:
كمينه:۱۶°
بیشینه:۲۸°
به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۱
رئیس صنعت و معدن استان زنجان با اشاره به شناسنامه‌دار شدن دارهای قالی گفت:
رئیس صنعت و معدن استان زنجان با اشاره به شناسنامه‌دار شدن دارهای قالی گفت: سه طرح فرش استان زنجان شامل "قلتوق"، "بیدگینه" و "خمسه" به ثبت ملی رسید.
کد خبر: ۱۰۲۹۲۸
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
اقتصادگردان_ ناصر فغفوری امروز در همایش تجلیل از فعالان فرش دستباف زنجان اظهار داشت: فرش تنها یک کالا نیست بلکه هنر صنعتی است که توجه به بخش صنعتی از بعد هنری آن از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که اگر بخش صنعتی مورد غفلت واقع شود هنر آن نیز به دست فراموشی سپرده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بررسی وضعیت فرش‌بافان و جامعه آماری از سال 93 در زنجان آغاز شد ابراز کرد: در حالی بیش از 22 هزار نفر از مزایای بیمه فرش بافی استفاده می‌کردند که با پایش آمار واقعی فعالان این حوزه در حال حاضر تعداد بیمه‌شدگان به 11 هزار نفر رسیده و یک هزار و 520 نفر نیز امسال به تأمین اجتماعی برای بیمه معرفی شدند.

فغفوری از ثبت ملی سه نشان فرش استان زنجان شامل گلتوق، بیدگینه و خمسه خبر داد و گفت: چهار طرح جدید از جمله گنبد، دلبرچین، گل‌نشان و زنگین رونمایی می‌شود.

وی رقم صادرات فرش استان زنجان در شش ماهه نخست سال را 8.5 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: با این روند در هفت ماهه امسال به کل صادرات در سال 94 نزدیک می‌شویم.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان زنجان به صادرات 8.5 میلیون دلاری فرش دستباف استان طی هفت ماهه سالجاری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه صادرات فرش زنجان طی سالجاری رشد خوبی داشته است. ناصر فغفوری افزود: خوشبختانه طی سالهای اخیر اقدامات خوبی در اتحادیه فرش استان زنجان انجام گرفته است.وی با بیان اینکه باید قالی بافان واقعی شناسایی شوند، اظهار کرد: از سال 93 تلاش بر این بود که قالی بافان واقعی شناسایی شده و بیمه شوند و در حق شان اجحاف نشود.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: بیش از 22 هزار نفر بیمه شده فرش قبل از پایش در استان زنجان بود که با پایش انجام شده به 11 هزار نفر بیمه شده رسید و در راستای بیمه فرشبافان واقعی، دارهای قالی دراستان زنجان شناسنامه‎دار شدند.وی به ثبت ملی سه طرح فرش استان زنجان در فهرست آثار ملی کشور اشاره کرد و افزود: فرش های خمسه، قلتوق و بیدگینه ثبت ملی شدند.

منبع: جام جم
نام:
ایمیل:
* نظر: