشکالاتی بر آن وارد بود. وی با اشاره به اینکه شورای شهر در مصوبه خود تخفیفی به خبرنگاران در دریافت طرح ترافیک داده است، گفت: قرار شد برای توزیع آرم آیین‌نامه‌یی تدوین شود که این آیین‌نامه در فرآیندی با حضور نماینده وزارت ارشاد، نماینده مرکز ارتباطات شهرداری و نمایندگانی از تشکل‌های صنفی خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری تدوین شد.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته به تمام دارندگان کارت خبرنگاری آرم تعلق می‌گرفت، گفت: اما امسال ضوابط دیگری برای این کار درنظر گرفته شده است.

مشاور معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران درخصوص این ضوابط گفت: ابتدا باید خبرنگاران معرفینامه‌یی از محل کار خود اخذ کنند و همچنین مدرکی دال بر اشتغال مستمر ارائه کنند.

وی اضافه کرد: معرفینامه باید از طرف موسسه خبری یا از تشکل‌های صنفی خبرنگاران باشد. همچنین درخصوص مدارک دال بر اشتغال مستمر باید بیمه تامین اجتماعی افراد خبرنگار ارسال شده باشد یا بیمه خبرنگاری وزارت ارشاد را داشته باشد و اگر بیمه آنها خبرنگاری نباشد باید 10 آثار سه ماه پایانی سال 96 را ارسال کنند.

پیرحسینلو اضافه کرد: افراد باید مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک تحویل دهند.

وی ادامه داد: تلاش می‌کنیم کسانی که خبرنگار باشند و مدارک مورد نیاز را ارائه دهند، حتی‌الامکان طرح ترافیک دریافت کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: