:
كمينه:۶°
بیشینه:۱۳°
به‌روز شده در: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۶
نوسان قیمت سکه و رشد نرخ دلار در 17 دي 96
صرافی‌های پایتخت هر دلار آمریکا را با ۵۱ تومان رشد نسبت به روز شنبه ۴ هزار و ۳۳۹ تومان ‌فروختند. همچنین هر یورو با ۵۳ تومان کاهش ۵ هزار و ۳۰۸ تومان و هر پوند انگلیس نیز با ۶۳ تومان افت، ۵ هزار و ۸۴۶ تومان داد و ستد شد
کد خبر: ۱۰۶۴۶۹
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۷
اقتصاد گردان -   روز يكشنبه 17 دي 96 به دليل تعطيلي بازار جهاني، نرخ انواع ارز مبادله اي و نرخ اونس ثابت ماند. اونس جهاني در قيمت 1319 دلار تثبيت شده و دلار 3608.9 تومان، پوند 4896.5 تومان و یورو 4341.1 تومان معامله شد. 


 در بازار آزاد ارز نيز، صرافی‌های پایتخت هر دلار آمریکا را با ۵۱ تومان رشد نسبت به روز شنبه ۴ هزار و ۳۳۹ تومان ‌فروختند. همچنین هر یورو با ۵۳ تومان کاهش ۵ هزار و ۳۰۸ تومان و هر پوند انگلیس نیز با ۶۳ تومان افت، ۵ هزار و ۸۴۶ تومان داد و ستد شد.
در بازار طلا نيز به دنبال افزايش نرخ دلار، هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۹۵۰ تومان افزایش ۱۳۶ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد و  قیمت انواع سکه در یازار تهران نوسان داشت به طوری نرخ سکه طرح جدید رشد و سایر انواع سکه افت داشت. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۷ هزار تومان افزایش، یک میلیون و ۴۶۷ هزار تومان داد و ستد می‌شد.
اما ساير انواع سكه با افت قيمت مواجه شدند.هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۱۸ هزار تومان کاهش، یک میلیون و ۴۴۷ هزار تومان فروخته شد. هر قطعه سکه نیم بهار آزادی نیز با ۸ هزار تومان افت ۷۲۲ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه ربع بهار آزادی نیز ۴۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان داد و ستد شد که ۶ هزار تومان کاهش داشت. قیمت هر قطعه سکه گرمی نیز با ۲ هزار تومان افت نسبت به روز گذشته، ۲۸۰ هزار تومان تعیین شده بود.

140میلیارد تومان درآمد حراج سكه در بانك كارگشايي 

مدیرعامل بانک کارگشایی اعلام کرد: تاکنون 140 میلیارد تومان از محل فروش 140 هزار سکه تمام و نیم سکه وصول شده است.
مسعود سلیمانی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به فروش 140 هزار سکه از ابتدای دوره حراج سکه تاکنون، اظهارداشت: تقریبا نیمی از سکه‌های فروخته شده تمام بهار و 50 درصد دیگر نیم سکه بوده است. درآمد حاصل از فروش این 140 هزار سکه، 140 میلیارد تومان است که به حساب بانک مرکزی واریز شده است.
تاکنون 17 حراجی عرصه سکه در این مدت برگزار شده است و از مجموع درآمد حاصله، 9 درصد از بهای سکه به عنوان مالیات بر ارزش افزوده، به حساب سازمان امور مالیات منظور خواهد شد.

 انگلیس از پول دیجیتال پشیمان شد

در حالیکه چند روز پیش بانک انگلیس اعلام کرده بود که تا یکسال آینده ارز رمزنگار متصل به پوند را معرفی خواهد کرد، در تازه ترین موضع گیری خود اعلام کرد که در حال حاضر برنامه ای در این راستا ندارد.
به گزارش کوین دسک، بانک مرکزی انگلیس رسما اعلام کرد که در حال حاضر برنامه ای برای انتشار ارز دیجیتالی خود در بحبوحه نگرانی های این بانک در ارتباط با تاثیر آن بر روی سیستم مالی خود ندارد.
در همین حال بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد که در حال حاضر عرضه ارز رمزنگار متصل به پوند را در دستور کار ندارد؛ اما تحقیقات خود را در این خصوص ادامه خواهد داد.
این اظهارات بانک مرکزی انگلیس درست چند روز بعداز اینکه این بانک اعلام کرده بود که یکی از واحدهای تحقیق آن در حال بررسی برای معرفی نوعی ارز رمزنگار متصل به پوند است، به میان می آید. بانک انگلیس اعلام کرد که یکی از دلایل انصراف عرضه پول دیجیتال از سوی بانک انگلیس به نگرانی این بانک در مورد توقف احتمالی استفاده مردم از حساب ها در بانک های بازرگانی و سرازیر شدن آنها به سیستم پرداخت دیجیتال بانک انگلیس برای انجام تراکنش و خرید کالا است.
بانک انگلیس اعلام کرد که هجوم سیل مردم به ارز رمزنگار بانک انگلیس می تواند منجر به تمام شدن پول نقد بانک های بازرگانی برای قرض دادن شود که در نهایت ممکن است که یک اختلال و نابسامانی در اقتصاد بریتانیا پدیدار شود.
همچنین بانک انگلیس به این نکته اشاره کرد که تقاضا برای پول کاغذی، «کشش دار» است و می توان آن را بوسیله تغییرات در نرخ بهره کنترل کرد؛ اما این مسئله در مورد ارزهای دیجیتال که آیا می توانند دارای تداوم رشد باشند، در هاله ای از ابهام قرار دارد و این موضوع در نهایت قدرت این ارزها را برای بکارگیری نرخ های بهره بمنظور مدیریت ثبات مالی تضعیف می کند.
پیش از این واحد تحقیقات بانک انگلیس اعلام کرده بود که انتظار می رود ارز رمزنگار متصل به پوند تا یکسال آینده عرضه شود

نام:
ایمیل:
* نظر: