:
كمينه:۱۳°
بیشینه:۲۵°
به‌روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۸
16 درصد تسهيلات مسكن مهر در تهران پرداخت شده است
20 درصد تسهيلات مسكن مهر در دولت روحاني و 80 درصد در دولت احمدي نژاد پرداخت شده است
کد خبر: ۱۰۳۰۳۷
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۵
اقتصاد گردان  -مسعود ایزدی مدیر امور ارتباطات و بازاریابی بانک مسکن گفت: طی دوره۱۰ ساله ۸۶ تاکنون حدود ۴۹ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت پروژه‌های مسکن مهر در سراسر کشور پرداخت شده است.از اين رقم 80 درصد آن بيش از 39 هزار ميليارد تومان قبل از دولت يازدهم و در دولت احمدي نژاد و 20 درصد آن يعني بيش از 9 هزار ميليارد تومان در دولت روحاني پرداخت شده است و البته از كل اين مبلغ نزديك به 16 درصد يا 7746 ميليارد تومان  تنها متعلق به  مناطق غرب و شرق تهران بوده است.

 غرب تهران با پرداخت ۲۵۴ هزار و ۶۹۷ فقره تسهیلات به ارزش مجموعا چهار هزار و ۵۸۰ میلیون تومان در صدر مدیریت‌های استانی قرار گرفته است و پس از آن شرق تهران در رتبه دوم قرار دارد که از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر تا کنون مجموعا سه‌ هزار و ۱۶۶ میلیارد تومان تسهیلات در قالب ۱۹۹ هزار و ۱۶۸ فقره پرداخت کرده است.
از کل ۲ میلیون و ۳۵۸ هزار و ۶۰۳ واحد مسکونی مهر، ‌ نزدیک به ۲۵۰ هزار واحد مسکونی در مجموعه شهری تهران ساخته شده است. این واحدها در شهرهای جدید اطراف تهران و همچنین در شهرستان ­های واقع در استان روی زمین­ های دولتی بنا شده است.
به گزارش هیبنا، مسعود ایزدی اعلام کرد: نزدیک به دو میلیون و ۴۰۰ هزار فقره تسهیلات مسکن مهر طی ۱۰ سال گذشته به پروژه‌های ۹۹ ساله و همچنین ساخت و سازهای مشمول دریافت تسهیلات مسکن مهر پرداخت شده است. این حجم تسهیلات برای ساخت ۲ میلیون و ۳۵۸ هزار واحد مسکونی در سراسر شهرهای کشور در اختیار سازنده ­ها قرار گرفته است.
وی با تشریح عملکرد تامین مالی مسکن مهر در سه برش زمانی ابتدای طرح تا ابتدای دولت یازدهم، ابتدای دولت یازدهم تا پایان آن دولت و همچنین ماه­‌های گذشته از فعالیت دولت دوازدهم، افزود: از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر در سال ۸۶ تا آغاز دولت یازدهم (نیمه مرداد ۹۲) مجموعا ۳۹ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پرداخت کرد که این روند در چهار سال دولت یازدهم نیز ادامه داشت به نحوی که ۹ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان تسهیلات نیز در این دوره زمانی بابت ساخت و تکمیل مسکن مهر پرداخت شد.
وي تاکید کرد: افزون بر این،  در دولت دوازدهم نیز روند پرداخت تسهیلات به پروژه مسکن مهر به رغم تنگنای مالی و پایان خط اعتباری اختصاص داده شده برای این طرح متوقف نشد بلکه از شیوه جایگزین خط اعتباری برای تامین مالی پروژه‌های مسکن مهر استفاده کرد. در شیوه جایگزین،  از محل بازگشت تسهیلات پرداختی به همین پروژه ­ها ناشی از پرداخت اقساط تسهیلات­ گیرنده­‌ها (کسانی که واحدهای مسکونی مهر خود را دریافت کرده ­اند و ماهانه اقساط تسهیلات را پرداخت می ­کنند)، مجدداً منابع مالی لازم برای پرداخت به پروژه ­های در حال ساخت را تامین كرده اند. طی ماه‌های سپری شده از عمر دولت دوم تدبیر و امید به عنوان سومین برش زمانی، حدود ۵۳۱ میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پرداخت شد. این رقم در قالب ۲۰۰ فقره تسهیلات که عمدتا مربوط به مصوبه دولت در خصوص افزایش سقف تسهیلات واحدهای نیمه‌ تمام از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان است، پرداخت شده است.

فروش اقساطي بيش از دولت قبل

از آغاز اجرای این طرح تا نیمه مرداد ۹۲ (آغاز دولت یازدهم) مجموعا ۸۱۰ هزار و ۸۰۰ واحد مسکن مهر در قالب فروش اقساطی به متقاضیان واگذار شد و به این ترتیب زمینه وصول ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مطالبات این بانک در بخش مسکن مهر فراهم شد.این در حالی است که عملکرد چهار سال دولت یازدهم در بخش فروش اقساطی واحدهای مسکن مهر قوی‌تر از دوره شش ساله قبل از آن بوده است. بر این اساس تنها در دولت یازدهم ۹۵۶ هزار و ۷۰۰ فقره کارت قسط برای کسانی که واحدهای مسکن مهر در قالب قرارداد فروش اقساطی به آن ها واگذار شده است، صادر و در نتیجه زمینه وصول حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از مطالبات مسکن مهر در سنوات آتی فراهم شده است.فروش اقساطی واحدهای مسکن مهر همچنان ادامه دارد، طوری که در برش زمانی چند ماهه سپری شده از دولت دوازدهم نیز، ۱۸ هزار کارت قسط برای خریداران مسکن مهر صادر شده است. به این ترتیب با فروش اقساطی یک میلیون و ۷۸۵ هزار واحد مسکن مهر از کل دو میلیون و ۴۰۰ هزار واحد، تا کنون زمینه وصول ۴۰ هزار میلیارد تومان از کل ۴۹ هزار و ۱۳۰ میلیارد و ۴۵۱ میلیون تومان تسهیلات مسکن مهر پرداخت شده به پروژه‌های مسکن مهر فراهم شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: