:
كمينه:۱۳°
بیشینه:۲۵°
به‌روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۸
در سال ۲۰۱۷ بانک‌های چینی محدودیت‌های زیادی را بر اساس بخشنامه FATF برای تجار، دانشجویان و ایرانی‌های مقیم چین ایجاد کردند؛ محدودیت‌هایی که همچنان ادامه دارد.
کد خبر: ۱۰۶۴۶۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۴
اقتصاد گردان -  بانک مرکزی با بسته شدن حساب‌های بانکی غیرفعال شرکت‌های ایرانی در چین رایزنی‌های جدیدی را با این کشور آغاز کرد.به گفته یکی از مقامات ارشد بانک مرکزی این انسداد نیز در روزهای جاری انجام نشده و بسیاری از شرکت‌ها از ماه‌ها پیش با این مشکل دست به گریبانند. بانک مرکزی نیز دوباره دست به کار شده و مذاکرات تازه ای را با مقامات چینی آغاز کرده است.
گفته می‌شود، چین در ماه‌های اخیر به دلیل تطابق با ارزیابی‌های صندوق بین‌المللی پول (IMF) این اقدامات را انجام می‌دهد. ناگفته نماند بانک‌های ایرانی نیز از سال گذشته تطابق با استانداردهای بین‌المللی را در دستور کار قرار داده‌اند و بانک مرکزی نیز در راستای رایزنی‌های خود با چینی‌ها، اقدامات بانک های ایران را در این زمینه ارائه کرده است.
سیدحسین سلیمی در گفتگو با ایبِنا درباره اخبار منتشر شده درباره بسته شدن حساب شرکت‌های ایرانی در چین گفت: پیش از این حساب افراد حقیقی و دانشجویان در چین بسته شده بود اما در روزهای اخیر این موضوع به شرکت های ایرانی فعال نیز رسیده است. این موضوع تنها شامل حساب بانکی شرکت‌های ایرانی نمی شود و دلیل آن نیز سخت‌گیری کشورها در اجرای مقررات FATF و قوانین پولشویی است.
اسدالله عسگراولادی رییس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره مشکلات بانکی گفته است: متاسفانه هنوز در تبادلات بانکی با مشکل روبه رو هستیم که قرار است نمایندگان بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در قالب سفری به چین این موضوع را بررسی و برطرف کنند تا از محل فروش نفت به فاینانس‌ها عمل شود.مسعود خوانساری؛ رییس اتاق بازرگانی تهران نیز از برگزاری جلسه‌ای با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه طی هفته آینده برای بررسی و پیگیری این موضوع خبر داده است

نام:
ایمیل:
* نظر: