:
كمينه:۱۳°
بیشینه:۲۵°
به‌روز شده در: ۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۸
بزرگترین پردیس صنایع دستی شمال کشور در جهت معرفی توانمندی های هنرمندان صنایع دستی و صادرات محصولات صنایع دستی منطقه و کشور توسط سازمان منطقه آزاد انزلی سال آینده به بهره برداری می رسد.
کد خبر: ۱۰۶۶۹۴
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۳
 اقتصادگردان_ به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در آیین تجلیل از هنرمندان و برگزیدگان صنایع دستی این منطقه اظهار داشت: با بهره برداری از آن تحول بزرگی در بخش تولید و صادرات صنایع دستی منطقه و استان فراهم می شود.
    
    وی خاطرنشان کرد: این حرکت فرهنگی، اقتصادی موجب تثبیت فرهنگ اصلی ایرانی و ارتقاء اقتصادی ساکنان بومی منطقه و افزایش صادرات محصولات صنایع دستی خواهد شد.
    
    مسرور با اشاره به اینکه با افزایش تنوع و حجم تولیدات ، ظرفیت صنایع دستی این منطقه در سطح کشور در حال مطرح شدن است افزود: در سال های اخیر ظرفیت های گردشگری منطقه توسعه یافته و حجم گردشگران داخلی و خارجی رشد قابل توجهی داشته است.
    
    وی تصریح کرد: با تمهیدات انجام شده از سوی این سازمان ، مجتمع پردیس صنایع دستی اولین مکانی خواهد بود که مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گیرد و صنایع دستی منطقه و گیلان در سطح ملی نمود قابل توجهی خواهد داشت.
    
    وی ، اقدامات حمایتی در حوزه های آموزش، تولید، ایجاد شرایط لازم جهت عرضه و فروش محصولات در نمایشگاه های داخلی و خارجی را از دیگر اقدامات موثر این سازمان برای حمایت از تولید صنایع دستی عنوان کرد.
    
    در ادامه مرتضایی عضو هیات مدیره با تشریح برگزاری دوره های آموزشی حصیر بافی، رشتی دوزی، گلیم بافی، فرش بافی با بهره گیری از توان هنرمندان صنایع دستی منطقه آزاد انزلی در چهار سال گذشته یادآور شد: محصولات صنایع دستی تولیدی هنرمندان در نمایشگاه هفتگی صنایع دستی منطقه عرضه می شود.
    
    وی اضافه کرد: همچنین کارآموزان صنایع دستی پس از گذراندن دوره های آموزشی به صندوق کارآفرینی امید معرفی می شوند تا براساس تفاهم نامه منعقد شده منطقه آزاد انزلی با صندوق کار آفرینی، از تسهیلات اشتغالزایی استفاده کنند.
    
    مرتضایی حمایت از مشاغل خانگی بومی منطقه، ایجاد ارزش افزوده در کسب و کار محلی، نگاهداشت ذخیره های فرهنگی منطقه در حوزه صنایع دستی و ایجاد اشتغال از طریق درآمد زایی ریالی و ارزی مهمترین دلایل حمایت سازمان منطقه ازاد انزلی از تولیدات محصولات صنایع دستی اعلام و خاطرنشان کرد: تاکنون از منطقه آزاد انزلی چهار مرحله صنایع دستی تولیدی هنرمندان این منطقه به کشور های منطقه صادر شده است.
    
    در پایان این مراسم از هنرمندان صنایع دستی منطقه با اهدای لوح یادبود و هدایای نفیس تجلیل به عمل آمد.
    
    منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است. کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند. 
    
    قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است. 
    
    مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی - بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی - تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است. 


منبع: ایرنا

نام:
ایمیل:
* نظر: