:
كمينه:۴°
بیشینه:۱۰°
به‌روز شده در: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۴:۴۷
فرش‌های شهر ملایر با قدمت بیش از یک قرن برای نخستین‌بار در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ۱۸ بهمن به نمایش گذاشته می‌شود.
کد خبر: ۱۰۸۲۸۱
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷
اقتصادگردان_ به نقل از روابط عمومی‌کاخ گلستان، مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان گفت: این مجموعه برای معرفی فرش‌های دوره قاجار به شکل دوره ای نمایشگاه‌های مختلفی در این مجموعه فرهنگی و تاریخی برگزار می‌کند، پیش از این ۲ نمایشگاه «برگزیده‌ای از قالیچه‌های کاخ گلستان» و «فرش‌های باغی قاجاری» از گنجینه فرش‌های نفیس کاخ گلستان با طرح‌های مختلف برگزار شده و تا کنون ۲۶ تخته فرش و قالیچه به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: در سومین نمایشگاه فرش‌های کاخ گلستان که به  فرش‌های ملایر اختصاص دارد، ۱۷ تخته فرش که قدمت آنها به بیش از یک  قرن می‌رسد به نمایش گذاشته می‌شود.

نصرتی تصریح کرد: در گنجینه این مجموعه تاریخی ۳ گروه از فرش‌های شاخص شناسایی شده است، گروه نخست مربوط به جنوب خراسان منطقه بیرجند (درخش) بوده و از نظر طرح، رنگ و ابعاد در میان فرش‌های کاخ گلستان منحصر به فرد است، گروه دوم فرش‌های استان مرکزی شامل شهرهای اراک، ساروق، فراهان و مشک آباد است که از نظر تنوع، تعداد و طرح‌های به کار رفته بی نظیر بوده و گروه سوم نیز به فرش‌های ملایر اختصاص دارد که از نظر تنوع طرح و تعداد جز شاخص ترین فرش‌ها در ایران و دنیا محسوب می‌شود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان اظهار کرد: فرش ملایر جز فرش‌های بخش مرکزی ایران به شمار می‌رود، در این بخش مراکز قالی بافی مهمی‌در شهرهایی مانند همدان، اراک بخشی از بیجار و بخشی از کرمانشاه فعالیت داشتند، این مراکز به جز کرمانشاه بیشتر به شکل روستاهایی بودند که در دوره قاجار به شهر تبدیل شده است، مناطقی مانند بیچار اراک، ملایر و سنندج زمانیکه شهر شدند، بر اساس سیاست رایج آن دوره هنرمندان و صنعتگرانی را از شهرهای هم جوار برای کمک به پیشرفت شهر دعوت می‌کردند و علاوه بر آن گروه‌های زیادی از روستاییان و عشایر نیز به این شهرها می‌آوردند.

وی ادامه داد: سکونت این ۲ گروه در شهرها باعث شد تا فرش‌های شاخصی با تعداد زیاد تولید شود مانند فرش ملایر و ساروق که دارای نظم و ظرافت فرش‌های شهری بوده و از حس آزاد و غریزی فرش‌های روستایی و عشایری نیز بهره برده است.

نصرتی درباره ویژگی فرش‌های ملایر گفت: شهر ملایر که برخی از روستاهای آن مانند «جوزان»، «مانیزان» و «میشن» قدمتی تاریخی دارد با بهره مندی از فرهنگ اقوام کرد و لر (لک) توانسته بر روی فرش‌های این بخش از سرزمین ایران نقوشی بدیع و با هویت با تأثیرپذیری از فرهنگ شهری خلق کنند.

وی ادامه داد: فرش ملایر از استحکام و درهم فشردگی فرش سنندج، نقوش گل آذین فرش‌های بیجار، لطافت و نرمی‌فرش‌های همدان و ساروق بهره برده است، همچنین کیفیت درونی و ذاتی فرش ملایر باعث شده تا مهر و نشان ویژه خود را داشته باشد.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصریح کرد: شهر ملایر از مراکز مهم فرش بافی در سبک روستایی ایران به شمار می‌رود و قالی بافی آن شباهت زیادی به منطقه ساروق و اراک دارد، همچنین مراکز عمده فرش بافی آن به ۲ گروه روستایی شمال ملایر مانند «حسین آباد»، «ازندریان»، «کسب» و «ننج» که به شیوه قدیمی‌می‌بافتند و روستاهای شرق و جنوب شرق ملایر که شهری باف بودند مانند «جوزان»، «مانیزان»، «میشن»، «پری»، «ترسک سفلی و علیا»، «زنگنه»، «طایمه» و «بیغش» تقسیم می‌شود.

سومین نمایشگاه فرش‌های کاخ گلستان ۱۸ بهمن ساعت ۱۱ با حضور مسئولان میراث فرهنگی افتتاح و از کتاب نمایشگاه نیز رونمایی می‌شود و به مدت ۱۰ روز در عمارت چادرخانه از ساعت ۹ تا ۱۵ میزبان علاقه مندان به هنر فرش بافی است.

منبع: خبرگزاری مهر
نام:
ایمیل:
* نظر: