:
كمينه:۲۰°
بیشینه:۳۲°
به‌روز شده در: ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۶
بازار در انتظار تصمیم آخر هفته
قیمت دلار آمریکا يا ارز آزاد بصورت اسکناس نقدی در بازار تهران به ۴۰۱۲ تومان رسيد و در شرايطي كه اكثر صرافي هاي دولتي و بانكي تلاش مي كردند با عرضه دلار نرخ آن را زير 4 هزار تومان نگه دارند، نهايتا با جهش چند ده توماني در پايان روز كاري گذشته به 4012 تومان رسيد
کد خبر: ۱۰۰۵۴۶
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۶
اقتصاد گردان  – احسان شمشيري: روز يكشنبه 16 مهر 96، با وجودي كه بانك مركزي به دليل تعطيلي بازار جهاني، نرخ رسمي ارزها را بدون تغيير اعلام كرده و دلار 3404.9 تومان، پوند 4448.7 تومان و یورو 3994.4 معامله شد، اما در بازار آزاد،  صرافی‌های پایتخت هر دلار آمریکا را با ۵۶ تومان رشد نسبت به روز شنبه ۴ هزار و ۱2 تومان فروختند. همچنین هر یورو  با ۴۹ تومان افزایش ۴ هزار و ۷۵۴ تومان و هر پوند با ۳۵ تومان رشد ۵ هزار و ۲۸۴ تومان قيمت خورد.
براين اساس، اكنون فاصله دو نرخ مبادله اي و آزاد دلار به 607 تومان افزايش يافته و با وجود تلاش شبكه بانكي براي يكسان سازي نرخ ارز و كاهش فاصله دو نرخ، عملا بازار متاثر از اخبار و تحولات سياسي و از جمله شایعه رد برجام توسط ترامپ قرار گرفته و نرخ دلار آزاد فاصله 607 توماني با نرخ مبادله اي دارد. 
 قیمت دلار آمریکا يا ارز آزاد بصورت اسکناس نقدی در بازار تهران به ۴۰۱۲ تومان رسيد و در شرايطي كه اكثر صرافي هاي دولتي و بانكي تلاش مي كردند با عرضه دلار نرخ آن را زير 4 هزار تومان نگه دارند، نهايتا با جهش چند ده توماني در پايان روز كاري گذشته به 4012 تومان رسيد.
همانطور كه پيش از انتخابات رياست جمهوري روزنامه تعادل، براساس اثرعوامل بنيادي از جمله نرخ تورم سال هاي اخير نرخ  دلار 4 هزار توماني را پيش بيني كرده بود، اكنون شاهد نرخ آزاد 4 هزار توماني هستيم و به عقيده بسياري از كارشناسان، رشد نرخ دلار در سال هاي اخير زير نرخ تورم، و افزايش قدرت برابري ريال در برابر دلار در مقايسه با تورم، مهمترين عامل بنيادي در رشد نرخ دلار بوده است. 
از سوي ديگر، مقايسه قدرت برابري دلار در برابر يورو و ساير ارزها وريال ايران در برابر ساير ارزها نيز نشان  مي دهد كه دلار مي تواند بين 4 هزار تا 4050 تومان نرخ گذاري شود. 
همچنين جهش دلاربه دليل شرايط خاص بين المللي وسياسي نيز قابل پیش بینی بود ودر شرايطي كه هیچ عرضه و تقاضای خاصي  در بازار نبود، خبرهايي چون شایعه رد برجام توسط ترامپ، تقاضای کاذب ایجاد کرده و باعث جهش قيمتي اين ارز در بازار ايران شد 
اخوانيان از فعالان بازار ارز در پاسخ به اين سوال كه چه چيزي میتواند روی افزايش دلار تاثير گذار باشد ،گفت: قیمت دلار را ارزش و قدرت خرید پول ملی تعیین میکند و  هر چه اقتصاد کشور با ركود يا افزايش هزينه ها و كاهش رشد اقتصادي مواجه شود  دلار گرانتر شده وهرچه اقتصاد وذخایر کشور زیادترشود  دلار ارزانتر میشود. در اين شرايط  گرانی دلار نشانه كاهش ذخایر ودرجه رقابت پذيري اقتصاد، اثر تورم چند سال اخير، اثرسياست هاي بين المللي، كسري بودجه دولت و ركود نسبي برخي بخش هاي اقتصادي، كاهش درآمد صادراتي بخش هايي از اقتصاد و... است و با توجه به ثبات نسبي نرخ دلار در سال هاي اخير، قابل پيش بيني است كه بخشي از اين اثر تورمي در سال 96 به دلايل مختلف تخليه شود 


 

جدول قیمت ارز و سکه در بازار (قیمت‌ها به تومان)

نوع سکه و ارز 

پنجشنبه

شنبه

یکشنبه

تمام بهار آزادی طرح جدید

۱۲۵۴۵۰۰

۱۲۵۶۰۰۰

۱۲۸۸۹۰۰

تمام بهار آزادی طرح قدیم

۱۲۱۳۰۰۰

۱۲۲۲۵۰۰

۱۲۳۸۴۰۰

نیم سکه

۶۴۹۰۰۰

۶۵۰۳۰۰

۶۵۷۷۰۰

ربع سکه

۳۶۹۰۰۰

۳۷۱۹۰۰

۳۸۰۹۰۰

سکه گرمی

۲۴۹۰۰۰

۲۵۱۰۰۰

۲۵۳۳۰۰

هر گرم طلای ۱۸ عیار

۱۲۱۵۹۷

۱۲۱۶۸۹

۱۲۲۹۵۹

دلار

۳۹۴۰

۳۹۵۴

۴۰۱2

یورو

۴۷۱۲

۴۷۰۵

۴۷۵۴

پوند

۵۲۶۹

۵۲۴۹

۵۲۸۴

 


وي در پاسخ به اين سوال كه فکر میکنید دلار تا چه قیمتی بالا رود ، گفت:  به نظر من دلار تا ٤٥٠٠ تومان جا دارد زيرا در اين شرايط اقتصادي، به نظر نمي رسد قيمتها كاهش يابد. 
وي گفت: ارزش واحد پول یک کشور در مقابل ارزهای دیگر بر اساس عرضه و تقاضا و در یک بازار بدون محدودیت و با کارایی (نسبتاً) بالا تعیین میشود. در اين شرايط هر یک تومان دلار بالاتر رود بهمان اندازه قدرت خرید مردم ضعیف تر میشود و باید منتظر ماند ودید بازار به چه سمتي مي رود 
افزایش قیمت دلار موجب ثروتمندتر شدن ثروتمندان و بی بضاعت تر شدن فقیران میشود وقفل بزگتری به تولید و صنعت كشور میخورد زيرا برای مثال کارخانه ای که در زمان دلار هزار توماني میتوانست با بیست میلیارد دستگاه را نوسازی کند الان نیاز به هشتاد میلیارد تومان دارد که برایش مقدور نیست...
رشد ۳۲ هزار تومانی سکه 
در بازار طلا نيز هر اونس جهاني به 1276 دلار رسيد و به دنبال افزايش نرخ دلار، هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در بازار آزاد با یک هزار و ۲۷۰ تومان رشد ۱۲۲ هزار و ۹۵۹ تومان ارزش‌گذاری شد.
قیمت انواع سکه و ارز نيز در بازار تهران رشد محسوسی داشت به نحوی که قیمت سکه طرح جدید به یک میلیون و ۲۸۸ هزار و ۹۰۰ تومان و نرخ دلار به ۴۰۱۰ تومان رسید.
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز یکشنبه در بازار تهران با ۳۲ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش نسبت به روز گذشته یک میلیون و ۲۸۸ هزار و ۹۰۰ تومان دادوستد شد.
همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش یک میلیون و ۲۳۸ هزار و ۴۰۰ تومان ارزش‌گذاری شد. از سویی دیگر نیم سکه بهار آزادی شاهد رشد ۷ هزار و ۷۰۰ تومانی بود و ۶۵۷ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد.
ربع سکه بهار آزادی نیز با رشد ۹ هزار تومانی ۳۸۰ هزار و ۹۰۰ تومان و هر قطعه سکه گرمی نیز با ۲ هزار و ۳۰۰ تومان افزایش، ۲۵۳ هزار و ۳۰۰ تومان بود. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افزایش انتظارات درباره بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده به خصوص در نشست دسامبر می تواند فشار بیشتری را بر قیمت جهانی طلا وارد کند.
 سرمایه گذاران بین المللی طی روزهای آتی توجه زیادی به مباحث مربوط به سیاست های سختگیرانه پولی فدرال رزرو و افزایش نرخ بهره خواهند داشت. تازه ترین نظرسنجی ها نیز نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست دسامبر بالا رفته و این مساله موجب تقویت ارزش دلار و کاهش قیمت طلا خواهد شد.
بر اساس تحليل كيتكو نيوز ، قیمت طلا در هفته آینده کمتر از سطح قیمت های هفته گذشته خواهد بود. گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره آمریکا موجب تقویت ارزش دلار و اوراق قرضه خواهد شد و این مساله بر قیمت طلا فشار وارد می کند.
قیمت طلا در پایان مبادلات هفته گذشته تحت تاثیر آمارهای اشتغال ناامید کننده آمریکا قرار گرفته و با افزایش نسبی روبرو شده است. البته قیمت طلا در هفته گذشته برای چهارمین بار متوالی با کاهش همراه بوده است.
تازه ترین آمارهای وزارت کار آمریکا نشان می دهد که تعداد فرصت های شغلی در این کشور طی ماه سپتامبر با کاهش 33 هزار موردی روبرو شده است. این نخستین بار در 7 سال اخیر است که تعداد فرصت های شغلی در آمریکا با کاهش همراه بوده است.
البته نرخ بیکاری آمریکا در ماه گذشته به 4.2 درصد کاهش یافته است. میزان دستمزدها در آمریکا نیز طی ماه سپتامبر 0.5 درصد افزایش داشته و نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز با رشد 2.9 درصدی روبرو شده است.
نظرسنجی موسسه سی ام ئی نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست دسامبر به بیش از 86 درصد رسیده است. این در شرایطی است که این رقم در نظرسنجی های سپتامبر به کمتر از 33 درصد رسیده بود.
نکته مثبت گزارش وزارت کار آمریکا افزایش دستمزدها بوده است  به نظر می رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی در روزهای آینده در آمریکا منطقه یورو و چین تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت. تنها عامل مهمی که می تواند طی روزهای آینده موجب افزایش قیمت طلا شود، تشدید تنش های سیاسی است.
هیجان کاذب بازار ارز تخلیه شد
در اين رابطه ارباب افضلی پژوهشگر ارشد پژوهشکده پولی و بانکی با تاکید بر استفاده دولت از تاکتیک مهار هیجانات کاذب و شوک‌های ناگهانی در بازار ارز از سوی دولت، نرخ ۳۵۰۰ تومانی دلار در بودجه سال آینده را معقول دانست.
محمد ارباب افضلی در گفتگو با ایبِنا، در خصوص پیش بینی نرخ ۳۵۰۰ تا ۳۷۵۰ تومانی برای دلار در لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور، گفت: در زمینه بازار ارز باید گفت جهت گیری های دولت به سمت و سویی است که در دولت یازدهم دنبال شد و سناریوی اصلی که دولت در حال حاضر دنبال می کند، پرهیز از شتاب زدگی و بروز شوک های برون زا به این بازار است.
این کارشناس ارشد پژوهشی اظهارداشت: دولت یازدهم بر این موضوع تاکید داشت که هیجان کاذب از بازار ارزی کشور خارج شود و شرایط ثبات حاکم شود. در دولت دوازدهم نیز تلاش می شود این رویه دنبال شود؛ بنابراین تجربه جهش نرخ ارز در اوایل دهه ۹۰ نیز چراغ پیش روی دولتمردان است.
وی افزود: امروز دیگر مشخص است که نرخ ارز باید با توجه به نرخ تورم داخلی و خارجی به صورت سالیانه از تعدیل هایی برخوردار باشد و اصرار بر وجود نرخ های اسمی به بهانه هایی مانند صیانت از ارزش پول ملی و مانند آن دیگر اهمیتی ندارد و دولتمردان نیز بر آن تاکید دارند.
ارباب افضلی با اشاره به اینکه فنر نرخ ارز نباید در جایی جمع و سپس به صورت شوک تخلیه شود بیان داشت: بنابراین دولت به دنبال آن است که بتوان با روندی معقول که حاصل نگاه به تورم داخلی و تحولات خارجی مانند قیمت نفت و درآمدهای ارزی است، با روند منطقی و شیب ملایم، نرخ ارز افزایش پیدا کند و ثابت باقی نماند.
سیاست اصلی دولت در بازار ارز پرهیز از شتاب زدگی و هیجانات کاذب قیمتی و افزایش با شیب ملایم است
این پژوهشگر امور بانکی گفت: حال نرخی که دولت در بودجه سال آینده بین ۳۵۰۰ تا ۳۷۵۰ تومان پیش بینی کرده گستره وسیعی است و باید به عدد مشخص تری در این زمینه می رسیدند، اما می توان گفت نرخ معقولی است و چاره دیگری وجود ندارد.
پژوهشگر ارشد پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه نرخ ۳۵۰۰ تا ۳۷۵۰ تومانی دلار در بودجه سال آینده در واقع سوپاپ اطمینانی است برای مهار شرایط بین المللی، افزود: هرچند شرایط به بدی گذشته نیست، اما گمانه زنی ها باعث می شود که بدترین حالت کار دیده شود.
وی تاکید کرد: فرض می شود که تحریم ها ادامه یابد و یا اینکه غربی ها به توافقات پایبند نمانند و از آنسو نیز مناسبات تجاری به سطح دلخواه خود نرسد، درآمدهای ارزی دچار مشکل می شود و سپس در قسمت عرضه در بازار ارز به مشکل برخورد می کنیم. با توجه به اینکه در سمت عرضه با درآمدهای ارزی متنوعی مواجه نیستیم و درآمدهای نفتی سهم اصلی در این بخش را دارد.
ارباب افضلی افزود: بنابراین در این شرایط، فشارهای سیاسی می تواند به سرعت کشور را در سمت عرضه دچار مشکل کند که می تواند زمینه ساز افزایش نرخ ارز باشد. بنابراین دولت این موارد را در تعیین نرخ ارز در بودجه سال آینده دیده، ولی باید بپذیریم که ایران دارای یک اقتصاد نفتی است و نفت در سبد درآمدهای دولت دارای یک سهم ویژه ای است.
این پژوهشگر امور بانکی تصریح کرد: به نظر می رسد روند نرخ گذاری دولت در بودجه سال آینده قابل دفاع باشد ولی به صورت مشخص مهار اثرگذاری نوسانات ارزی در معادلات داخلی اقتصاد ایران، موضوعی است که قرار بود از طریق منابع حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی حل شود.
روند نرخ گذاری دلار در بودجه ۹۷ قابل دفاع است و دولت باید از طریق منابع صندوق توسعه ملی، نوسانات ارزی را مدیریت کند
وی خاطرنشان کرد: بنابراین به نظر می رسد دولت در سمت درآمدی حوزه ارزی باید همین نگاه را دنبال کند و نقش فعالی از طریق صندوق توسعه ملی ایفا شود. مسئله اصلی که می تواند کشور را از نوسانات ارزی مصون کند، انضباط بودجه دولت است.
پژوهشگر ارشد پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: باید از سمت هزینه ها شفاف سازی ردیف های بودجه ای صورت پذیرد و در درجه دوم هم هدفمند کردن ردیف های بودجه ای محقق شود. در طول سال های متمادی، علاوه بر محدودیت در منابع ارزی و مشکلاتی که از خارج بر اقتصاد ایران تحمیل می شد، مدیریت اقصادی داخلی نیز دچار مشکل بوده است.

به گفته ارباب افضلی، در لوایح بودجه ای که سالیان درازی است به مجلس ارایه می شود نیازمند اصلاح هستیم و بودجه دستگاه ها و نهادها باید مورد بازبینی قرار بگیرد.
این پژوهشگر بانکی افزود: اتفاقی که باید بیافتد تا نگرانی ها از نرخ ارز کاهش یابد این است که ردیف های بودجه ای مورد پالایش قرار بگیرد و پس از آن می توان امیدوار بود نگرانی ها درباره دخل و خرج کشور به کمترین میزان خود برسد
نام:
ایمیل:
* نظر: